36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail nbox@pl.arbitr.gov.ua
22.06.2010 Справа № 16/298-10/145
за позовом Національної акціонерної компанії "Надра України", 01034, м. Київ, вул. Володимирська, 34 (адреса для листування : 03154, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 54)
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору : ДП "Проектний інститут "Укргеолбудпроект", 36029, м. Полтава, вул. Жовтнева, 54
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору : Кабінет Міністрів України, 01001 м. Київ, вул. Грушевського, 12/2
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору : Фонд державного майна України, 01133 м. Київ, вул. Кутузова, 18/9
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору : Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, 01601, м. Київ-601, вул. Урицького, 35
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору : Міністерство внутрішніх справ України, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01024
до Виконавчого комітету Полтавської міської ради, 36000, м. Полтава, вул. Жовтнева, 36
Приватне підприємство Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", 36000, м. Полтава, пров. Піонерський, 4
про : (1) визнання за Національною акціонерною компанією "Надра України" права власності на об'єкт нерухомого майна (нежитлову будівлю) - адміністративний корпус (літера А-5), що заходиться за адресою м. Полтава, вул. Жовтнева, 54;
(2) зобов'язання Виконавчого комітету Полтавської міської ради видати Національній акціонерній компанії "Надра України" свідоцтво на право власності на об'єкт нерухомого майна (нежитлову будівлю) - адміністративний корпус (літера А-5), що заходиться за адресою м. Полтава, вул. Жовтнева, 54;
(3) зобов'язання Комунального підприємства "Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" провести державну реєстрації права власності Національної акціонерної компанії "Надра України" на об'єкт нерухомого майна (нежитлову будівлю) - адміністративний корпус (літера А-5), що заходиться за адресою м. Полтава, вул. Жовтнева, 54
Суддя Ківшик О.В.
Представники до перерви :
від позивача: Баулін А.О., довіреність № 50 від 01.04.2010 р.;
від третьої особи ДП "Проектний інститут "Укргеолбудпроект" : Копяк Т.І., довіреність № 01-08/20 від 11.01.2010 р.;
від третьої особи Кабінету Міністрів України : Чемерис В.М., довіреність № 11-04/891 від 05.02.2010 р. (довіреність № 29-32/549 від 28.12.2009 р.);
від третьої особи Фонду державного майна України : не з'явилися;
від третьої особи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України: не з'явилися;
від третьої особи Міністерства внутрішніх справ України: Горобець О.М., довіреність № 83/2008 від 18.11.2008 р.;
від відповідача 1: Божко Р.О., довіреність № 02-17/1/2450 від 29.09.2008 р.;
від відповідача 2: не з'явилися.
У судовому засіданні 01.06.2010 року оголошено перерву до 22.06.2010 року до 14 год. 00 хв. для підготовки повного тексту рішення згідно ст. 77, ст. 85 ГПК України.
Представники після перерви :
від позивача: не з'явилися;
від третьої особи ДП "Проектний інститут "Укргеолбудпроект" : Халімон М.С., наказ № 342-к від 06.12.2007 р.;
від третьої особи Кабінету Міністрів України : Чемерис В.М., довіреність № 11-04/891 від 05.02.2010 р. (довіреність № 29-32/549 від 28.12.2009 р.);
від третьої особи Фонду державного майна України : не з'явилися;
від третьої особи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України: не з'явилися;
від третьої особи Міністерства внутрішніх справ України: не з'явилися;
від відповідача 1: Божко Р.О., довіреність № 02-17/1/2450 від 29.09.2008 р.;
від відповідача 2: не з'явилися.
Суть спору : Розглядається позов Національної акціонерної компанії "Надра України", м. Київ про визнання право власності на об'єкт нерухомого майна (нежитлову будівлю) - адміністративний корпус (літера А-5), що заходиться за адресою м. Полтава, вул. Жовтнева, 54; зобов'язання Виконавчого комітету Полтавської міської ради видати Національній акціонерній компанії "Надра України" свідоцтво на право власності на вказаний об'єкт нерухомого майна та зобов'язання Комунального підприємства "Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" провести державну реєстрацію такого права.
Позивач в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України надав суду заяву № 12-515/2-12 від 05.03.2009 р. (вх. № 03385 від 11.03.2009 р.) про уточнення позовних вимог, у якій просить суд :
- визнати за Національною акціонерною компанією "Надра України" право власності на об'єкт нерухомого майна (нежитлову будівлю) - адміністративний корпус (літера А-5) площею за внутрішнім обміром 5 235,2 м.кв., що заходиться за адресою м. Полтава, вул. Жовтнева, 54;
- зобов'язати ПП "Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" провести державну реєстрації права власності Національної акціонерної компанії "Надра України" на об'єкт (нежитлову будівлю) - адміністративний корпус (літера А-5) площею за внутрішнім обміром 5 235,2 м.кв., що заходиться за адресою м. Полтава, вул. Жовтнева, 54.
Судом дане клопотання прийняте як таке, що відповідає чинним процесуальним нормам України, про що зазначено в ухвалі від 16.02.2010 р. по даній справі. Спір розглядається в межах предмету позову з урахуванням вищенаведеного клопотання позивача.
Після оголошеної перерви позивач представництво у судове засідання не забезпечив, причин щодо цього суду не повідомив. Останній був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання. Вказана обставина не перешкоджає прийняттю рішення.
Відповідач 1 - Виконавчий комітет Полтавської міської ради - позов не визнає за мотивами відзиву № 02-17/1/899 від 19.02.2009 р. (вх. № 02367 від 19.02.2009 р., том справи 1, а.с. 116-118), відзиву № 02-17/1/2508 від 17.03.2009 р. (вх. № 03730 від 17.03.2009 р., том справи 1, а.с. 141-142) та відзиву № 02-17/1/11934 від 11.01.2010 р. (вх. № 064д від 11.01.2010 р., том справи 3, а.с. 11-13), посилаючись на недоведеність позовних вимог з огляду на відсутність порушеного права позивача.
Відповідач 2 - приватне підприємство "Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", м. Полтава - представництво у судове засідання не забезпечив, вимог суду не виконав, причин щодо цього суду не повідомив. Останній відповідно до пп. 3.5.10 Інструкції з діловодства в господарських судах України був належним чином повідомлений про час і місце проведення судових засідань, про що свідчать повідомлення № 60289, № 169078 про вручення поштового відправлення - вказаних ухвал суду. Під час попереднього розгляду справи останній надав суду клопотання № 5141 від 15.12.2008 р. (вх. № 20799 від 18.12.2008 р., том справи 1, а.с. 101) про розгляд справи без участі його представників. Враховуючи відповідачем 2 ненадання відзиву на позов справа розглядається відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами.
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - ДП "Проектний інститут "Укргеолбудпроект", м. Полтава - на вимогу суду надала письмові пояснення по суті спору № 01-08/407 від 30.12.2009 р. (вх. № 0236д від 13.01.2010 р., том справи 3, а.с. 5), у яких вказує про передання УДПІ "Укргеолбудпроект" до статутного фонду НАК "Надра України".
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Кабінет Міністрів України, м. Київ - вимог суду (п. 3 ухвали від 19.01.2010 р. по даній справі) не виконала, представник останньої у судовому засіданні 13.04.2010 р. проти позову заперечив з огляду на неправомірність посилання позивача на передання спірного майна засновником у власність НАК "Надра України", м. Київ.
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Фонд державного майна України, м. Київ - представництво у судове засідання не забезпечила, надала суду письмові пояснення № 10-25-2676 від 10.03.2010 р. (вх. № 03419д від 13.03.2010 р., том справи 3, а.с 46-48), у яких просить суд здійснювати подальший розгляд справи без участі представника Фонду державного майна України та вказує про :
- наявність у Єдиному державному реєстрі об'єктів державної власності НАК "Надра України" та державного майна, що перебуває на його балансі (розмір корпоративних прав держави 100%, суб'єкт, який здійснює функції з управління : Міністерство охорони навколишнього природного середовища України),
- відсутність у Єдиному державному реєстрі об'єктів державної власності відомостей щодо ДП "Проектний інститут "Укргеолбудпроект";
- наявність у Єдиному державному реєстрі об'єктів державної власності за місцезнаходженням : м. Полтава, вул. Жовтнева, 54 "адмінбудинку, що перебуває на балансі юридичної особи "Приймальник-розподільник для дітей", підпорядкованих УМВС України у Полтавській області (орган державного управління -Міністерство внутрішніх справ України).
На підтвердження вказаних обставин суду надано витяг з Єдиного державного реєстру об'єктів державної власності (форма № 2б(д), том справи 3, а.с. 62-63).
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, м. Київ - представництво у судове засідання жодного разу не забезпечила, вимог суду не виконала, про причини не повідомила. Остання відповідно до пп. 3.5.10 Інструкції з діловодства в господарських судах України була належним чином повідомлена про дату, час і місце проведення судового засідання та про обов'язки, покладені на неї судом, про що свідчать повідомлення № 263260, № 352140, № 494629 про вручення поштового відправлення - ухвал суду про відкладення розгляду даної справи.
Враховуючи достатність у матеріалах справи доказів для розгляду спору по суті, пояснення представників учасників процесу щодо можливості розгляду спору за відсутності представників третьої особи, приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікована Законом України від 17.07.1997 р. № 475/97-ВР) щодо право кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку, суд не оцінює вказану обставину як підставу для подальшого відкладення розгляду справи.
Клопотання третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, м. Київ - вх. № 07539 від 01.06.2010 р. про відкладення розгляду справи судом відхиляється.
Письмові пояснення вх. № 08309д від 14.06.2010 р. третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, м. Київ - судом до оцінки не приймається, оскільки останні надійшли під час перерви для підготування повного тексту рішення після з'ясування фактичних обставин справи та перевірки їх доказами.
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Міністерство внутрішніх справ України, м. Київ - надала суду письмові пояснення (отримані у судовому засіданні 01.06.2010 р.), у яких зазначає, що за адресою м. Полтава, вул. Жовтнева, 54 дійсно знаходиться будинок - приймальник-розподільник для дітей УМВС України в Полтавській області, що перебуває на балансі ГУМВС України в Полтавській області і знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер 5310136400:11:004:0054. При цьому останній вказує, що даний приймальник-розподільник та спірна будівля є різними об'єктами нерухомості, які зареєстровані за однією адресою.
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Міністерство внутрішніх справ України - після оголошеної перерви представництво у судове засідання не забезпечила, причин щодо цього суду не повідомила. Остання була належним чином повідомлена про дату, час і місце проведення судового засідання. Вказана обставина не перешкоджає прийняттю рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін та третіх осіб, оцінивши надані докази,
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.2000 року № 1273 "Питання Національної акціонерної компанії "Надра України" майно Українського державного проектного інституту "Укрдіпрогеолбуд" було передано до статутного (складеного) капіталу НАК "Надра України" з наступним перетворюванням останнього в дочірнє підприємство - ДП НАК "Надра України" "Проектний інститут "Укргеолбудпроект" згідно з додатком № 3, який доповнено позиціями згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2002 року № 82.
Відповідно до спільного Наказу Міністерства екології та природних ресурсів та НАК "Надра України" від 27.04.2001 року № 160/6 було затверджено висновок експерта про вартість оцінюваного майна Українського державного проектного інституту "Укрдіпрогеолбуд" (том справи 1, а.с. 45-47) та акти передавання-приймання майна 1, 2 (том справи 1, а.с. 42-44) до статутного фонду НАК "Надра України", в яких зазначається про виробничий корпус, який знаходиться за адресою : м. Полтава, вул. Жовтнева, 54 як виробничий корпус (інвентарний номер 8/50) та блок обслуговуючих приміщень (інвентарний номер 9/733).
Комунальним підприємством "Полтавське Бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" було проведено інвентаризацію будівлі за вказаною адресою та виготовлено технічний паспорт. На підставі актів державної комісії про прийняття в експлуатацію об'єктів завершеного будівництва від 25.12.1989 року та від 21.11.1984 року (том справи 1, а.с. 61-75), Комунальним підприємством "Полтавське Бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" був виданий технічний паспорт від 13.11.2005 року на нежитлове приміщення по вул. Жовтневій, 54 в м. Полтава (інвентаризаційна справа № 22522, том справи 1, а.с. 76-94).
Згідно довідки Комунальним підприємством "Полтавське Бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" № 977 від 16.03.2009 року, реєстрація права власності на нежитлову будівлю - адміністративний корпус (літера А-5), розташовану по вул. Жовтневій, 54, відсутня; за вказаною адресою проведена реєстрація права власності за фізичними особами на одноповерховий житловий будинок та за юридичною особою на одноповерхову нежитлову будівлю (том справи 1, а.с. 152).
Позивач звертався до відповідача-1 (листи № 01-980/2-12/1 від 28.05.2008 року, № 01-1338/2-12/1 від 14.07.2008 року) з проханням прийняти рішення про оформлення права власності на будівлю позивача, що розташована у м. Полтаві по вул. Жовтневій, 54, на що йому було відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
З огляду на викладене позивач звернувся до суду з вимогою щодо визнання за Національною акціонерною компанією "Надра України" права власності на об'єкт нерухомого майна (нежитлову будівлю) - адміністративний корпус (літера А-5) площею за внутрішнім обміром 5 235,2 м.кв., що заходиться за адресою м. Полтава, вул. Жовтнева, 54 та зобов'язання ПП "Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" провести державну реєстрації права власності Національної акціонерної компанії "Надра України" на об'єкт (нежитлову будівлю) вказаного права.
При прийнятті рішення суд виходи з наступного.
Зміст конституційного права особи на звернення до суду за захистом своїх прав визначений статтею 16 Цивільного кодексу України. Аналогічні приписи містяться і в ст. 20 ГК України.
Відповідно до положень ст. 1 Господарського процесуального Кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Згідно ст. 21 Господарського процесуального Кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу. Позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності, а відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільного права є його визнання.
З приписами ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (в редакції на момент звернення позивача з даним позовом), що визначено ст. 1 цього Закону.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно. В силу п. 4 ст. 5 Закону, державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі. Місцевими органами державної реєстрації, у відповідності з ст. 7 Закону, є відділення державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру).
У відповідності з п. 5 Прикінцевих положень зазначеного закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно на час звернення позивача щодо здійснення реєстрації також визначені п.1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. № 7/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 р. за №157/6445).
Так, відповідно до п. 2.1 Тимчасового положення для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням. Реєстрації згідно з п. 3.5 Тимчасового положення підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документам.
Оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності, зокрема, органами місцевого самоврядування (п. 6.1 Тимчасового положення). Згідно із п. 6.2 Тимчасового положення підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності можуть за дорученням органів місцевого самоврядування та інших органів відповідно до законодавства проводити БТІ.
Рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради № 166 від 22.07.1998 р. "Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна" (том справи 3, а.с. 49) встановлено, що рішення про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна приймають в місті Полтаві виконкоми районних рад, Полтавське бюро технічної інвентаризації за заявками власників об'єктів нерухомого майна здійснює підготовку матеріалів і проектів рішень щодо оформлення права власності, на підставі прийнятого рішення райвиконком БТІ готує свідоцтво про право власності та реєструє право власності на об'єкт нерухомості.
Поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку, що передбачено пунктом другим статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Позивачем не надано жодних доказів на підтвердження як оскарження дій відповідача 1 щодо відмови в прийнятті рішення про оформлення права власності, так і звернення з відповідною заявою та правовстановлювальними документами до відповідача 2, відмови останнього у вчиненні державної реєстрації права власності на спірне майно.
Як вбачається з матеріалів справи, Виконавчий комітет Полтавської міської ради та приватне підприємство "Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" право позивача не оспорювали та не порушували, оскільки відмова в реєстрації права власності не тотожна невизнанню (порушенню) такого права. Крім того, позивачем як до позовної заяви, так і на вимоги суду не надано доказів щодо порушення права власності на спірне нерухоме майно або невизнання цього права будь-якої іншою, ніж відповідачі, особою.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що права позивача відповідачами під сумнів не ставилися, не оспорювались та не порушувались, право власника за цих підстав позову не потребує захисту, що є самостійною підставою відмови в позові.
Крім того, згідно із ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
У абзаці 8 п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 01.07.1998 року у справі № 01/1501-97, № 1-8/98 Конституційний Суд України зазначив, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють права власника в межах, визначених Основним Законом України, а Кабінет Міністрів України конституційно визнаний тим органом, на який покладено управління державним майном відповідно до закону.
Статтею 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За приписами ст. 81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права; юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Згідно Указу Президента України від 14.06.2000 р. № 802/2000 "Про заходи щодо підвищення ефективності управління підприємствами в галузі геології і розвідки надр" постановлено Кабінету Міністрів України здійснити в установленому порядку заходи щодо створення у місячний строк Національної акціонерної компанії "Надра України", зокрема, затвердити Статут Компанії, забезпечити формування статутного фонду Компанії, з цією метою затвердити перелік державного майна, яке передається в користування Компанією для забезпечення її діяльності. На виконання цього указу було прийнято постанову Кабінету міністрів України № 1128 від 14.07.2000 р. "Про утворення Національної акціонерної компанії "Надра України".
Статут Національної акціонерної компанії "Надра України" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2000 р. № 1460, відповідно до якого (в редакції з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2009 р. № 905 "Про внесення змін до Статуту Національної акціонерної компанії "Надра України") :
- засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України (п. 18 статуту);
- майно Компанії складається з основних фондів, обігових коштів, акцій (часток, паїв) у статутних (складених) капіталів підприємств, а також фінансових та інших активів, відображених у бухгалтерському балансі Компанії та формується за рахунок, окрема, майна, переданого засновником до статутного (складеного) капіталу Компанії; доходів, отриманих від господарської діяльності, включаючи доходи від реалізації цінних паперів і корпоративних прав, доходи від діяльності підприємств, у статутних (складених) капіталах яких Компанія володіє корпоративними правами, та доходів (дивідендів) від володіння корпоративними правами (п. 23 статуту);
- майно перебуває у державній власності і належить Компанії на праві господарського відання (п. 24 статуту);
- компанія володіє, користується та розпоряджається належним їй майном з урахуванням установлених цим Статутом обмежень, вчиняючи стосовно нього дії, що відповідають визначеній цим Статутом меті та основним завданням Компанії і не суперечать законодавству (п. 25 статуту).
Відповідно до ст. 12, ст. 13 Закону України від 19.09.1991 р. № 1576-XII "Про господарські товариства" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) товариство є власником, зокрема, майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність; вкладами учасників та засновників товариства можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, в тому числі в іноземній валюті.
Стаття 329 Цивільного кодексу України регулює набуття права власності юридичною особою публічного права, а саме : юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (ст. 329 Цивільного кодексу України).
Основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять відповідно до ст. 133 Господарського кодексу України право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України. При цьому за наведеним у ст. 136 Господарського кодексу України визначенням право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Згідно ст. 4-3, ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального Кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на викладене та беручи до уваги пояснення представника засновника - Кабінету міністрів України - твердження позивача щодо передання засновником спірного майна саме у власність НАК "Надра України" позивачем не доведено.
За викладеного, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання права власності на спірне майно за позивачем, в тому числі також з огляду на неналежність позивача, оскільки право звернення з даним позовом ст. 326 Цивільного кодексу України має лише відповідний орган державної влади, що здійснює право державної власності.
Крім того, при недоведеності позовних вимог в частині визнання права власності передчасним є вимога щодо зобов'язання відповідача 2 зареєструвати таке право.
Заперечення відповідача 1 проти позову є правомірними та обґрунтованими.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги не підтверджуються поданими доказами, суперечать нормам права, а тому задоволенню не підлягають.
Судові витрати покладаються на позивача відповідно до ст. 49 ГПК України.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
1. У позові відмовити.
2. Рішення надіслати сторонам та третім особам за адресами, зазначеними у його вступній частині.
СУДДЯ О.В.КІВШИК
Примітка : Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу. Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня прийняття рішення, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення - з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу. У разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.