Справа №705/1655/24
1-в/705/99/24
29 березня 2024 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі: головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши подання начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Біла Церква, Київської області, громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, неодруженого, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого до засудження за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, за останнім вироком 29.09.2016 Білоцерківським міськрайонним судом Київської області за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 186, ч. 2 ст. 187, ч. 1 ст. 70, ст. 71 КК України до покарання у виді 8 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, -
Начальник державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92» направив до суду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 , у якому зазначив про те, що останній за час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе з негативної сторони.
За час відбування покарання у ДУ «Старобабанівська ВК-92» має 22 стягнення, які погашено у встановленому законом порядку. Має 1 заохочення. Не готовий змінювати своє життя після звільнення, допускає порушення умов відбування покарання, не виконує заходи соціально-виховної роботи. Усвідомлює, що саме потребує змін, але при цьому нічого не робить.
На шлях виправлення не став.
У зв'язку з тим, що звільняється з установи відбування покарань та враховуючи, що він підпадає під ознаки особи, визначеної п. «б» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», начальник установи просить вирішити питання про встановлення по відношенню до засудженого адміністративного нагляду терміном на 1 рік 6 місяців із встановленням обмежень у виді: заборони виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.; заборони виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); реєстрація в поліції чотири рази на місяць; заборони відвідування закладів де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Представник державної установи «СВК (№ 92)» в судове засідання не з'явився, на адресу суду подав письмову заяву, у якій підтримав подання та просив задовольнити його.
Засуджений ОСОБА_3 в судове засідання доставлений не був, на адресу суду надійшла заява, у якій просить суд розгляд подання проводити у його відсутність, не заперечує проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Суд, врахувавши позицію представника установи та засудженого, вивчивши письмові матеріали подання, вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 04.12.2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно до положень ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «б» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду у відповідності до п. б ч. 1 ст.4 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» є вирок суду, що набрав законної сили, - щодо осіб, зазначених у пунктах «б» статті 3 цього Закону.
Також, статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється, зокрема, щодо осіб, зазначених у пунктах «б», «г» і «Ґ» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 відбуває покарання в ДУ «Старобабанівська виправна колонія № 92» згідно вироку Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 29.09.2016, яким засуджений за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 186, ч. 2 ст. 187, ч. 1 ст. 70 КК України до покарання у виді 7 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
На підставі ст. 71 КК України за сукупністю вироків до вказаного покарання часткового приєднано невідбуте покарання за вироком Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 31.05.2016, яким засуджений за ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 185 КК України, та остаточно призначено покарання у виді 8 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
Кінець строку відбування покарання - 20.04.2024.
За час відбування покарання ОСОБА_3 характеризується негативно, перебуваючи у місцях позбавлення волі за період з початку строку відбування покарання має 22 стягнення, які погашені у встановленому законом порядку, із яких 4 рази поміщався до ДіЗО установи. Має 1 заохочення. Раніше судимий за вчинення умисних злочинів, в тому числі тяжких, за час відбування покарання поведінка засудженого свідчить про те, що останній не бажає ставати на шлях виправлення, а тому залишається небезпечним для суспільства.
За вказаних обставин, суд повно, всесторонньо та об'єктивно дослідивши подання та додані до нього матеріали, вважає, що у відповідності до вимог ст. ст. 3 та 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» з метою запобігання вчиненню злочинів засудженим після звільнення з місць позбавлення волі і здійснення виховного впливу на нього, враховуючи дані про його особу та схильність до вчинення кримінальних правопорушень, за засудженим ОСОБА_3 необхідно встановити адміністративний нагляд терміном 1 рік 6 місяців із застосуванням до нього певних обмежень.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
Подання начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 1 рік 6 місяців, протягом якого застосувати наступні обмеження:
- заборона виходу з будинку (квартири) за місцем фактичного проживання в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборона виїзду в особистих справах за межі району (міста) за місцем фактичного проживання;
- реєстрація в поліції 4 рази на місяць в органах Національної поліції;
- заборона відвідування закладів, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Згідно із ч. 3 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали суду про встановлення адміністративного нагляду.
Копію ухвали направити для виконання начальнику державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92».
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1