Іменем України
03 квітня 2024 року м. Чернігівсправа №927/522/23
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В.
за участю секретаря судового засідання Матюшенко Н.О.,
за позовом: Селянського фермерського господарства “Марія”, код ЄДРПОУ 21404196
вул. Молодіжна, 24, с. Білі Вежі, Ніжинського району, Чернігівської області, 16509
до відповідача: Бахмацької міської ради Ніжинського району Чернігівської області,
код ЄДРПОУ 04061702
вул. Соборності, 42, м. Бахмач, Ніжинський район, Чернігівська область, 16501
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача:
Приватне підприємство “Десна Експерт - М”; код ЄДРПОУ 33111200
проспект Перемоги, 14, кв. 53, м. Чернігів, 14017
Фермерське господарство “Шуба Станіслав Анатолійович”; код ЄДРПОУ 21404552
провул. Садовий, 4, с. Курінь, Ніжинський район, Чернігівська область, 16544
про визнання протиправним, недійсним та скасування результату земельних торгів та зобов'язання повернути земельні ділянки
за участю:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Тищенко Є.В., представник;
від третіх осіб: не з'явились.
В судовому засіданні на підставі ч.1 ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Позивачем подано позовну заяву в якій просить суд:
- визнати протиправним і недійсним та скасувати результат земельних торгів у формі аукціону ЛОТ №4 (71220) та ЛОТ №5 (71227), проведені 03.08.2021 організатором земельних торгів Бахмацькою міською радою Чернігівської області, виконавцем приватним підприємством “Десна-Експерт-М” з продажу права оренди на земельні ділянки з кадастровим номером 7420381000:09:000:0648 площею 9,3809 га та відповідно з кадастровим номером 7420381000:09:0040 площею 11,5302 га, розташовані на території Біловежівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області;
- зобов'язати Бахмацьку міську раду Ніжинського району Чернігівської області повернути в СФГ “Марія” дві земельні ділянки: з кадастровим номером 7420381000:09:000:0648 площею 9,3809 га та з кадастровим номером 7420381000:09:000:0640 площею 11,5302 га.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.04.2023 (суддя Федоренко Ю.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 26 квітня 2023 року; встановлено учасникам справи процесуальні строки.
26 квітня 2023 року суд відклав підготовче судове засідання на 15 червня 2023 року та продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів.
01 травня 2023 року від відповідача Бахмацької міської ради надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Мотивуючи свої заперечення, відповідач зазначив, що позивачем не надано доказів, які б підтверджували перебування спірних земельних ділянок у постійному користуванні позивача. Крім того, позивачем не встановлено (відновлено) межі земельних ділянок, переданих у постійне користування в натурі (на місцевості). Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що земельні торги з продажу права оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7420381000:09:000:0648 та 7420381000:09:0040 проведені у відповідності до вимог чинного на тай час законодавства, а також звертає увагу на обрання позивачем неефективного способу захисту цивільних прав та інтересів.
На підставі розпорядження керівника апарату Господарського суду Чернігівської області №02-01/75/23 від 14 червня 2023 року щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи №927/522/23 згідно рішення Вищої ради правосуддя від 13 червня 2023 року про звільнення у відставку судді ОСОБА_1 , відповідно до пункту п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, 14 червня 2023 року призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №927/522/23.
Автоматизованою системою документообігу Господарського суду Чернігівської області 14 червня 2023 року для розгляду справи визначено суддю Белова С.В.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 15 червня 2023 року прийнято справу №927/522/23 до розгляду; підготовче засідання призначено на 10 липня 2023 року.
10 липня 2023 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 календарних днів та відкладено підготовче судове засідання на 23 серпня 2023 року.
10 серпня 2023 року від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вважає обставини, викладені у відзиві на позовну заяву безпідставними та такими, що суперечать земельному законодавству.
23 серпня 2023 року судове засідання не відбулось, у зв'язку з призупиненням роботи Господарського суду Чернігівської області, у зв'язку з чим ухвалою від 25 серпня 2023 року підготовче засідання призначено на 07 вересня 2023 року.
У судовому засіданні 07 вересня 2023 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 03 жовтня 2023 року.
03 жовтня 2023 року у судовому засіданні суд перейшов до розгляду справи по суті. Представник позивача у своєму виступі підтримав позовні вимоги. Представник відповідача заперечив стосовно позовних вимог. Суд відклав судове засідання з розгляду справи по суті на 23 жовтня 2023 року.
Ухвалою від 23 жовтня 2023 року зобов'язано позивача у 10-ти денний строк здійснити доплату судового збору у розмірі 5368,00 грн (за дві позовні вимоги) та надати суду докази такої доплати шляхом подачі до суду квитанції (платіжного доручення) про сплату судового збору у розмірі 5368,00 грн; ухвалено повернутись у справі №927/522/23 до стадії підготовчого провадження; залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Приватне підприємство “Десна Експерт - М” (проспект Перемоги, 14, кв. 53, м. Чернігів, 14017; код ЄДРПОУ 33111200); залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Фермерське господарство “Шуба Станіслав Анатолійович” (код ЄДРПОУ 21404552; провул. Садовий, 4, с. Курінь, Ніжинський район, Чернігівська область, 16544); підготовче засідання призначено на 09 листопада 2023 року; зобов'язано позивача направити у строк до 30 жовтня 2023 року (включно) на адресу третіх осіб копію позовної заяви з доданими до неї документами, докази направлення надати суду; запропоновано третім особам надати суду пояснення щодо поданого позову, копію якого направити учасникам у справі, докази направлення надати суду.
01 листопада 2023 року від позивача надійшло пояснення до позовної заяви.
Ухвалою від 09 листопада 2023 року позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу п'ятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду, шляхом подання до суду та учасникам справи у порядку, визначеному ч.2 ст.164 Господарського процесуального кодексу України, заяви про усунення недоліків, яка повинна містити: квитанцію (платіжне доручення) про сплату судового збору у розмірі 5368,00 грн або докази звільнення від сплати судового збору.
13 листопада 2023 року на адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків, до якої було додано квитанцію про сплату судового збору у розмірі 5368,00 грн.
Ухвалою від 27 листопада 2023 року, у зв'язку з тим, що заява позивача про усунення недоліків не містила відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету, заяву позивача про усунення недоліків з доданими до неї документами повернуто без розгляду.
04 грудня 2023 року на адресу суду від позивача надійшла заява, у якій позивач повідомив про реєстрацію електронного кабінету СФГ “Марія”.
Ухвалою від 10 січня 2024 року підготовче засідання призначено на 01 лютого 2024 року.
31 січня 2024 року від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових документів.
01 лютого 2024 року суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 07 березня 2024 року.
08 лютого 2024 року від позивача надійшло клопотання про витребування додаткових документів.
12 лютого 2024 року від відповідача надійшло заперечення на клопотання позивача про витребування додаткових документів, у якому відповідач просив суд залишити без задоволення клопотання про витребування доказів.
16 лютого 2024 року від позивача надійшло клопотання про додаткове долучення доказів.
07 березня 2024 року суд залишив клопотання позивача про витребування доказів без розгляду; суд перейшов до розгляду справи по суті; представник позивача у своєму виступі підтримав позовні вимоги; представник відповідача у своєму виступі заперечив стосовно позовних вимог; суд відклав судове засідання з розгляду справи по суті на 03 квітня 2024 року.
26 березня 2024 року від позивача на електронну адресу суду надійшло клопотання про витребування доказів /клопотання не підписано ЕЦП/.
У судове засідання 03 квітня 2024 року, позивач не з'явився, повноважного представника не направив, причини неявки суду не повідомив.
У судовому засіданні 03 квітня 2024 року суд не прийняв клопотання позивача про витребування доказів до розгляду, оскільки надіслане електронною поштою клопотання позивача про витребування доказів не містить підпису ЕЦП, отже не належать до офіційних документів.
Вислухавши у ході розгляду справи по суті пояснення та доводи учасників справи, встановивши обставини справи та дослідивши подані докази, суд встановив:
У позовній заяві позивач посилається на наступне:
Рішенням Бахмацької районної ради народних депутатів Чернігівської області 11 сесії 21-го скликання "Про відведення земельної ділянки для створення селянського (фермерського) господарства" від 28 лютого 1992 року припинено право колгоспу "Шлях Леніна" розташовано му на землях Біловежівської сільської ради на користування землями запасу.
ОСОБА_2 (мешканка села Білі Вежі, на той час Бахмацького району Чернігівської області), як колишня колгоспниця колгоспу "Шлях Леніна" (головою затверджена сама ОСОБА_2 ) отримала в довічне успадковане володіння 10 га ріллі із вищезазначених земель запасу.
Окрім ОСОБА_2 членом селянського господарства став її син ОСОБА_3 .
Рішенням Бахмацької районної ради народних депутатів Чернігівської області 11 сесії 21-го скликання "Про виділення земельної ділянки для розширення селянського (фермерського ) господарства від 11.12.1992 припинено право користування колгоспу "Шлях Леніна" землями запасу площею 39,7 га, в тому числі ріллі 39,7 га кар'єр 0,2 га та надано громадянці ОСОБА_2 у довічне успадковане володіння земельну ділянку площею 39,9 га із земель запасу Біловежської сільської ради народних депутатів.
Після отримання дозволу, головою селянського господарства був замовлений проект землеустрою, який відображено в плані постійного користування землею, започаткованому в Державному акті на право постійного користування землею. На підставі винесеного райрадою рішення позначено межі представлених фермерському господарству земельних ділянок, що відображено в актах про перенесення в натуру меж земельних ділянок, які надані ОСОБА_2 в довічне успадкування.
Рішенням Бахмацької районної ради народних депутатів Чернігівської області "Про реєстрацію селянських фермерських господарств" від 26 березня 1992 року №47 зареєстровано селянське /фермерське/ господарство "Марія" в складі голови господарства - ОСОБА_2 та членів господарства: сина ОСОБА_3 та невістки ОСОБА_4 .
На підставі рішення Біловежівської Ради народних депутатів був сформований Державний акт на право постійного користування землею, який був виданий ОСОБА_2 , з зазначенням про те, що їй у постійне користування, для створення господарства, виділено 5-ть земельних ділянок площею 49,9 га, згідно з планом землеволодіння (доданого до акту, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею під номером 42).
Після смерті 08 лютого 2005 року голови Фермерського господарства "Марія" ОСОБА_2 , головою Фермерського господарства "Марія" стає єдиний член СФГ "Марія" ОСОБА_3 .
У 2007 році, головою СФГ внесено зміни до Статуту СФГ "Марія", якими введені до СФГ нові члени (діти голови): ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (реєстраційний запис №10401050001000255).
Розпорядженням Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області від 26 травня 2008 року №254, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки та передано у власність земельні ділянки із земель ФГ «Марія», що розташоване на землях запасу Біловежської сільської ради для ведення фермерського господарства голові ОСОБА_3 загальною площею 7,4419 га, з них: рілля - 7,4419 га, членам: ОСОБА_6 загальною площею 7,4419, з них: рілля - 7,4419 га, ОСОБА_5 загальною площею 7,4419 га, з них: рілля - 7,4419 га. Громадянам: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 приступити до використання земельних ділянок після отримання державних актів та їх державної реєстрації.
У 2011 році внесені зміни до Статуту та залучений до членів СФГ (зять) ОСОБА_7 (реєстраційний запис 10401200000000255 від 03.08.2005 зі змінами від 27.02.2007 за № 10401050001000255), який також отримав пай.
Згідно Наказів ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області №25-6962/14-19-сг; №256913/14-19-сг, №256915/14-19-сг та №25-6961/14-19-сг Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Біловежівської сільської ради, орієнтований розмір земельної ділянки 2 га.
Позивач у позовній заяві зазначає, що земля виділена з земель СФГ «Марія»: ділянки №2 площею 6,20 га та ділянки №3 площею 13,23 га (остаток 3-ї ділянки 11,5302 га).
Позивач у позовній заяві зазначає, що рішення Бахмацької районної ради народних депутатів №47 від 26.03.1992 та Державний акт на право постійного користування землею площею 49,9 га СФГ "Марія" станом на 2020-2021 рік, є чинним, не скасовувалось та не змінювалось, і право на отримання в натурі земельних ділянок та оформлення необхідних документів не припинялось та діє до цього часу.
05 жовтня 2020 року головою СФГ «Марія» ОСОБА_3 було направлено заяву до ГУ Держгеоіадастру у Чернігівській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою на кандидатів у членство СФГ, (онуків голови): ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_10 .
За результатами розгляду заяви, було надано лист-відповідь ГУ Держегеокадастру у Чернігівській області про те, що заява позивача "знаходиться на розгляді".
У грудні 2020 року, за відсутністю будь-яких документів з боку відповідача, позивачу стало відомо, що Бахмацька міська рада Ніжинського району Чернігівської області набувши статус Бахмацької міської громади, до складу якої відійшло й село Білі Вежі, має намір скоротити землі фермерського господарства «Марія».
З цього приводу у Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру Держгеокадастр 20.04.2021 СФГ "Марія" було направлено звернення з метою отримання роз'яснень, щодо підтвердження чи спростовування наявної інформації.
22 травня 2021 року зі служби Держгеокадастру за вих. Ш-9536\0-0.13-3750\6-21 позивач отримав відповідь на своє звернення з якого вбачалось, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокакдастру у Чернігівській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» №21-ОТГ 09.12.2020 (Наказ 1) вирішено передати Бахмацькій міській раді Бахмацького району Чернігівської області в комунальну власність Бахмацької територіальної громади, земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1470,1048 га, що розташовані за межами населених пунктів на території Бахмацької територіальної громади, згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки.
За актом приймання-передачі відповідно до наказу 09.12.2020, ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області передало з постійного користування землею СФГ "Марія", а Бахмацька міська Бахмацького району Чернігівської області прийняла у комунальну власність Бахмацької територіальної громади земельні ділянки (згідно додатоку), у тому числі земельну ділянку кадастровий номер 7420381000:09:000:0648, площею 9,3809 га землі запасу, при наявності того факту, що будь-які відомості про обтяження речових прав, у тому числі й відсутність права постійного користування СФГ "Марія" - відсутні.
Наказом ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" №2 ОТГ від 05.01.2021 (Наказ 2) прийнято рішення передати Бахмацькій міській раді Бахмацького району Чернігівської області в комунальну власність Бахмацької територіальної громади земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 91,9877 га, що розташовані за межами населених пунктів на території Бахмацької територіальної громади Бахмацького району, відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки.
За актом приймання-передачі, згідно наказу від 05.01.2021 ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області передало з державної власності у комунальну власність Бахмацької територіальної громади земельні ділянки (відповідно з додатком), у тому числі земельну ділянку кадастровий номер 7420381000:09:000:0640, площею 11,532, яка знаходилась у постійному користуванні СФГ "Марія" (відомості про обтяження речових прав - відсутні).
04.01.2021 та 10.03.2021 проведено державну реєстрацію права комунальної власності Бахмацької міської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 7420381000:09:000:0648 площею 9,3809 га та на земельну ділянку кадастровий номер 7420381000:09:000:0640 площею 11,5302 га, що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (підстава реєстраційних дій: наказ ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області №21-ОТГ від 09.12.2020).
30.03.2021 Бахмацькою міською радою 8-ї сесії скликання прийнято рішення (Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення (відновлення ) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості), право яких підлягає продажу в тому числі що стосується земельних ділянок з кадастровим номером 7420381000:09:000:0648 площею 9,3809 та 7420381000:09:000:0640 площею 11,5302.
29.04.2021 відповідач (10-та сесія 8-го скликання) приймає рішення "Про скасування восьмої сесії восьмого скликання від 30.03.2021 "Про надання дозволу на виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості), право оренди яких підлягає продажу".
Позивач у позовній заяві зазначає, що з не офіційних джерел позивач отримує інформацію, що частки двох земельних ділянок 5-ої та 3-ої СФГ «Марія», Бахмацька міська рада планує відчужити і передати у власну комунальну власність на підставі наказів ГУ Держгеокадастр у Чернігівській області, з огляду на що СФГ "Марія" звертається зі скаргою до керівництва ГУ Держгеокадастр у Чернігівській області і отримує негативну відповідь.
ГУ Держгеокадастру у відповіді №Ш-4951\0-0.13-360\6-21 від 19.01.2021 "Про розгляд звернення" роз'яснює, що право постійного користування земельною ділянкою наданою для ведення фермерського господарства, не припиняється зі смертю голови, а зберігається за фермерським господарством до якого воно перейшло після створення фермерського господарства.
З відповіді №03-11\1540 від 11.05.2021 позивачу стало відомо, що за наказом ГУ Держгеокакдастру у Чернігівській області у ФГ "Марія" з двох земельних ділянок вилучені частки: із земельної ділянки з кадастровим номером 7420381000:09:000:0648 частка площею 9,3809 га та із земельної ділянки з кадастровим номером 7420381000:09:000:0640 частка площею 11,5302 були передані у комунальну власність Бахмацької територіальної громади.
Навесні 2022 року, позивачу стало відомо, що на двох спірних земельних ділянках (площею 9,3809 та 11,5302 га) з'явився новий володар, орендар ФГ "Шуба Станіслав Анатолійович", який став переможцем земельних торгів організованих відповідачем Бахмацькою міською радою та проведених ПП "Десна" в місті Чернігів з серпня 2021 року. Позивач у позовній заяві зазначає, що це було здійснено без оголошення в засобах ЗМІ, у зв'язку з чим позивач був позбавлений права участі у торгах (протокол №4 та №5 земельних торгів (аукціону) з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності) Бахмацькою міською радою.
Позивач у позовній заяві зазначає, що у зв'язку з тим, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7420381000:09:000:0648 та 7420381000:09:0640 входять до складу земельних ділянок загальною площею 49,9 га, якими володіло та користувалось СФГ "Марія", позивач розцінює дії відповідача по відчуженню двох земельних ділянок права оренди які продані на земельних торгах (аукціоні), як протиправні та незаконні.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України).
Згідно з ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Частиною другою статті 117 Земельного кодексу України передбачено, що до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність.
Земельні ділянки з кадастровими номерами 7420381000:09:000:0640 та 7420381000:09:000:0648 не відносились до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Земельного кодексу України земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Згідно Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548 (чинної на час передачі земельних ділянок) підрозділ коду КВЦПЗ 16.00 - землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).
З державної власності у комунальну власність Бахмацької міської територіальної громади передано земельні ділянки з кадастровими номерами 7420381000:09:000:0640 та 7420381000:09:000:0648, що були землями запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).
Як було зазначено вище, позивач у позовній заяві вказує, що зазначені земельні ділянки належать СФГ «Марія» на праві постійного користування згідно державного акта на права постійного користування землею, виданого ОСОБА_2 .
Разом з цим, позивачем не надано належних доказів у підтвердження того, що спірні земельні ділянки перебувають у постійному користуванні СФГ "Марія".
Колишній голові СФГ "Марія", ОСОБА_2 , було надано у постійне користування згідно державного акту на право постійного користування п'ять земельних ділянок (площами 6,28 га, 6,20 га, 13,23 га, 0,88 га та 23,34 га) загальною площею 49,9 га для селянського фермерського господарства.
До позовної заяви позивачем додано копію державного акту на право постійного користування землею, виданого ОСОБА_2 , в плані постійного користування землею якого, власноручно ймовірно позивачем вписано площі земельних ділянок та їх кадастрові номери, що не відповідає оригіналу державного акту та відповідно не може бути належним та допустимим доказом у справі.
Площі ж спірних земельних ділянок (9,3809 га, 11,5302 га) суттєво відрізняються від площ п'яти земельних ділянок, переданих ОСОБА_2 у постійне користування (6,28 га, 6,20 га, 13,23 га, 0,88 га та 23,34 га).
Згідно ч. 1, 2 ст. 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем не встановлено (відновлено) межі земельних ділянок, переданих у постійне користування у натурі (на місцевості).
Позивач у позовній заяві зазначає, що земельні торги пройшли таємно без оголошення в засобах СМІ, у зв'язку з чим позивач був позбавлений права участі у торгах.
Відповідач у відзиві на позовну заяву не погодився з твердженнями позивача, оскільки публікація оголошення про проведення земельних торгів забезпечувалась виконавцем земельних торгів на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації. Відповідач зазначив, що публікація оголошення про проведення земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7420381000:09:000:0640 та 7420381000:09:000:0648 забезпечувалась виконавцем земельних торгів (ПП «Десна-Експерт- М») на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (на веб-сайті Держгеокадастру). На даний час інформація про проведення земельних торгів (оголошення про проведення земельних торгів, відеозаписи торгів і повідомлення про їх результати) на веб-сайті Держгеокадастру відсутня.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони» встановлено, що земельні торги щодо земельних ділянок, які до дня набрання чинності цим Законом були включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них виставлених на земельних торгах, та щодо яких не було опубліковано оголошення про проведення земельних торгів, проводяться у порядку, встановленому цим Законом. Земельні торги щодо земельних ділянок, стосовно яких до дня набрання чинності цим Законом було опубліковано оголошення про проведення земельних торгів, проводяться відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Продаж земельних ділянок, а також прав на них на конкурентних засадах регламентований главою 21 Земельного Кодексу України, а саме статтями 134-139 кодексу, у яких розкривається механізм проведення торгів.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Частиною 3 статті 135 Земельного кодексу України визначено, що організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів. Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення. Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
За бажанням організатора земельних торгів оголошення про проведення земельних торгів з документами та матеріалами на лот оприлюднюється в електронних та друкованих медіа (частина 3 статті 137 Земельного кодексу України).
Згідно з ч. 7 ст.137 Земельного кодексу України особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів:
а) заяву про участь у земельних торгах;
б) інформацію, зокрема, про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;
в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).
Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
Відповідно до ч. 8 ст. 137 Земельного кодексу України виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб. Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 138 Земельного кодексу України земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки. Земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути анульовані.
За результатами земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7420381000:09:000:0640 та 7420381000:09:000:0648, проведеними 03 серпня 2021 року переможцем визнано Фермерське господарство «Шуба Станіслав Анатолійович». Переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів складено протоколи № 4 та № 5 від 03 серпня 2021 року.
03 серпня 2021 року між Бахмацькою міською радою та переможцем земельних торгів Фермерським господарством «Шуба Станіслав Анатолійович» були укладені договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7420381000:09:000:0640 та 7420381000:09:000:0648. Право оренди на ці земельні ділянки зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.08.2021.
У позовній заяві позивач не просить визнати недійсними договори оренди землі, укладені за результатами земельних торгів.
Разом з цим, позивачем пред'явлено позов лише до одного відповідача: Бахмацької міської ради Ніжинського району Чернігівської області, а Приватне підприємство “Десна Експерт-М” та Фермерське господарство “Шуба Станіслав Анатолійович” виступають у даній справі як треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, тоді як, виходячи з предмету даного позову, вони мали би виступати в якості відповідачів у справі.
Презумпція правомірності договорів оренди землі від 03 серпня 2021 року, укладених між Бахмацькою міською радою та Фермерським господарством «Шуба Станіслав Анатолійович», встановлена у силу вимог статті 204 Цивільного кодексу України (правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним).
Тобто, у випадку задоволення позовних вимог про визнання протиправним, недійсним та скасування результату земельних торгів, договори оренди землі від 03 серпня 2021 року не втратять чинності, а земельні ділянки залишаться у користуванні Фермерського господарства «Шуба Станіслав Анатолійович», що не призведе до реального захисту порушених прав та інтересів позивача. А відповідно задоволення позовних вимог про зобов'язання Бахмацьку міську раду повернути СФГ «Марія» земельні ділянки не вбачатиметься за можливе, оскільки земельні ділянки з кадастровими номерами 7420381000:09:000:0640 та 7420381000:09:000:0648 перебувають у строковому платному володінні і користуванні Фермерського господарства «Шуба Станіслав Анатолійович» на підставі дійсних договорів оренди землі від 03 серпня 2021 року.
З наведеного вище суд доходить висновку, що позивачем обрано неналежний та неефективний спосіб захисту цивільних прав та інтересів.
Враховуючи наведене вище, позовна вимога про визнання протиправним і недійсним та скасування результатів земельних торгів у формі аукціону ЛОТ №4 (71220) та ЛОТ №5 (71227), що проведені 03.08.2021 організатором земельних торгів Бахмацькою міською радою Чернігівської області, виконавцем Приватним підприємством “Десна-Експерт-М” з продажу права оренди на земельні ділянки з кадастровим номером 7420381000:09:000:0648 площею 9,3809 га та відповідно з кадастровим номером 7420381000:09:0040 площею 11,5302 га, розташовані на території Біловежівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області не підлягає задоволенню, враховуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 15.09.2022 у справі №910/12525/20.
У зазначеній постанові Верховий Суд дійшов висновку, що правова природа процедур реалізації майна на прилюдних торгах полягає в продажу майна, тобто у вчиненні дій, спрямованих на виникнення в покупця зобов'язання зі сплати коштів за продане майно та передання права власності на майно боржника, на яке звернено стягнення, до покупця - учасника прилюдних торгів. З аналізу частини першої статті 650, частини першої статті 655 та частини четвертої статті 656 Цивільного кодексу України можна зробити висновок, що процедура набуття майна на прилюдних торгах є різновидом договору купівлі-продажу (пункт 103). Отже, торги є правочином. Якщо вони завершуються оформленням договору купівлі-продажу, то оскаржити можна договір, а вимоги про визнання недійсними торгів (аукціону) та протоколу електронного аукціону не є належними та ефективними способами захисту (пункт 104).
Оскільки оскаржувані земельні торги завершилися оформленням договорів оренди землі від 03.08.2021 та реєстрацією ФГ “Шуба Станіслав Анатолійович” в державному реєстрі права оренди на спірну земельну ділянку, то предметом оскарження має бути договір та право оренди, а не результати земельних торгів, оформлені протоколами №4 від 03.08.2021 та №5 від 03.08.2021.
За таких обставин, враховуючи наведене вище та приписи чинного законодавства, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправним і недійсним та скасування результатів земельних торгів у формі аукціону ЛОТ №4 (71220) та ЛОТ №5 (71227), що проведені 03.08.2021 організатором земельних торгів Бахмацькою міською радою Чернігівської області, виконавцем Приватним підприємством “Десна-Експерт-М” з продажу права оренди на земельні ділянки з кадастровим номером 7420381000:09:000:0648 площею 9,3809 га та з кадастровим номером 7420381000:09:0040 площею 11,5302 га, що розташовані на території Біловежівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.
Позовна вимога позивача про зобов'язання Бахмацьку міську раду Ніжинського району Чернігівської області повернути в СФГ “Марія” дві земельні ділянки: з кадастровим номером 7420381000:09:000:0648 площею 9,3809 га та з кадастровим номером 7420381000:09:000:0640 площею 11,5302 га є похідною від вимоги про визнання протиправним і недійсним та скасування результатів земельних торгів, та не підлягає задоволенню у зв'язку з відмовою у задоволенні вимоги про визнання протиправним і недійсним та скасування результатів земельних торгів. У зв'язку з тим, що земельні ділянки здані в оренду за відповідними договорами, позовна вимога позивача про зобов'язання Бахмацької міської ради Ніжинського району Чернігівської області повернути в СФГ “Марія” дві земельні ділянки: з кадастровим номером 7420381000:09:000:0648 площею 9,3809 га та з кадастровим номером 7420381000:09:000:0640 площею 11,5302 га не може бути задоволена без розірвання відповідних договорів.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 р. у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Поряд з цим, за змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах «Трофимчук проти України», «Серявін та інші проти України» обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що решта долучених до матеріалів справи доказів та доводів сторін була ретельно досліджена судом і наведених вище висновків суду не спростовує.
За наведених обставин у їх сукупності суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір відповідно до ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладається на позивача.
Керуючись ст. 1-2, 116, 135-139 Земельного кодексу України, ст. 42, 73-81, 86, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити повністю.
Повне рішення складено та підписано 03 квітня 2024 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.В. Белов
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/