Рішення від 01.04.2024 по справі 686/9092/24

Справа № 686/9092/24

Провадження № 2-а/686/117/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 квітня 2024 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Чевилюк З.А.

за участі секретаря Козубович А.Т.

за участі представника позивача Мельничук О.Я.

відповідача ОСОБА_1

представника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому адміністративну справу № 686/9092/24 за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області до ОСОБА_3 про затримання для ідентифікації та забезпечення примусового видворення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до ОСОБА_3 про затримання для ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Республіки Молдова ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За результатами проведення відповідних заходів Управлінням щодо встановлення особи та наявності чи відсутності підстав для перебування на території України відповідача, з метою вжиття заходів, відповідно до компетенції, було встановлено, що відповідач був документований паспортом громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 09.10.2008, дійсний до 09.10.2018. Наразі у Відповідача відсутній оригінал зазначеного паспортного документа.

За результатами перевірки відділом з питань паспортизації, реєстрації та еміграції, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС встановлено, що відповідач громадянства України не набував, паспортом громадянина України та колишнього УРСР не документувався.

Крім того, відповідач посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документований із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався.

Відповідач не має офіційного місця проживання на території України та офіційно не працевлаштований, а також відсутній документ який би посвідчував його особу та давав право на виїзд за межі території України.

Крім того, згідно даних Єдиного реєстру боржників відносно відповідача Кам'янець-Подільським відділом державної виконавчої служби у Кам'янець- Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) відкрито виконавчі провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Відомості про перетин кордону та паспортний документ відповідача - відсутні. Зі слів відповідача, востаннє він в'їхав на територію України у 2019 році. З того часу територію України не покидав.

У відповідача немає жодних законних підстав для перебування на території України.

01.04.2024 УДМС у Хмельницькій області щодо Відповідача було складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Свою вину Відповідач визнав, з зазначеними документами ознайомився та підписав.

Відсутність у відповідача діючого документа, за яким він зміг би покинути територію України, а також тривале нелегальне проживання на території України, дає достатні підстави вважати, що Відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури примусового видворення.

Неможливість досудового врегулювання спору зумовила звернення позивача до суду.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.

Відповідач та його представник підтвердили в суді проживання відповідача на території України разом з матір'ю. Відповідач пояснив, що паспорт громадянина Молдови був втрачений за обставин, які йому невідомі. Він немає постійної роботи та офіційного працевлаштування. За національність українець.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову, виходячи з наступного.

Згідно з положеннями ч.1ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У відповідності до вимог ч.3 ст.3 розділу І Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (на далі «Закон»), іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно з вимогами ч.2 ст.32 Закону, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

Як вбачається з положень ч.1 і ч.2 ст.30 Закону, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо: вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення;або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Відповідно до ч.8 ст. 26 Закону, примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).

Згідно з положеннями ч.1 ст.289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;

2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;

4) зобов'язання внести заставу.

Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Судом достовірно встановлено, що 01.04.2024 УДМС у Хмельницькій області щодо відповідача було складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу за порушення правил перебування іноземців на території України; прийнято рішення про примусове видворення з України.

Позивачем було встановлено, що відповідач був документований паспортом громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 09.10.2008, дійсний до 09.10.2018р.У відповідача відсутній оригінал зазначеного паспортного документа. За результатами перевірки відділом з питань паспортизації, реєстрації та еміграції, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС встановлено, що відповідач громадянства України не набував, паспортом громадянина України та колишнього УРСР не документувався.

Крім того, відповідач посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документований із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався.

Відповідач не має офіційного місця проживання на території України та офіційно не працевлаштований, а також відсутній документ який би посвідчував його особу та давав право на виїзд за межі території України.

Крім того, згідно даних Єдиного реєстру боржників відносно відповідача Кам'янець-Подільським відділом державної виконавчої служби у Кам'янець- Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) відкрито виконавчі провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Відомості про перетин кордону та оригінал паспортного документа відповідача - відсутні. Зі слів відповідача, востаннє він в'їхав на територію України у 2019 році. З того часу територію України не покидав. Офіційно не працевлаштований, постійної роботи немає.

З урахуванням зазначених вище обставин та досліджених доказів, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, ґрунтуються на чинному законодавстві, а тому, підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 3, 23,26, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 6, 9, 10, 11, 77, 90, 242-246, 250, 288, 289, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Затримати для ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Республіки Молдова ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк, який обчислюється з дня проголошення рішення.

Повний текст виготовлено 1 квітня 2024 року.

Суддя: З.А.Чевилюк