"04" жовтня 2010 р. Справа № 7/21/10
м. Миколаїв
За позовом: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Миколаївгаз”, 54008, м. Миколаїв, вул. Чигрина, 159
до відповідача: Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 54030, м. Миколаїв, вул.Потьомкінська, 41
про: визнання частково недійсним рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 15.12.2009 року № 21-ріш.
Суддя Семенчук Н.О.
Від позивача: Бондар О.Ю., дов. № 04/512 від 15.07.2010 року
Від відповідача: Роїк О.Г., дов. № 1-292/91-836 від 19.07.2010 року
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Миколаївгаз” звернулось до господарського суду з позовними вимогами про визнання рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 15.12.2009 року № 21-ріш частково недійсним та скасувати пункти 2, 3 вказаного рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що підставами для скасування оскаржуваного рішення є неповне з'ясування обставин, які мають істотне значення для справи, не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні адміністративною колегією відповідача, обставинам справи.
Відповідач проти позовних вимог заперечує посилаючись на те, що вимоги позивача є необґрунтованими, а оскаржуване рішення відповідає законодавству та матеріалам справи. Вказує на те, що позивач не довів наявності передбачених статтею 59 Закону України “Про захист економічної конкуренції” підстав для його скасування чи визнання недійсним, що позивач не надав суду жодного доказу, яким би він спростовував висновки відділення та обґрунтовував би правомірність власних дій.
У відповідності до ст. 77 ГПК України в судових засіданнях 14.09.2010 року та 30.09.2010 року оголошувались перерви.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд -
встановив:
ТОВ «Вознесенська продовольча компанія» (надалі - ТОВ „ВПРОК") звернулося до Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України із заявою щодо незгоди з діями ВАТ по газопостачанню та газифікації «Миколаївгаз», які полягають у відключенні даного споживача від постачання природного газу та відмові від укладання з ним договору на поставку природного газу на 2009 рік.
За цією заявою, розпорядженням адміністративної колегії територіального відділення від 10.06.2009 року № 18-р розпочато розгляд справи № 1-26.213/15-2009 відносно ВАТ «Миколаївгаз»за ознаками порушення, передбаченого пунктом 2 статті 50; пунктом 5 частини 2 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Адміністративною колегією Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в ході перевірки встановлено, що ВАТ «Миколївгаз»здійснює діяльність з розподілу(транспортування) природного газу розподільними трубопроводами на підставі ліцензії, виданої НКРЕ України № 224440, та займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з транспортування природного газу розподільними газопроводами у межах території розташування розподільних газопроводів, що знаходяться у його користуванні, як такий що не має жодного конкурента на цьому ринку, і є суб'єктом природної монополії на цьому ринку (аркуш 2,3 оскаржуваного рішення), що також підтверджується представником позивача в судовому засіданні.
05 лютого 2009 року Вознесенське УЕГГ відключило від мереж газопостачання ТОВ „ВПРОК" шляхом перекриття засувки в газовій котельні споживача, у зв'язку із проведенням ремонтно-профілактичних робіт на газопроводі середнього тиску у м. Вознесенську по вул. Жовтневої революції, до якого приєднано котельню даного споживача. Терміни проведення цих робіт (початок та завершення) не були документально-визначені заздалегідь з боку Товариства.
Відповідачем визначено, що зібрані у ході дослідження матеріали свідчать про те, що ремонтно-профілактичні роботи, які проводилися на газопроводі середнього тиску, до якого приєднано котельню ТОВ „ВПРОК", фактично були завершені 23 лютого 2009 року, а споживач був підключений до газопостачання значно пізніше цієї дати - 13 березня 2009 року, при тому, що у цей час він уже мав договір на постачання природного газу з іншим постачальником (Миколаївською філією ДК „Газ України" НАК „Нафтогаз України") - від 25 лютого 2009 року.
Так, відповідачем зроблено висновок, що ТОВ „Вознесенська продовольча компанія" необґрунтовано було позбавлено послуги з постачання природного газу з причини непідключення Газотранспортним підприємством його об'єкту до розподільчих газових мереж на протязі більше десяти днів із 01.03.09 р. по 13.03.09р (аркуш 5,6 оскаржуваного рішення).
Розглянувши матеріали справи № 1-26.213/15-2009 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції ВАТ «Миколаївгаз», адміністративна колегія Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийняла рішення від 15.12.2009р. № 21-ріш., яким вирішила:
1. Визнати, що ВАТ «Миколаївгаз»з моменту початку здійснення ліцензованої діяльності і до теперішнього часу займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з транспортування природного газу розподільними газопроводами у межах території розташування розподільних газопроводів, що знаходяться у користуванні Товариства.
2. Визнати, що дії ВАТ «Миколаївгаз», які полягають у відмові надавати послуги з транспортування природного газу ТОВ «Вознесенська продовольча компанія»у період із 01.03.2009р. по 13.03.2009 р. є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, пунктом 5 частини 2 статті 13 ЗУ «Про захист економічної конкуренції»- зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з транспортування природного газу розподільними газопроводами у межах території розташування розподільних газопроводів, що знаходяться в користуванні Товариства, а саме: повна відмова від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання.
3. За вчинене порушення, вказаного у пункті 2 цього рішення, накласти на ВАТ «Миколаївгаз»штраф у розмірі 17 000,00грн. (сімнадцять тисяч гривень).
Згідно Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу, затверджених Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.09.2005 року № 89 та Постановою НКРЕ України від 30.09.2005 року № 859, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 21.10.2005 року за № 1246/11526(які були чинні на час виникнення спірних правовідносин) розподіл(транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами)- вид господарської діяльності з надання послуг з транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами замовникам, що проводиться ліцензіатом відповідно до Ліцензійних умов за встановленими законодавством України правилами ціноутворення та на певній географічній території, з метою його доставки споживачам.
Пунктами 2.1.2; 2.1.4 Розділу 2 Ліцензійних умов «Умови провадження господарської діяльності з розподілу природного газу»визначено, що провадження господарської діяльності з розподілу природного газу можливе при виконанні зокрема таких умов: - наявності в ліцензіата договорів із замовниками та/або газопостачальними підприємствами про транспортування розподільними трубопроводами природного газу; - провадження господарської діяльності з розподілу природного газу за принципом економічної доцільності, забезпечення надійності транспортування та безаварійності експлуатації газорозподільних мереж.
Згідно з приписами статті 13 Закону України зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку; застосування різних цін чи різних інших умов до рівнозначних угод з суб'єктами господарювання, продавцями чи покупцями без об'єктивно виправданих на те причин; обумовлення укладання угод прийняттям суб'єктом господарювання додаткових зобов'язань, які за своєю природою або згідно з торговими та іншими чесними звичаями у підприємницькій діяльності не стосуються предмета договору; часткова або повна відмова від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання.
Пунктом 2 статті 50 Закону України зловживання монопольним (домінуючим) становищем визначено як порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Отже, необхідною умовою кваліфікації дій ВАТ „Миколаївгаз" за наведеними нормами Закону України "Про захист економічної конкуренції" є наявність у його діях щодо не підключення об'єкту ТОВ «ВПРОК»до розподільчих газових мереж на протязі більше десяти днів -з 01.03.2009р. по 13.03.2009р. ознак неправомірності, тобто невідповідності таких дій вимогам законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи,20 січня 2009 року на засіданні технічної наради Вознесенського УЕГГ було прийнято рішення про виконання робіт по переврізання газопроводу середнього тиску до котельної ТОВ «Впрок»для можливості відключення (м'ясокомбіната)без відключення інших споживачів, а також для виконання ремонтних та врізочних робіт на поліетиленовому газопроводі середнього тиску (без відключення м'ясокомбіната). Для чого потрібно виконати підключення ТОВ «ВПРОК»окремим газопроводом вводом та виконати врізання в діючий газопровід середнього тиску. (а.с. 19)
Відповідно до пункту 4.3.37 Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01.10.97 № 254, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.05.98 за № 318/2758 (надалі - Правила), про відключення газопроводів, пов 'язане з їх ремонтом, а також про час поновлення подачі газу, споживачі попереджаються заздалегідь.
Так, 22.01.2009 року листом за вих. № 01/64 від 22.01.2009 року ТОВ «ВПРОК»було попереджено про відключення з 26.01.2009 року від газопостачання у зв'язку із проведенням ремонтно-профілактичних робіт на газопроводі середнього тиску та на засувці в газовій котельні на період виконання робіт (а.с. 20).
26.01.2009 року листом за вих. № 01/67 від 26.01.2009 року ТОВ «ВПРОК»було попереджено про перенесення проведення ремонтно-профілактичних робіт на газопроводі середнього тиску та на засувці в газовій котельні, яке було заплановане на 26.01.2009 року на більш пізній термін у зв'язку із їх клопотанням (а.с. 21).
30.01.2009 року листом за вих. № 01/87 від 30.01.2009 року ТОВ «ВПРОК»повідомлено, що Вознесенським УЕГГ закінчені підготовчі роботи для проведення ремонтно-профілактичних робіт на газопроводі середнього тиску та на засувці в газовій котельні, та попереджено про відключення 02.02.2009 року від газопостачання у зв'язку з проведенням робіт (а.с. 22).
05.02.2009 року у 9 годині 00 хвилин згідно наряду допуску № 20 на проведення газонебезпечних робіт була перекрита засувка в газову котельню ТОВ «ВПРОК»(а.с. 23).
16.02.2009 року підписаний протокол лабораторією ВАТ „Миколаївгаз" по перевірці зварних стиків.
23.02.2009 року був складений акт про приймання закінченого будівництвом об'єкту системи газопостачання, а саме Газовий ввід середнього тиску ТОВ «ВПРОК»(а.с. 98).
ТОВ «ВПРОК»листом від 27.02.2009р. №422-10 повідомило Позивача, що 25 лютого 2009 року ТОВ «ВПРОК»та ДК «Газ України»уклали договір про постачання природного газу з 01 березня 2009 року, та просив підключити газопровід товариства до розподільчих газових мереж.
Згідно листа Об'єднаного диспетчерського управління ДК «Укртрансгаз»від 17.09.2010 року № 64-1670/5 інформація про виділені ліміти природного газу для ТОВ «ВПРОК» від ДК «Газ України» доведена до Позивача тільки 02.03.2009року.
Відповідно до вимог пунктів 4.3.4-4.3.7 «Правил безпеки систем газопостачання України»затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 1 жовтня 1997 р. № 254 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 р. за № 318/2758 (надалі Правил безпеки), газопроводи, які експлуатуються, повинні бути під систематичним наглядом, підлягати перевіркам технічного стану, поточним і капітальним ремонтам.
Технічний стан зовнішніх газопроводів і споруд повинен контролюватися комплексом заходів (обходом, комплексним обстеженням за допомогою приладів, вимірювань потенціалів та ін.). При обході надземних газопроводів повинні виявлятися витоки газу, порушення кріплення, провисання труб, перевірятися стан запірних пристроїв, ізолюючих фланцевих з'єднань, пофарбування газопроводів та ін.
При обході підземних газопроводів повинен перевірятися стан газопроводів і виявлятися витікання газу за зовнішніми ознаками; оглядатися стан місцевості вздовж траси газопроводу з метою виявлення обвалу ґрунту, розмиву його талими або дощовими водами; контролюватися умови виконання земляних і будівельних робіт, які проводяться в смузі 15 м по обидва боки від осі газопроводу з метою попередження і усунення його пошкодження; виявлятися випадки будівництва будинків і споруд на відстані від газопроводу меншій, ніж це передбачено будівельними нормами і правилами.
Перевірка газопроводів здійснюється працівниками Позивача з метою своєчасного виявлення пошкоджень діючих газопроводів, виявлення витоків природного газу, усунення причин, що тягнуть за собою виникнення аварійних ситуацій, їх попередження та забезпечення безперебійного постачання та транспортування природного газу споживачам, як того вимагають Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу (пункт 2.1.4 Розділу 2).
Як зазначає позивач, при черговому обході його працівниками було встановлено, що засувка ТОВ «ВПРОК»на газопроводі середнього тиску не забезпечує безаварійне споживання природного газу (пропускає природній газ).
Усунення зазначеного витоку газу (ревізія засувки ТОВ «ВПРОК») та остаточні роботи, щодо підключення ТОВ «ВПРОК»окремим газопроводом вводом та щодо врізання в діючий газопровід середнього тиску, які були визначені 20 січня 2009 року на засіданні технічної наради Вознесенського УЕГГ були виконані у період з 03.03.2009р. по 12.03.2009р. відповідно до нарядів № 28, № 33 на виконання газонебезпечних робіт в газовому господарстві (а.с. 24, 99).
12.03.2009 року було прийнято в експлуатацію закінчене будівництво об'єкту системи газопостачання Газовий ввід середнього тиску «ВПРОК», про що складено акт (а.с. 100).
13.03.2009 року попередньо попередивши ТОВ «ВПРОК»листом від 12.03.2009р. № 02/214, у відповідності до п. 4.3.37 Правил безпеки систем газопостачання України, було відновлено газопостачання, про що складено акт на зняття пломби від 13.03.2009р. (а.с. 77).
На вимоги відповідача, позивач повідомляв листами від 06.04.2009р. № 04/883, від 07.07.2009р. № 04/1443 (а.с. 17-18), що станом на 12.03.2009 року ремонтно-профілактичні роботи на газопроводі середнього тиску по вул. Жовтневої революції до якого під'єднано котельня «ВПРОК»виконані в повному обсязі, газопостачання відновлене 13.03.2009 року.
Підпунктом 3.3.1 пункту 3.3 «Порядку доступу до газотранспортної системи», затвердженого Наказом НАК «Нафтогаз України»від 26.03.2001 року № 79 (далі Порядок), який визначає порядок доступу споживачів до газорозподільних мереж, встановлено, що газорозподільне підприємство не має права відмовити споживачеві у доступі до газорозподільної мережі у разі виконання споживачем технічних умов, наявності акта прийняття системи газопостачання в експлуатацію та договору на постачання газу. Під'єднання системи газопостачання споживача до газорозподільної мережі здійснюється за його заявкою при наявності акта приймання системи в експлуатацію газорозподільним підприємством.
Згідно підпункту 3.3.2 пункту 3.3 Порядку, який встановлює особливості доступу промислових споживачів до газорозподільних мереж, визначено зокрема, що споживачі, для яких постачальниками не виділені обсяги природного газу, починаючи з 1-го числа поточного місяця, повинні припинити газоспоживання, або вони мають бути відключеними від газопостачання зокрема позивачем. При цьому, обов'язковими умовами доступу постачальників до газорозподільних мереж мають бути: - наявність у газорозподільного підприємства копії договору на постачання природного газу між постачальником та споживачем; - документальне підтвердження об'єднаного диспетчерського управління ДК «Укртрансгаз»виділених для споживача обсягів природного газу (пункт 3.2 Порядку ).
Як зазначає позивач, договір поставки природного газу від 25.02.2009 року, який укладено між ТОВ «ВПРОК»та ДК «Газ України»не направлявся позивачу ні постачальником ДК «Газ України» ні ТОВ «ВПРОК»листом від 27.02.2009 року № 422-10, яким товариство просило відновити транспортування природного газу. Дані твердження не спростовані відповідачем.
В термін до 01.03.2009 року від об'єднаного диспетчерського управління ДК «Укртрансгаз»не надходило документального підтвердження про виділення для ТОВ «ВПРОК»обсягів природного газу. Акт приймання закінченого будівництвом об'єкту газопостачання в експлуатацію газового вводу середнього тиску складено 12.03.2009 року.
Отже, у зв'язку з відсутністю документального підтвердження від об'єднаного диспетчерського управління ДК «Укртрансгаз»про виділення для ТОВ «ВПРОК»обсягів природного газу, не направленням позивачу договору поставки природного газу від 25.02.2009 року, який укладено між ТОВ «ВПРОК»та ДК «Газ України»та враховуючи, що акт приймання закінченого будівництвом об'єкту газопостачання в експлуатацію газового вводу середнього тиску складено 12.03.2009 року, то позивач правомірно не здійснив підключення об'єкту ТОВ «ВПРОК»до розподільчих газових мереж в період з 01.03.2009 р. по 13.03.2009 року.
Зазначені обставини не з'ясовувались відповідачем при прийнятті рішення від 15.12.2009 № 21-ріш. «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу за вчинення дій, які полягають у відмові надавати послуги з транспортування природного газу ТОВ «Вознесенська продовольча компанія»у період з 01.03.2009 року по 13.03.2009 року.
Згідно ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (далі Закон України) підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Органи Антимонопольного комітету України не обмежені у виборі джерела для отримання інформації, необхідної для виконання їх завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції, при цьому обсяг запитуваної інформації повинен відповідати змістовному колу цих завдань.
Відповідачем при прийнятті рішення було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, та не доведені обставини, які мають значення для справи і які визнано встановленими що є підставою для скасування рішення Відповідача.
При цьому, доводи позивача щодо невідповідності висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, а саме, висновок, що станом 11.02.2009 року у позивача не було підстав для відмови даному споживачу в укладенні договору на постачання природного газу, є підставою для скасування рішення відповідача судом відхиляються, оскільки в оскаржуваному рішенні порушенням визнано дії ВАТ „Миколаївгаз", які полягають у відмові надавати послуги з транспортування природного газу ТОВ „Вознесенська продовольча компанія" у період із 01.03.09 по 13.03.09 року, тобто територіальне відділення не притягувало Позивача до відповідальності за відмову ТОВ „ВПРОК" в укладанні договору на постачання природного газу. Відділення в своєму рішенні тільки зафіксувало зазначений факт, оскільки він досліджувався при розгляді заяви ТОВ „ВПРОК", за якою було порушено розгляд справи про порушення Позивачем законодавства про захист економічної конкуренції.
Судом також відхиляються твердження позивача, а саме те, що терміни проведення ремонтно-профілактичних робіт були визначені Позивачем заздалегідь і були відомі ТОВ «ВПРОК», та що зазначені обставини повідомлялись Відповідачу під час розгляду справи. Дані твердження спростовані матеріалами справи, а саме у відповіді від 02.06.2009 року № 04/1206 на вимогу № 1-292/80-551 від 27.05.2009 року позивач надав інформацію в якій зазначив, що документа який визначав тривалість проведення робіт на газопроводі до якого підключено ТОВ «ВПРОК»Товариством не приймалося (а.с. 41).
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати частково недійсним рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 15.12.2009 року № 21-ріш та скасувати пункти 2, 3 вказаного рішення.
3. Стягнути з Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (54030, м.Миколаїв, вул.Потьомкінська, 41, код 22440366) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Миколаївгаз” (54008, м.Миколаїв, вул. Чигрина, 159, код 05410263) 85,00 грн. держмита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст рішення складено 11.10.2010 року