Постанова від 28.03.2024 по справі 161/19978/23

Справа № 161/19978/23

Провадження № 3/161/184/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Луцьк 28 березня 2024 року

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Ковтуненка В.В.,

за участі секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,

особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 ,

свідків ОСОБА_2 ,

ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 10 в м. Луцьку справу № 161/19978/23 за адміністративними матеріалами, які надійшли від УПП у Волинській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , працюючого у ТОВ «Укр вест авто», громадянина України, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

15.11.2023 року на адресу суду з УПП у Волинській області ДПП надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав.

Допитана в якості свідка лікар КП «ВМЦТЗ» ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що дійсно 04 листопада 2023 року нею був проведений огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння. В тому числі, за допомогою спеціального технічного приладу «Драгер», та відібрано зразки крові для дослідження. Нею було повідомлено, що результат огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння буде готовий в понеділок, 06 листопада 2023 року, коли буде проведений аналіз крові. Висновок, наданий на вимогу поліцейського УПП у Волинській області ДПП був попереднім. Однак, в понеділок, 06 листопада 2023 року, ніхто за висновком шодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 не з'явився.

Допитаний в якості свідка командир взводу № 1 роти № 2 БУПП у Волинській області ДПП ОСОБА_2 в судовому засіданні повідомив, що 04 листопада 2023 року в приміщенні КП «ВМЦТЗ» був проведений огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння із застосуванням спеціального технічного приладу «Драгер». Для нього цього було повністю достатньо, щоб скласти у відношенні ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП. Здача останнім зразків крові є додатковою.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до відповідальності, свідків, дослідивши наявні у справі докази, в тому числі компакт-диск, наданий УПП у Волинській області ДПП, суд приходить до висновку про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення, з наступних підстав.

Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10 жовтня 2001 р. водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -

тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено, що 04 листопада 2023 року, о 14.22 годин командиром взводу № 1 роти № 2 БУПП у Волинській області ДПП Айсановим А.І.. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 041108, яким зафіксовано вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 1).

Як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 041108, що 04 листопада 2023 року, о 12.31 годин водій ОСОБА_1 , по вулиці Д. Гордіюк, 42, в місті Луцьк, керував транспортним засобом - «Ауді», державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку у ВМЦТЗ, у лікаря-нарколога, висновок № 626 від 04 листопада 2023 року (так у протоколі) (а.с. 1).

Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку з використанням спеціального технічного засобу - ALCOTEST DRAGER на місці зупинки транспортного засобу.

Внаслідок чого, подальший огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку проводився в закладі охорони здоров'я - у КП «ВМЦТЗ».

Суд звертає особливу увагу на наступні обставини, встановлені в ході розгляду справи по суті.

Відповідно до статті 62 Конституції України Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Європейським судом з прав людини у багаточисельних рішеннях висловлена правова позиція щодо розгляду національними судами справ про адміністративні правопорушення. Так, у рішенні Суду «Енгель та інші проти Нідерландів» були визначені критерії, за наявності одного із них будь-яке правопорушення повинне розцінюватись як кримінальне і розглядатись за процедурою, визначеною національним законодавством для кримінальних правопорушень.

Такими критеріями є: «критерій національного права», який визначає те, що будь-яке протиправне діяння є злочином, якщо воно передбачене як злочин відповідним національним законодавством; «критерій кола адресатів», відповідно до якого правопорушення повинне розглядатись як кримінальне, якщо відповідальність за нього поширюється на невизначене коло осіб; «критерій мети та тяжкості наслідків» за змістом якого, вчинене правопорушення розглядається за природою кримінального злочину якщо санкція за його вчинення є достатньо суворою і передбачає елемент покарання. Зазначені положення знайшли в подальшому своє відображення у чисельних рішеннях ЄСПЛ, зокрема: «Лутц проти Німеччини», «Карелін проти Російської Федерації», «Гурепка проти України», «Лучанінова проти України» та інших.

Підстави, умови та порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння визначені ст. 266 КУпАП, п.2.5 ПДР України та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 (в подальшому «Інструкція»). За змістом цих нормативних документів водій зобов'язаний на вимогу поліцейського пройти медичний огляд з метою встановлення стану сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. При цьому, відповідно до п.6. розділу I, п. 1 розділу II Інструкції, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський, на місці зупинки транспортного засобу, проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.

Відповідно до ч.ч. 3-5 статті 266 КУпАП у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Суд звертає особливу увагу, і це достовірно встановлено судом, та вбачається із змісту відеозапису з нагрудного відеореєстратора працівників УПП у Волинській області ДПП, що 04 листопада 2023 року, в приміщенні КП «ВМЦТЗ», ОСОБА_1 виявив бажання пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, із здачею аналізу крові.

Лікарем КП «ВМЦТЗ» ОСОБА_3 був проведений комплекс дій, спрямованих на проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння. В тому числі, за допомогою спеціального технічного приладу «Драгер», дослідженням рухової сфери, стану свідомості та відібрано зразки крові для дослідження.

Також суд звертає особливу увагу, і це підтверджується відеозаписом з нагрудного відеореєстратора працівників УПП у Волинській області ДПП, що лікарем КП «ВМЦТЗ» ОСОБА_3 було повідомлено командира взводу № 1 роти № 2 БУПП у Волинській області ДПП Айсанова А.І. щодо можливості надання виключно попереднього висновку щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 . Оскільки результати аналізу зразків крові, відібраних в ОСОБА_1 будуть готові лише в понеділок (06 листопада 2023 року).

Однак, відеозаписом з нагрудного відеореєстратора працівників УПП у Волинській області ДПП достовірно підтверджується, що за наслідками отримання вищевказаної інформації, командир взводу № 1 роти № 2 БУПП у Волинській області ДПП Айсанов А.І. втрутився в порядок проведення огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, який проводився в закладі охорони здоров'я. А саме - поставив лікарю КП «ВМЦТЗ» ОСОБА_3 категоричну вимогу щодо надання йому висновку щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 із застосуванням виключно результатів огляду за допомогою спеціального технічного приладу «Драгер» та за відсутності результатів аналізу крові ОСОБА_1 .

Крім того, командир взводу № 1 роти № 2 БУПП у Волинській області ДПП Айсанов А.І. наголосив лікарю КП «ВМЦТЗ» ОСОБА_3 на безпідставності проведення огляду ОСОБА_1 із застосуванням спеціального технічного приладу «Драгер», за умови відібрання в останнього зразків крові для аналізу. Однак, поставив вимогу щодо надання йому результатів огляду, отриманих саме допомогою спеціального технічного приладу «Драгер».

Також суд звертає увагу, що огляд ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, був проведений саме 04 листопада 2023 року о 13.48 годин.

Однак, акт огляду у відношенні ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння був складений лікарем КП «ВМЦТЗ» ОСОБА_3 лише 06 листопада 2023 року, за наслідками отримання результату лабораторних тестів крові, відібраної в ОСОБА_1 04 листопада 2023 року.

За вищевказаних обставин, 04 листопада 2023 року, о 14.22 годин в командира взводу № 1 роти № 2 БУПП у Волинській області ДПП ОСОБА_2 були відсутні будь-які підстави для складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 041108 у відношенні ОСОБА_1 . Оскільки станом на вказаний час результати огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння були взагалі відсутні.

Внаслідок чого, суд позбавлений можливості встановити в діях ОСОБА_1 склад і подію адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення.

Керуючись ч.1 ст. 130 КУпАП, п. 1 ст. 247 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцем АДРЕСА_1 , працюючим у ТОВ «Укр вест авто», громадянином України, адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили за наслідками апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду.

Скаргу на постанову про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В.В. Ковтуненко