Справа № 560/1481/24
іменем України
01 квітня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу,
Головне управління ДПС в Хмельницькій області звернулося до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 кошти у рахунок погашення податкового боргу в розмірі 30075, 90 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг. Проте вжиті заходи не призвели до добровільного погашення відповідачем заборгованості.
Ухвалою від 02 лютого 2024 року справу прийнято до провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подала відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечує. Зазначає, що в позовній заяві про стягнення суми податкового боргу, всі розрахунки зроблено без врахування всіх сплачених відповідачем коштів починаючи з травня 2023 року. Зазначено, що згідно з Податковим кодексом України пеня нараховується за несвоєчасну сплату податків і зборів, а штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу та застосування реєстраторів, а також за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну до таких не відноситься, відповідно і пеня в сумі 679,69 грн. та 4848,74 грн. нарахована безпідставно та незаконно.
Представник ГУДПС в Хмельницькій області подав відповідь на відзив, в якій зазначено, що у зв'язку з частковим погашенням податкового боргу, надається уточнений адміністративний позов та уточнений розрахунок суми заборгованості. Просить задоволити позовні вимоги в частині погашення податкового боргу на суму 27947,95 грн.
Дослідивши матеріали уточненої позовної заяви, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Перебуває на обліку в ГУДПС в Хмельницькій області та є платником податків.
Суд враховує що первинна заявлена позивачем сума боргу заявлена до стягнення боргу в сумі 30075,90 грн., виникла
1) по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів на підставі: рішення про застосування штрафних санкцій № 0011030705 від 09.02.2022 в сумі 5100,00 грн., рішення про застосування штрафних санкцій № 0026310705 від 13.03.2023 в сумі 52,00 грн., рішення про застосування штрафних санкцій № 0026260705 від 13.03.2023 в сумі 12610,00 грн. Нараховано пені ІКП на борг минулих років в сумі 679,69 грн.;
2) по адміністративних штрафах та штрафних санкціях за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну на підставі: рішення про застосування штрафних санкцій № 0026320705 від 13.03.2023 в сумі 6800,00 грн. Нараховано пені ІКП на борг минулих років в сумі 4848,74 грн.
На виконання статті 59 Податкового кодексу України та з метою добровільного погашення заборгованості відповідачу було надіслано податкову вимогу форми «Ф» від 12.02.2021 №6934-13.
При прийнятті рішення суд враховує також наступні обставини.
27.04.2023 за результатами перевірки ФОП ОСОБА_1 нараховують штрафні санкції (код платежу 2180900) у сумі 12662,00 грн. в тому числі:
- 52,00 грн. нараховано згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0026310705 від 13.03.2023 по терміну сплати 27.04.2023.
- 12610,00 грн. нараховано згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0026260705 від 13.03.2023 по терміну сплати 27.04.2023.
Таким чином станом на 01.12.2023 податковий борг по штрафних санкціях (код платежу 2180900) становить 23734,05 грн.
20.12.2023 по вищезазначеним штрафним санкціям надійшла сплата в рахунок погашення боргу у сумі 1000,00 грн.
30.01.2024 надійшли кошти від Державної виконавчої служби у сумі 5100,00 грн.
02.02.2024 надійшли кошти у сумі 1000,00 грн.
Пунктом 87.9 статті 87 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Таким чином, кошти сплачені ФОП ОСОБА_1 20.12.2023 в загальній сумі 7100,00 грн. спрямовані в погашення податкового боргу, який виник згідно податкових рішень № 0000422330 від 11.07.2005 на суму 188,17 грн., № 0000512330 від 11.11.2005 на суму 130,00 грн., № 0000902302 від 12.12.2008 на суму 370,00 грн., № 524/0705 від 17.11.2020 на суму 5100,00 грн., частково погашено в сумі 1127,95 грн. № 0011030705 від 09.02.2022 на суму 5100,00 грн., залишок боргу 3972,05 грн.
Таким чином сума податкового боргу станом на 19.02.2024 по штрафних санкцій (код платежу 2180900) становить 16634,05 грн. в тому числі:
- 3972,05 грн. нарахованих згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0011030705 від 09.02.2022 по терміну сплати 27.06.2022.
- 52,00 грн. нараховано згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0026310705 від 13.03.2023 по терміну сплати 27.04.2023.
- 12610,00 грн. нараховано згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0026260705 від 13.03.2023 по терміну сплати 27.04.2023
- 1496,55 грн. пеня нарахована після погашення податкового боргу минулих років (ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).
Вищезазначені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не погашені та відображені в розрахунку позовних вимог та частина пені у сумі 679,99 грн.
Станом на 01.01.2023 по штрафних санкції (код платежу 2181500) становить 16800,00 грн. в тому числі:
- 10000 грн. нарахованих на підставі податкового рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0002024001 від 11.04.2018 по терміну сплати 03.05.2018. (Рішення суду від 13.12.2022 по справі №560/12054/22 задоволено стягнення боргу на суму 10000,00 грн.)
- 6800,00 грн. нарахованих згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0006064001 від 12.10.2018 по терміну сплати 01.11.2018.
За результатами перевірки 27.04.2023 нараховано штрафні санкції в сумі 6800,00 грн. згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми С № 0026320705 від 13.03.2023.
18.10.2023 надійшла сплата від ФОП ОСОБА_1 в рахунок погашення боргу у сумі 10000,00 грн.
20.12.2023 надійшла сплата від ФОП ОСОБА_1 в рахунок погашення боргу у сумі 1000,00 грн.
02.02.2024 надійшла сплата в рахунок погашення боргу у сумі 1000,00 грн.
Пунктом 87.9 статті 87 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Таким чином кошти сплачені ФОП ОСОБА_1 18.10.2023 у сумі 10000,00 грн., 20.12.2023 у сумі 1000,00 гри., 02.02.2024 у сумі 1000,00 грн. спрямовані в погашення податкового боргу, який виник згідно податкових рішень № 0002024001 від 11.04.2018 па суму 10000,00 грн. погашено в повному обсязі, рішення № 0006064001 від 12.10.2018 на суму 6800,00 грн. погашено частково в сумі 2000,00 грн., залишок боргу 4800,00 грн.
Таким чином сума податкового боргу станом на 19.02.2024 по штрафних санкції (код платежу 2181500) становить 16847,25 грн. в тому числі:
- 4800,00 грн. нарахованого згідно Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" № 0006064001 від 12.10.2018 на суму 6800,00 грн. (з урахуванням часткової сплати) не заявлялось;
- 6800,00 грн. нарахованого згідно Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" № 0026320705 від 13.03.2023;
- 5247,25 пеня нарахована після погашення податкового боргу минулих років (ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).
Вище зазначені Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не погашені, в розрахунку позовних вимог відображено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" № 0026320705 від 13.03.2023 на суму 6800,00 грн. та частина пені у сумі 4848,70 грн.
За таких підстав та у зв'язку із несплатою відповідачем суми грошових зобов'язань у добровільному порядку в повному обсязі, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх стягнення в судовому порядку в межах суми 27947,95 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Вирішуючи спір у даній адміністративній справі суд керувався, зокрема, такими нормами ПК України.
Відповідно до підпункту 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 ПК України орган стягнення уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 41.2 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
У пункті 57.1 статті 57 ПК України зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.2 статті 57 ПК України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпункті 54.3.1-54.3.6 пункті 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем узгодження.
Всупереч наведеним нормам чинного законодавства платник податків не вжила достатніх заходів для погашення податкових зобов'язань.
Судом встановлено, що на даний час суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін).
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 ПК України надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання статті 59 ПК України ГУДПС в Хмельницькій області виставлено податкову вимогу. В матеріалах справи є докази її надсилання та отримання суб'єктом господарювання. Докази оскарження зазначеної вимоги відсутні.
Відповідно до пункту 66.3 статті 66 ПК України, у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків. У такому разі платник податків, визначений у пункті 64.2 статті 64 цього Кодексу, зобов'язаний подати контролюючому органу за новим місцезнаходженням відповідну заяву у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання) згідно з порядком обліку платників податків. У разі неподання такої заяви протягом 10 календарних днів платник податків або посадові особи платника податків несуть відповідальність відповідно до закону.
Суд враховує, що платник зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою, яка фактично являється його місцем проживання і за якою податковий орган правомірно надсилає усю адресовану платникові кореспонденцію. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних для такого платника наслідків.
Вказаний висновок суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 06.02.2018 (справа №826/12162/17) та 09.10.2018 (справа №820/1864/17).
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Тобто, податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема, повного погашення податкового боргу платником за всіма видами податків і зборів. При цьому податковим законодавством не передбачено необхідності повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі зміни (крім зменшення до нуля) суми його податкового боргу.
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи маюсь право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункту 95.2, 95.3 статті 95 ПК України).
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Законом України "Про внесення змін до ПК України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 №1797-VІІІ внесені зміни до ПК України та статті 19-1 Кодексу викладено в новій редакції, відповідно до якої функції з погашення податкового боргу закріплено за ГУДПС в Хмельницькій області.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно з ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з частиною 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Станом на день розгляду справи, відповідач жодних заперечень по суті позовних вимог чи доказів сплати податкового боргу до суду не надала.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 кошти у рахунок погашення податкового боргу в сумі 27947 (двадцять сім тисяч дев'ятсот сорок сім) грн. 95 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука 17, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Відповідач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Головуючий суддя П.І. Салюк