02 квітня 2024 рокуЛьвівСправа № 300/7045/23 пров. № А/857/621/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Запотічного І.І., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року (ухвалене головуючим - суддею Панікар І.В. у м. Івано-Франківськ) у справі № 300/7045/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком як інваліду війни II групи, відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити нарахування та виплату недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком як інваліду війни II групи, відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням раніше виплаченої суми такої допомоги.
В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що йому як особі з інвалідністю внаслідок війни 2-ої групи була виплачена щорічна разова грошова допомога до Дня Незалежності України за 2023 рік у розмірі 2900,00 грн. При цьому, щорічно до Дні Незалежності України інвалідам війни повинна виплачуватися разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, тобто, у 2023 р. у розмірі 16744,00 грн.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що позивач вважає помилковим твердження про те, що у нього є право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік за аналогією допомоги до 5-го травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з тих підстав що це різний вид допомоги, внаслідок чого, позивач помилково ототожнює допомогу до Дня Незалежності із допомогою до 5-го травня.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов задоволити.
Як на доводи апеляційних скарг, апелянти вважають, серед іншого, що щорічно до Дні Незалежності України інвалідам війни повинна виплачуватися разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, тобто, у 2023 р. у розмірі 16744,00 грн.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції вважає законним та просить залишити його без змін.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи слідує, що позивач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни 2-ої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 06.09.2012, та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
Позивач отримав разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2023 рік, яку виплатило Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 № 754 у розмірі 2900,00 грн.
Позивач 07.09.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Листом від 20.09.2023 за № 8889-8897/С-01/8-0900/23 відповідач повідомив, що в 2023 позивачу виплачена грошова допомога до Дня Незалежності України в розмірі 2900,00 грн. Також в листі зазначено, що виплата щорічної разової допомоги проведена відповідно до вимог чинного законодавства.
Листом від 06.10.2023 за № 8889-8897/С-01/8-0900/23 відповідач повідомив, що розмір грошової допомоги визначено не Головним управлінням, а Постановою №754; дії Головного управління щодо виплати грошової допомоги у 2023 році полягають в одноразовому включенні суми грошової допомоги у визначеному Постановою №754 розмірі до відомості (списку) на виплату пенсій головним розпорядником коштів на виплату грошової допомоги та відповідальним виконавцем такої бюджетної програми є Мінсоцполітики, на рахунок якого Пенсійним фондом України повертаються невиплачені суми грошової допомоги (незалежно від причин такої невиплати);повноважень на вчинення дій, не передбачених Постановою №754, органам Пенсійного фонду України не надано. Відповідач, зазначив, що Постановою №754 встановлено чіткі повноваження Головного управління у процедурі виплати грошової допомоги. Бездіяльності, протиправних дій чи дій, які б свідчили про перевищення повноважень, Головним управлінням не допущено. Враховуючи вищенаведене, в Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відсутні правові підстави для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Позивач вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з позовом.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни, визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (зі змінами та доповненнями), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них (далі - Закон № 3551-XII).
Згідно статті 13 Закону № 3551-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»» від 25.12.1998 № 367-XIV) щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Вимоги позивача стосуються виплати йому одноразової грошової допомоги за 2023 рік.
15.04.2023 набрав чинності Закон України від 20.03.2023 № 2983-IX, яким частину п'яту статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено в такій редакції: «Щороку до Дня Незалежності України особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 № 754 відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України, частини п'ятої статей 12-15, частини першої статті 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», частини третьої статей 61-64 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», затверджено Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Постановою № 754 затверджуються порядки використання коштів для соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань і виплати до Дня Незалежності України.
Згідно пункту 3 Порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», затвердженого Постановою № 754, грошова допомога виплачується до 24 серпня 2023 року в такому розмірі:
особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаних особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: II групи - 2 900 грн;
Апеляційним судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується відповідним посвідченням, відтак, останній має право на отримання разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік.
Позивачу у серпні 2023 році виплачено 2900 грн, разової грошової допомога до Дня Незалежності України.
Разом з тим, позивач ОСОБА_1 не був позбавлений права на щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2023 рік та отримав її у розмірі 2900 грн, що відповідає сумі встановленій в додатку до Порядку, затвердженому Постановою №754.
Відтак, підстави для виплати позивачу у 2023 році щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відсутні.
Судова колегія апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає помилковим твердження позивача про те, що у нього є право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік за аналогією допомоги до 5-го травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з тих підстав що це різний вид допомоги, внаслідок чого, позивач помилково ототожнює допомогу до Дня Незалежності із допомогою до 5-го травня.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі № 300/7045/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді І. І. Запотічний
З. М. Матковська