Рішення від 19.10.2010 по справі 17/198

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.10.10 Справа № 17/198

За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ

до Державного підприємства «Ровенькиантрацит», м. Ровеньки Луганської області

про стягнення 887639 грн. 65 коп.

Суддя Фонова О.С.

Представники:

від позивача: Меженська О.О., довіреність № 6 від 08.06.2010;

від відповідача: Бондаренко В.А., довіреність №1-3/3д-43 від 22.06.2010.

Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача збитків у сумі 887639,65 грн., заподіяних порушенням природоохоронного законодавства.

Відповідач відзивом №10/3-17 від 20.08.2010 просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку з необґрунтованістю розміру збитків, заявлених до стягнення. Зокрема, він зазначає, що в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15-29.03.2010 року вказано, що 25.03.2010 року лабораторією відділу екологічного контролю по Стаханово - Алчевському регіону були виконані лабораторно-інструментальні виміри викидів забруднюючих речовин в атмосферу на джерелах викидів № 24, 25. Проте правомірність таких дій ні чим не підтверджена, оскільки відсутнє вирішення про виконання лабораторно-інструментальних вимірів викидів забруднюючих речовин в атмосферу на джерелах викидів №24, №25; відсутній Акт про виконання лабораторно-інструментальних вимірів викидів забруднюючих речовин в атмосферу на джерелах викидів №24, №25; відсутні результати дослідження відділу екологічного контролю по Стаханово-Алчевському регіону щодо вимірів на джерелах викидів №24, №25.

При складанні розрахунку розмірів збитків, які були заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу ОП «ЦОФ» «Комендантська»ДП «Ровенькиантрацит»за період з 15.03.-31.03.2010 року були використані матеріали інвентаризації джерел викидів в атмосферу за 2007 рік, у зв'язку з чим, фактичний розмір викидів в 2010 році може істотно не співпадати з даними вказаними в матеріалах інвентаризації за 2007 рік. Крім того, в розрахунках розміру збитків відсутній розрахунок розміру збитків з джерела викидів № 24. У зв'язку з чим, на думку відповідача, розмір збитків в сумі 887636,65 грн., є не обґрунтованим.

Дослідивши обставини справи, витребувані судом та надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, суд

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією в Луганській області 15-29.03.2010 було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ВП ЦЗФ «Комендантська»Державного підприємства «Ровенькиантрацит».

При проведенні перевірки було встановлено, що відповідачем в період з 15.03.2010 по 31.03.2010 здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, що є порушенням ст. 10, 11 Закону України «Про атмосферне повітря». Даний факт підтверджується актами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15-29.03.2010.

Розмір збитків, нанесених державі відповідачем внаслідок порушення природоохоронного законодавства складає 887639,65 грн.

Позивачем була надіслана відповідачу претензія від 27.05.2010 № 02-1524/274, відповіді на яку відповідачем надано не було.

У зв'язку з несплатою відповідачем завданих збитків у сумі 887639,65 грн., позивач звернувся до суду з вимогою про їх стягнення.

Відповідач проти позовних вимог заперечує з підстав, викладених вище.

Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи позивача та надані ним докази, суд дійшов висновку про наступне.

Згідно статті 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»охорона атмосферного повітря - система заходів, пов'язаних із збереженням, поліпшенням та відновленням стану атмосферного повітря, запобіганням та зниженням рівня його забруднення та впливу на нього хімічних сполук, фізичних та біологічних факторів.

Як встановлено у статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.

Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.

Відповідно до частини 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

За приписами статті 28 вказаного закону державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади.

Відповідно до статті 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»та статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодовувати збитки заподіяні ними внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.

Судом встановлено факт завдання відповідачем збитків державі в наслідок порушення вимог водного законодавства в сумі 887639,65 грн., а саме здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу в період з 15.03.2010 по 31.03.2010.

Розмір збитків, нанесених державі відповідачем внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, обчислений позивачем вірно згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 № 38, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 29.05.1995 № 157/693 (далі - Методика), складає 887639,65 грн.

Посилання відповідача на те, що при встановлені факту понаднормативних викидів у атмосферне повітря позивачем використовувались дані інвентаризації джерел відкидів за 2007 рік, тоді як у 2010 році ці дані можуть суттєво не співпадати з даними інвентаризації за 2007 рік, судом оцінюються критично з огляду на наступне.

Так, згідно з пунктом 3.6 Методики, розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою № 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

Вказана Методика не зазначає, що матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів не можуть братись до уваги у разі, якщо вони складені за якийсь період часу раніше, ніж проведення перевірки. Крім того, відповідачем не доведено суду, що ці дані не відображали реальні викиди в атмосферне повітря, були помилковими.

Відповідачем суду наданий технічний звіт з інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу ВП «ЦЗФ «Комендантська»за 2007 рік, дані з якого співпадають з даними, відображеними у розрахунку шкоди, зробленому позивачем.

Як встановлено судом на час здійснення перевірки позивачем у відповідача були відсутні інші матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, що були б затверджені належним чином. Дозвіл № 4423657100-8 від 29.06.2010 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що виданий ДП «Ровенькиантрацит»(ВП «ЦЗФ «Комендантська»(головний проммайданчик)), який видається з урахуванням наявності документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, виданий пізніше ніж відбулось проведення перевірки позивачем, отже посилання відповідача на вказані документи є безпідставним.

Стосовно посилань відповідача на те, що відносно джерел № 24 та № 25 було здійснено неналежно оформлені лабораторно-інструментальні заміри, суд зазначає, що інформація по цих джерелах також міститься в матеріалах інвентаризації стаціонарних джерел викидів та не відрізняється від даних, отриманих при лабораторно-інструментальних замірах. Крім того, як зазначив представник позивача, лабораторно-інструментальний замір по джерелах № 24, № 25 було зроблено вибірково для перевірки відповідності даних інвентаризації стаціонарних джерел викидів.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення збитків у сумі 887639,65 грн. є обґрунтованими, такими, що підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача згідно статті 49 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства «Ровенькиантрацит», м. Ровеньки Луганської області, вул. Комуністична, буд. 6, ідентифікаційний код 32320704, збитки в сумі 887639,65 грн., заподіяні порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря на користь держави: балансовий рахунок №335119331700251 спеціального фонду місцевого бюджету смт. Фащівка, код за ЄДРПОУ 24046917, ВДК у Перевальському районі Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач -УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ.

3. Стягнути з Державного підприємства «Ровенькиантрацит», м. Ровеньки Луганської області, вул. Комуністична, буд. 6, ідентифікаційний код 32320704, на користь Державного бюджету України:

- на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ЄДРПОУ 24046582, одержувач -УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200, держмито у розмірі 8876,39 грн.

- на поточний рахунок 31217264700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м. Луганську, банк -ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку: 264, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн., видати наказ.

В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Повне рішення складено: 25.10.2010.

Суддя О.С. Фонова