29 березня 2024 рокусправа № 380/4212/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Головне управління ПФУ у Львівській області) у якій, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог (вх. № 11445 від 12.02.2024), просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення з 01.02.2023 відсоткового значення розміру раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 76% до 70% сум відповідного грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України провести з 01.02.2023 повторний перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи із відсоткового значення призначеної їй пенсії у розмірі 76% сум грошового забезпечення, зазначеного Головним управлінням ДСНС України у Львівській області у довідці від 02.08.2023 № 111-ДВ/5807.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що їй призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 76 % грошового забезпечення. Вказала, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 380/21823/23, проведено перерахунок її пенсії на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області у довідці від 02.08.2023 № 111-ДВ/5807 внаслідок чого розмір пенсії зменшено з 76 % на 70 % грошового забезпечення. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, внаслідок чого звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 04.03.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 6145ел від 25.03.2024), у якому проти позову заперечив. По суті позовних вимог зазначив, що пенсія позивача перерахована відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09.04.1992, який діяв на час перерахунку та визначав, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, тому під час виконання рішення суду у справі № 380/21823/23 застосовано до розміру пенсії позивачки - 70% грошового забезпечення. Просив відмовити у задоволенні позову повністю
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992. Пенсію позивачці призначено з 04.12.2005 у розмірі 76 % грошового забезпечення, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією протоколу про призначення пенсії позивачу.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 у справі № 380/22033/21, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 76% до 70% та в не проведенні перерахунку її пенсії на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 20.05.2021 №5801-3844/5807.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2018 призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із її відсоткового значення в розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням уже виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2021 призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із її відсоткового значення в розмірі 76% сум грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 20.05.2021 №5801-3844/5807 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням уже виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 380/21823/23, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 02.08.2023 №111-ДВ/5807.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 02.08.2023 №111-ДВ/5807.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 380/21823/23, яке набрало законної сили, відповідач провів перерахунок пенсії позивачці з 01.02.2023. При цьому, відповідачем встановлено основний розмір пенсії позивача - 70% грошового забезпечення.
Листом № 5099-4350/Д-52/8-1300/24 від 22.02.2024 Головне управління ПФУ у Львівській області повідомило, що пенсія позивачки перерахована відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09.04.1992, який діяв на час перерахунку та визначав, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення .
Позивачка вважає протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру його пенсії з 76% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, відтак він звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.
Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
У статті 13 Закону № 1402-VIII розтлумачено зміст такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 у справі № 380/22033/21, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 76% до 70% та в не проведенні перерахунку її пенсії на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 20.05.2021 №5801-3844/5807.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2018 призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із її відсоткового значення в розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням уже виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2021 призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із її відсоткового значення в розмірі 76% сум грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 20.05.2021 №5801-3844/5807 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням уже виплачених сум.
Судом встановлено, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Як уже зазначалося вище, відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачці з 01.02.2023 на підставі рішення суду від 31.10.2023 у справі № 380/21823/23 щодо обмеження розміру її пенсії 70 % грошового забезпечення.
Тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
На підставі аналізу наведених вище норм з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивачці при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області у довідці від 02.08.2023 № 111-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення з 76 % до 70 % сум грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці з 01.02.2023 на підставі довідки «Головного управління ДСНС України у Львівській області у довідці від 02.08.2023 № 111-ДВ/5807, виходячи з розміру 76 % грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Ураховуючи викладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачки слід стягнути сплачений нею при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області у довідці від 02.08.2023 № 111-ДВ/5807 з 76% до 70% сум грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області у довідці від 02.08.2023 № 111-ДВ/5807, виходячи з розміру 76% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885).
Суддя Р.П. Качур