Справа №522/466/24
Провадження №3/522/474/24
01 квітня 2024 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Єршова Л.С., розглянувши матеріали, направлені з Полку управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який не працює, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до наданих суду адміністративних матеріалів, 01.01.2024 року о 13 годині 45 хвилин ОСОБА_1 керував транспортним засобом Suzuki Swift, державний номер НОМЕР_1 , в м. Одеса по вул. Балківська №54, маючи обмеження тимчасово у праві керування транспортними засобами, згідно постанови державного виконавця Першого Приморського ВДВС м. Одеси від 20.10.2021 року ВП №64579608, чим було порушено п.п. 2.1 ДР України.
За цим фактом співробітниками патрульної поліції стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №731643 від 01.01.2024 року за ч.3 ст.126 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, вину в скоєнні адміністративного правопорушення за ч.3 ст.126 КУпАП не визнав в повному обсязі та пояснив, що 18.01.2018 року відносно нього Овідіопольським районним судом Одеської області було ухвалене рішення щодо стягнення аліментів на малолітню дитину, після такого рішення ОСОБА_1 систематично добровільно сплачував аліменти з виплат по інвалідності, що підтверджується відповідною довідкою.
24.04.2023 року Першим Приморським відділом державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Деркачу О.М. було видано довідку розрахунок заборгованості по аліментам, при цьому виконавець не повідомив ОСОБА_1 про існуючу постанову від 20.10.2021 року про встановлення тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом.
Перевіривши матеріали додані до протоколу про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП виходячи з наступного.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, 01.01.2024 року о 13 годині 45 хвилин ОСОБА_1 керував транспортним засобом Suzuki Swift, державний номер НОМЕР_1 , в м. Одеса по вул. Балківська №54, маючи обмеження тимчасово у праві керування транспортними засобами, згідно постанови державного виконавця Першого Приморського ВДВС м. Одеси від 20.10.2021 року ВП №64579608, чим було порушено п.п. 2.1 ДР України, але на підтвердження вказаної обставини органом поліції додано до протоколу копію постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, при цьому відомостей щодо того, що вказана копія постанови була направлена та вручена сторонам виконавчого провадження, у тому числі особі, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять.
Також матеріали справи про адміністративне правопорушення, окрім протоколу про адміністративне правопорушення та постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортним засобом, не містять доказів на підтвердження того, що водій ОСОБА_1 01.01.2024 року о 13 годині 45 хвилин керував транспортним засобом Suzuki Swift, державний номер НОМЕР_1 , в м. Одеса по вул. Балківська №54.
Таким чином, суддя враховує і те, що за своїм змістом диспозиція ч.3 ст.126 КУпАП є бланкетною, тобто не називаючи конкретних ознак правопорушення, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, то при складанні протоколу в ньому необхідно зазначати, які саме дії або бездіяльність особи спричинили вчинення адміністративного правопорушення, а також, яку саме норму нормативного акта було порушено і за порушення якої настає відповідальність за вказаною статтею.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №731643 від 01.01.2024 року щодо ОСОБА_1 вказані вимоги працівниками поліції не були дотримані. Так, з протоколу вбачається, що своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.1 ДР України.
Згідно п.п. 2.1 ДР України:
Водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі:
а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
б) реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил, Національної Гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - технічний талон);
в) у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків та (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв - дозвіл, виданий уповноваженим органом МВС, а у разі встановлення проблискового маячка оранжевого кольору на великогабаритних та великовагових транспортних засобах - дозвіл, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції, крім випадків встановлення проблискових маячків оранжевого кольору на сільськогосподарській техніці, ширина якої перевищує 2,6 м;
г) на маршрутних транспортних засобах - схему маршруту та розклад руху; на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів - документацію відповідно до вимог спеціальних правил, що визначаються Європейською Угодою про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (далі - спеціальні правила) (пункт змінено 11.11.2020);
ґ) чинний страховий поліс (страховий сертифікат «Зелена картка») про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в єдиній централізованій базі даних, оператором якої є Моторне (транспортне) страхове бюро України. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення);
д) у разі встановлення на транспортному засобі розпізнавального знака “Водій з інвалідністю” - документ, що підтверджує інвалідність водія або пасажира (крім водіїв з явними ознаками інвалідності або водіїв, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності).
Таким чином, з фабули протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №731643 від 01.01.2024 року є не зрозумілим, яким чином ОСОБА_1 порушив п.п. 2.1 ДР України.
Крім того, за рішенням суду від 05.02.2024 року місце проживання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (особи на утримання якої сплачується аліменти), - визначено разом з батьком ОСОБА_1 .
Вказані недоліки протоколу про адміністративне правопорушення є суттєвими, що призвели до того, що з вказаного протоколу неможливо встановити обставини, які підлягають доведенню під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, а тому суд не бере до уваги протокол про адміністративне правопорушення, як доказ.
Частиною 2 статті 61 Конституції України передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Відповідного до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого дотримання законності.
Особа, яка скоїла правопорушення, відповідно до вимог ч.1 ст.8 КУпАП підлягає відповідальності на підставі закону, діючого в час і по місцю здійснення правопорушення.
Відповідно до вимог ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Тільки за наявністю складу адміністративного правопорушення особа, яка його вчинила може бути притягнута до адміністративної відповідальності.
На підставі викладеного вище, суддя вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.126, ст.221, п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 252, 280, 283, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.
Суддя Л.С. Єршова