Справа № 724/637/24
Провадження № 2-а/724/7/24
01 квітня 2024 року Хотинський районний суду Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.
при секретарі: Банарюк К.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хотин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області про скасування постанови серії БАД № 140895 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, -
26.02.2024 року представник позивача Боднарюк В.І. звернувся до суду в інтересах позивача ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області про скасування постанови серії БАД № 140895 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
В обґрунтування позову посилається на те, що постановою поліцейського СРПП ВП № 2 (м. Хотин) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області серії БАД № 140895 від 16.02.2024, ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді 510 грн. Відповідно до описової частини постанови, 16.02.2024 о 15:00 год. по вул. Головна, с. Рукшин водій ОСОБА_1 керуючи т/з при зміні напрямку руху, не увімкнув покажчик повороту та не мав при собі посвідчення водія, реєстраційний документ, поліс обов'язкового страхування власників наземних транспортних засобів, чим порушив п. 9.2Б, 2.1а, 1.5 та 2.1 г ПДР України.
Позивач ОСОБА_1 не може погодитися із зазначеною постановою, при цьому вважає, що остання прийнята із грубим порушенням норм Конституції України, КУпАП, його вина у чиненні правопорушення належним чином не доведена, так як він 16.02.2024року о 15 год. не керував транспортним засобом. На прохання ОСОБА_1 показати будь-які докази, що ніби то підтверджують факт керування автомобілем, поліцейський відмовився, мотивуючи це тим, що він не зобов'язаний нічого показувати.
На підставі вищевикладеного просить: визнати незаконною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 140895 від 06.02.2024 року прийняту поліцейським СРПП ВП № 2 (м. Хотин) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області, за якою ОСОБА_1 було визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн.; провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.122 КУпАП, закрити у зв'язку із відсутністю в діях позивача події та складу адміністративного правопорушення.
22.03.2024 на адресу Хотинського районного суду Чернівецької області від представника ГУНП в Чернівецькій області Верешко І.В. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в повному обсязі. Посилається на те, що 16.02.2024 об 15 год. 00 хв. поліцейським офіцером громади сектору взаємодії з громадами відділу превенції № 2 (м. Хотин) Дністровського РВІП ГУНП в Чернівецькій області Рябком О.В., керуючись п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» було зупинено автомобіль марки «ВАЗ-2101», реєстраційний номер НОМЕР_1 , водій якого при зміні напрямку руху не подав сигналу світловим покажчиком повороту відповідного напрямку, чим порушив вимоги п.п. «б» п. 9.2 ПДР України. Поліцейський, встановивши факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, виніс постанову, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Вказує, що на відео з боді камери поліцейського № MOVA 0141 (0:00:20 відеозапису) чітко видно і чути, як позивач пояснює поліцейському, який приїхав на допомогу екіпажу, який зупинив Позивача, а саме «мене не пиняли, я їхав сам і сам зупинився, Ви під'їхали.» Тобто вказане свідчить про те, що саме позивач керував транспортним засобом та порушив ПДР, у зв'язку із чим був зупинений поліцейським. Поряд з цим, на вуличній відеокамері також було зафіксовано як об 15:02:37 хв. позивач на автомобілі марки ВАЗ-2101 білого кольору, повертаючи праворуч не увімкнув світловий покажчик повороту відповідного напрямку. Через кілька хвилин видно, як за позивачем їде патрульний автомобіль і в цей проміжок часу жодний автомобіль, крім поліцейського ніхто не прямував за ним. Також на відео з боді камери поліцейського чітко видно як після зупинки автомобіля марки ВАЗ 2101 білого кольору до нього підійшов поліцейський, позивач в цей час перебував за кермом. Поряд з цим на вказаному відео зафіксовано як позивач намагається запропонувати поліцейським неправомірну вигоду, після відмови повідомляє, що він не їхав за кермом. Вищевказане свідчить про те, що доводи позивача про його невинуватість є безпідставними та необґрунтованими зводяться до перекручування фактів та фактично направлені на уникнення адміністративної відповідальності за вчинене.
Згідно ч. 1 ст. 269 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283-1, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Позивач в судове засідання не з'явився, але від його представника Боднарюка В.І. на адресу суду надійшла заява в якій він позов підтримує, просить справу розглянути у його з позивачем відсутності.
Представник відповідача ГУНП в Чернівецькій області в судове засідання не з'явився, але у відзиві просить розглядати справу без його участі та відмовити в задоволенні позовних вимог
Відповідно до частини 3 статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що постановою ПОГ ВП № 2 (м. Хотин) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області к-на поліції Рябко О.В. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАД № 140895 від 16.02.2024 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн., де зазначено, що він 16.02.2024 року о 15:00 год. в с. Рукшин по вул. Головній керуючи транспортним засобом ВАЗ 2101, д.н.з. НОМЕР_1 при зміні напрямку руху не увімкнув покажчик повороту та не мав при собі посвідчення водія, реєстраційного документу, поліса обов'язкового страхування власників наземних транспортних засобів, чим порушив п. 9.2б, 2.1а,б, 1.5 та 2.1 ґ ПДР України.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п. 19 ст. 4 КАС України, індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
В силу ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч. 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 245 КУпАП встановлено, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як встановлено ст. 283КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Крім того, статтею 279 КУпАП встановлено, що розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу.
Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
Диспозиція ч. 2 ст. 122 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
Згідно п. 9.2б Правил дорожнього руху України водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед перестроюванням, поворотом або розворотом.
Відповідно до п. 1.5 Правил дорожнього руху України, дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Крім цього, п. 2.1 а, б, ґ ПДР України встановлено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії; реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, Національної поліції, Служби безпеки, Управління державної охорони - технічний талон); чинний страховий поліс (страховий сертифікат "Зелена картка") про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в єдиній централізованій базі даних, оператором якої є Моторне (транспортне) страхове бюро України. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).
Відповідно до п. 1.10 ПДР України вбачається, що водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі
Як вбачається зі змісту позовної заяви позивач 16.02.2024року о 15 год. не керував транспортним засобом.
Жодних доказів на спростування цього відповідачем до суду не надано.
Відповідачем не надано суду у порядку передбаченому КАС докази, які були досліджені працівником поліції при складанні оскаржуваної постанови.
Таким чином, відповідач не виконав свій обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення.
Як встановлено судом, об'єктивних доказів, свідчень або інших відомостей, необхідних для вирішення справи про наявність обставин порушення позивачем п. 9.2б, 2.1а,б, 1.5 та 2.1 ґ ПДР України відповідачем зібрано не було.
У даному випадку для підтвердження порушення позивачем Правил дорожнього руху України відповідач, відповідно до статті 251 КУпАП, мав би надати, зокрема, пояснення свідків, фотознімки, відеозапис події, тощо.
Натомість відеозаписи, які додано до матеріалів справи не підтверджують факт порушення позивачем ПДР України, оскільки із вуличної відеокамери не вбачається можливим встановити хто саме керував транспортним засобом, його державний реєстраційний номер, та не видно чи дійсно було не увімкнено світловий покажчик повороту відповідного напрямку. Крім цього, судом встановлено, що інші відеозаписи, які додані до відзиву на позовну заяву не є безперервним та не відображають всіх подій, які відбувалися 16.02.2024 року. Із вказаних відеофайлів не вбачається можливим встановити факт керування ОСОБА_1 , 16.02.2024 року о 15:00 год. в с. Рукшин по вул. Головній, Дністровського район Чернівецької області, транспортним засобом ВАЗ 2101, д.н.з. НОМЕР_1 .
Відтак, вчинення позивачем адміністративного правопорушення, не підтверджується жодним доказом, окрім оскаржуваної постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, згідно якої усі сумніви щодо доведення вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, дослідивши матеріали справи, суд, приходить до висновку, що постанову серії БАД № 140895 від 16.02.2024 року слід скасувати.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 2 ст. 122 КУпАП, прямих, безспірних і безсумнівних доказів його вини в ході судового засідання не добуто, вини в судовому засіданні не встановлено, крім того суду не надано достатньо доказів про вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП - тому провадження по справі слід закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач поніс витрати зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн., тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області слід стягнути судові витрати у розмірі 605,60 грн.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст.ст. 2, 5, 9, 77, 139, 242, 243, 244, 245, 246, 286, п.п.10 п.1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати постанову ПОГ СВГ ВП № 2 (м. Хотин) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецької області к-на поліції Рябко О.В. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 140895 від 16.02.2024 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн.
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 122 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення у його діях.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40109079, Україна, 58000, Чернівецька обл., місто Чернівці, вул. Головна, будинок 24) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , витрати пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 605,60 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Олександр Георгійович ЄФТЕНЬЄВ