Справа № 3-9848/08
Провадження № 3-в/456/1/2024
28.03.2024 року м. Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Шрамко Р. Т. , розглянувши матеріали, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Стрий справу №3-9848/08 за заявою ОСОБА_1 про звільнення від виконання адміністративного стягнення у зв?язку із закінченням термінів його виконання, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про звільнення його від виконання адміністративного стягнення у зв?язку із закінчення термінів його виконання.
В обгрунтування вимог заяви вказав, що Постановою судді Стрийського міськрайонного Львівської області Шрамко Р.Т. від 21.08.2008 у справі №3 - 9848/08 його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом на 6 ( шість) місяців).
Постанова набрала законної сили 21.08.2008, після чого була звернута судом до виконання. Про те, що його притягнули до адміністративної відповідальності у вигляді позбавлення права на керування транспортним засобом на 6 ( шість) місяців, дізнався лише на початку 2024 року , оскільки не приймав участь у розгляді даної справи про адміністративне правопорушення, не отримував копію постанови , а дізнався лише на початку 2024 року коли мав намір здавати на іншу категорію водіння транспортних засобів.
Постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (посадовою особою), який виніс постанову.
За вимогами ст. 300 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Орган Національної поліції забезпечує виконання постанови про у порядку, встановленому законами України.
Відповідно до ст.. 317- 1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про застосування позбавлення права керування транспортним засобом виконується після набрання рішення суду про позбавлення цього права
Згідно зі ст. 303 КУпАП, не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Фактична «безстроковість» виконання таких постанов суперечить принципу правової визначеності, що є складовою принципу верховенства права і широко застосовується Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ) при оцінці порушень державами-членами Конвенції, а «необмежений строк виконання» своєчасно надісланої постанови суперечить принципу 4 Рекомендації № R (91) 1 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам стосовно адміністративних санкцій, згідно якого, якщо адміністративний орган влади розпочав адміністративне провадження із застосування санкції, він зобов'язаний діяти залежно від обставин справи з розумною швидкістю.
Припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у межах КУпАП можливе лише за наявності обставин, зазначених у п. 5 (видання акту амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення), 6 (скасування акту, який встановлює адміністративну відповідальність) і 9 (смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі) ст. 247 цього Кодексу, при наявності яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання (ст. 302).
З врахуванням рішення Конституційного суду України від 02.11.2004 за №15-рп/2004, ст.80 КК України та на підставі ст.303КУпАП просить вирішити питання про визнання вищевказаної постанови такою, що не підлягає виконанню.
Захисник Волоховський О.І. в судовому засіданні підтримав заяву ОСОБА_1 та просить її задоволити.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що у задоволенні клопотання ОСОБА_1 , про визнання постанови такою, що не підлягає виконанню слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 299 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ст. 326 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про застосування адміністративного арешту та арешту з утриманням на гауптвахті виконується негайно після її винесення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.300 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Орган Національної поліції забезпечує виконання постанови про адміністративний арешт у порядку, встановленому законами України.
Згідно ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконаннямпостанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Аналізуючи норми чинного законодавства встановлено, що обов'язок щодо звернення до виконання постанови лежить на органі, який виніс постанову.
Відповідно до ст. 303 КУпАП, не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Так, з матеріалів справи встановлено, що постанова суду про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді позбавлення права керувати транспортним засобом строком на 6 (шість) місяців винесена 21 жовтня 2008 року.
В порядку виконання, дана постанова направлена до Стрийського ВРЕР ДАІ при ГУ МВСУ у Львівській області та прийнята до виконання 14.11.2008, тобто протягом трьохмісячного строку, передбаченого ст. 303 КУпАП, що доводиться фотокопією постанови на якій стоїть штамп «База даних ВНЕСЕНО, 14.11.2008» та штамп про отримання від 14.11.2008 за №78.
А тому посилання в поданні на сплив строків звернення постанови до виконання суперечить вимогам діючого законодавства.Отже, постанова суду від 21 жовтня 2008 року відносно ОСОБА_1 була звернена судом до виконання вчасно, тобто не був пропущений строк, передбачений ст. 303 КУпАП.
Окремо слід зазначити, що фотокопію постанови (а.с.8) було надано особисто заявником, яка ним отримана в органах поліції, що також свідчить про своєчасність звернення судом постанови до виконання.
Відповідно до довідки Стрийського міськрайонного суду від 05.02.2024 матеріали справи про адміністративне правопорушення №3-9848/08 знищені у зв?язку зі спливом строків зберігання таких справ в архіві суду.
Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить положень щодо звільнення від відбування адміністративного стягнення у зв'язку із закінченням строків давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, а містить положення лише щодо застосування давності виконання постанов про накладення адміністративних стягнення у разі їх несвоєчасного звернення до виконання органом (посадовою особою), який виніс таку постанову (ст.ст. 299, 303 КУпАП).
За наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу (видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі), орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання (ст.ст. 247, 304 КУпАП). Інших підстав припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, діючим КУпАП не передбачено.
Оскільки жодна з перелічених вище обставин не настала, а тому підстави для припинення виконання вже звернутої до виконання постанови відносно ОСОБА_1 відсутні.
Посилання в поданні, як на підставу припинення виконання постанови, на норми ст.303КУпАП є безпідставним, оскільки вказана стаття регулює давність звернення до виконання постанов про накладення адміністративних стягнень, а не їх припинення, а такі підстави для його застосування на даний час відсутні.
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 16, 72-79, 132-143, 241-251 КАС України суд, -
постановив:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від виконання адміністративного стягнення у зв?язку із закінченням термінів його виконання відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене 02.04.2024р. о 17.30.
Суддя: Р. Т. Шрамко