Рішення від 01.04.2024 по справі 280/1608/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

01 квітня 2024 року о/об 11 год. 50 хв.Справа № 280/1608/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати неправомірним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке викладене у листі від 19.01.2024 за №1343-531/Х-02/8-0800/24 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та обмеження її максимальним розміром; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 06.06.2023 за №21-117зп, без обмеження максимального розміру пенсії.

У позовній заяві зазначено наступне: «… Органами Пенсійного фонду України у Запорізькій області з 28.02.2020 мені було призначено пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати за рівнозначною посадою прокурора, мною, 05.07.2023 до органів Пенсійного фонду було надано довідку Офісу Генерального прокурора від 06.06.2023 за №21-117зп, відповідно до якої сума заробітної плати прокурора становить 74866,66 грн. Органами Пенсійного фонду з урахуванням вищевказаної довідки з 13.07.2023 основний розмір пенсії від середнього заробітку визначено у сумі 47320,00 грн. При цьому, органи Пенсійного фонду при призначенні пенсії застосували «Максимальний розмір пенсії» та обмежили максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, визначивши розмір пенсії до виплати у сумі 20930,00 грн. У подальшому, мною, до відділення органів Пенсійного фонду було надано посвідчення Учасника бойових дій за № НОМЕР_2 від 15.12.2023, скан-копію якого було прикріплено до моєї електронної пенсійної справи. Крім того, з 26.03.2022 по теперішній час у зв'язку агресією Російської Федерації проти України я перебуваю на службі Збройних Силах України. У рішенні від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 Конституційний Суд України наголосив, що пенсійне забезпечення як основний складник соціальних гарантій високого рівня стосовно громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, не може бути скасоване або обмежене. Зважаючи на вказане рішення Суду, я звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі за текстом - Відповідач) із заявою, у якій прохав: здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора за №21-117зп від 06.06.2023; при перерахунку та виплаті пенсії не застосовувати обмеження її максимального розміру. Листом від 19.01.2024 Відповідач відмовив мені у перерахуну пенсії та не застосовуванні обмеження її максимального розміру. Зважаючи на вищевказану відмову Відповідача, я звернувся з цим позовом до суду. Вважаю, що обмеження максимального розміру пенсії порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які забезпечують державну безпеку і захист державного кордону України. … З огляду на вищезазначене, вважаю, що Відповідачем при обчисленні моєї пенсії застосування обмеження максимальним розміром, суперечить частині першій ст.8, частині третій ст.22, частині першій ст.46, ч.5 ст.17, частині першій ст.126 Конституції України. Таким чином. Відповідач застосовуючи обмеження максимального розміру моєї пенсії, грубо порушив мої гарантовані права, як захисника Держави, що є підставою для звернення до суду з відповідним позовом. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок загального захворювання, обчислену відповідно до норм Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697 (далі - Закон №1697). Розрахунок пенсії позивача проведено з урахуванням норм ст.86 Закону №1697 та на підставі довідки від 06.06.2023 №21-117зп, виданої Офісом Генерального прокурора, виходячи із 60% місячної заробітної плати, зазначеної у вказаній довідці з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії. Позивач 02.01.2024 звернувся до відповідача із заявою довільної форми стосовно перерахунку його пенсії без обмеження її максимальним розміром. Відповідач 19.01.2024 листом №1343-531/Х-02/8-0800/24 повідомив позивача про наступне. Верховною Радою України 14.10.2014 прийнято Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII. Відповідно до п.9 ст.86 Закону №1697 передбачено, що прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. З моменту набрання чинності Законом №1697-VII питання призначення та перерахунку пенсій працівникам прокуратури врегульовано нормами цього Закону, зокрема ст.86, ч.15 якої були встановлені обмеження пенсії максимальним розміром. Відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону №1697-VII, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 14.06.2023 у справі №260/2959/21. Зазначена норма законодавства не визнавалась у встановленому порядку Конституційним Судом України такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), отже, є чинною і підлягає виконанню. Більш того, на час виникнення спірних правовідносин в цій справі, вони були врегульовані також Законом від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон №2148-VIII), який у випадку колізій правових норм підлягає пріоритетному застосуванню. Так, Законом №2148-VIII розділ XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування доповнено, зокрема пунктом такого змісту: «13-2. Максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. При цьому винятку із застосування обмеження максимального розміру пенсії, призначеної, зокрема, на умовах Закону України «Про прокуратуру», в тому числі для осіб, які визнані інвалідами внаслідок війни, не встановлено. Ця норма також не визнавалась у встановленому порядку Конституційним Судом України такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), отже, є чинною і підлягає виконанню. Звертаю увагу суду на те, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №560/2120/20 про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 дійшов правового висновку в тому, що вимоги позивачів щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсій та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру задоволенню не підлягають. Враховуючи наведене, у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром. Пенсія позивачу на даний час розрахована згідно вимог чинного законодавства та на підставі документів, наявних у пенсійній справі. З наведеного вище вбачається, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо і жодним чином не порушило прав та законних інтересів позивача. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.02.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок загального захворювання, обчислену відповідно до норм Закону України від 14.10.2014 за №1697-VII «Про прокуратуру».

Відповідно до Посвідчення Серії НОМЕР_3 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

У Довідці Військової частини НОМЕР_4 від 31.03.2022 за №45 зазначено, що «… солдат ОСОБА_3 перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_4 з 26.03.2022. …».

Позивачем подано до ГУ ПФУ в Запорізькій області Звернення від 02.01.2024 з приводу здійснення перерахунку пенсії відповідно до Довідки від 06.06.2023 №21-117зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої Офісом Генерального прокурора, та не застосуванні обмеження максимального розміру пенсії;

У листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 19.01.2024 за №1343-531/Х-02/8-0800/24 на адресу позивача зазначено наступне: «… Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянуло Ваше звернення та, в межах компетенції, повідомляє. Відповідно до п.9 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VIІ «Про прокуратуру» (далі - Закон 1697), прокурорам, визнаним особами з інвалідністю І або ІІ групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. Розмір пенсії з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність. За матеріалами електронної пенсійної справи Ви отримуєте пенсію, як особа з інвалідністю II групи внаслідок загального захворювання, обчислену відповідно до Закону 1697. Розрахунок пенсії проведено з урахуванням норм статті 86 Закону 1697, на підставі довідки від 06.06.2023 №21-117зп, виданої Офісом Генерального прокурора виходячи із 60% місячної заробітної плати зазначеної в даній довідці (чинна заробітна плата за відповідною посадою) з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії. В подальшому розмір пенсії буде переглядатися відповідно до змін законодавства. У разі незгоди з викладеним Ви маєте право на оскарження до Пенсійного фонду України або в судовому порядку. …».

Судом досліджено: Трудову книжку позивача НОМЕР_5 ; Пенсійне посвідчення позивача№2703608812; Витяг з журналу бойових дій Військової частини НОМЕР_4 за період з 11.10.2022 по 31.12.2022; Довідку від 06.06.2023 №21-117зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої Офісом Генерального прокурора; інші документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У ч.15 ст.86 Закону України від 14.10.2014 за №1697-VII «Про прокуратуру» зазначено: «… Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. …».

У ч.5 ст.17 Конституції України зазначено: «Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей».

У п.3.2 рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 за №7-р(II)/2022 (у справі №3-102/2021 (231/21, 415/21)) зазначено: «… 3.2.Конституційний Суд України в Рішенні від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 висловив юридичну позицію, відповідно до якої норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними й мають безумовний характер; тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами, не можуть бути скасовані чи звужені (абзац восьмий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини). Ураховуючи наведене, Конституційний Суд України наголошує, що пенсійне забезпечення як основний складник соціальних гарантій високого рівня стосовно громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, не може бути скасоване або обмежене. …».

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

Згідно з ч.4 ст.45 Закону України від 09.07.2003 за №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; (…).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

У матеріалах справи відсутні безспірні докази того, що відповідачем було здійснено позивачу перерахунок пенсії на підставі Довідки від 06.06.2023 №21-117зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої Офісом Генерального прокурора.

За матеріалами справи, позивач є пенсіонером, особою з інвалідністю ІІ групи та під час введеного в Україні воєнного стану перебуває на військовій службі у Збройних Силах України, приймає участь у бойових діях.

На думку суду, приписи ч.15 ст.86 Закону України від 14.10.2014 за №1697-VII «Про прокуратуру» щодо обмеження максимального розміру пенсії не можуть бути застосовані до позивача, оскільки вони суперечать приписам ч.5 ст.17 Конституції України та зазначеному у рішенні Конституційного Суду України від 12.10.2022 за №7-р(II)/2022 (у справі №3-102/2021 (231/21, 415/21)).

Суд не приймає до уваги судову практику, на яку у відзиві на позовну заяву послався відповідач, оскільки вона стосується правовідносин, що існували до введення у 2022 році в Україні воєнного стану та прийняття Конституційним Судом України рішення від 12.10.2022 за №7-р(II)/2022 (у справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21)).

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що позивач має право на виплату йому пенсії без обмеження її максимального розміру.

З метою захисту прав та інтересів позивача, з огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне: визнати неправомірним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке викладене у листі від 19.01.2024 за №1343-531/Х-02/8-0800/24 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та обмеження її максимальним розміром; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2024 перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, на підставі Довідки Офісу Генерального прокурора від 06.06.2023 за №21-117зп, без обмеження максимального розміру пенсії.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є обґрунтованою і підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивач звільнений від сплати судового збору, інші судові витрати по справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке викладене у листі від 19.01.2024 за №1343-531/Х-02/8-0800/24 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та обмеження її максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2024 перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, на підставі Довідки Офісу Генерального прокурора від 06.06.2023 за №21-117зп, без обмеження максимального розміру пенсії.

У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 01.04.2024.

Суддя О.О. Прасов