Справа № 577/31/24
Провадження № 3/577/51/24
"15" березня 2024 р. м. Конотоп
Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Ярмак О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків не встановлений, раніше притягувався до адміністративної відповідальності:
- 08 серпня 2023 року постановою інспектора ВРПП Конотопського РВП ГУНП в Сумській області від за ч. 2 ст. 126 КУпАП - штраф 3 400 грн 00 коп,
- 15 серпня 2023 року Конотопським міськрайонний судом Сумської області за ч. 1 ст. 130 КУпАП - штраф 17 000 грн 00 коп без позбавлення права керувати транспортними засобами,-
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 2 ст. 130 КУпАП,-
30 грудня 2023 року о 09 год. 30 хв. ОСОБА_1 , який постановою інспектора ВРПП Конотопського РВП ГУНП в Сумській області від 08 серпня 2023 року був визнаний винним та притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП, - керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, повторно протягом року по вул. Сумській в м. Конотопі Сумської області керував автомобілем «DAEWOO NEXIA» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , не маючи права керування вказаним транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху, затв. постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Крім того 30 грудня 2023 року о 09 год. 30 хв. ОСОБА_1 , який постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 15 серпня 2023 року був визнаний винним та притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повторно протягом року по вул. Сумській в м. Конотопі Сумської області керував автомобілем «DAEWOO NEXIA» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей не реагують на світло, млява мова, але від проходження у встановленому порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, затв. постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Про розгляд справи про адміністративне правопорушення, який призначений на 15 березня 2024 року на 10 год. 00 хв., ОСОБА_1 був повідомлений у встановленому законом порядку (а.с. 54-55), заяв про участь у розгляді справи про адміністративне правопорушення в режимі відеоконференції від ОСОБА_1 не надходило. З клопотанням про відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 до суду не звертався.
У статті ст. 129 Конституції України закріплений конституційний припис, згідно якого, розгляд справ в судах відбувається відкрито, що, в свою чергу, гарантує особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, своєчасно дізнатися про час розгляду справи про адміністративне правопорушення, результати судового розгляду справи, отримати копію судового рішення з метою оскарження постанови суду у встановленому законом порядку.
Згідно ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Відповідно до принципу диспозитивності, на якому неодноразово наголошував Європейський суд з прав людини у своїх рішення, особи, які беруть участь у справі, мають можливість вільно розпоряджатися своїми процесуальними правами, в тому числі правом брати участь в судових засіданнях.
Частиною 1 ст. 268 КУпАП передбачено, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Оскільки ОСОБА_1 у встановленому порядку був повідомлений про розгляд 15 березня 2024 року о 10 год. 00 хв справи про адміністративне правопорушення про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч 2 ст. 130 КУпАП, заяв (клопотань) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції від ОСОБА_1 не надходило, його участь при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог КУпАП, не є обов'язковою, клопотань про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 не надходило, то суд вважає можливим розгляд справи про адміністративне правопорушення провести за відсутності ОСОБА_1 .
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, у повному обсязі доводиться матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 284944 від 30 грудня 2023 року (а.с. 2);
- постановою інспектора ВРПП Конотопського РВП ГУНП в Сумській області від 08 серпня 2023 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАС № 7487585, відповідно до якої ОСОБА_1 був визнаний винним та притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП, - керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом (а.с. 3);
- довідкою Конотопського РВП ГУНП в Сумській області від 30 грудня 2023 року № 30980/61, з якою вбачається, що проведеною перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 08 серпня 2023 року був визнаний винним та притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП, а також, що відповідно до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції» інформація щодо отримання ОСОБА_1 посвідчення водія відсутня (а.с. 4 );
- повідомленням Територіального сервісного центру МВС № 5942 Регіонального сервісного центру ТСЦ МВС в Сумській області від 25 січня 2024 року, відповідно до якого станом на 25 січня 2024 року ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , національне посвідчення водія на право керування транспортними засобами не отримував (а.с. 9),
- відеозаписом з камери нагрудного відеореєстратора поліцейського щодо обставин вчинення ОСОБА_1 30 грудня 2023 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, на якому зафіксовано, що 30 грудня 2023 року о 09 год 23 хв ОСОБА_1 , який керував автомобілем «DAEWOO NEXIA» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , був зупинений працівниками поліції на блокпосту по вул. Сумській в м. Конотопі Сумської області. При цьому працівником поліції була встановлена особа ОСОБА_1 та останній назвав своє прізвище, ім'я та по батькові, дату народженні та місце проживання. При цьому ОСОБА_1 не заперечував, що він керував транспортним засобом. ОСОБА_1 були роз'яснені його права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, а також ОСОБА_1 був повідомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення. ОСОБА_1 повідомив, що він не буде чекати складання протоколу прог адміністративне правопорушення. щоб його підписати (а.с. 21).
Відповідно до ч.ч. 2, 6 ст. 266 КУпАП під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.п. 2, 3 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затв. постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'янінням або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність); лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Пунктами 2-4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніннях або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затв. наказом МВС України та МОЗ України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно п.п 7, 8 розділу ІІІ вищевказаної Інструкції, проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, у повному обсязі доводиться:
- протоколом про адміністративні правопорушення серії ААД № 284942 від 30 грудня 2023 року, в якому зазначено, що на час зупинки 30 грудня 2023 року о 09 год. 30 хв працівниками поліції автомобіля «DAEWOO NEXIA» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 у останнього були наявні ознаки наркотичного сп'яніння: зіниці очей не реагують на світло, млява мова У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що свідками події були ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а до протоколу долучений віде6озапис із нагрудного відеореєстратора поліцейського (а.с. 20);
- направленням водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого ОСОБА_1 30 грудня 2023 року о 09 год. 35 хв. був направлений працівниками поліції до КНП КМР «Конотопська ЦРЛ імені академіка М. Давидова» для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння (а.с. 21);
- поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 30 грудня 2023 року, з яких вбачається, що 30 грудня 2023 року в їх присутності водію автомобіля «DAEWOO NEXIA» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1 було запропновано пройти ог7ляд на стан наркотичного сп'яніння у лікаря-нарколога медичного закладу, але ОСОБА_1 відмовився (а.с. 22 - 23);
- постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 15 серпня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 24);
- відеозаписом з камери нагрудного відеореєстратора, на якому зафіксовано, що 30 грудня 2023 року о 09 год 23 хв ОСОБА_1 , який керував автомобілем «DAEWOO NEXIA» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , був зупинений працівниками поліції на блокпосту по вул. Сумській в м. Конотопі Сумської області. При цьому працівником поліції була встановлена особа ОСОБА_1 . Зафіксований факт складання стосовно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення. передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП, роз'яснення йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, а також підписання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 та отримання ним корпії вказаного протоколу (а.с. 25).
Таким чином, вина ОСОБА_1 повністю доведена та своїми діями він вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, - керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, вчинене повторне протягом року після вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП, а також адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, вчинена повторно протягом року після вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Обставин, які б пом'якшували чи обтяжували відповідальність порушника, судом встановлено не було.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При застосуванні до ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 КУпАП та ч. 2 ст. 130 КУпАП, суд враховує, що санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Відповідно до санкції ч. 2 ст. 130 КУпАП, на особу, яка вчинила вказане адміністративне правопорушення може бути накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Крім того, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 04 вересня 2023 року у справі № 702/301/20, відповідно до якої, внаслідок порушення особою, незалежно від наявності чи відсутності у неї посвідчення подія, правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту створюється реальна небезпека для життя і здоров'я інших осіб та спричиняється відповідна шкода, а тому додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами в окремих випадках є необхідним з метою попередження спричинення такою особою шкоди здоров'ю чи навіть смерті іншим особам через порушення нею правил дорожнього руху в майбутньому, а також для дієвого впливу на сприйняття суспільством, у тому числі іншими водіями. Тому такій особі, у разі визнання її винною у вчиненні кримінальних правопорушень, суд може призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення кримінального правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
Як орієнтує Пленум Верховного Суду України у п. 28 своєї постанови «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 № 14, суди не вправі накладати адміністративне стягнення у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу на особу, яка вчинила відповідне правопорушення, керуючи транспортним засобом, що належить іншій особі.
Дослідивши обставини справи, приймаючи до уваги, що транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 належить іншій особі, суд вважає доцільним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, - в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, які пом'якшують і обтяжують його відповідальність, його майновий стан та керуючись ч. 2 ст. 36, ст. 40-1, ч. 5 ст. 126, ч. 2 ст. 130, ст.ст. 283-285 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 2 ст. 130 КУпАП, та, відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 грн 00 коп (сорок тисяч вісімсот грн 00 коп), з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 у прибуток держави (отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106) судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп (шістсот п'ять грн 60 коп).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: О. М. Ярмак