22 березня 2024 рокуСправа № 280/904/22
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району про заміну боржника у виконавчому листі у справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд. 32, код ЄДРПОУ 37573838)
про визнання протиправними дії та стягнення недоотриманої частини щорічної разової грошової допомоги, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі №280/904/22 позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району про визнання протиправними дії та стягнення недоотриманої частини щорічної разової грошової допомоги задоволено.
Суд визнав протиправними дії Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі, визначеному ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону №367-XIV від 25.12.1998 «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Стягнув з Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району на користь ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн.
25.06.2022 рішення набрало законної сили.
22.12.2022 судом за заявою стягувача видано виконавчий лист по даній адміністративній справі.
18.03.2024 через систему «Електронний суд» до суду надійшла заява Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (вх. № 12745) про заміну боржника у виконавчому листі у даній справі.
Для розгляду питання щодо заміни сторони виконавчого провадження, судом було призначене судове засідання на 22.03.2024 о 10 год. 30 хв., про що повідомлено заявника (позивача), та боржника, відповідача.
В судове позивач, представник відповідача не з'явились, про дату, час та місце слухання справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Заперечення проти задоволення заяви на адресу суду не надходили.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, враховуючи неявку всіх учасників справи, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
На підставі приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали справи судом встановлено наступне.
Як встановлено матеріалами справи, згідно Рішення Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради», яким вирішили припинити шляхом ліквідації управління соціального захисту населення запорізької міської ради по Комунарському району. Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району.
Таким чином Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району.
Стаття 129-1 Конституції України та ст. 14 КАС України встановлюють, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
За приписами ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
При цьому, відповідно до визначення судового процесу, наведеного у ст. 4 КАС України, це правовідносини, що складаються під час здійснення адміністративного судочинства.
Таким чином, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
У відповідності до ч. 4 ст. 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Суд звертає увагу, що правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (тобто публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 10.09.2020 у справі №420/5772/18, від 10.10.2020 у справі №804/958/17, від 03.12.2020 у справі №805/2173/16-а та від 30.12.2020 у справі №805/4361/17-а.
Оскільки, за матеріалами справи Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району, то суд вважає за можливе, допустити заміну сторони виконавчого провадження, а саме боржника, її правонаступником.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 379 КАС України, суд
Заяву представника відповідача Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району про заміну боржника у виконавчого листі, виданому по справі №280/904/22, - задовольнити.
Замінити сторону у виконавчому провадженні по справі №280/904/22, а саме: Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району на його правонаступника Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (69035, м. Запоріжжя, просп. Маяковського, буд. 3, код ЄДРПОУ 37573438).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Суддя І.В.Батрак