79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
01.10.10 Справа№ 5/252
За позовом: Релігійної громади Української православної церкви села Баня Лисовицька, с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області
до відповідача: Лисовицької сільської ради, с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області
третя особа1: Служба автомобільних доріг у Львівській області, м. Львів
третя особа2: Стрийський районний відділу Львівської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, м. Стрий Львівської області
третя особа3: Стрийський районний відділ земельних ресурсів, м. Стрий Львівської області
третя особа4: Стрийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, м. Стрий Львівської області
третя особа5: Стрийська міжрайонна прокуратура, м. Стрий Львівської області
про визнання права користування земельною ділянкою
За зустрічним позовом: Лисовицької сільської ради, с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області
до відповідача: Релігійної громади Української православної церкви села Баня Лисовицька, с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області
про знесення самочинного будівництва
Суддя: Станько Л.Л.
при секретарі: Боровець Я.
В судове засідання з'явились
від позивача: Стасишина Т.В. -представник, Путятинський В.М. -керівник релігійної громади
від відповідача: Мартиневич О.А., Магас М.І. -представники
від третіх осіб1,2,3,4,5: не з'явилися
Суть спору: Позов заявлено Релігійною громадою Української православної церкви села Баня Лисовицька, с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області до Лисовицької сільської ради, с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області про визнання права постійного користування земельною ділянкою площею 0,1335 га, що знаходиться під обслуговуванням храму, за релігійною громадою Української православної церкви «Покрови Божої Матері»села Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області.
Ухвалою суду від 23.12.2009 р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 21.01.2010 р. Ухвалою суду від 21.01.2010 р. розгляд справи відкладався до 03.02.2010 р. Ухвалою суду від 03.02.2010 р. розгляд справи відкладався до 24.02.2010 р.
02.02.2010 р. відповідачем на розгляд суду подано зустрічну позовну заяву до позивача за первісним позовом про знесення самочинного будівництва.
Ухвалою суду від 03.02.2010 р. зустрічну позовну заяву призначено до спільного розгляду з первісним позовом та її розгляд призначено в судовому засіданні на 24.02.2010 р.
24.02.2010 р. позивачем за первісним позовом подано уточнення підстав та змісту позовних вимог, згідно якого просить суд: визнати незаконними рішення Лисовицької сільської ради Стрийського району Львівської області ХVІІ сесії V-го скликання демократичного скликання № 921 від 27 травня 2009 року; ухвалити рішення, яким визнати право постійного користування земельною ділянкою площею 0,1335 га, розташованої по вулиці Курортна, 17, с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області, що знаходиться під обслуговуванням церкви «Покрови Божої Матері»релігійної громади Української Православної Церкви у с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області; зобов'язати Лисовицьку сільську раду Стрийського району Львівської області видати Релігійній громаді Української Православної церкви с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області рішення на оформлення державного акту, права постійного користування земельною ділянкою площею 0,1335 га, розташованої за адресою: вулиця Курортна, 17, с. Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області.
Ухвалою суду від 24.02.2010 р. залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Службу автомобільних доріг у Львівській області розгляд справи відкладався до 11.03.2010 р. Ухвалою суду від 11.03.2010 р. залучено до участі у розгляді справи в якості третіх осіб на стороні, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору -Стрийський районний відділу Львівської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, Стрийський районний відділ земельних ресурсів, Стрийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки та Стрийську міжрайонну прокуратуру і розгляд справи відкладався до 24.03.2010 р. В судовому засіданні 24.03.2010 р. оголошувалась перерва до 19.05.2010 р. Ухвалою суду від 19.05.2010 р. розгляд справи відкладався до 21.07.2010 р. В судовому засіданні 21.07.2010 р. оголошувалась перерва до 25.08.2010 р. В судовому засіданні 25.08.2010 р. оголошувалась перерва до 30.08.2010 р. В судовому засіданні 30.08.2010 р. оголошувалась перерва до 01.10.2010 р. Розпорядженням голови суду від 28.09.2010 р., у зв'язку з тим, що Постановою Верховної Ради України від 09.09.2010 р. № 2512-VІ Петрика І.Й. обрано суддею Київського апеляційного адміністративного суду, справу № 5/252 передано для подальшого розгляду судді Станько Л.Л.
Представники позивача та відповідача в судове засідання з'явилися, викладене у своїх позовних вимогах та запереченнях підтримали повністю.
Відповідачем 29.09.2010 р. подано заяву про збільшення зустрічних позовних вимог, згідно якої просить суд зобов'язати позивача за первісним позовом привести земельну ділянку до стану, який відповідає вимогам безпеки дорожнього руху на ділянці територіальної автодороги загального користування Т-14-22, (під'їзд до м. Моршин) шляхом: знесення самочинно збудованої підпірної стінки з залізобетонних територіальних блоків протяжністю 51 м., висотою 3 м (географічні координати № 49 08.052 Е023 52.609), яка знаходиться на віддалі 6.0 м. від осі територіальної автодороги загального користування Т-14-22 (під'їзд до м. Моршин); відновлення системи поверхневого водовідведення територіальної автодороги загального користування Т-14-22 (під'їзд до м. Моршин) -бічної водовідвідної канави.
Треті особи явки повноважних представників в судове засідання не забезпечили.
Судом встановлено:
Відповідно до ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів; 2) справи про банкрутство. 3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції. 4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів. 5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери. 6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Згідно ст. 17 КАС України, Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму. 3. Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи: 1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; 2) що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства; 3) про накладення адміністративних стягнень; 4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України, від 01.04.2010, № 10-рп/2010 "У справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України", положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
У своєму уточненні до позовної заяви позивач просить визнати незаконним рішення Лисовицької сільської ради Стрийського району Львівської області ХVІІ сесії V-го скликання демократичного скликання № 921 від 27 травня 2009 року. Предметом вказаного рішення органу місцевого самоврядування є відмова громаді УПЦ «Покрови Божої Матері»в переданні земельної ділянки площею 0,1335 га в постійне користування для будівництва та обслуговування культової споруди УПЦ с. Баня Лисовицька.
Отже, з вказаного вбачається та враховуючи приписи Кодексу адміністративного судочинства України та Рішення Конституційного Суду України, від 01.04.2010, № 10-рп/2010 "У справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України", що даний спір не підвідомчий господарським судам.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо: спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, провадження у справі слід припинити а справу передати за встановленою підвідомчістю до адміністративного суду Львівської області.
З огляду на викладене, керуючись ст. 12, п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, суд -
1. Провадження у справі припинити.
2. Справу № 5/252 передати за підвідомчістю до адміністративного суду Львівської області.
Суддя