01 квітня 2024 року Чернігів Справа № 620/1109/24
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ОСОБА_1 через систему «Електронний суд звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:
від 02.11.2023 №10716/Ж10/25-01-24-07-2529 про нарахування 2639,44 грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
від 02.11.2023 №10715/Ж10/25-01-24-07-2529 про нарахування 3070,82 грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
від 02.11.2023 №10714/Ж10/25-01-24-07-2529 про нарахування 3441,99 грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
від 31.10.2023 №0097867-2407-2529 про нарахування 4948,88 грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що починаючи з 12.02.2021 у позивача відсутній такий об'єкт оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як нежитлова будівля (безалкогольний цех) загальною площею 329,93 кв м. за адресною АДРЕСА_1 . Таким чином, податкове повідомлення-рішення про нарахування податку на нерухоме майно з відчуженого позивачем 12.02.2021 нежилого приміщення від 31.10.2023 №0097867-2407-2529 UA74060030000026607 про нарахування податку на суму 4948,88 грн. за 2021 рік є протиправним. Щодо решти податкових повідомлень-рішень зазначає, що податкові зобов'язання нараховані позивачеві в порушення пп. 266.10.3 п. 266.10 ст. 266 ПК України поза межами граничних строків нарахування, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
Суд ухвалою від 30.01.2024 відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження. В подальшому, суд ухвалою від 01.04.2024 провадження у справі в частині вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.10.2023 №0097867-2407-2529 про нарахування 4948,88 грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік - закрив.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому представник просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, може бути нараховане за податкові (звітні) періоди (роки) протягом 1095 календарних днів, з урахуванням періоду зупинення такого строку давності з 18.03.2020 по 31.07.2023. Також зазначає, що за результатами проведеної звірки податкове повідомлення-рішення від 31.10.2023 №0097867-2407-2529 про нарахування 4948,88 грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки вважається скасованим (відкликаним). Також, за результатами проведеної звірки здійснено перерахунок суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та сформовано нове податкове повідомлення-рішення від 09.02.2024 №0001646-2407-2529- НОМЕР_1 на суму 412,21 грн, згідно якого визначено розмір податкового зобов'язання по податку на нерухоме майно за 2021 рік.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» запроваджено новий місцевий податок, а саме - податок на майно, який складається з трьох різновидів: транспортний податок, податок на майно, відмінне від земельної ділянки, та плата за землю.
За правилами пп.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп.266.2.1 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп.266.6.1. п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України).
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (пп.266.3.2 п.266.3 ст.266 ПК України).
За приписами пп.266.7.1 п.266.7 ст.266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Згідно з договором дарування від 12.02.2021, посвідченим нотаріусом та зареєстрованим в реєстрі за №252, позивач подарував нежитлову будівлю (безалкогольний цех) загальною площею 329,93 кв м. (1/4 частки від приміщення площею 1318,7 кв. м. ) за адресною АДРЕСА_1 ОСОБА_2 . Відомості про реєстрацію права власності на зазначене приміщення за ОСОБА_2 внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Отже, починаючі з 12.02.2021 у позивача відсутній такий об'єкт оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як нежитлова будівля (безалкогольний цех) загальною площею 329,93 кв м. за адресною АДРЕСА_1 .
Надаючи оцінку правомірності дій відповідача в частині винесення податкових повідомлень-рішень від 02.11.2023 №10716/Ж10/25-01-24-07-2529, від 02.11.2023 №10715/Ж10/25-01-24-07-2529 та від 02.11.2023 №10714/Ж10/25-01-24-07-2529, в тому числі в частині дотримання граничних строків нарахування, суд зважає на таке.
Відповідно до пп.266.7.2 п.266.7 ст.266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.266.10 ст.266 ПК України).
Відповідно до пп.266.10.3 п.266.10 ст.266 ПК України податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
Згідно з п.102.1 ст.102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).
Законом України від 17.03.2020 №533 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема доповнено п.52-2, яким передбачено, що на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
В подальшому, відповідно до змін внесених Законом №591-IX від 13.05.2020 статтю викладено в такій редакції: «На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу».
У свою чергу згідно з п.2 Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 15.03.2022 №2120 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» дія пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX зупиняється на період дії воєнного, надзвичайного стану.
Також, відповідно до п.102.9 ст.102 ПК України (в редакції закону від 15.03.2022 №2120, чинній до 30.06.2023) на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків передбачених цим Кодеексом.
З аналізу викладеного слідує, що податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) протягом 1095 календарних днів, з урахуванням періоду зупинення такого строку давності, пердбаченого наведеними вище статтями ПК України.
А отже, відповідач дотримався передбачених строків, за який ним здійснено нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянку, на дату прийняття окаржуваних повідомлень-рішень.
За таких обставин, доводи позивача свого підтвердження в ході розгляду справи не знайшли, а тому суд приходить до висновку, що спірні податкові повідомлення-рішення винесені правомірно.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у позові належить відмовити повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП - 44094124).
Повне рішення суду складено 01.04.2024.
Суддя Л.О. Житняк