Рішення від 01.04.2024 по справі 560/1051/24

Справа № 560/1051/24

РІШЕННЯ

іменем України

01 квітня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з «01» березня 2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від «28» грудня 2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 11102,97 гривень з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 1943,03 гривень та 2023 роки в розмірі 1500 гривень, а саме з загальної суми 14546 гривень.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з «01» березня 2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від «28» грудня 2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 1943,03 гривень та за 2023 рік в розмірі 1500 гривень, а саме з загальної суми 14546 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем неправомірно розраховано суму збільшення основного розміру пенсії відповідно до пункту 1 Постанови № 1381 без урахування індексації, визначеної Постановами № 118 та № 168, чим порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 23.01.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, сум індексації та інших доплат до пенсії. Просить у задоволенні позову відмовити.

У відзиві на позов відповідач просить розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з'ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій з доводами відповідача не погоджується та вважає їх необґрунтованими. Просить задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного

фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію пенсію по інвалідності у розмірі 80% сум грошового забезпечення відповідно до ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від «09» квітня 1992 року №2262-ХІІ.

З 01.03.2022 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році від 16.02.2022 № 118.

З 01.03.2023 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році від 24.02.2023 №168.

Листом від 29.12.2023 відповідач на звернення позивача від 12.12.2023 повідомив, що на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії шляхом збільшення розміру на коефіцієнт 1,197. У цьому листі також вказано, що до розміру пенсії позивача включено збільшення основного розміру пенсії відповідно до Постанови №1381 у розмірі 2775,74 грн (25% від 11102,96 грн).

Вважаючи дії відповідача щодо підвищення під час перерахунку з 01.03.2023 пенсії на підставі Постанови №1381, без урахування розміру її індексації згідно з Постановами № 118, № 168 протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон України № 2262-ХІІ), згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами зазначеного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію вказаного Закону.

Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За змістом пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, статей 13 і 21 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

З аналізу наведених положень можна дійти висновку про те, що основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році.

24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році.

Відповідно до пункту 2 Постанови №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022 відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Згідно з пунктом 1 Постанови №168 з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пункт 10 Постанови №168 передбачає, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Як видно з матеріалів справи, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 на підставі Постанови №168.

З листа відповідача від 29.12.2023 видно, що розрахунок пенсії позивача з 01.03.2023 наступний:

13878,71 грн * 80%= 11102,97 грн + 1943,03 грн + 1500,00 грн + 2000,00 грн + 2775,74 грн + 837,20 грн + 50,00 = 20208,94 грн, де:

13878,71 грн - сума грошового забезпечення , в т. ч.;

- 2700,00 грн - посадовий оклад;

- 2000,00 грн - оклад за військовим званням;

- 1645,00 грн - надбавка за вислугу років (35%);

- 4124,25 грн - надбавка за особливості проходження служби (65%);

- 1060,22 грн - індексація грошового забезпечення;

- 2349,24 грн - премія (22,44%);

80% - відсотків розміру пенсії;

11102,97 грн - основний розмір пенсії;

2775,74 грн - збільшення основного розміру пенсійна 25%;

1943,03 грн - індексація основного розміру пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення розміру пенсії 1,14, в тому числі:

- 1554,43 грн - індексація основного розміру пенсії (11102,97 грн * 0,14);

- 388,60 грн - індексація збільшення пенсії на 25% (2775,74 грн * 0,14);

- 1500,00 грн - максимальний розмір збільшення з урахуванням коефіцієнта 1,197;

- 2000,00 грн - щомісячна доплата до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14107.2021 №7-13 (згідно судового рішення у справі №560/1655/23);

- 837,20 грн - підвищення особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни

- 50,00 грн - цільова грошова допомога на прожиття.

20208,94 грн - підсумок пенсії до виплати.

Таким чином, 25% збільшення пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни вираховуються з основного розміру пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення, разом з тим, відповідач у порушення вищезазначених вимог пункту 1 Порядку №1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача у 2023 році, виходячи з основного розміру пенсії (11102,97 грн).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо здійснення з 01.03.2023 розрахунку збільшення пенсії позивача на 25% згідно з постановою Кабінету Міністрів України Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення від 28.12.2011 №1381, виходячи з основного розміру пенсії, без урахування індексації.

З метою повного відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням збільшення пенсії на 25% згідно з постановою Кабінету Міністрів України Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення від 28.12.2011 №1381, розрахованого з урахуванням індексації пенсії.

Разом з тим, виходячи зі змісту позовних вимог, предметом судового розгляду була правомірність/протиправність розрахунку відповідачем суми збільшення основного розміру пенсії відповідно до пункту 1 Постанови № 1381 без урахування індексації, визначеної Постановами № 118 та № 168. Питання обчислення конкретної суми пенсійної виплати та її складових з урахуванням рішення у цій справі належить до виключних повноважень відповідача, з огляду на що позовні вимоги в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 1943,03 гривень та за 2023 рік в розмірі 1500 гривень, а саме з загальної суми 14546 гривень, не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення з 01.03.2023 розрахунку збільшення пенсії ОСОБА_1 на 25% згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381, виходячи з основного розміру пенсії, без урахування індексації.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням збільшення пенсії на 25% згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381, розрахованого з урахуванням індексації пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський