Справа №: 302/295/24 3/302/139/24
28.03.2024 смт. Міжгір'я
Суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області Сидоренко Ю.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні об'єднаний адміністративний матеріал (протокол № 7 від 11.03.2024 року, протокол № 9 від 25.03.2024 року), який надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця с.Нижня Яблунька Турківського району Львівської області, розлученого, неповнолітніх утриманців немає, працюючого старшим стрільцем ІНФОРМАЦІЯ_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , моб.тел.: НОМЕР_2 ,
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
10 березня 2024 року біля 11 години 05 хвилин, старший стрілець ІНФОРМАЦІЯ_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , перебуваючи у добовому наряді, виконував обов'язки військової служби у нетверезому стані, у період дії особливого стану (воєнного стану) та знаходився у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком КНП ЛПУ «Міжгірська РЛ» від 10.03.2024 року за № 23, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Крім того, 25 березня 2024 року, біля 08 години 50 хвилин, старший стрілець ІНФОРМАЦІЯ_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , перебуваючи в добовому наряді, виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду - воєнного стану, що підтверджується висновком КНП ЛПУ «Міжгірська районна лікарня» від 25.03.2024 року за № 34 (наявність алкоголю у видихальному повітрі на приладі «Алкофор 307» складає 1,8 проміле), за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Постановою Міжгірського районного суду від 28.03.2024 року об'єднано в одне провадження адміністративний матеріал (протокол № 7 від 11.03.2024 року) та адміністративний матеріал (протокол № 9 від 25.05.2024), які надійшли ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованих адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-20 КУпАП визнав повністю, проти фактичних обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення, не заперечував. Просить суд суворо його не карати, у вчиненому щиро розкаюється, запевнив, що належні висновки для себе зробив та подібного не повториться.
Вислухавши в судовому засіданні пояснення ОСОБА_1 , а також дослідивши у повному обсязі та оцінивши надані матеріали об'єднаної справи про адміністративні правопорушення, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 3 ст.172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння - вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
За змістом ч.1 ст.1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно ст.241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець повинен піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).
Статтею 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ передбачено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Вивчивши матеріали об'єднаної справи про адміністративні правопорушення, вислухавши в судовому засіданні пояснення ОСОБА_1 , суд вважає, що вина останнього у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП доведена у повному обсязі та підтверджується наступними доказами, зокрема: - протоколом про адміністративне правопорушення № 7 від 11.03.2024 року, - протоколом про адміністративне правопорушення № 9 від 25.03.2024 року, - висновком КНП «ЛПУ Міжгірська районна лікарня» № 23 від 10.03.2024 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та відповідно до якого вбачається, що ОСОБА_1 о 11-05 год. 10.03.2024 року перебував у стані алкогольного сп'яніння (по об'єктивних даних); - висновком КНП «ЛПУ Міжгірська районна лікарня» № 34 від 25.03.2024 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та відповідно до якого вбачається, що ОСОБА_1 о 08-50 год. 25.03.2024 року перебував у стані алкогольного сп'яніння (1,80 проміле); - витягом з наказу № 287 від 07.09.2024 року; - рапортом командира роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 від 11.03.2024 року; - пояснення сержанта з матеріального забезпечення роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 від 11.03.2024 року та від 25.03.2024 року; - рапортом командира роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 від 25.03.2024 року.
При накладенні адміністративного стягнення, врахувавши характер вчинених правопорушень, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, його майновий та сімейний стан, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують чи обтяжують його відповідальність, приходжу до висновку про необхідність призначення ОСОБА_1 стягнення в межах санкції статті, яке, на думку суду, буде необхідним та достатнім для його виховання та запобіганню вчиненню нових правопорушень, а саме у виді штрафу.
Суд приймає до уваги характер та обставини вчинення адміністративних правопорушень, їх значну суспільну небезпеку, враховуючи особу правопорушника, його вік, матеріальний та сімейний стан, стан здоров'я ОСОБА_1 , а також його ставлення до скоєного та ті обставини, що ОСОБА_1 вчинив ряд тотожних грубих адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-20 КУпАП, в умовах особливого періоду - воєнного стану, протягом місяця двічі, та які відносяться до категорії підвищеної суспільної небезпечності.
Разом з тим, згідно зазначених у протоколі даних, ОСОБА_1 на теперішній час працює на посаді старшого стрільця ІНФОРМАЦІЯ_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , має регулярний дохід та постійне джерело прибутку, також у нього відсутні міцні соціальні зв'язки: ОСОБА_1 розлучений, на утриманні неповнолітніх дітей, непрацездатних осіб не має. Також суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 раніше притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних порушень за ч.3 ст.173-20 КУпАП Міжгірським районним судом Закарпатської області з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн., про що свідчить постанова суду від 29.02.2024 року (справа № 302/250/24), проте знову повторно, протягом місяця, вчинив грубе адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, та з урахуванням обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , його віку, матеріального та сімейного стану, стану здоров'я, вважаю необхідним та достатнім для виправлення та запобігання вчиненню ним нових правопорушень, застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що безпосередньо передбачено санкцією ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та при призначенні покарання за видами стягнень суд застосовує положення статті 36 КУпАП.
Відповідно до положень ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Разом з тим, згідно посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 03.11.2021 року, ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має пільги, встановлені законодавством України, а тому, відповідно до п.13 ч.1 Закону України «Про судовий збір», ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 33, 36,172-20 ч.3, 276, 279, 280, 283 КУпАП, суддя -
Визнати винуватим ОСОБА_2 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-20 КУпАП (події від 11.03.2024 року) та за ч.3 ст.172-20 КУпАП (події від 25.03.2024 року) та відповідно до положень статті 36 КУпАП накласти на ОСОБА_2 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає - 25500,00 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», як учасника бойових дій.
Адміністративний штраф сплачувати: ГУК у Зак. обл/Міжгірська тг/210811002, код ЄДРПОУ - 37975895, рахунок - UA208999980313020106000007423, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Роз'яснити правопорушнику, що згідно частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення апеляційної скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, при примусовому виконанні постанови суду, згідно ч.2 ст.308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки або розстрочки виконання постанови.
Постанова судді в справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, законним представником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Міжгірський районний суд Закарпатської області.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області: Ю. В. СИДОРЕНКО