ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/6204/24
провадження № 2-о/753/312/24
29 березня 2024 року Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Мицик Ю.С.
за участю секретаря судового засідання Власенка Д.А.
учасники справи: не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,
27.03.2024 до Дарницького районного суду м. Києва від адвоката Каїна Юрія Вікторовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 надійшла заява, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
Документ сформовано в системі «Електронний суд».
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями для розгляду справи визначено суд у складі головуючого судді Мицик Ю.С.
28.03.2024 від представника заявниці адвоката Каїна Юрія Вікторовича до суду надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.
Документ сформовано в системі «Електронний суд».
Ухвалою суду від 28.03.2024 заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обґрунтування вимог заяви, представник заявниці посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Мирний міста Маріуполь Донецької області, помер батько заявниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Отримати свідоцтво про смерть батька у державному органі реєстрації актів цивільного стану заявниця не може, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення зазначеного факту смерті в судовому порядку заявниці необхідно для внесення відповідно запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України і отримання свідоцтва про смерть.
Заявниця та її представник в судове засідання не з'явились, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином У заяві, яка надійшла до суду 29.03.2024р., представник заявниці просив справу розглядати в судовому засіданні за його відсутності, вимоги заяви підтримав (а. с.№ 42).
Представник заінтересованої особи Дарницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, про дату та час слухання справи був повідомлений належним чином через систему «Електронний суд».
У відповідності до ст. 223,ч.2 ст. 247 ЦПК України суд розглянув справу в судовому засіданні 29.03.2024р. за відсутності учасників справи та без здійснення фіксації судового процесу технічними засобами.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Законом України від 21.04.2022р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» були внесені зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Зокрема, згідно із п.7 ст.1-1 Закону, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Після 24 лютого 2022 року ознак тимчасово окупованих територій набули окремі райони Київської, Чернігівської, Харківської, Сумської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської областей. Частина цих територій тимчасово контролюється російською армією, а відтак функціонування звичних механізмів реєстрації актів цивільного стану, зокрема, народження або смерті особи, там не відбувається.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. № 309 (в оновленій редакції від 20.12.2023 р.) вся територія Маріупольського району Донецької області перебуває в окупації.
У відповідності до ч.6 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та п.7 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Згідно ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та п.1 глави 5 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 підставою для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Згідно абз.1 п.9 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 року за №719/4940 (з наступними змінами та доповненнями) державна реєстрація смерті особи, оголошеної судом померлою, проводиться за рішенням суду, надісланим судом відділу державної реєстрації актів цивільного стану, після набрання ним законної сили або за заявою осіб, що були заявниками при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копіями свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_1 видане Іллічівськом відділом РАЦС 03.07.1980, актовий запис №1061 (а. с. 36) та копією свідоцтва про шлюб укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 видане Приморською селищною радою н/д м. Маріуполя Донецької області, актовий запис №65 від 16.11.1991, на підставі якого змінено прізвище заявниці на « ОСОБА_5 » (а. с. 35).
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та причиною його смерті згідно копії довідки серії №511 від 09.04.2022 вказано: «хронічна ішемічна хвороба серця» (а.с.№23).
21.09.2022 відділом РАЦС Новоазовського районного управління юстиції Міністерства юстиції Донецької народної республіки видане свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , серії НОМЕР_2 , в якому зазначено, що він помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у селищі Мирний міста Маріуполь Донецької області (а. с. №22).
Заявниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть, оскільки у неї наявні лише документи, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи, що заявником надані документи, які свідчать про смерть її батька ОСОБА_2 , реєстрація його смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану неможлива через об'єктивні причини, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги заяви ОСОБА_1 та встановити факт смерті її батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Профінтерн Кашарського району Ростовської області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у селищі Мирний міста Маріуполь Донецької області внаслідок хронічної ішемічної хвороби серця.
При ухваленні рішення судом також враховано, що у 1971 році Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини у справах «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) зазначав, що «Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного». Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
Рішення відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України підлягає негайному виконанню.
Відповідно до положень п. 16 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» для даної категорії справи судовий збір не справляється.
На підставі викладеного, керуючись Законом України від 21.04.2022р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022р. № 309, ст. 2 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 4, 10, 12, 13, 19, 76-81, 89,128-131, 223, ч.2 ст. 247, ст. ст. 259, 263-265, ч. 4 ст. 317 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Профінтерт Кашарського району Ростовської області, громадянина України.
Визнати датою смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце смерті - селище Мирний міста Маріуполь Донецької області.
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП): НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації відповідно до довідки внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), код ЄДРПОУ: 26089084, місцезнаходження: м. Київ, вул. Заслонова, 16.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з моменту його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Рішення відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України підлягає негайному виконанню.
Суддя: Ю.С. Мицик