Справа № 682/221/24
Провадження № 2/682/203/2024
(повний текст)
26 березня 2024 року Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі :
головуючої судді Матвєєвої Н.В.,
з участю секретарки судових засідань Дубовки Г.Ю.,
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 , в інтересах якого діє адвокат Маринюк Сергій Олександрович до АТ "Хмельницькобленерго" про визнання незаконним та скасування рішення засідання комісії, оформленого протоколом по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ,
Позивач ОСОБА_3 , в інтересах якого діє адвокат Маринюк С.О. звернувся до суду із позовом до АТ "Хмельницькобленерго" про визнання незаконним та скасування рішення засідання комісії, оформленого протоколом по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ.
В обґрунтування позову зазначив, що 28.11.2023 року представниками АТ «Хмельницькобленерго» було складено акт про порушення № В001104 за адресою АДРЕСА_1 -а в приміщенні телятника : порушено облік електричної енергії п.5.5.5, п.8.4.2 ПРРЕЕ, а саме зрив пломби на ящику лічильника за № С44263158, а також зазначено відомості про засіб обліку - електролічильник NIK 2301, заводський номер 10370418, наявність та стан пломб оператора системи, а саме клем на кришці лічильника с44263158 неушкоджена, ящик лічильника с44263159 - зірвана, інших заінтересованих осіб 18/ІІІ в наявності неушкоджена. На підставі вказаного акту рішенням засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, що оформлене протоколом від 28.12.2023 року, розраховано вартість необлікованої електричної енергії згідно п.8.4.8.1 ПРРЕЕ з дня останнього контрольного огляду, що передував дню виявлення порушення, - з 29.05.2023 по 28.11.2023 в кількості 4588 кВт/год на суму 27480,60 грн, в т.ч.ПДВ 5496,12 грн., всього 32976,72 грн. Вважає, що вказаним актом та рішенням порушені його права, оскільки під час складання Акту про порушення від 28.11.2023 року, відповідач не зафіксував жодних пошкоджень пломб, саме на спірному засобі обліку - лічильнику, що виключає можливість втручання в засіб обліку з метою безоблікового споживання електричної енергії. Факт втручання ні позивачем, ні особою, яка надала доступ до лічильника, не визнано, однак користувач приміщення - ОСОБА_4 пояснив, що був буревій, не втримав двері та ними вдарило по лічильнику, лічильник не знімався, експертиза не проводилася, лише було замінено пломбу та пломбувальний матеріал на ящику, про що зазначено в акті встановлення, заміни, пломбування, технічної перевірки від 28.11.2023 року, тому підстав для нарахування вартості необлікованої електричної енергії у АТ «Хмельницькобленерго» не було.
Просив суд визнати незаконним та скасувати рішення засідання комісії АТ «Хмельницькобленерго» від 28.12.2023 року, оформлене протоколом по розгляду Акта про порушення № В001104 від 28.11.2023 року споживачем ОСОБА_3 ПРРЕЕ.
Ухвалою судді Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 24 січня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, був повідомлений про час і місце розгляду справи.
Представник позивача - адвокат Маринюк С.О. в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача - ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, зазначених у відзиві, вказавши, що сам по собі факт пошкодження чи зриву пломби, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії є достатньою правовою підставою для застосування оперативно-господарської санкції у виді донарахування вартості необлікованої електричної енергії. Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії позивачу здійснено як непобутовому споживачу на підставі п. 8.4.10. ПРРЕЕ за останні 6 місяців, оскільки технічна перевірка здійснювалася більш, ніж 6 місяців до виявленого порушення.
Заслухавши пояснення учасників справи, свідків, дослідивши докази у справі в їх сукупності та оцінивши їх відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 є власником нежитлового приміщення - будівлі телятника площею 990,2 кв.м, що розташований в АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, серія та номер : ХМСЛ № 008073, виданого 29.08.2014 року, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 15.06.2018 року. 28.11.2023 року працівниками АТ «Хмельницькобленерго» Славутського РЕМу складено Акт про порушення № В 001104 за участі споживача - ОСОБА_4 , з якого вбачається, що під час перевірки приміщення телятника, розташованого за адресою : АДРЕСА_1 виявлено порушення обліку електричної енергії : п.5.5.5, п.8.4.2. ПРРЕЕ, а саме зрив пломби на ящику лічильника за № С44263159. Клемна кришка лічильника с44263152 неушкоджена. Ящик лічильника : пломба с44263159 - зірвана, пломба інших заінтересованих сторін 18/ІІІ неушкоджена. Дозволена потужність споживання - 5,0 кВт. До протоколу ОСОБА_4 - користувач приміщення, присутній під час складання акту надав пояснення, що був буревій, не втримало двері і вдарило по лічильнику.
Відповідно до акту встановлення, заміни, пломбування, технічної перевірки вузла обліку електричної енергії, встановленого в електроустановках напругою до 1000 В від 28.11.2023 року представниками Славутського РЕМ виконано опломбування клемної кришки РЩ-0,4 кВт, кожуха пломбами, зазначеними у вказаному акті. Відповідно до рахунку-фактури № 211101493 від 28.12.2023 року, вартість донарахованої необлікованої електричної енергії, розрахована на підставі акту ПРРЕЕ становить 32 976,72 грн. З протоколу засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 28.12.2023 року вбачається, що відповідно до рішення комісії : акт про порушення ПРЕЕ (п.5.5.5), п.8.4.2 від 28.11.2023 року № В001104 складений правомірно, споживач причетний до виявленого порушення п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме зрив пломби на ящику лічильника за № С 44263159. Згідно п. 8.4.8 1 ПРРЕЕ провести розрахунок з дня останнього контрольного зняття показів - з 29.05.2023 р. по 28.11.2023р. До позову долучені фотознімки корпусу лічильника, який має видимі механічні пошкодження у виді тріщини, перебуває у зачиненому стані, пломба у верхньому лівому кутку в наявності, кордова нитка в не натягнутому стані.
До відзиву на позов представником відповідача долучено Акт технічної перевірки засобів обліку електроенергії від 26.12.2018 року, в приміщенні телятника, розташованого в АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_3 , відповідно до якого на час обстеження, порушення не виявлені, всі пломби цілі.
З фототаблиці, долученої до відзиву вбачається, що електролічильник, встановлений на приміщенні телятника має відчинений корпус, кришка містить залишки землі та старого листя, доступ до лічильника відкритий. З витягу з протоколу № 3 про підсумки голосування засідання наглядової комісії АТ «Хмельницькобленерго» від 28.12.23 року слідує, що ліквідовано Славутський район електромереж, натомість реорганізовано відокремлений підрозділ АТ «Хмельницькобленерго» Шепетівський район електричних мереж АТ «Хмельницькобленерго» без зміни найменування шляхом приєднання до нього, в тому числі Славутського району електричних мереж АТ «Хмельницькобленерго» з припиненням його діяльності.
З пояснень свідка ОСОБА_6 слідує, що в с. Соснівка із 17.11.2023 року працювала бригада із Славутського РЕМу, до нього звернулися і попросили знайти ОСОБА_4 , повідомили, що побитий ящик на лічильнику, який встановлений на приміщення, що використовує його батько, тримає в ньому худобу. 19.11.2023 року він поїхав до приміщення і зробив фотознімки лічильника, дійсно кришка лічильника була пошкоджена, пломби були цілі. Він скинув фотознімки для працівників РЕМу, вони повідомили, що приїдуть із перевіркою 28.11.2023 року, а він передав для батька, щоб той був присутній під час перевірки. 28.12.2023 року він прибув на комісію, але її не було, йому вручили розрахунок, зроблений на підставі акту про відшкодування збитків. Його він не підписував і пішов на прийом до начальника РЕМу, але його не захотіли слухати, бо він не є власником приміщення. Вдруге він приїхав із ОСОБА_3 , але нічого вирішити не вдалося.
Свідок ОСОБА_6 суду показав, що коли проводили нову електричну лінію, лічильник розташували на невеликій відстані від дверей, на вулиці. Був буревій, двері відчинилися і вдарили по лічильнику, внаслідок чого пошкоджено корпус лічильника, але пломба була ціла. Працівники РЕМу під час перевірки знімали пломбу і відкривали лічильник, потім склали акт, хоча була пошкоджена лише кордова нитка, ящик лічильника він не відчиняв. Коли було пошкоджено кришку лічильника йому невідомо, але це було не так давно, бо лічильник знаходиться на видному місці. Оскільки витрати електроенергії були незначними, рік тому кожного місяця він оплачував за електроенергію наперед по 100 кВт, тому був надлишок невикористаної електроенергії, тому покази електролічильника не знімалися і не передавалися до РЕМу. Взагалі він до лічильника не підходив, бо не було цьому потреби. Коли клали акт, він думав, що йому не нарахують збитки, він надав пояснення в акті, вказавши, що буревієм відчинило двері, які вдарили по корпусу лічильника. Із актом та розрахунком не згоден, оскільки за 2 роки фермою використано лише 74 кВт електроенергії, технічна перевірка не проводилася понад 6 місяців. Власник приміщення дізнався про порушення після того, як вони їздили до РЕМу.
Ст. 714 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до ст.4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.
За вимогами ч.3 ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Згідно зі ст.77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо; несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №312 від 14.03.2018 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії, якими зокрема врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними ПРРЕЕ.
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ закріплені обов'язки споживача електричної енергії, зокрема: - користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); - здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; - забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; - забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;- своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; - не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача тощо.
Відповідно до пп.8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або Методики, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один із яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Згідно п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта пропорушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів віддати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до пп.4 п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ), визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення, як: фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
Вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією, безпосередньо впливає на права та обов'язки відповідного суб'єкта у контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.
Аналіз указаних норм права дає підстави для висновку, що електропостачання (постачання та розподіл електричної енергії) здійснюється на підставі відповідних договорів, укладених між їх виконавцями та споживачами.
За своєю правовою природою договір постачання електричної енергії, є відплатним, а тому власник житлового приміщення (власник електроустановки) зобов'язаний оплатити спожиту електричну енергію відповідно до умов укладеного договору. Також споживач послуг з постачання електричної енергії зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
У період надання послуги з постачання та розподілу електричної енергії оператор системи, від якого споживач одержує електричну енергію, вправі проводити технічну перевірку засобів вимірювання та контрольні огляди електроустановок споживача.
У разі виявлення порушень ПРРЕЕ, у тому числі факту безоблікового споживання електричної енергії, оператором системи складається акт про порушення за встановленою формою. У разі причетності споживача до виявлених порушень відповідна комісія за наслідками розгляду цього акта визначає обсяг і вартість необлікованої електричної енергії. Водночас оператор системи зобов'язаний завчасно повідомити споживача про дату, час і місце засідання комісії, а неявка позивача на це засідання не перешкоджає розгляду акта про порушення.
Споживач, який допустив безоблікове користування електричною енергією, зобов'язаний відшкодувати оператору системи завдані збитки у виді вартості безобліково спожитої електричної енергії.
Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії, тарифами (цінами), що діяли у розрахунковий період, і кількістю днів без облікового споживання електричної енергії.
Разом із тим, у разі виявлення втручання в роботу лічильника електричної енергії постійного (змінного)магнітного або електричного полів тривалість безоблікового споживання електричної енергії визначається з дня останнього контрольного огляду (технічної перевірки) засобу комерційного обліку до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів протягом шести календарних місяців, що передували дню виявлення порушення.
Зібрані у справі докази вказують на те, що під час перевірки працівниками Славутського РЕМу нежилового приміщення, розташованого в АДРЕСА_1 , належного ОСОБА_3 , 28.11.2023 року встановлено порушення обліку електричної енергії : п.5.5.5, п.8.4.2. ПРРЕЕ, а саме зрив пломби на ящику лічильника за № С44263159. Клемна кришка лічильника с44263152 неушкоджена. Ящик лічильника с 44263159 -зірвана. Користувач приміщення ОСОБА_4 був присутній під час складання акту, надав пояснення, йому було повідомлено про розгляд акту на комісії Славутського РЕМ. Останній не заперечував, що на корпусі лічильника була зірвана кордова нитка і вузол обліку (ящик, в якому знаходився електролічильник) був пошкоджений, вказане видно як на фототаблиці, наданій позивачем, так і на фототаблиці наданій, представником відповідача, та долученій до відзиву на позов.
Відповідно до п. 57) Розділу 1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від14.03.2018 № 311, пошкодження пломб (індикаторів) - відсутність чи пошкодження цілісності пломб та/або індикаторів, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, зокрема відсутність чи пошкодження пломб з відбитками тавр про повірку, чи підтверджений факт підробки (фальсифікації) пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів). Тобто, пошкодженням пломби вважається також і пошкодження кордової нитки, внаслідок чого доступ до електролічильника є вільним. Тому суд не приймає до уваги посилання представника позивача щодо відсутності порушення -пошкодження пломби, зазначеного в акті № В001104 від 28.11.2023 року.
На підставі зазначеного акту комісія Славутського РЕМу з розгляду актів про порушення визнала правомірність складення цього акта, а також визначила обсяг і вартість необлікованої електричної енергії на підставі п.8.4.8 ПРРЕЕ з 29.05.2023 року до 28.11.2023 року, оскільки технічна перевірка електролічильника представниками РЕМу здійснювалася за межами 6 місячного терміну користування електричною енергією, чого не заперечував ОСОБА_4 - користувач приміщення. Споживач своєчасно був повідомлений про засідання комісії з розгляду акту, мав можливість повідомити власника вказаного нежитлового приміщення, а тому відповідачем дотримано норми ПРРЕЕ, що регламентують розгляд акту про порушення ПРРЕЕ. Посилання представника позивача на відсутність доказів втручання позивача в роботу електролічильника, внаслідок якого здійснювалося безоблікове користування електричною енергією, що є підставою для нарахування збитків на підставі акту про порушення ПРРЕЕ не заслуговує на увагу, оскільки сам факт пошкодження чи зриву пломби (кордової нитки), незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії є підставою для застосування донарахування вартості необлікованої електричної енергії, оскільки в акті вказано про виявлення порушення саме п.8.4.2 ПРРЕЕ, а не п. 8.4.1 ПРРЕЕ, який застосовується в разі встановлення факту безоблікового споживання електричної енергії.
Таким чином, суд вважає, що акт про порушення складений уповноваженими представниками АТ«Хмельницькобленерго» у присутності споживача ОСОБА_4 за змістом і формою відповідає вимогам ПРРЕЕ. Комісія розглянула акт про порушення повідомивши в належний спосіб користувача електроенергії, який повинен був в свою чергу повідомити власника нежитлового приміщення, тобто виконала вимоги п. 8.2.6 ПРРЕЕ, присутність споживача чи уповноваженої ним особи на засіданні комісії є правом, а не обов'язком, а тому не порушила права позивача на розгляд акту про порушення за його участі. На засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ 28.12.2023 року вирішено питання про здійснення донараховання необлікованої електричної енергії, на підставі акту ПРРЕЕ в сумі 32 976,72 грн виходячи з п. 8.4.8 ПРРЕЕ та вирішено провести розрахунок з дня останнього контрольного зняття показів - з 29.05.2023 р. по 28.11.2023р., що відповідає нормам ПРРЕЕ.
В постанові ВП ВС справа № 906/513/18 провадження № 12-66гс21, Велика Палата Верховного Суду висловила правову позицію, яку на думку суду, можливо застосувати до спірних правовідносин у зв'язку зі схожістю порушення споживання електричної енергії, яке полягає у невиконанні обов'язку зі збереження пломб, що є підставою для нарахування вартості необлікованої електричної енергії (плати за поставлену електричну енергію) без необхідності встановлювати, чи мало місце безоблікове споживання електричної енергії.
До того, ж позивач виявивши пошкодження корпусу електролічильника та зрив кордової нитки, яка закріплювалася пломбою, відповідно до п. 8.4.1 ПРРЕЕ своєчасно (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмово не повідомив оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб, за наявності такого повідомлення положення глави 8 ПРРЕЕ не застосовуються, тобто не скористався своїм правом регламентованим Правилами роздрібного ринку електричної енергії.
За таких обставин у задоволенні позову слід відмовити у зв'язку із недоведеністю обставин позову.
Керуючись Законом України «Про ринок електричної енергії», п.2.3.4, 5.5.5, 5.5.8, 8.2.4, 8.4.2 ПРРЕЕ, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює Державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року, ст. 6-16, 137,141,263-265 ЦПК України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_3 , в інтересах якого діє адвокат Маринюк Сергій Олександрович до АТ "Хмельницькобленерго" про визнання незаконним та скасування рішення засідання комісії, оформленого протоколом по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням https://sl.km.court.gov.ua/sud2214/ або в підсистемі "Електронний суд".
Повний текст рішення складено 01.04.2024 року.
Головуючий суддя Матвєєва Н. В.