29 березня 2024 рокусправа № 380/20917/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до їх вчинення,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області, відповідач 2), у якій просить суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.09.2022 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській зарахувати до страхового та пільгового стажу період моєї роботи з 01 липня 2021 року по 01 вересня 2022 року на Відокремленому підрозділі "Шахта "Межирічанська" Державного підприємства "Львіввугілля";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській провести з 08 вересня 2022 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", зарахувавши до пільгового страхового стажу період роботи у Відокремленому підрозділі "Шахта "Межирічанська" Державного підприємства "Львіввугілля" з 01 липня 2021 року по 01 вересня 2022року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 06.09.2022 звернувся до відділу обслуговування громадян у м. Червонограді Львівської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Проте ГУ ПФУ у Київській області прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії від 12.09.2022. Відповідач 2 у оскаржуваному рішенні зазначив про відсутність у довідці форми ОК-5 відомостей про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за період з 01.07.2021 по 25.08.2022. За матеріалами пенсійної справи враховано страховий стаж у розмірі 29 років 05 місяців 22 дні, у тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 -13 років 06 місяців 22 дні. Позивач вважає відмову відповідача безпідставною та зазначає, що у період з липня 2021 року по вересень 2022 року нарахована роботодавцем ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» заробітна плата. При цьому обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, тому це не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді незарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі виплачувалася заробітна плата та нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховані у рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку черговості їх виникнення.
Ухвалою від 11.09.2023 суддя залишила позовну заяву без руху.
Ухвалою від 18.10.2023 суддя відкрила провадження у справі та вирішила проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін.
Відповідач 2 - ГУ ПФУ у Київській області - позову не визнав. 20.11.2023 від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 88895). Зазначає, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України 06.09.2022 із заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах. Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговування зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. За наданими документами, станом на 06.09.2022, страховий стаж позивача складає 29 років 5 місяців 22 дні. Станом на день подання заяви про перерахунок пенсії страховий стаж позивача зарахований по 28.02.2021. Згідно уточнюючої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для перерахунку пенсії за відсутності записів в трудовій книжці або відповідних записів у ній № 438 від 25.08.2022, яка видана ВП “Шахта “Межирічанська” ДП “Львіввугілля”, позивач працював на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важким умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад показників, які дають право на зарахування стажу в пільговому обчислені пенсії, з повним робочим днем в шахті за професією прохідник підземний г Списку № 1 з 19.08.2013 по 25.08.2022. При розгляді заяви ОСОБА_1 було виявлено, що за даними ОК відсутні відомості про нарахування заробітної плати та сплату страхові внесків за період з 01.07.2021 по 25.08.2022, є нарахована заробітна плата сплата страхових внесків за період з 03.08.2016 по 30.06.2022. Відтак, відповідач 2 у задоволенні позову просить відмовити повністю.
22.11.2023 від відповідача 1 - ГУ ПФУ у Львівській області - надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 90112). Звертає увагу суду на те, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною-другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки; у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма, необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Згідно матеріалів пенсійної справи № 133950000678 позивач одержує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 02.04.2018 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки пільговий стаж роботи за Списком № 1 (стаж на підземних роботах) позивача становить менше 15 років, пенсійна виплата розрахована відповідно до положень ст. 114 Закону № 1058. Згідно рішення ГУ ПФУ у Київській області про відмову у перерахунку пенсії від 12.09.2022 станом на день подання заяви про перерахунок пенсії страховий стаж заявника зарахований по 28.02.2021. Згідно уточнюючої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для перерахунку пенсії за відсутності записів у трудовій книжці або відповідних записів у ній № 438 від 25.08.2022, яка видана ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля», заявник працював на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на зарахування стажу у пільговому обчисленні пенсії, з повним робочим днем у шахті за професією прохідник по Списку № 1 з 19.08.2013 по 25.08.2022. При розгляді заяви позивача було виявлено, що за даними ОК-5 відсутні відомості про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за період з 01.07.2021 по 25.08.2022. Страховий стаж позивача обчислений по 30.09.2021, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 за даними про сплату страхових внесків становить 28 років 08 місяців 22 дні, з них пільговий стаж роботи за Списком № 1 (стаж на підземних роботах), який обчислений по 28.02.2021, становить 13 років 07 місяців 05 днів. Відповідач 1 також зазначає, що у випадку зарахування позивачу до пільгового стажу по Списку № 1 періоду роботи з 01.07.2021 по 01.09.2022 на ВП «Шахта «Межирічанська» Державного підприємства «Львіввугілля» (01 рік 02 місяці), у позивача буде відсутнє право на обчислення пенсії, у розмірі, визначеному положеннями ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки пільговий стаж по Списку № 1 становитиме 14 років 09 місяців 05 днів, що не дає право позивачу на обчислення пенсії у розмірі, визначеному вище згаданою статтею. Відтак, відповідач 1 просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Суд встановив та не заперечується відповідачами, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах пенсійного фонду та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На момент призначення пенсії страховий стаж позивача обчислений по 30.09.2021 та становив 28 років 08 місяців 22 дні, з них 13 років 07 місяців 05 днів пільговий (підземний) стаж за Списком № 1, який обчислений по 28.02.2021.
06.09.2022 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами.
Вказана заява від 06.09.2022 відповідно до екстериторіального розподілу єдиної черги завдань розглядалася ГУ ПФУ у Київській області, яке 12.09.2022 прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії та набуття стажу для повної пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У вказаному рішенні відповідач 2 зазначає, що станом на день подання заяви про перерахунок пенсії страховий стаж заявника зарахований по 28.02.2021. Згідно уточнюючої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для перерахунку пенсії за відсутності записів в трудовій книжці або відповідних записів у ній № 438 від 25.08.2022, яка видана Відокремленим підрозділом “Шахта “Межирічанська” ДП “Львіввугілля”, заявник працював на підземних, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на зарахування стажу в пільговому обчисленні пенсії, з повним робочим днем в шахті за професією прохідник підземний по Списку № 1 з 19.08.2013 по 25.08.2022. При розгляді заяви ОСОБА_1 було виявлено, що за даними ОK-5 відсутні відомості про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за період з 01.07.2021 по 25.08.2022, є нарахована заробітна плата та сплата страхових внесків за період з 03.08.2016 по 30.06.2022. За наданими документами станом на 06.09.2022 страховий стаж складає 29 років 5 місяців 22 дні. Враховуючи вищевикладене, підстави для перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах у ОСОБА_1 відсутні.
Враховуючи наведене вище, при вирішенні даної справи суд надає правову оцінку саме підставам прийняття відповідачем спірного рішення.
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
У ч. 1 ст. 8 Закону України № 1058-IV встановлено, що відповідно до вказаного Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною 1 ст. 28 Закону №1058-IV визначено, що:
- мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум (абзац перший);
- мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (абзац третій).
Надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів визначає Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VІ (далі - Закон №345-VІ).
Дія цього Закону, згідно зі ст. 1 поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону №345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
За приписами ст. 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно з абзацом 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
За приписами ч. ч. 4-6, 9, 10 ст. 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно з ч. 6 ст. 25 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси застрахованої особи, зокрема, право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Така ж правова позиція неодноразово була висловлена Верховним Судом у постановах від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а, від 30.09.2019 у справі №414/736/17, від 20.03.2019 у справі №688/947/17, від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а та ін.
З огляду на матеріали справи, ГУ ПФУ у Київській області за наслідками розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 06.09.2022 прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії та набуття стажу для повної пенсії ОСОБА_1 від 12.09.2022 № 17431/03-16.
У вказаному рішенні відповідач зазначає, що станом на день подання заяви про перерахунок пенсії страхоти стаж заявника зарахований по 28.02.2021. Згідно уточнюючої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для перерахунку пенсії за відсутності записів в трудовій книжці або відповідних записів у ній № 438 від 25.08.2022, яка видана Відокремленим підрозділом “Шахта “Межирічанська” ДП “Львіввугілля” заявник працював на підземних, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на зарахування стажу в пільговому обчисленні пенсії, з повним робочим днем в шахті за професією прохідник підземний по Списку № 1 з 19.08.2013 по 25.08.2022. При розгляді заяви ОСОБА_1 було виявлено, що за даними ОK-5 відсутні відомості про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за період з 01.07.2021 по 25.08.2022, є нарахована заробітна плата та сплата страхових внесків за період з 03.08.2016 по 30.06.2022.
Відповідно до ст. 24 Закону №1058-IV за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Отже, розмір страхового та пільгового стажу впливає на обчислення розміру пенсії.
Так само за приписами ст. 8 Закону №345-VI для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з п. п. 3, 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731), до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року. Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Оцінюючи дії відповідача щодо відмови зарахувати період роботи ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 по 01.09.2022 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» до страхового та до пільгового/підземного стажу за Списком №1 з мотивів несплати роботодавцем страхових внесків суд враховує таке.
Спірний роботи позивача, зокрема з 01.07.2021 по 01.09.2022, підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 14.04.1987. А саме записом № 14, згідно якого позивача переведено на посаду прохідника 5-го розряду на ДПР, з повним робочим днем під землею.
Згідно запису №15 у трудовій книжці позивач звільнений з роботи у зв'язку з виявленою відповідністю виконуваній роботі внаслідок стану здоров'я, що перешкоджає продовженню даної роботи .
Відповідач не заперечує ту обставина, що у спірний період (з 01.07.2021 по 01.09.2022) позивач виконував підземні роботи в шахті з повним робочим днем під землею за посадою, що передбачена Списком №1, що підтверджується відомостями по спеціальному стажу.
Згідно з індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про застраховану особу (довідка за формою ОК-5) у період з 01.07.2021 по 01.09.2022 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, та за цей же період наявна інформація щодо сплати страхових внесків.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскаржуване рішення відповідача 1, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з, не відповідає критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, які визначені у п.п. 1, 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС України, тому його необхідно визнати протиправним та скасувати, а першу позовну вимогу задовольнити повністю.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Київській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 12.09.2022 № 17431/03-16 в частині незарахування періодів роботи з 01.07.2021 по 01.09.2022 до його страхового та пільгового стажу за Списком № 1 та зобов'язати цього ж відповідача здійснити зарахування до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком №1 період роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» з 01.07.2021 по 01.09.2022.
Стосовно позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 08.09.2022, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 02.04.2018 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 ст. 28 Закону №1058-IV встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345 передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку, передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», є зайнятість на підземних роботах повний робочий день не менш як 15 років для чоловіків.
Таким чином, після зарахування до пільгового стажу позивача згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» спірних періодів його роботи, він матиме необхідні 15 років роботи за Списком № 1 і набуде право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
За правилами ч. 4 ст. 245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів особи, порушених суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення та фактичним обставинам справи.
Суд вважає, що право позивача, порушене незаконним рішенням відповідача 2, має бути відновлено шляхом зобов'язання цього відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2022 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах із зарахуванням до його страхового і пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 01.07.2021 по 01.09.2022 у Відокремленому підрозділі «Шахта» «Межирічанська» Державного підприємства «Львіввугілля» із застосуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням висновків суду у цій справі.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги потрібно задовольнити частково.
Щодо судового збору, то відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 12.09.2022 № 17431/03-16 в частині незарахування періодів роботи з 01.07.2021 по 01.09.2022 до його страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10; код ЄДРПОУ 22933548) здійснити зарахування до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком №1 період роботи ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) у Відокремленому підрозділі «Шахта «Межирічанська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.07.2021 по 01.09.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10; код ЄДРПОУ 22933548) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) від 06.09.2022 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах із зарахуванням до його страхового і пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 01.07.2021 по 01.09.2022 у Відокремленому підрозділі «Шахта» «Межирічанська» Державного підприємства «Львіввугілля» із застосуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10; код ЄДРПОУ 22933548) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 29.03.2024.
СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна