Постанова від 02.04.2024 по справі 506/59/24

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/59/24

Провадження № 3/506/248/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.04.2024 року суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О. Л., за участю секретаря судового засідання Смернової Д.Ю., потерпілого ОСОБА_1 , у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції розглянувши матеріали, що надійшли від Ради адвокатів Одеської області Національної асоціації адвокатів України, відносно

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Розалівка Котовського району Одеської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, селищного голови Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності,

за ст.212-3 ч.5 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ОД №01/24 від 17.01.2024 року, який надійшов до суду 07 березня 2024 року , 13 грудня 2023 року головою Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області ОСОБА_2 порушено вимоги ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а саме: неповно надано інформацію у відповідь на адвокатський запит адвоката Тіори Юрія Парфірійовича, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.5 ст.212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення не визнав, посилаючись на те, що відповідь на адвокатський запит Окнянською селищною радою була надана. Що стосується розміщення інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, то Порядком закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах Окнянською селищною рудою, не передбачено обов'язок Окнянської селищної ради розміщати інформацію на веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. До того ж, Окнянська селищна рада не має об'єктивної можливості розміщати будь-яку інформацію на веб-сайті іншого органу влади. При цьому, зазначена в запиті інформація відповідно до п.2.2 вказаного Порядку була розміщена на офіційному веб-сайті Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області, про що було зазначено у відповіді на адвокатський запит адвоката Тіори Ю.П.

В подальшому ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, однак від нього до суду надійшли письмові пояснення, в яких він просив розглянути справу за його відсутності /а.с.53-57/.

Крім того, в письмових поясненнях ОСОБА_2 до пояснень, наданих в судовому засіданні, доповнив, що вказаний адвокатський запит адвоката Тіори Ю.П. надійшов до Окнянської селищної ради електронною поштою 11.12.2023 року о 11.49 год. та був підписаний його кваліфікованим електронним підписом, що підтверджується протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису. Крім того, вказаний електронний лист містив ще два файли, що містили зображення свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та зображення ордеру на надання правничої допомоги ОСОБА_3 , які посвідчення цифровим підписом не мають. Абзацом 2 частини 1 статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачає, що до адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги. Незважаючи на дані порушення, Окнянською селищною радою все ж таки було надано відповідь на вказаний адвокатський запит ОСОБА_1 . Тому, на думку ОСОБА_2 , в розумінні абз.2 ч.1 ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» зазначений адвокатський запит є нікчемним та його невиконання не може тягнути за собою юридичних наслідків. Крім того, на думку ОСОБА_2 , протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням вимог ст.256 КУпАП, оскільки в ньому відсутні його повні анкетні дані, а також не вірно зазначена назва його посади - «голова Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області», тоді як він є селищним головою Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області. Крім того, листом від 08.01.2024 року його було запрошено до Ради адвокатів Одеської області на 17.01.2024 року для розгляду заяви адвоката Тіори Ю.П. Про його виклик для складання протоколу про адміністративне правопорушення в зазначеному листі не йшлося, тоді як в протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що він був належним чином проінформований про дату, час і місце розгляду адміністративних матеріалів за заявою адвоката Тіори Ю.П., але у визначений день та час не з'явився. На думку ОСОБА_2 , уповноваженою особою ОСОБА_4 були внесені завідомо неправдиві відомості до протоколу про адміністративне правопорушення. Про те, що відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення ,він дізнався ,лише отримавши його примірник, він від підпису протоколу не відмовлявся, хоча про це зазначено в протоколі, тоді як ч.2 ст.256 КУпАП передбачено, що уповноважена особа зобов'язана ознайомити особу, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення. Про обізнаність із вищезазначеним особа, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, ставить у протоколі свій підпис, а у разі відмови поставити підпис -про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом уповноваженої особи. Крім того, частину додатків, вказаних в протоколі, він не отримав та з ними не ознайомлений. Окрім того, датою вчинення правопорушення у протоколі зазначено 13.12.2023 року, тоді як ч.2 ст.38 КУпАП встановлено, що якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш, як через три місяці з дня його виявлення. У зв'язку з зазначеним, він вважає, що в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.5 ст.212-3 КУпАП, тому просив провадження по справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Потерпілий ОСОБА_1 в судовому засіданні вважав, що провадження по справі слід закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, встановлених ст.38 КУпАП.

Вислухавши пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи:

- протокол про адміністративне правопорушення серія ОД №01/24 від 17.01.2024 року, складений відносно ОСОБА_2 за ч.5 ст.212-3 КУпАП /а.с.1-4/;

- копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, виданого на ім'я ОСОБА_1 /а.с.9/;

- копію заяви адвоката Тіори Ю.П. про притягнення селищного голови Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.212-3 КУпАП /а.с.11-15/;

- копію адвокатського запита адвоката Тіори Ю.П. від 10.12.2023 року /а.с.16-19/;

- копію ордера адвоката Тіори Ю.П. на представництво інтересів ОСОБА_3 /а.с.20/;

- копію відповіді Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області на запит адвоката Тіори Ю.П. від 13.12.2023 року /а.с.26-27/;

- письмові пояснення ОСОБА_2 від 10.01.2024 року /а.с.29-32/;

- копію Порядку закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах Окнянською селищною радою, затвердженого рішенням Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області від 24.06.2020 року №1547/27-VІІ /58, 59-64/,

приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Як вбачається з адвокатського запиту адвоката Тіори Ю.П. від 10.12.2023 року, адресованого Окнянській селищній раді, в зазначеному запиті адвокатом викладено 8 питань. При цьому, ОСОБА_2 інкримінується ненадання повної відповіді на перші чотири з них, а саме:

1) Надати інформацію чи розміщувалася 18.07.2023 року (або в іншу дату до 18.07.2023 року) на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів оголошення про проведення 17.08.2023 року о 14.00 год. конкурсу з відбору суб'єкта оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 5123155100:02:003:0186), на виконання вимог п.п.2.2 Порядку, не пізніше ніж за 30 днів до останнього дня прийняття конкурсної документації.

2) Якщо вищевказана інформація розміщувалася на веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів як оголошення, просив надати відповідне посилання з метою полегшення її пошуку. Якщо ні, просив повідомити причини невиконання вимог п.п.2.2 Порядку.

3) Надати інформацію чи розміщувалася 15.08.2023 року (або в іншу дату до 15.08.2023 року) на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів оголошення про проведення 14.09.2023 року о 14.00 год. конкурсу з відбору суб'єкта оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 5123155100:02:003:0186), на виконання вимог п.п.2.2 Порядку, не пізніше ніж за 30 днів до останнього дня прийняття конкурсної документації.

4) Якщо вищевказана інформація розміщувалася на веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів як оголошення, просив надати відповідне посилання з метою полегшення її пошуку. Якщо ні, просив повідомити причини невиконання вимог п.п.2.2 Порядку.

13.12.2023 року Окнянською селищною радою Подільського району Одеської області було надано відповідь на зазначений адвокатський запит /а.с.26-27/, якою на перші 4 питання запиту повідомлено:

- 18.07.2023 року розміщено оголошення на офіційному веб-сайті Окнянської селищної ради в мережі Інтернет про проведення конкурсу з відбору суб'єкта оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності Окнянської селищної ради, кадастровий номер 5123155100:02:003:0186, площею 219 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 (в межах населеного пункту), цільове призначення ділянки - 03.07 для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (нежитлова будівля - магазин «Візит»), яка перебуває у користуванні громадянки України ОСОБА_5 та підлягає продажу відповідно до рішення Окнянської селищної ради від 23.03.2023 №1132/26-VІІІ, який відбудеться 17.08.2023 о 14 год 00 хв. Вищевказану інформацію можна знайти за посиланням https://okny-otg.gov.ua/news/1689660959/;

- 15.08.2023 року повторно розміщено оголошення на офіційному веб-сайті Окнянської селищної ради в мережі Інтернет про проведення конкурсу з відбору суб'єкта оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, який відбудеться 14.09.2023 о 14 год 00 хв. Вищевказану інформацію можна знайти за посиланням https://okny-otg.gov.ua/news/1692076634/.

При цьому, п.п.2.2 Порядку закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах Окнянською селищною радою, затвердженого рішенням Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області від 24.06.2020 року №1547/27-VІІ, на який у запиті посилався адвокат Тіора Ю.П., визначено:

«Інформація про проведення конкурсу не пізніше ніж за 30 днів до останнього дня прийняття конкурсної документації розміщується організатором на офіційному веб-сайті Окнянської селищної ради, а також (за бажанням організатора земельних торгів) публікується у друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження.

На офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів інформація розміщується безкоштовно.».

Таким чином, суд вважає , що адвокатом Тіорою Ю.П. в адвокатському запиті некоректно поставлено запитання щодо розміщення оголошення не пізніше ніж за 30 днів до останнього дня прийняття конкурсної документації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів відповідно до вимог п.п.2.2 Порядку, тоді як п.п.2.2 вищевказаного Порядку не передбачено обов'язок розміщення інформації про проведення конкурсу на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, натомість таке оголошення згідно з зазначеним пунктом Порядку розміщується на офіційному веб-сайті Окнянської селищної ради, що згідно з відповіддю Окнянської селищної ради від 13.12.2023 року і було виконано та у відповіді було зазначено посилання на вказане оголошення. При цьому суд зауважує , що у відповіді на адвокатський запит селищним головою не було чітко вказано про відсутність у Окнянської селищної ради обов'язку поміщати зазначене оголошення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Разом з тим, ч.2 ст.38 КУпАП встановлено, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_2 інкримінується вчинення правопорушення 13.12.2023 року, тому на момент розгляду справи строки накладення адміністративного стягнення закінчились.

При цьому п.7 ст.247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.

Таким чином, суд за спливом строку, не вправі з'ясовувати обставини скоєння правопорушення та визнавати особу винною чи невинуватою у скоєнні адміністративного правопорушення, крім випадків, передбачених КУпАП.

Тому, враховуючи вищевикладене, вважаю, що висновок щодо встановлення вини особи, відносно якої складено адміністративний протокол поза межами строку давності притягнення до адміністративної відповідальності буде порушенням презумпції невинуватості та права на справедливий суд за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За таких обставин приходжу до висновку про необхідність закриття провадження по справі згідно із п.7 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст.ст.247 п.7, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-3 ч.5 КУпАП, відносно ОСОБА_2 , закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена особою, відносно якої відкрито адміністративне провадження, захисником, потерпілим до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Повний текст постанови оголошено 03.04.2024 року о 15.15 год.

Суддя Чеботаренко О. Л.