Рішення від 29.03.2024 по справі 580/788/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2024 року справа № 580/788/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення з 01.05.2023 позивачу виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, передбаченої Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 332 від 20.03.2022;

- зобов'язати відповідача поновити з 01.05.2023 позивачу виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, передбаченої Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 332 від 20.03.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона після початку повномасштабного вторгнення 24.02.2022 виїхала з м. Сєвєродонецьк Луганської області та після зупинки в м. Дніпро, 26.02.2022 прибула до м. Вінниця, де стала на облік як внутрішньо переміщена особа та надала до Управління соціального захисту населення Вінницької міської ради заяву про отримання допомоги на себе та дітей. Після вивчення всіх необхідних дій та надання документів позивачу було призначено допомогу на проживання внутрішньо-переміщеним особам, яка у подальшому виплачувалась до 31.05.2023. Після переміщення до м. Черкаси відповідачем відмовлено у виплаті допомоги на проживання внутрішньо-переміщеним особам та допомогу призначено з 01.05.2023 тільки на дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у розмірі 6000 грн щомісячно та зазначено, що у зв'язку з неправомірною виплатою допомоги ОСОБА_4 утворилася переплата за період з 01.03.2022 до 31.05.2023 у сумі 30 000 грн. Сума надміру виплачених коштів підлягає поверненню відповідно до п. 11 Порядку. Переплата утримується у 20% розмірі до повного погашення, починаючи з 01.09.2023. Такі дії відповідач обґрунтовує саме тією обставиною, що згідно з Єдиною інформаційною базою даних про внутрішньо переміщених осіб позивач перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Миргородської РДА Полтавської області як внутрішньо переміщена особа з 30.04.2015 до 24.03.2022. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив, у якому зазначив, що допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року у регіонах, що не включені до відповідного переліку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Оскільки населений пункт, з якого позивач разом зі своїми малолітніми дітьми переїхала до м. Черкаси, не включене до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, тому вона не має права на отримання такої допомоги.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із матеріалів справи судом встановлено, що 30.04.2015 позивач подала заяву про взяття на облік ВПО, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Обставина переміщення: проведення АТО. Фактична адреса проживання: АДРЕСА_1 .

На підставі поданої заяви позивачу видано довідку від 30.04.2015 № 160600774, факт отримання якої підтверджено власним підписом позивача у відривному талоні до довідки.

13.05.2015 позивач подала до Гадяцького управління соціального захисту населення заяву для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

На підставі поданої заяви позивачу було призначено щомісячну адресну допомогу з 13.05.2015 до 12.07.2015 у розмірі 442,00 грн, з 13.07.2015 до 12.09.2015 у розмірі 221,00 грн.

Відповідно до даних Єдиної інформаційної бази даних ВПО позивач з 30.04.2015 була облікована як ВПО в управлінні соціального захисту населення Миргородської ОВА. Знята з обліку 24.03.2022 з ознакою «вибув в інший район».

26.02.2022 позивач з дітьми прибула до м. Вінниця, де стала на облік як внутрішньо переміщена особа.

21.03.2022 позивач звернулась до управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради з заявами про взяття на облік ВПО та про надання допомоги на проживання ВПО.

Після вчинення всіх необхідних дій та надання документів Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради було призначено позивачу допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, яка у подальшому виплачувалась до 31.05.2023.

В подальшому позивач переїхала до м. Черкаси.

26.05.2023 позивач подала до відповідача заяву про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи та заяву про надання допомоги.

Рішенням від 27.07.2023 № 57101-45436175-2023-1 відповідачем призначено допомогу на проживання дітям позивача, як внутрішньо переміщеним особам у сумі 3 000,00 на кожного з 01.06.2023. Допомогу на проживання позивачу, як ВПО, відповідачем не призначено.

В подальшому рішенням відповідача від 16.08.2023 № 1018 вирішено визначити розмір переплати за період з 21.03.2022 до 31.05.2023 та утримати з подальшої виплати, у справі № 57101-45436175, до повного погашення.

Рішенням відповідача від 22.08.2023 № 57101-358599-Р установлено суму переплати у розмірі 30 000,00 грн, яка утоворилась за період з 01.03.2022 до 31.05.2023 у зв'язку з неправомірним призначенням допомоги УСЗН м. Вінниця.

31.11.2023 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо поновлення нарахування та виплати допомоги на проживання ВПО.

Відповідачем листом від 13.12.2023 № Т-568/28-1/01-11 відмовлено позивачу у призначенні допомоги на проживання ВПО ОСОБА_1 з 01.05.2023 відповідно до пункту 3 Порядку. У зв'язку з неправомірною виплатою допомоги УСЗН Вінницької міської ради утворилася переплата за період з 01.03.2022 до 31.05.2023 у сумі 30 000 грн. Сума надміру виплачених коштів підлягає поверненню відповідно до пункту 11 Порядку.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає. що гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до частини 1 та 2 ст. 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

За приписами частини 1 ст. 9 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.

До 20.03.2022 механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (далі - Порядок № 505).

Пунктом 2 Порядку № 505 визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Із матеріалів справи судом встановлено, що станом на 24.02.2022 ОСОБА_1 не отримувала державної допомоги у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за новим місцем проживання, яка виплачувалася відповідно до положень Постанови КМУ від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та якою визнано нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505.

Пунктом 2 Порядку № 332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року № 204.

Згідно з п. 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року. Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 01.03.2022 року отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (Офіційний вісник України, 2014 року, № 80, ст. 2271). Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється. Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 року у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Таким чином для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у відповідності до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 особа повинна: отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг станом на 01.03.2022, або бути переміщеною особою з території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії після 24.02.2022.

Судом встановлено, що відповідно до даних Єдиної інформаційної бази даних ВПО позивач з 30.04.2015 проживала в м. Гадяч Полтавської області та була облікована як ВПО в управлінні соціального захисту населення Миргородської ОВА. Знята з обліку 24.03.2022 з ознакою «вибув в інший район».

26.02.2022 позивач з дітьми прибула до м. Вінниця, де стала на облік як внутрішньо переміщена особа. 21.03.2022 позивач звернулась до управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради з заявами про взяття на облік ВПО та про надання допомоги на проживання ВПО. Після вчинення всіх необхідних дій та надання документів Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради було призначено позивачу допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, яка у подальшому виплачувалась до 31.05.2023.

В подальшому позивач переїхала до м. Черкаси.

Відповідно до абз. 9 п. 3 Порядку № 332 перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (чинного до 27.12.2022) затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), серед переліку яких місто Гадяч Полтавської області - відсутнє.

Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, серед переліку яких місто Гадяч Полтавської області - також відсутнє.

Оскільки ОСОБА_1 до 24.02.2022 була облікована в м. Гадяч Полтавської області, яке не включено до переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 204, та не отримувала станом на 01.03.2022 щомісячну адресну допомогу на проживання, права на отримання допомоги на проживання ВПО, після переїзду до м. Вінниця, ОСОБА_1 не мала.

У зв'язку з цим, після переїзду до м. Черкаси, безпосередньо позивачу, допомогу на проживання ВПО відповідачем не призначено, а призначено таку допомогу лише дітям позивача з 01.06.2023.

До того ж, рішенням відповідача від 22.08.2023 № 57101-358599-Р установлено суму переплати у розмірі 30 000,00 грн, яка утоворилась за період з 01.03.2022 до 31.05.2023 у зв'язку з неправомірним призначенням допомоги УСЗН м. Вінниця.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та правомірно відмовив позивачу у призначенні допомоги на проживання ВПО.

Таким чином, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 КАС України.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ