Справа № 342/329/24
Провадження № 3/342/143/2024
03 квітня 2024 року м. Городенка
Суддя Городенківського районного суду Івано-Франківської області Федів Л.М. вивчивши матеріали справи, які надійшли від Відділення поліції №2 (м.Городенка) Коломийського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 (так анкетні дані особи зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення),
за ч.1 ст.130 КУпАП,
До суду поступили матеріали справи про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №587902 від 27.02.2024, ОСОБА_1 27.02.2024 о 11 год. 20 хв. на Р-24 Татарів-Кам'янець-Подільськ 177 км + 800 м с. Поточище, керував т/з марки Ford Focus, д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку із застосуванням приладу Драгер 6810, чим порушив п. 2.9 а ПДР, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Розгляд даної справи було призначено на 14.03.2024 о 15:20 год. та 03.04.2024 о 13:30 год. Однак, ОСОБА_1 в судові засідання не з'явився. Повістки про виклик до суду для розгляду даної справи надсилалися ОСОБА_1 на адресу, вказану у протоколі про адміністративне правопорушення, рапорті поліцейського та у паспорті громадянина України ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 . До суду повернувся поштовий конверт із судовою повісткою на 03.04.2024 без вручення адресату із довідкою "Укрпошти" про причини повернення - "адресат відсутній за вказаною адресою".
Ретельно дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі,чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Тобто, протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й актом обвинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення, що узгоджується із практикою та позицією ЄСПЛ.
За змістом закону (КУпАП), розгляд справи здійснюється лише щодо особи, відносно якої складений протокол та в межах цього протоколу про адміністративне правопорушення.
Ці положення Закону є гарантією забезпечення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на захист, до того ж її присутність у судовому засіданні дозволяє суду перевірити достовірність фактичних даних, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, та всебічно з'ясувати усі обставини справи.
Особу має бути повідомлено про час і місце розгляду справи у передбачений законодавством спосіб. Повістка вручається не пізніше, як за 3 доби до дня розгляду справи в суді.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено місце проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 . На вказану адресу судом направлялись повістки про виклик ОСОБА_1 для розгляду даної справи, однак доказів, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про розгляд справи немає, так як до суду повернувся поштовий конверт із судовою повісткою без вручення адресату із довідкою "Укрпошти" про причини повернення - "адресат відсутній за вказаною адресою".
Не надання суду належної та допустимої інформації з приводу дійсного місця проживання/перебування ОСОБА_1 , отриманої у встановленому законом порядку, ускладнює розгляд справи у визначені законодавством строки. Крім іншого відсутня характеризуюча інформація про особу ОСОБА_1 з місця проживання чи роботи. Ці дані в сукупності необхідні суду для призначення справи до розгляду та необхідні під час розгляду справи при визначенні міри покарання у випадку визнання винною особи у скоєнні інкримінованого поліцейськими правопорушення.
Зважаючи на те, що суд позбавлений можливості розглянути справу за умови неналежного оформлення працівниками поліції матеріалів адміністративної справи, враховуючи, що вказані вище обставини позбавляють суд можливості розглянути справу по суті та винести законне й обґрунтоване рішення, матеріали справи про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 , слід повернути працівникам поліції для належного оформлення.
Також слід зазначити, що неналежне заповнення працівниками поліції матеріалів адміністративної справи, може призвести до неможливості належного розгляду справи, строки розгляду якої обмежено законодавством.
Керуючись ст. ст. 38, 251, 256, 266, 268, 272 КУпАП, суддя,-
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП повернути Відділенню поліції №2 (м.Городенка) Коломийського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Федів Л. М.