Справа № 560/1994/24
іменем України
01 квітня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" до Державної служби України з безпеки на транспорті, в особі відділу Державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" звернулось в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ 030925 від 13.12.2023.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що оскаржувана постанова є протиправною, оскільки під час перевірки були наявні та надані посадовим особам відповідача усі необхідні документи, що визначені ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт". Зазначає, що в оскаржуваній постанові відповідач взагалі не зазначив зміст порушення, а лише посилання на ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Ухвалою від 19.02.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та витребував у відповідача докази.
Відповідач 04.03.2024 подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що під час перевірки виявлено, що керування транспортним засобом здійснювалося без дозволів іноземних держав. Акт про порушення складено на місці перевірки в присутності водіїв. Вказує, що на спростування виявлених у ході рейдової перевірки порушень, водієм жодного доказу та заперечень щодо суті порушення не було надано, а навпаки було підтверджено встановлений факт відсутності необхідних документів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
14.11.2023 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області Державної служби України з безпеки на транспорті проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки VAN HOOL, номерний знак НОМЕР_1 .
Автомобільним перевізником відповідно до дозволу АН №008948 та реєстраційних документів на транспортних засіб є Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс".
За результатами перевірки складено акт №АР012197 від 14.11.2023, в якому зафіксовано порушення ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме під час перевезення пасажирів за регулярним міжнародним маршрутом "Харків Згожелець" у водія відсутній дозвіл Чеської Республіки з розкладом руху та зупинкою в м. Київ, пр-т Перемоги АС "Дачна". Відповідальність за вказане порушення передбачена абз. 6 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", виконання резидентом України міжнародних перевезень пасажирів без документів визначених ст. 53 цього Закону. (арк. спр. 7).
На підставі акта перевірки начальником відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт та винесено 13.12.2023 постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ 030925, відповідно до якої до Товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 грн. згідно абз. 6 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (арк. спр. 8).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" №2344-III (далі - Закон №2344-III).
Відповідно до ст. 48 Закону №2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Згідно зі ст. 53 Закону №2344-III організацію міжнародних перевезень пасажирів і вантажів здійснюють перевізники відповідно до міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень.
До міжнародних перевезень пасажирів та небезпечних вантажів допускаються резиденти України, які мають досвід роботи на внутрішніх перевезеннях на договірних умовах не менше ніж три роки.
При виконанні міжнародних перевезень пасажирів резиденти України повинні мати:
- дозволи іноземних країн, по території яких буде здійснюватися перевезення;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
- список пасажирів (при нерегулярних та маятникових перевезеннях);
- білетно-облікову документацію;
- схему маршруту.
При виконанні міжнародних перевезень пасажирів нерезиденти повинні мати:
- дозвіл України;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
- список пасажирів (для нерегулярних та маятникових перевезень);
- білетно-облікову документацію.
У транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи.
Водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону №2344-III визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналіз викладених положень норм законодавства свідчить про те, що державний контроль на транспорті здійснюється органами Укртрансбезпеки шляхом проведення, зокрема, рейдових перевірок, в ході яких перевірці підлягає в тому числі додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Суд зазначає, що статтею 53 Закону №2344-III визначений вичерпний перелік документів, які повинен мати при виконанні міжнародних перевезень пасажирів резидент України.
Ухвалою від 19.02.2024 суд витребував в Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області усі матеріали на підставі яких прийнято оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ 030925 від 13.12.2023.
З наданих представником відповідача документів встановлено, що під час проведення перевірки були наявні та надані посадовим особам відповідача усі необхідні документи, що визначені ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт".
При цьому, талонами бронювання, які додані позивачем до позову, підтверджується замовлення пасажирських перевезень з пересадкою у місті Львів (арк. спр. 24-30).
Отже, враховуючи зазначене, суд робить висновок, що Відділом державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області безпідставно притягнуто позивача до відповідальності, передбачену абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону №2344-III - за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 000 грн). При цьому, відсутності у водія документів, передбачених частиною 3 статті 53 Закону № 2344-ІІІ, не встановлено.
Підсумовуючи викладене, суд констатує, що постанова №ПШ 030925 від 13.12.2023 прийнята Відділом Державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області з помилковим застосуванням вимог законодавства, за відсутності фактичних підстав для притягнення перевізника до відповідальності, передбаченої абзацом 6 частини першої статті 60 Закону № 2344-III, а тому підлягає визнанню протиправною та скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
Згідно з ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд робить висновок про задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн, тому ці витрати, враховуючи задоволення позову, слід присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ 030925 від 13.12.2023.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 01 квітня 2024 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" (вул. Вінницьке шосе, 12/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29011 , код ЄДРПОУ - 42759248)
Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті, в особі відділу Державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Перемоги, 14,Київ 170,03170 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя А.І. Петричкович