Рішення від 03.04.2024 по справі 521/3625/24

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ

Справа №521/3625/24

Пр. №2-о/521/228/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2024 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого - судді Сегеди О.М.,

при секретарі - Ткач А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту реєстрації шлюбу, заінтересована особа: Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,

встановив:

У березні 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство Турецька Республіка та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство України, звернулися до суду із зазначеною заявою, посилаючись на те, що вони перебувають у шлюбі, зареєстрованому 24 липня 2015 року (далі мовою оригіналу) «Отделом регистрации брака г. Симферополя Департамента записи актов гражданского состояния Министерства Юстиции Республики Крым», актовий запис №1123, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу від 26 жовтня 2021 року.

Місто Сімферополь є тимчасово окупованою територією відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Вказували, що отримати свідоцтво про реєстрацію шлюбу українського зразку у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати свідоцтво.

Видане органами влади на території м. Сімферополя свідоцтво про реєстрацію шлюбу не засвідчує у встановленому порядку факту реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що створює перешкоди та робить неможливим здійснення ними своїх подружніх прав.

Зазначили, що 14 лютого 2024 року з метою реалізації своїх прав на легалізацію укладеного ним шлюбу, відповідно до законодавства України заявники через представника звернулись із заявою про реєстрацію укладеного шлюбу, поновлення актового запису про реєстрацію шлюбу та видачу свідоцтва про шлюб українського зразка до Личаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, але 17 лютого 2024 року отримали відповідь про те, що факти реєстрації шлюбу на тимчасово окупованій території має встановлюватись в судовому порядку.

Згідно п. 3.17 Правил внесення змін до актових записів, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції 12 січня 2011 року №96/5 рішення суду про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану є підставою для поновлення актового запису цивільного стану у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його первинного складання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України.

З метою проведення державної реєстрації шлюбу та отримання свідоцтва про реєстрацію шлюбу, оскільки захистити своє право в інший спосіб вони не мають можливості, заявники просили суд встановити факт реєстрації шлюбу на тимчасово окупованій території України, а саме реєстрацію шлюбу 24 липня 2015 року між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство Турецька Республіка, місце народження: місто Стамбул Турецька Республіка та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство Україна, місце народження: м. Ташкент, Республіка Узбекистан, зареєстрований Відділом реєстрації шлюбу м. Сімферополя департаменту запису актів цивільного стану міністерства юстиції Республіки Крим, актовий запис №1123. Прізвища після реєстрації шлюбу: чоловік: « ОСОБА_3 », дружина: « ОСОБА_4 ».

Ухвалою суду від 15 березня 2024 року було відкрито провадження у справі, призначено судове засідання (а.с. 34).

Заявники та їх представник, діючий на підставі ордеру від 10 березня 2024 року в судове засідання не з'явилися, надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності (а.с. 30, 42-43).

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом відповідно до ст. 128 ЦПК України (а.с. 36, 38).

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази в їх сукупності вважає, що заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту зокрема: розірвання шлюбу.

Встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Стамбул, Турецька Республіка, що підтверджується паспортом громадянина Турецької Республіки № НОМЕР_1 , виданого 28 грудня 2021 року (а.с. 11, 12-13).

ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Ташкент, Республіка Узбекистан, що підтверджується паспортом громадянина України, серії НОМЕР_2 , виданого Київським РВ Сімферопольського МУ ГУ УМВС України в Криму 22 липня 2003 року (а.с. 6-9).

Заявники перебувають у шлюбі, зареєстрованому 24 липня 2015 року (далі мовою оригіналу) «Отделом регистрации брака г. Симферополя Департамента записи актов гражданского состояния Министерства Юстиции Республики Крым», актовий запис №1123, що підтверджується свідоцтвом про шлюб (а.с. 14).

У період шлюбу у заявників в м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим народилася донька - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб та рішенням Личаківського районного суду м. Львова (а.с. 16-18, 19).

Згідно з п. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визнається тимчасово окупованою територією.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207- УП Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом МЮ України 18 жовтня 2000 року №52/5, у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим , міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.

Свідоцтво про реєстрацію шлюбу, яке видане на території тимчасово не підконтрольній Україні не створює правових наслідків.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту розірвання шлюбу.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для встановлення факту розірвання шлюбу, встановлення даного факту має для заявників юридичне значення, оскільки дозволяє їй провести державну реєстрацію факту розірвання шлюбу, оскільки свідоцтво про розірвання шлюбу, яке видане на території тимчасово не підконтрольній Україні не створює правових наслідків.

У зв'язку з чим, заявлені вимоги підлягають задоволенню, оскільки засновані на законі, знайшли своє повне підтвердження в ході судового розгляду.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

На підставі ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладається у разі задоволення позову - на відповідача.

Судовий збір по справі складає 605,60 грн., який не був сплачений заявниками при зверненні до суду, тому дані виплати слід стягнути з заявників на користь держави.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 95, 263-265, 293, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту реєстрації шлюбу, заінтересована особа: Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - задовольнити.

Встановити факт реєстрації шлюбу на тимчасово окупованій території України, а саме реєстрації шлюбу 24 липня 2015 року між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство Турецька Республіка, місце народження: місто Стамбул Турецька Республіка та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство Україна, місце народження: м. Ташкент, Республіка Узбекистан, зареєстрований Відділом реєстрації шлюбу м. Сімферополя департаменту запису актів цивільного стану міністерства юстиції Республіки Крим, актовий запис №1123, свідоцтво серія НОМЕР_3 . Прізвища після реєстрації шлюбу: чоловік: « ОСОБА_3 », дружина: « ОСОБА_4 ».

Рішення суду є підставою для здійснення Малиновським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) державної реєстрації реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянином Турецької Республіки, уродженця міста Стамбул, Турецької Республіки, паспорт громадянина Турецької Республіки № НОМЕР_1 , виданого 28 грудня 2021 року та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Ташкент, Республіки Узбекистан, паспорт громадянина України, серії НОМЕР_2 , виданого Київським РВ Сімферопольського МУ ГУ УМВС України в Криму 22 липня 2003 року. Прізвища після реєстрації шлюбу: чоловік: « ОСОБА_3 », дружина: « ОСОБА_4 ».

Стягнути в рівних частках з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданого Київським РВ Сімферопольського МУ ГУ УМВС України в Криму 22 липня 2003 року, РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Турецької Республіки № НОМЕР_1 , виданого 28 грудня 2021 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 03 квітня 2024 року.

Суддя: О.М. Сегеда