03 квітня 2024 року справа №200/5929/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2023 року у справі № 200/5929/23 за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії з обмеженні максимального розміру пенсії при перерахунку пенсії з 1 жовтня 2023 року;
- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу з 01.10.2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.12.2022 у справі № 200/4932/22 та від 05.06.2023 у справі № 200/943/23, без обмеження максимального розміру пенсії;
- визнати протиправними дії з нарахування і виплати щомісячної доплати до пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023) у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13639,56 грн. без урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 в розмірі 2386,93 гривень, та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 17526,49 грн.;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити позивачу нарахування та виплату підвищення (доплату) пенсії як інваліду війни з 01.03.2023 року, з урахуванням положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 року №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 в розмірі 2386,93 гривень, та 2023 роки в розмірі 1500 грн., а саме з загальної суми 17526,49 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2023 року позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження розміру пенсії позивачу десятьма прожитковими мінімумами, встановлених законом для непрацездатних осіб з 1 жовтня 2023 року;
- зобов'язано відповідача здійснити з 1 жовтня 2023 року перерахунок та виплату пенсії позивачу на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.12.2022 у справі № 200/4932/22 та від 05.06.2023 у справі № 200/943/23 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум;
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо нарахування і виплати щомісячної доплати до пенсії позивачу з 01.03.2023 року, з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13639,56 грн. без урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки;
- зобов'язано відповідача здійснити позивачу нарахування та виплату підвищення (доплату) пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, з 01.03.2023 року з урахуванням положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 року № 1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки;
- у задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Апелянт вважає, що оскільки до постанови КМУ №1381 не були внесені зміни щодо порядку збільшення розміру пенсії на 25 відсотків з урахуванням індексації відповідно до постанови КМУ №168, то розмір пенсії позивача станом на 01 березня 2023 року складає: 13639,56 грн. - основний розмір пенсії (17049,45 грн. ( 80% грошового забезпечення); 3409,89 грн. - підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 (17049,45 грн. х 25%); 1925,11 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ № 118 (13639,56 грн.+ 3409,89 (підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 грн.) х 0,140); 1500,00 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ №168 (13639,56 грн.+ 3409,89 (підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 грн.)+ 2386,93 грн. х 0,197, з урахуванням пунктів 9, 10 постанови КМУ №168); 2000,00 грн. - щомісячна доплата відповідно до постанови КМУ №713; 837,20 грн. - підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи згідно Закону України №3552 (40% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність станом на 01 квітня 2023 року - 2093,00 грн.); 732,55 грн. - виплата за особливі заслуги. 50,00 грн. - доплата до підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи відповідно до Закону України №1603.
При цьому, з 1 березня 2023 року було змінено порядок обрахунку індексації пенсії, а саме індексація проведена не лише з основного розміру пенсії, а й з урахуванням підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ № 1381.
В умовах воєнного стану:
- Кабінет Міністрів України відповідно до пунктів 3, 7 статті 116 Конституції України, частини сьомої статті 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, з огляду на запровадження в Україні воєнного стану та для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, зокрема і щодо порядку використання у 2023 році коштів державного бюджету;
- з огляду на запровадження в Україні воєнного стану та для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації, виходячи з наявних/обмежених фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо тимчасового порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, що стосується разової грошової допомоги від держави, ніяким чином не може розцінюватися, як звуження права на соціальний захист, таке рішення покликане, передусім, фінансово забезпечити заходи правового режиму воєнного стану в Україні та заходи загальної мобілізації;
- положення пункту 8 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний бюджет на 2023 рік», як спеціального закону, що прийняті у 2022 році, не визнавалися Конституційним Судом України неконституційними, а тому є чинними та обов'язковими для виконання всіма суб'єктами приватного та публічного права;
- з огляду на імперативні вимоги частини другої статті 19 Конституції України (органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України) та норми пункту 2 Положення №280, Пенсійний фонд України та його територіальні органи під час вирішення питання щодо нарахування та виплатити позивачу індексації пенсії повинні керуватися положеннями постанови КМУ №168.
Також, враховуючи ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, відсутні підстави для виплати позивачу пенсії без обмежень розміру.
Також, вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити нарахування та виплату підвищення пенсії як інваліду війни з 01.03.2023 року, з урахуванням положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 року №1381.
Позивач вважає, що його право порушено з 1 березня 2023 року, але з позовом до суду звертається лише 20 жовтня 2023 року, при цьому не наводить жодних підстав та не надає документів в підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про наявність підстав для відкладення розгляду справи.
За ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Предметом позову є, зокрема, про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити нарахування та виплату підвищення пенсії як інваліду війни з 01.03.2023 року, з урахуванням положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 року №1381.
Таким чином, спірний період з березня 2023 року.
З цим позовом до суду представник позивача звернувся 19.10.2023 року, тобто з пропущенням строку, передбаченого ч. 2 ст. 122 КАС України.
При цьому, позивачем, його представником не подано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з цим позовом з обгрунтуванням причин.
Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч. 4 ст. 123 КАС України).
За приписами ч. 2 ст. 223 КАС України, якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.
Про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання в порядку, визначеному цим Кодексом (ч. 3 ст. 223 КАС України).
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 6 лютого 2024 року № 3564-IX року затверджено Указ Президента України від 5 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Відповідно до ч. 1 ст. 309 КАС України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, а апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції - протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
За приписами ч. 2 ст. 309 КАС України у виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.
Таким чином, необхідно відкласти розгляд справи для надання позивачу строку на подання до суду заяви про поновлення строку звернення з позовною заявою з обґрунтуванням причин поважності його пропущення та відповідно до ч. 2 ст. 309 КАС України продовжити строк розгляду справи.
Керуючись ст. ч. 2, ч. 3 ст. 223, ст. ст. 243, 250, 311, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відкласти розгляд справи № 200/5929/23 за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії до 22 травня 2024 року в письмовому провадженні.
Запропонувати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 надати суду протягом десяти днів з дати отримання цієї ухвали: заяву про поновлення строку звернення з позовною заявою з обґрунтуванням причин поважності його пропущення в частині вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити нарахування та виплату підвищення пенсії як інваліду війни з 01.03.2023 року, з урахуванням положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 року №1381.
Продовжити строк розгляду справи.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
Т.Г. Гаврищук