Справа № 2-а-270 2009 рік
07 квітня 2009 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - суддя Луценко О.М.,
при секретарі - Британчук М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за
позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту
населення виконавчого органу Оболонської районної у м. Києві ради, Київського міського
центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення заборгованості з
виплат допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до
досягнення нею трирічного віку, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого органу Оболонської районної у м. Києві ради, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення заборгованості з виплат допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року у неї народилася донька ОСОБА_2. В той же період вона звернулася до відповідача за призначенням державної допомоги при народженні дитини. З серпня 2007 року вона знаходиться у відписці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і отримує у зв'язку з цим допомогу.
Надалі їй стало відомо, що 09.07.2007 року Рішенням Конституційного Суду України деякі положення Закону України" Про державний бюджет України на 2007 рік" щодо розмірів державної допомоги при народженні дитини та допомоги при по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановлені на 2007 рік були визнані неконституційними і що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена в розмірі прожиткового мінімуму на дітей до 6 років. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року було визнане неконституційним норми, що стосуються тієї ж допомоги в Держбюджеті за 2008 рік. Оскільки виплати, які вона отримувала були явно меншими вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок цих виплат та виплат недоплачених сум, але в проведенні перерахунку виплат їй було відмовлено. Посилаючись на зазначене просила визнати відмову відповідача у перерахунку розміру допомоги при народженні та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірною, зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок та виплатити недоплачену суму, яка складається з наступного: сума недоплаченої допомоги станом на 01.12.2008 рік при народженні дитини - в розмірі 1963,80 грн., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі 5881,62 грн., на загальну суму 7845,42 гривень, окрім того суму моральної шкоди в розмірі 5000,00 гривень та зобов'язати відповідача виплачувати щомісячну допомогу у розмірі не меншому встановленого прожиткового мінімуму на відповідний період.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що позивачка отримує у них допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.04.2007 року відповідно до Закону України" Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з 01.11.2007 року -130 грн.64 коп., з 01.01.2008 року - 130 грн. та 14 грн. 10 коп. індексації. Дані розмірі допомоги визначені вищевказаним Законом та Законами про Державний бюджет на 2007,2008 роки. Покриття витрат на виплату такої державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. А тому позовні вимоги є безпідставні. Крім того, представник просила застосувати річний строк позовної давності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилися про дату, місце та час повідомлялися належним чином до початку судового засідання надали до суду заяву з проханням розглядати справу без їхньої участі, оскільки проти позову заперечують.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав: Згідно зі ст. 15 Закону України" Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років".
Відповідно до п.3 Прикінцевих положень цього закону розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про Державний Бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не можу бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року у позивачки народилася дитина та вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації населення та отримує допомогу по догляду за дитиною в розмірі 01.11.2007 року -130 грн.64 коп., з 01.01.2008 року - 130 грн. та 14 грн. 10 коп. індексації. 4.2 ст. 56 Закону України" Про Державний бюджет на 2007 рік" визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та застрахованих осіб, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року дане положення Закону України „ Про Державний бюджет на 2007 рік" визнано неконституційним, а тому відповідач з 09.07.2007 року повинен був проводити нарахування допомоги позивачці у розмірі, встановленому ст. 15 Закону України" Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з урахуванням п.3 Прикінцевих положень цього Закону.
Проте, ст.99 КАС України встановлений річний строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.
Відповідно до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умов, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач наполягає на застосуванні строку позовної давності, а суд не вбачає поважності причин пропуску такого строку, а тому позовні вимоги в частині нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 09.07.2007 • року задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 23 розділу 2 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року ч.1 ст. 15 Закону України „ Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладена у навій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Пункт 3 розділу 8" Прикінцевих положень" викладено у такій редакції: „ Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50%, з 01 січня 2009 року - 75%, з 01 січня 2010 - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців". Відповідно до п. 7, 14 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію:
- статей 41 та 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»;
- статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.07 №32 «Про питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» відповідно до статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» постановлено: Установити, що в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям (далі - субвенція): з 1 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб; у II-IV кварталах - виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. Рекомендовано страхувальникам та робочим органам Фонду подати органам праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації страхувальника або робочого органу Фонду до 10 березня 2007 р. для продовження виплати з 1 квітня 2007 р. органами праці та соціального захисту населення допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку документи згідно із затвердженим Міністерством праці та соціальної політики переліком.
На виконання даної постанови Кабінету Міністрів України наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.01.07 встановлено порядок передачі документів від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення для продовження виплати у 2007 році застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Рішенням Конституційного Суду №6-рп/2007 від 09.07.2007 визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі зокрема положення.
- пункту 7 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41,43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
За таких обставин, враховуючи, положення ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України 2007 рік», відповідно до якого позивачці призначена допомога при народженні дитини, є чинним, то будь-яких підстав для задоволення позову в цій частині у суду немає.
Відповідно до положень «Порядку призначення і виплати допомоги при народження дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.07 №13 (який був чинний до 22.02.08) призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або за місцем проживання застрахованої особи. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується застрахованій особі щомісяця з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення, але не пізніше ніж по день досягнення дитиною зазначеного віку включно.
Відповідно до розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік ...» внесені зміни до Законів України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Згідно положень ст. 5,13,14,15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника). Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено (із зазначенням дати).
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.08 №10-рп/08 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) норми Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік ...» стосовно внесення змін лише до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», які стосувалися також призначення та розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
За таких обставин, враховуючи, що саме органами соціального захисту населення призначається та виплачується допомога до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в той час як Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» керується
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його дія не розповсюджується на органи соціального захисту населення, позивачці була призначена ця допомога відповідно до чинних положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а тому позовні вимоги і в цій частині не підлягають задоволенню. З викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 12, 86, 158-163 КАС України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого органу Оболонської районної у м. Києві ради, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення заборгованості з виплат допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Оболонського районного суду м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.