Справа № 686/13597/21
Провадження № 2-а/686/18/24
27 березня 2024 року
Хмельницький міськрайонний суд в складі:
головуючого - судді Приступи Д.І.,
секретаря - Люкової Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Хмельницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій незаконними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій незаконними та скасування постанови від 14.05.2021 року серії №115-ДК/0044По/08/01/-21 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.53-3 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн..
Позивач вважає, що вищевказана постанова підлягає скасуванню, оскільки в його діях відсутній склад правопорушення та постанова винесена з порушенням законодавства.
Повноважний представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити.
Представник відповідача в поданому письмовому відзиві на позов та в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що оспорюванні дії відповідають вимогам закону та постанова винесена правомірно, просить в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 14.05.2021 року інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Хмельницькій області - заступника начальника управління - начальник відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Барабаш А.Л. відносно ОСОБА_1 була винесена постанова про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ст.53-3 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. в зв'язку з тим, що той будучи директором ПрАТ «Хмельницьке ШБУ №56» під час здійснення будівельних робіт з реконструкції автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці на ділянці км 163+212 - км 166+247 (договір від 30.09.2021 року №241/20) знято та перенесено без спеціального дозволу грунтовий покрив з частини земельної ділянки з кадастровим номером 6822781700:06:001:0002 державної форми власності, категорії земель промисловості, транспорту, зв?язку, енергетики, оборони та іншого призначення з цільовим призначенням 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, що розташована на території Хмельницького району (колишній Красилівський район) Хмельницької області. Загальна площа зняття без спеціального дозволу грунтового покриву земельної ділянки визначена згідно збірного кадастрового плану, розробленого ТОВ «Атлас Бізнес Груп» та становить 0,5789 га. Зазначеними діями ПрАТ
«Хмельницьке ШБУ №56» в особі директора ОСОБА_1 заподіяло шкоду, яка згідно Методики визначення розміру школи, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використания земельних ділянок не за цільовим призначення посяановою коМ Укракриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою КМ України від 25 липня 2007 року №963, становлять 50 134,48 грн. Окрім того Контролюючим органом під час розгляду справи про адміністративне правопорушення встановлено, що згідно наданих постійним землекористувачем вищевказаної земельної ділянки, Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області від 12.04.2021 року №894 встановлено, що роботи на ділянці автомобільний дороги Н-03 Житомир-Чернівці проводяться підрядною організацією ПрАТ «Хмельницьке ШБУ-56» відповідно до договору №241 відповідно до договору №241/20 від 30.09.2021 року на реконструкцію автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Черніві на ділянці км 163+212 - км 166+247, Хмельницька область. Згідно п.7.7 договору Генпідрядник несе відповідальність за дотримання всіх необхідних природоохоронних заходів (заходів із захисту довкітля), правил санітарної та пожежної безпеки, правил охорони праці, експлуатаці будівельної техніки, складування будівельних матеріалів і конструкцій, а також за техніку безпеки під час виконання робіт.
З матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом в Протоколі від 13 травня 2021 року зазначено, що протокол був складений за результатами перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки з кадастровим номером 6822781700:06:001:0002 на території Хмельницького району (колишнього Красилівського району) Хмельницької області. Згідно повідомленої інформація така перевірка була зафіксована в Акті обстеження земельної ділянки №115-ДК/55/АО/10/01/-21 від 13 травня 2021 року.
Стороною відповідача не спростовано твердження позивача про те, що Акт обстеження від 13 травня 2021 року складався без участі позивача та будь-яких свідків, що підтверджує відсутністю в акті даних (ПІП, посада) осіб за участю, яких складався даний документ, та їх підписів.
Також, під сумнів ставиться достовірність факту проведення перевірки Контролюючим органом, яка була зафіксована у Акті обстеження від 13 травня 2021 року, з огляду на те, що місце складання протоколу - «Хмельницький», хоча земельна ділянка з кадастровим номером 6822781700:06:001:0002 розташована на території Хмельницького району (колишнього Красилівського району) Хмельницької області. Місцем складання Протоколу від 14 травня 2021 року також визначено м. Хмельницький.
В Акті обстеження від 13 травня 2021 року зазначено, що ПрАТ «Хмельницьке ШБУ №56» під час виконання робіт з реконструкції було знято та перенесено без спеціального дозволу грунтовий покрив з частини земельної ділянки з кадастровим номером 6822781700:06:001:0002. При цьому Контролюючим органом визначено, що загальна площа зняття без спеціального дозволу грунтового покриву земельної ділянки визначена згідно збірного кадастрового плану, розробленого ТОВ «Атлас Бізнес Груп» та становить 0,5789 га.
Правовою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність складу вчиненого адміністративного правопорушення, що має підтверджуватися належними і допустимими доказами.
Відповідачем не надано жодних доказів, які б чітко вказували на факт порушення позивачем вимог ст.168 Земельного кодексу України.
Відповідно до 4.2 ст.168 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення грунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків передбачених цим кодексом.
Згідно зі ст.53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару грунту - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до п?ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Виходячи із системного аналізу змісту положень ст.168 Земельного кодексу України та ст.53-3 КУпАП можна зробити висновок, що склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.53-3 КУпАП, становлять дії, що полягають у знятті та перенесенні грунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу власником або землекористувачем земельної ділянки.
Контролюючим органом при наявній інформації про те, що користувачем даної земельної ділянки є саме Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області - помилково було складений протокол про адміністративне правопорушення, а в подальшому і оскаржувана постанова на ОСОБА_1 , як генерального директора ПрАТ «Хмельницьке ШБУ №56».
Відповідно до договору №241/20 Реконструкція автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 163+212 - км 166+247, Хмельницька область (45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт) від 30 вересня 2020 року ПрАТ «Хмельницьке ШБУ №56» на замовлення Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області здійснює в межах вказаних ділянок роботи із реконструкції автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці на проміжку ділянки км 163+212 - км 166+24 у Хмельницькій області. (копія додається). Даним договором ніяким чином не встановлено право ПрАТ «Хмельницьке ШБУ №56» на користування земельною ділянкою.
Право постійного користування згідно відомостей з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 6822781700:06:001:0002 належить Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області та заресстрована за №11179985 від 14.09.2015 року, про що Контролюючим органом не вказано а ні в Протоколі від 13 травня 2021 року, а ні в Постанові від 14 травня 2021 року.
Також, всановлено, що спірною Постановою не визначено час вчинення адміністративного правопорушення, а інформація встановлена в Протоколі від 13 травня 2021 року, щодо того, що правопорушення було вчинене саме 15.03.2021 року є такою, що не підтверджується жодними доказами наданими Контролюючим органом.
В Постанові від 14 травня 2021 року Контролюючий орган зазначає, що ПрАТ «Хмельницьке ШБУ №56» було знято та перенесено без спеціального дозволу грунтовий покрив земельної ділянки визначена згідно збірного кадастрового плану, розробленого ТОВ «Атлас Бізнес Груп» та становить 0,5789 га. Однак, Збірний кадастровий план земельних ділянок розроблений ТОВ «Атлас Бізнес Груп», яким контролюючий орган обгрунтовує розмір знятого грунтового покриву, не містить відомостей про наявність на земельній ділянці кадастровий номер 6822781700:06:001:0002, автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці з прив?язкою до меж земельної ділянки.
Відповідно до статті 1 ЗУ «Про автомобільні дороги», автомобільна дорога - лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів.
З наведеного слідує, що відповідно до Збірного кадастрового плану земельних ділянок розробленого ТОВ «Атлас Бізнес Груп» не можливо встановити де саме проходить автомобільна дорога, як інженерна споруда. Як наслідок не можна встановити чи в даному випадку відбулося зняття грунту, чи виконання робіт по реконструкції автомобільної державного значення Н-03 Житомир - Чернівці, як інженерної споруди.
Збірний кадастровий плану земельних ділянок розроблений ТОВ «Атлас Бізнес Груп» не визначає чи є знятий ПрАТ «Хмельницьке ШБУ N?56» шар грунту родючим та чи є він грунтом взагалі. Дані питання мають встановлюватися експертом, а не ТОВ «Атлас Бізнес Груп», як організацією, яка займається діяльністю у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (Основний КВЕД).
Відповідно листа до роз?яснень Державного комітет України по земельних ресурсах Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 11.09.2006 р. №6-8-1487/885 (чинному на сьогоднішній день), процедура видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок визначалася «Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Держкомзему України від 04.01.2005 року №1 та зареєстрованого в Мін?юсті 20 січня 2005 року за № 70/10350, відповідно до якого (Порядку) власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять
гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов?язані отримати дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару грунту.
У вказаному листі зазначено, що договір оренди земельної ділянки, дозвіл на виконання будівельних робіт, дозвіл на виконання робіт, пов?язаних із благоустроєм не е підставами для зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки. Дозвіл видається на зняття та перенесення грунтового покриву саме родючого шару грунту земельних ділянок.
Грунтовий покрив земельних ділянок характеризуватиметься родючістю і підлягатиме землюванню, якщо буде відповідати вимогам та показникам. Грунтовий покрив земельних ділянок, який не відповідає вимогам та показникам, не є родючим, а отже, дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок не видається.
За такого правового регулювання, з огляду на засади юридичної визначеності, предметом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-3 КУпАП, є лише родючий шар грунту, оскільки лише щодо нього передбачено видачу спеціального дозволу.
Відповідно до ГОСТ 17.5.1.03-86 «Охорона природи. Землі. Класифікація вскришиних та вмістких порід для біологічної рекультивації земель» придатний родючий шар грунту класифікується як такий, що містить, зокрема більш ніж 1 % гумусу для лісної та напівпустинної зон та більш ніж 2% - для степової та лісостепової зон.
Отже, необхідність отримання дозволу на зняття і перенесення грунтового покриву земельних ділянок виникає лише у тих випадках, коли він характеризується родючістю (з вмістом гумусу в грунті більш ніж 2%).
Відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження обов?язку отримувати спеціальний дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву, а також не надано доказів, що грунтовий покрив названої ділянки земельних ділянок характеризується родючістю (з вмістом гумусу в ґрунті більш ніж 2 %).
Листом Державного комітету України із земельних ресурсів та Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель за N 6-8-3923 від 27.11.2008 надано роз?яснення, що однією з умов отримання дозволу на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки на землях сільськогосподарського призначення є наявність агрохімічного паспорта земельної ділянки - єдиного документа, який підтверджує наявність чи відсутність родючого шару ґрунту.
Необхідною передумовою з?ясування, чи є верхній шар родючим є отримання агрохімічного паспорта земельної ділянки.
Відсутність будь-якого документу, що підтверджує наявність родючого шару грунту підтверджує те, що належних доказів вчинення вказаного правопорушення на момент проведення перевірки та винесення оскаржуваної постанови у відповідача не було.
Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 07.04.2020 року N? 62 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.06.2020 року за №503/34786 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказ,
Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 січня 2005 року №1», визнано таким, що втратив чинність, наказ Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 січня 2005 року №1 «Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за №70/10350. Отже, станом на сьогоднішній день на законодавчому рівні не затверджено порядок отримання та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок.
Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок, містить вимоги щодо отримання дозволів на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок, які не відповідають вимогам статті 168 ЗКУ, пункту «г» частини першої статті 6 3У «Про державний контроль за використанням та охороною земель», статям 8, 9, 12 ЗУ «Про адміністративні послуги», розпорядженню Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року N? 523-р «Деякі
питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг».
Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру України про земельна ділянка кадастровий номер 6822781700:06:001:0002 загальною площею 45,3908 га віднесена до земель промисловості з цільовим призначенням 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, зі складом угідь «з усіх лісів лісові насадження лінійного типу» та «землі під будівлями та спорудами транспорту».
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.5 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Аналізуючи зміст оскаржуваної постанови, суд приходить до висновку про відсутність в діях позивача складу адміністративного правопорушення.
Стороною відповідача не надано належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності винесеної постанови.
Враховуючи те, що відповідачем не підтверджено правомірність винесеної ним постанови про накладення на позивача адміністративного стягнення, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.73, 77, 243, 244, 286, 295 КАС України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про накладення адміністративного стягнення №115-ДК/0044По/08/01/-21 від 14 травня 2021 року, винесеної відносно ОСОБА_2 , а справу закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якшо було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 05.04.2024 року
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду Д.І. Приступа