Справа № 522/4367/24
Провадження №1-кс/522/1763/24
02 квітня 2024 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ ВП №5 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_4 , про відсторонення від посади
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Біляївки Одеської області, з вищою освітою, офіційно працевлаштованої в Державному підприємстві «Одесастандартметрологія» на посаді начальника відділу сертифікації систем менеджменту, заміжньої, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , зі слів раніше не судимої,
підозрюваної у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024163030000013 від 15.02.2024, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_6 ,
підозрюваної ОСОБА_5 ,
До слідчого судді надійшло клопотання слідчого СВ ВП №5 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_4 , про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024163030000013 від 15.02.2024, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України.
Зазначене клопотання обґрунтовано тим, що слідчим відділенням відділу поліції №5 ОРУП №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.02.2024 за №42024163030000013 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.368 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Приморською окружною прокуратурою м. Одеса.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом № 76-к-л від 12.11.2021 ОСОБА_5 призначена на посаду начальника відділу сертифікації систем менеджменту Державного підприємства «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації».
Посадовими обов'язками начальника відділу сертифікації систем менеджменту Держаного підприємства «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації» передбачено наступне:
Згідно з розділом 1 «Загальні положення»:
п.1.4. у своїй діяльності начальник відділу сертифікації систем менеджменту керується:
- законами України та іншими нормативно-правовими актами України;
- документами Мінекономрозвитку України, ДП «Одестандартметрологія» з питань своєї діяльності та документацією систем управління якістю ДП «Одесастандартметрологія»;
- положенням про орган оцінки відповідності- орган сертифікації продукції, процесів та послуг ( ООВ);
-політикою у сфері якості;
- положення про відділ сертифікації систем менеджменту 6.2-ПВ-16;
- цією посадовою інструкцією.
Згідно з розділом 2 «Функції»
п.2.1. Основними функціями начальника відділу сертифікації систем менеджменту є керівництво, в тому числі організація, планування, розподіл функцій, забезпечення ресурсами (за узгодженням з керівництвом), контроль діяльності підрозділу та виконанням вимог систем управління якістю.
п.2.2. Начальник відділ сертифікації систем менеджементу ( ДП):
- організація, контроль та проведення робіт з оцінки відповідальності за закріпленою галуззю діяльності підрозділу;
- організація та контроль управління внутрішньою документацією та протоколами СУЯ;
-організація, контроль та проведення внутрішнього контролю ( аудиту) функціонування СУЯ;
- проводити пошук та залучення клієнтів в сфері сертифікації, метрології, оцінки відповідності;
- проведення науково-організаційної та науково-технічної діяльності;
- контроль підготовки звітів за напрямком діяльності підрозділу;
- участь у роботах з акредитації (атестації, уповноваження, призначення) за напрямками діяльності підрозділу на право проведення робіт у відповідності з наказами або розпорядженнями генерального директора (керівника ООВ);
-узгодження відповідей та письмових роз'яснень при листуванні з підприємствами;
-взаємодія з іншими територіальними центрами стандартизації, метрології та сертифікації, органами з сертифікації продукції та систем управління, акредитованими випробувальними лабораторіями (центрами) під час проведення робіт з сертифікації;
п.2.4 Начальник відділу сертифікації систем менеджменту повинен:
-виконувати роботи згідно встановлених вимог та термінів;
-підвищувати власну кваліфікацію на спеціальних курсах, семінарах тощо, проходить стажування у встановлені терміни;
-своєчасно вивчати нові нормативно-правові акти та нормативну документацію; проводити та проходиш стажування га технічне навчання у встановлені терміни; додержуватись встановлених ООВ правил у тому числі щодо порядку звіту, видачі, використання бланків суворої звітності Державної Системи Сертифікації та документів ООВ;
-дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції», Антикорупційних програм, пов'язаних з нею внутрішніх документів, також дотримувати і забезпечувати практичну реалізацію Антикорупційної програми.
п.2.8. Начальник відділу сертифікації систем менеджменту повинен додержуватись трудової дисципліни та правил внутрішнього трудового розпорядку.
п.2.10. Начальнику відділу сертифікації систем менеджменту забороняється:
-використовувати свої службові обов'язки або своє становище та пов'язані з ним можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб;
-вимагати або отримувати будь-яку матеріальну або нематеріальну вигоду ( для себе чи для близьких осіб), у зв'язку зі здійсненням своїх посадових обов'язків, яка не передбачена трудовим або іншим договором між ними та ДП «Одесастандартметрологія»;
- вчиняти будь-які дії, які прямо або опосередковано підбурюють інших працівників, посадових осіб, керівника до порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції»;
- забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи третіх осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із виконанням своїх повноважень або своїм становищем та пов'язаними з цим можливостями.
Так, у лютому 2024 року, більш точний час в ході проведення досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_7 , будучи обізнаним, що ДП «Одесастандартметрологія» видає та погоджує сертифікати на систему управління якістю та сертифікати на систему екологічного управління, звернувся до начальника відділу сертифікації систем менеджменту ДП «Одесастандартметрологія» ОСОБА_5 з метою з'ясування умов необхідних для укладання договору щодо виконання вказаних робіт між Підприємством та ДП «Одесастандартметрологія».
В подальшому, для обумовлення умов необхідних для укладання договору виконання робіт щодо видачі та погодження сертифікатів на систему управління якістю та сертифікату на систему екологічного управління, ОСОБА_7 отримав номер телефону начальника відділу ДП «Одесастандартметрологія» ОСОБА_5 .
З метою з'ясування підстав для укладення договору на виконання робіт та видачі сертифікатів від ДП «Одесастандартметрологія» ОСОБА_7 зателефонував начальнику відділу ДП «Одесастандартметрологія» ОСОБА_5 на її мобільний телефон, та в ході телефонної розмови між ОСОБА_7 та ОСОБА_5 виникла домовленість про особисту зустріч та умови укладення договору.
Під час зустрічі у ОСОБА_5 винник злочинний намір на отримання неправомірної вигоди, через що вона повідомила ОСОБА_7 , що може посприяти в оформлені документів, підписанні договору та видачі сертифікатів, але потрібно надати ій неправомірну вигоду, а саме грошові кошти в розмірі 20000,00 гривень.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний намір, направлений на одержання неправомірної вигоди, з метою особистого збагачення, ОСОБА_5 домовилася з ОСОБА_7 про зустріч 21.03.2024 о 16:00 годині за адресою розташування ДП «Одесастандартметрологія», а саме: АДРЕСА_2 , для завершення свого злочинного умислу та безпосереднього одержання неправомірної вигоди.
В подальшому, 21.03.2024 приблизно о 16:05 годині ОСОБА_7 прибув на зустріч з ОСОБА_5 до ДП «Одесастандартметрологія» за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморська, 10, де на вимогу ОСОБА_5 після видачі сертифікатів на систему управління якістю та сертифікату на систему екологічного управління ТОВ «Промінвестлогістика» в особі ОСОБА_7 , перебуваючи в одному із службових кабінетів Підприємства, передав останній грошові кошти в розмірі 20000 гривень, яку начальник відділу ДП «Одесастандартметрологія» ОСОБА_5 отримала за сприяння та погодження сертифікатів на систему управління якістю та сертифікату на систему екологічного управління ТОВ «Промінвестлогістика» від ОСОБА_7 .
Як вбачається з посадової інструкції ОСОБА_5 як начальника відділу сертифікації систем менеджменту ДП «Одесастандартметрологія», вона є службовою особою.
Відповідно до примітки 5 статті 354 КК України у статтях 354, 368, 368-3 і 368-4 цього кодексу під вимаганням неправомірної вигоди слід розуміти вимогу щодо надання неправомірної вигоди з погрозою вчинення дій або бездіяльності з використанням свого становища, наданих повноважень, влади, службового становища стосовно особи, яка надає неправомірну вигоду, або умисне створення умов, за яких особа вимушена надати неправомірну вигоду з метою запобігання шкідливим наслідкам щодо своїх прав і законних інтересів.
Враховуючи викладене, 21 березня 2024 року ОСОБА_5 вручене письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, за кваліфікуючими обставинами: одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе, за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дії з використанням наданого службового становища.
ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у скоєнні корупційного злочину, за вчинення якого передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_5 підтверджується наступними матеріалами досудового розслідування:
- матеріалами УСР в Одеській області в ході виконання доручення слідчого;
- наказами про призначення на посаду;
- протоколами обшуків;
- протоколами допиту свідків;
- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Так, відповідно до займаної посади ОСОБА_5 має вільний доступ до службових кабінетів ДП «Одесастандартметрологія», у зв'язку з чим може знищити, сховати або спотворити будь-які із речей та документів, які можуть мати значення для встановлення обставин кримінального провадження.
Крім того, у ході досудового розслідування не допитано усіх свідків з числа працівників ДП «Одесастандартметрологія», тому перебуваючи на посаді начальника відділу сертифікації систем менеджменту, ОСОБА_5 може здійснювати тиск на своїх підлеглих, з метою не надання останніми показань чи зміни показань на її користь, у тому числі погрожуючи звільнити їх за власним рішенням.
Вказані ризики повністю підтверджуються зібраними під час досудового розслідування допустимими та належними доказами.
Враховуючи викладене, виникла необхідність у відстороненні підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від виконання обов'язків начальника відділу сертифікації систем менеджменту. ДП «Одесастандартметрологія»
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав посилаючись на обставини, викладені у ньому.
Підозрювана та її захисник у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання слідчого.
Заслухавши доводи та пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Згідно з п.4 ч.2 ст.131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відсторонення особи від посади під час кримінального провадження повинне здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Відповідно до вимог статей 154, 157 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину. Слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Частиною 2 ст. 157 КПК України встановлено, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя зобов'язаний врахувати правову підставу для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, та наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
У примітці до ст.45 КК України встановлено, що злочини, передбачені статями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 цього Кодексу є корупційним, а відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» за №1700-VІІ від 14.10.2014 року - особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділенням відділу поліції №5 ОРУП №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.02.2024 за №42024163030000013 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом № 76-к-л від 12.11.2021 ОСОБА_5 призначена на посаду начальника відділу сертифікації систем менеджменту Державного підприємства «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації».
21 березня 2024 року ОСОБА_5 вручене письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, за кваліфікуючими обставинами: одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе, за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дії з використанням наданого службового становища.
ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у скоєнні корупційного злочину, за вчинення якого передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_5 підтверджується наступними матеріалами досудового розслідування:
- матеріалами УСР в Одеській області в ході виконання доручення слідчого;
- наказами про призначення на посаду;
- протоколами обшуків;
- протоколами допиту свідків;
- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Слідчим суддею під час розгляду клопотання встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, під час перебування на посаді начальника відділу сертифікації систем менеджменту Державного підприємства «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації» з використанням свого службового становища.
Тому слідчий суддя погоджується з позицією слідчого та прокурора, що перебуваючи на посаді підозрювана може продовжити вчиняти аналогічні кримінальні правопорушення, знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку про те, що відсторонення підозрюваної від посади є необхідним заходом для запобігання її подальшим протиправним діям на займаній посаді, а також впливу на свідків.
Тимчасове відсторонення підозрюваної від посади на даному етапі досудового розслідування є необхідним для встановлення істини у кримінальному провадженні і застосовується з метою запобігти спробам останньої протиправно перешкоджати кримінальному провадженню.
Таким чином, клопотання слідчого про відсторонення від посади підозрюваної підлягає задоволенню.
З урахуванням вимог ст. 219 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне визначити строк дії ухвали про відсторонення підозрюваної від займаної посади в межах строку досудового розслідування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 132, 177-178, 181, 193-194, 371-372, 395 КПК України,
Клопотання слідчого СВ ВП №5 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_4 , про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024163030000013 від 15.02.2024, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрювану в рамках кримінального провадження №42024163030000013 від 15.02.2024 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, від посади начальника відділу сертифікації систем менеджменту Державного підприємства «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації» строком до 21.05.2024 включно.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1