Справа № 560/1638/24
іменем України
01 квітня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить з урахуванням уточненої позовної заяви, визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.12.2023 про результат медичного огляду щодо придатності до військової служби ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 24.03.2023 ним пройдено огляд військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка визнала його обмежено придатним до військової служби. В подальшому ним 06.12.2023 пройдено медичний огляд військово-лікарської комісії Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка визнала його придатним до військової служби. Зазначає, що повістки про виклик до ТЦК із зазначенням мети цього виклику у встановленому порядку не отримував. До ТЦК для проходження огляду був протиправно доставлений після перевірки документів невідомими особами у військовому одязі, які не представились та не пред'явили своїх повноважень, затримали його під час перебування на вулиці поблизу місця проживання.
Вказує, що постановою ВЛК від 06.12.2023 незважаючи на наявне у позивача прогресуюче невиліковне генетичне офтальмологічне захворювання обох очей, що призвело до майже повної втрати зору - хвороби Штаргардта, його визнано придатним до військової служби.
Стверджує, що комісією не враховано медичних обстежень стану його здоров'я, проведених іншими медичними установами, з яких простежується негативна динаміка хвороби, а тому вважає постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.12.2023 про результат медичного огляду щодо придатності до військової служби ОСОБА_1 , протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою від 14.02.2024 Хмельницьким окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відзив на позовну заяву Військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 28.02.2024 надіслав відзив на позовну заяву, у якому проти позову ОСОБА_1 заперечує. Зазначає, що позивач пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 06.12.2023, за результатами якої позивача визнано придатним до військової служби та оформлено довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 за №315/9 від 30.12.2023.
Вказує, що всупереч пп. 2.8.3 пункту 2.8. глави 2 розділу І Наказу Міністерства Оборони України №402 від 14.08.2008 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" позивач не звертався до Позаштатної діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , а одразу звернувся з позовом до суду.
Зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у відповідача його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є повноваженнями військово-лікарської комісії.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.03.2023 №62/15 солдата ОСОБА_1 визнано обмежено придатним до військової служби.
В подальшому 06.12.2023 позивач пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 , за результатами якої позивача визнано придатним до військової служби та оформлено довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 за №315/9 від 30.12.2023.
ОСОБА_1 звертався до військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою від 24.01.2024 про перегляд постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Фіскальним чеком відділення поштового зв'язку підтверджується направлення зазначеного листа 01.02.2024.
До позовної заяви позивачем також додано також: картки обстеження та огляду медичного хворого, консультативний висновок спеціаліста КНП ХОЛ ХОР, медичний висновок Державної установи "Інституту очних хвороб і тканинної терапії ім В.П. Філатова Національної Академії медичних наук України" №686 від 18.04.2023 та інші дослідження різних медичних установ.
Позивач, вважаючи протиправною постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.12.2023 про результат медичного огляду щодо придатності до військової служби позивача, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, із врахуванням встановлених у справі обставин, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII, (далі Закон № 2232-XII).
Відповідно до частин 3, 5, 9 статті 1 Закону № 2232-XII, військовий обов'язок включає проходження військової служби.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Згідно із частинами 6, 13, 14 статті 2 Закону № 2232-XII, одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України.
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, затверджено "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", (далі - Положення № 402).
Згідно із пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу I Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
- медичний огляд військовослужбовців;
- визначення ступеня придатності до військової служби;
- установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців.
Пунктами 2.1, 2.2 глави 2 розділу I Положення № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до підпунктів 2.5.1, 2.5.2, 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402, до позаштатних постійно діючих ВЛК належать госпітальні ВЛК.
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК, ВЛК ТЦК та СП не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.
Підпунктом 2.5.9 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402, встановлено, що позаштатні ВЛК здійснюють службове листування через діловодство закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, при яких ці комісії утворені.
Згідно з підпунктом 2.8.3 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення № 402, ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
Підпунктом 2.9.1 пункту 2.9 глави 2 розділу I Положення № 402 визначено, що до позаштатних тимчасово діючих ВЛК (ЛЛК) належать:
- ВЛК (ЛЛК) ВВНЗ;
- ВЛК приймально-технічної комісії (далі - ПТК) ВМС Збройних Сил України;
- ВЛК для медичного огляду особового складу підводних човнів;
- ВЛК для медичного огляду водолазів;
- ВЛК для медичного огляду військовослужбовців, які залучаються до підводного керування танками та іншими машинами;
- ВЛК Десантно-штурмових військ;
- ВЛК для медичного огляду поповнення.
Судом встановлено, що позивач, всупереч пп. 2.8.3 пункту 2.8. глави 2 розділу І Положення № 402 не звертався до Позаштатної діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо перегляду постанови Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.12.2023 про результат медичного огляду щодо придатності до військової служби ОСОБА_1 .
Військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 межах своїх повноважень, встановлених Положенням № 402 при проведенні медичного огляду ОСОБА_1 та визначення непридатності, придатності або обмеженої придатності його до військової служби у воєнний час, прийняла постанову про придатність позивача до військової служби у повній відповідності до Положення № 402, тобто в індивідуальному порядку.
Суд не може надавати оцінку діям Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 при прийняті нею постанови щодо придатності позивача до військової служби за встановленими медичними діагнозами, оскільки такі повноваження ВЛК є виключними, і така оцінка не є правовою.
Крім того суд враховує, що до складу ВЛК входять лікарі із відповідною спеціальною освітою та певним досвідом роботи у сфері медицини.
Суд при вирішенні спору не встановив допущених Військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 порушень Положення № 402 при прийнятті рішення № 2595 від 06 серпня 2023 року щодо придатності позивача до військової служби.
Позивач не надав доказів, що відповідач при прийнятті спірного рішення не прийняв до розгляду від нього чи лікарняного закладу, в якому позивач проходив обстеження будь-які медичні документи, які є в наявності та містять інформацію про певні захворювання позивача, які б при розгляді могли вплинути на зміст рішення ВЛК щодо придатності позивача до військової служби.
Суд вважає, що за таких обставин відсутні правові підстави для того щоб визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.12.2023 про результат медичного огляду щодо придатності до військової служби ОСОБА_1 , а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.12.2023 про результат медичного огляду щодо придатності до військової служби є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Третя особа:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Головуючий суддя О.О. Михайлов