Дата документу 29.03.2024
Справа № 334/2087/24
Провадження № 1-кс/334/834/24
29 березня 2024 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 ,
клопотання слідчого СВ відділу поліції №1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна за матеріалами кримінального провадження №42023082070000020 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 6 ст. 111-1 КК України,-
встановив:
Слідчий СВ відділу поліції №1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 звернулась до слідчого судді із клопотанням про арешт майна за матеріалами кримінального провадження №42023082070000020 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 6 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання зазначено, що у громадянки України ОСОБА_5 , яка перебуває на території тимчасово окупованого Мелітопольського району Запорізької області, у період часу з середини квітня 2022 року по лютий 2024 року, більш точний час вчинення кримінальних правопорушень за об'єктивних причин встановити не виявилося можливим, виник злочинний умисел, направлений на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти та організацію і проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань, за відсутності ознак державної зради, активна участь у них за наступних обставин.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Усупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимирпутін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Указом президента України ОСОБА_6 від 24 лютого 2022 року №64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» запроваджено воєнний стан на всій території України, який Указом Президента України №49/2024 від 05.02.2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України № 3565-IX від 06.02.2024 «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено з 05 години 30 хвилин 14.02.2024 строком на 90 діб.
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014, (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною 1 статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією відповідно до п. 7, ч. 1 статті 1-1 Закону № 1207- VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» № 309 від 22.12.2022(зі змінами Наказ у редакції від 22.09.2023 року № 254) вся територія Мелітопольського району, у складі якого знаходиться с. Костянтинівка, внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та станом на час повідомлення про підозру перебуває у ньому.
Згідно з «Федеральним конституционным законом от 04.10.2022 № 7 «О принятии в российскуюфедерациюЗапорожскойобласти и образовании в составероссийскойфедерации нового субъекта - Запорожскойобласти» Запорізька область незаконно приєднана до складу держави-агресора російської федерації.
Так, після початку воєнних дій на території України, з початком широкомасштабної агресії російської федерації та подальшої окупації с.Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області, у Костянтинівський спеціалізованій різнопрофільній школі І-ІІІ ступенів «Прометей» з поглибленим вивченням предметів Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (розташована за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Костянтинівка, вул.Маяковського, буд. 22), на виконання Розпоряджень голови Запорізької обласної державної адміністрації від 10.03.2022 № 104, від 29.03.2022 №137, з 14.03.2022 призупинено освітній процес та оголошено вимушені канікули.
Після чого, у невстановлений досудовим розслідуванням час, приблизно в квітні 2022 року, ОСОБА_5 , знаходячись в с. Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області, яке з 24.02.2022 по теперішній час є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, маючи відповідний досвід роботи, кваліфікацію, навички та професійні якості, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, перебуваючи на посаді вчителя Костянтинівської спеціалізованої різнопрофільної школи І-ІІІ ступенів «Прометей» з поглибленим вивченням предметів Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, добровільно прийняла пропозицію про співпрацю невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників збройних формувань російської федерації і окупаційної адміністрації держави-агресора - відділу освіти Мелітопольського району, який підзвітний та підконтрольний департаменту освіти незаконно створеної окупаційною адміністрацією держави - агресора, так званої, «Военно-гражданскойадминистрацииЗапорожскойобласти», та зайняла посаду директора навчального закладу, створеного окупаційною адміністрацією на базі Костянтинівської спеціалізованої різнопрофільної школи І-ІІІ ступенів « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з поглибленим вивченням предметів Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області під назвою «МуниципальноеобщеобразовательноеучреждениеКонстантиновскаяобщеобразовательная школа №1 МелитопольскогорайонаЗапорожскойобласти» (розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ), де добровільно почала впроваджувати стандарти освіти держави-агресора у підконтрольному їй закладі освіти.
Надалі, перебуваючи на посаді директора вказаного, незаконно створеного окупаційною владою, закладу освіти ОСОБА_5 , користуючись повноваженням та правами керівника закладу освіти, виконуючи вказівки очільників окупаційної адміністрації держави-агресора і представників збройних формувань російської федерації, з метою підтримки та утвердження окупаційної влади російської федерації на території АДРЕСА_1 , розпочала впроваджувати критерії та стандарти освітнього процесу, регламентовані нормами та вимогами федерального законодавства російської федерації у сфері освіти, в освітній процес підпорядкованого їй закладу освіти, створеного на базі ІНФОРМАЦІЯ_1 » з поглибленим вивченням предметів Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області.
У подальшому, вказаний навчальний заклад 30.01.2023 окупаційною адміністрацією реорганізовано в заклад освіти «ГосударственноеказенноеучреждениеобщеобразовательнаяорганизацияЗапорожскойобласти «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа № 1» Мелитопольскогорайона», відомості про що внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб російської федерації (ЕГРЮЛ).
Так, ОСОБА_5 , займаючи посаду директора вищевказаного закладу освіти, перебуваючи на території с. Костянтинівка Мелітопольського району, Запорізької області, керуючись положеннями ч. 2 ст. 14 «Федерального Закона «Об образовании в российскойфедерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ, згідно з яким в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові російської федерації, ввела з 01.09.2022 використання російської мови для викладання та вивчення дисциплін у окупаційному навчальному закладі «ГосударственноеказенноеучреждениеобщеобразовательнаяорганизацияЗапорожскойобласти «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа № 1» Мелитопольскогорайона», створеному на базі Костянтинівської спеціалізованої різнопрофільної школи І-ІІІ ступенів «Прометей» з поглибленим вивченням предметів Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області.
Надалі, продовжуючи свою протиправну діяльність, користуючись відповідними повноваженнями та правами керівника закладу освіти, ОСОБА_5 , перебуваючи на території с. Костянтинівка, Мелітопольського району, Запорізької області, продовжила впровадження стандартів освіти держави-агресора у вказаному навчальному закладі, а саме, на виконання вимог «Федерального государственногообразовательногостандарта начального общегообразования» (далі ФГОС НОО), затвердженого Наказами Міністерства освіти російської федерації від 06.10.2009 №373, від 17.12.2010 №1897, від 17.05.2012 №413 ввела для викладання у початкових, середніх та старших класах освітнього закладу дисципліни «русскийязык», «русскаялитература», передбачені відповідною предметною областю вищевказаних ФГОС, які згідно з положеннями вказаних нормативно-правових актів російської федерації є обов'язковими для вивчення у школі.
У той же час, продовжуючи свою протиправну діяльність, ОСОБА_5 , займаючи посаду директора незаконно створеного закладу освіти «ГосударственноеказенноеучреждениеобщеобразовательнаяорганизацияЗапорожскойобласти «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа № 1», перебуваючи на території с. Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області, з метою утвердження окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території с. Костянтинівка, продовжила впровадження стандартів освіти держави-агресора у вищевказаному навчальному закладі шляхом зміни форми оцінювання результатів навчання учнів, у тому числі здобувачів загальної середньої освіти. Так, усупереч вимогам Наказу МОН України від 04.09.2000 № 428/48 «Про запровадження 12-бальної шкали оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», Наказу МОН України від 13.04.2011 № 329 «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти» та Наказу МОН України від 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти», згідно з якими оцінювання результатів навчання здійснюють за 12-бальною системою (шкалою), а його результати позначають цифрами від 1 до 12, ОСОБА_5 , користуючись відповідними повноваженнями та правами керівника закладу освіти, впровадила п'ятибальну систему оцінювання навчальних досягнень учнів, що передбачено ст. 28 Федерального Закону «Об образовании в российскойфедерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ.
Окрім того, ОСОБА_5 , займаючи посаду директора вищевказаного закладу освіти, перебуваючи на території с. Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області, продовжуючи впровадження стандартів освіти держави-агресора у незаконно створеному закладі освіти, на виконання вимог ст.27 ФГОС ООН, якою передбачено забезпечення підручниками, навчально-методичною літературою і матеріалами за всіма навчальними предметами основної освітньої програми основного загального рівня освіти, і п.1 ч. 4 ст. 18 федерального закону «Про освіту в російській федерації» від 29.12.2012 №73-ФЗ, згідно з яким організації, які здійснюють освітню діяльність з освітніх програм, що мають державну акредитацію, основного загального рівня освіти для використання при реалізації зазначених освітніх програм, використовують підручники та розроблені в комплекті з ними навчальні посібники з числа підручників, що входять до федерального переліку підручників, допущених до використання при реалізації освітніх програм початкової загальної, основної загальної, середньої загальної освіти, які мають державну акредитацію, у невстановлені досудовим розслідуванням місці та час отримала та передала підручники, навчально-методичну літературу та матеріали, визначені вищевказаними нормами російського освітнього законодавства, для використання учнями Костянтинівської спеціалізованої різнопрофільної школи І-ІІІ ступенів «Прометей» з поглибленим вивченням предметів Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області під час опанування навчальних дисциплін.
Разом з цим, ОСОБА_5 , у період з серпня 2022 року до лютого 2024 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, після початку збройної агресії російської федерації проти України, будучи громадянкою України, народженою в Україні, перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, з власних ідеологічних та політичних мотивів, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій, спрямованих на становлення та підтримку окупаційної влади російської федерації на захопленій військовим шляхом території Запорізької області, підтримуючи ідеологічну основу політики, заснованої на військовій агресії, загарбницьких та імперських амбіціях російської федерації щодо України, яка має у своїх намірах підкорення народу України та знищення української національної ідентичності, діючи всупереч інтересам національної безпеки України та її народу, у взаємодії та співпраці з представниками окупаційної адміністрації та збройних формувань держави-агресора, будучи призначеною окупаційною владою директором «ГосударственноеказенноеучреждениеобщеобразовательнаяорганизацияЗапорожскойобласти «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа №1», маючи необхідні організаційні навички, повноваження та можливості по використанню матеріально-технічної бази навчального закладу, умисно зайняла активну позицію щодо підтримки правомірності збройної агресії російської федерації проти України, та вчинила дії, спрямовані на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та збройних формувань, а саме, організовувала проведення ряду заходів політичного характеру, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та збройних формувань, на тимчасово окупованій території Запорізької області із залученням малолітніх та неповнолітніх, у яких приймала активну участь, та в подальшому здійснювала інформаційну діяльність, шляхом надання інтерв'ю окупаційним засобам масової інформації, що в подальшому висвітлювались в них, з метою мілітаризації дітей на тимчасово окупованих територіях Запорізької області, створення позитивного ставлення неповнолітніх до органів влади та збройних сил російської федерації, спотворення їх світогляду, знань про реальну історію України, місце України та українського народу у світі в історичному, культурному та політичному плані, та, як наслідок, знищення їх національної ідентичності.
Відповідно до Листа Міністерства освіти і науки російської федерації від 18 серпня 2017 року № 08-1599 «О методическихрекомендациях для субъектовроссийскойфедерации по созданию в муниципальныхобщеобразовательныхорганизацияхкадетскихклассовразнойведомственнойнаправлености», організація та забезпечення освітньої діяльності в загальноосвітній організації, що передбачає кадетські класи та реалізує освітні програми основної загальної та середньої загальної освіти, інтегровані з додатковими загальнорозвиваючими програмами, що забезпечують підготовку неповнолітніх учнів до військової чи іншої державної служби, що здійснюються в порядку, встановленому законодавством.
Кадетські класи створюються з метою підготовки неповнолітніх учнів до військової чи іншої державної служби, зокрема до державної служби російського козацтва, з ініціативи керівників відповідних загальноосвітніх організацій та учасників освітніх відносин можуть створюватися кадетські (козацькі кадетські) класи, оскільки освітні організації самосійні у формуванні своєї структури.
Так, 17.08.2023, більш точний час в ході проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , будучи директором навчального закладу, створеного окупаційною адміністрацією, маючи необхідні повноваження та можливість використання матеріально-технічної бази навчального закладу, за участю представників окупаційної адміністрації та представників російської гвардії, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Мелітополь Запорізької області, а саме у приміщені «Палацу культури Залізничників», за адресою: АДРЕСА_2 , з метою мілітаризації дітей, формування у них позитивного ставлення до російської федерації, органів її влади та збройних сил, викривлення їх усвідомлення власної національної ідентичності, підготовки неповнолітніх до подальшої служби у незаконних збройних формуваннях на тимчасово окупованій території України, організувала, провела та взяла активну участь у публічному заході політичного характеру, який полягав у підписанні угоди про створення профільного військово-патріотичного класу «ГКУ ЗО «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа №1 Мелитопольскогорайона», під назвою «Кадетскийкласс», у якому заняття проводяться по військовим дисциплінам та співробітниками російської гвардії.
На вказаному заході, окрім ОСОБА_5 , також були присутні представники окупаційної адміністрації ОСОБА_7 , так званий ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 та представник управління федеральної служби військ національної гвардії російської федерації по Запорізькій області.
Відомості, інформаційне повідомлення, фото та відео-публікації щодо проведення політичного заходу ОСОБА_5 того ж дня, з метою поширення серед неуточненого кола осіб, розміщено на публічних сторінках в месенджері «Тelegram» під назвами « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_1 підписників), «Вежливые и заботливые» ( НОМЕР_2 підписників), « ОСОБА_9 », «АдминистрациягородаМелитополя» ( НОМЕР_3 підписники), « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (3650 підписників) у вигляді публікації за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , у зв'язку з чим вказані публікації стали доступними для перегляду, уподобання, коментування та поширення на невизначене коло осіб.
Окрім того, 23.08.2023, більш точного часу у ході проведення досудового розслідування не встановлено, за вказівкою директора «ГКУ ЗО «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа № 1» Мелитопольскогорайона» ОСОБА_5 , яка мала необхідні повноваження, організовано участь учнів кадетського класу російської гвардії вказаного незаконно створеного російською федерацією навчального закладу у заході політичного характеру, приуроченого до «дня прапору російської федерації», на якому учні розгорнули прапор російської федерації на центральній площі тимчасово окупованого російською федерацією АДРЕСА_1 . Відповідно до інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, вказаний політичний захід проведений з метою долучення дітей до історії російської федерації, тим самим направлений на спотворення світогляду дітей, їх знань про реальну історію України, місце України та українського народу у світі в історичному, культурному та політичному плані, та, як наслідок, знищення їх національної ідентичності, спрямований на підтримку держави-агресора, окупаційної адміністрації, їх символів. Вказаний захід проведено за участю представників окупаційної адміністрації та військових формувань російської федерації.
Відомості, інформаційне повідомлення, фото та відео-публікації щодо проведення політичного заходу за вказівкою ОСОБА_5 того ж дня, з метою поширення серед неуточненого кола осіб, розміщено на публічній сторінці в месенджері «Тelegram» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_1 підписників), у вигляді публікації за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_10 , у зв'язку з чим вказана публікація стала доступною для перегляду, уподобання, коментування та поширення на невизначене коло осіб.
Також, у період часу з 10.09.2023 до 17.09.2023, більш точного часу під час проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , будучи директором «ГКУ ЗО «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа № 1» Мелитопольскогорайона», маючи необхідні повноваження, організувала участь учнів військово-патріотичного кадетського класу вказаного незаконно створеного окупаційною адміністрацією навчального закладу у заході військового та політичного характеру, метою якого є мілітаризація неповнолітніх і підготовка їх до подальшої військової служби у структурі національної гвардії російської федерації, який відбувся у м. Оренбург російської федерації під назвою «Военно-спортивнаяигра « ІНФОРМАЦІЯ_11 », у програму проведення якого входить стройова підготовка, силова гімнастика, метання гранат, збір та розбирання автоматів, фізична підготовка, стрільба зі зброї, під час якої учні демонстрували власні навички військової та фізичної підготовки тощо.
Відомості, інформаційне повідомлення, фото та відео-публікації щодо проведення вказаного заходу політичного та військового характеру за вказівкою ОСОБА_5 того ж дня, розміщено на публічних сторінках в месенджері «Тelegram» під назвами « ОСОБА_9 » ( НОМЕР_4 підписників), «Министерствообразования и науки Запорожскойобласти» (8254 підписники), « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (3650 підписників) у вигляді публікацій за посиланнями- ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , у зв'язку з чим вказані публікації стали доступними для перегляду, уподобання, коментування та поширення на невизначене коло осіб.
Окрім того, 30.09.2023, більш точного часу під час проведення досудового розслідування не встановлено, продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_5 , будучи директором навчального закладу та маючи необхідні повноваження та можливість по використанню матеріально-технічної бази навчального закладу, перебуваючи у вказаному навчальному закладі за адресою: АДРЕСА_1 , організувала та провела захід політичного характеру, в якому безпосередньо взяла активну участь - «Телемост» між вихованцями профільного кадетського класу російської гвардії «ГКУ ЗО «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа № 1» Мелитопольскогорайона» та вихованцями кадетського класу чеченської республіки російської федерації за участю військовослужбовців російської гвардії.
На відеозаписі, доданому до публікації, що висвітлює проведення вказаного заходу політичного характеру, спрямованого на мілітаризацію дітей, наявна російська символіка у вигляді прапорів російської федерації, на стінах класу, з якого відбувався телеміст, розміщені стенди з клятвою Федеральної служби військ Національної гвардії російської федерації та основні положення Закону «Про війська Національної гвардії російської федерації», неповнолітні учні кадетського класу демонструють своє вміння поводитись зі зброєю, набуте під час навчання у вказаному класі.
Того ж дня, здійснюючи інформаційну діяльність, ОСОБА_5 висловила у інтерв'ю, яке було опубліковано для публічного перегляду у засобах масової інформації, своє бачення та схвалення того, що учні у майбутньому можуть пов'язати власне життя з військовою діяльністю, тим самим висловила підтримку військових дій держави-агресора.
Відомості, інформаційне повідомлення, фото та відео-публікації щодо проведення зазначеного політичного заходу за вказівкою ОСОБА_5 того ж дня, з метою поширення серед неуточненого кола осіб, розміщено на публічній сторінці в месенджері «Тelegram» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_1 підписників), у вигляді публікації за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_15 , у зв'язку з чим вказана публікація стала доступною для перегляду, уподобання, коментування та поширення на невизначене коло осіб.
Окрім того, 09.10.2023, більш точний час в ході проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Костянтинівка, Мелітопольського району Запорізької області, будучи директором «ГКУ ЗО «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа №1» Мелитопольскогорайона», та маючи необхідні повноваження та можливість по використанню матеріально-технічної бази навчального закладу, за підтримки окупаційної адміністрації, з метою мілітаризації та виховання у дітей позитивного ставлення до російської федерації, органів її влади та збройних сил, поширення наративів російської пропаганди, ототожнення українського та російського народу, що має як прямий наслідок укорінення думки щодо раціоналізації та виправдовування російської військової агресії відносно України, організувала, провела, взяла активну участь у заході політичного характеру, під час якого неповнолітні особи - учні профільного військово-патріотичного кадетського класу «ГКУ ЗО «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа №1» Мелитопольскогорайона», одягнені у військову форму російської федерації, зі зброєю у руках, склали присягу на вірність російській федерації та отримали відповідні посвідчення. Вказаний захід пройшов за активної участі військовослужбовців російської федерації та представників окупаційної адміністрації.
Відомості, інформаційне повідомлення, фото та відео-публікації щодо проведення зазначеного політичного заходу, того ж дня, за вказівкою ОСОБА_5 , з метою поширення серед неуточненого кола осіб, розміщено на публічних сторінках в месенджерах «Тelegram» під назвами « ІНФОРМАЦІЯ_16 » ( НОМЕР_1 підписників), «НовыйМелитополь» ( НОМЕР_4 підписників), у вигляді публікацій за посиланнями - ІНФОРМАЦІЯ_15 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , у зв'язку з чим вказані публікації стали доступні для перегляду, уподобання, коментування та поширення на невизначене коло осіб.
Крім того, 28.10.2023, більш точного часу під час проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , як директором навчального закладу, що мала необхідні повноваження та можливості по використанню його матеріально-технічної бази, перебуваючи у вказаному навчальному закладі за адресою: АДРЕСА_1 , організовано проведення бійцями російської гвардії заходу політичного характеру під назвою «Урок мужества», що є формою російського патріотичного виховання дітей та юнацтва, та мало на меті здійснення впливу на нестійку свідомість учнів шляхом викривлення фактів про агресивну війну російської федерації проти України, спотворення знань про реальну історію України, місце України та українського народу у світі в історичному, культурному та політичному плані, та, як наслідок, знищення їх національної ідентичності. Окрім того, вказаний захід спрямований на та пропаганду і агітацію дітей до проходження військової служби в російській федерації.
До заходу були залучені неповнолітні - учні профільного військово-патріотичного кадетського класу «ГКУ ЗО «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа № 1» Мелитопольскогорайона», одягнені у військову форму російської федерації.
Відомості, інформаційне повідомлення, фото та відео-публікації щодо проведення політичного заходу за вказівкою ОСОБА_5 того ж дня, з метою поширення серед неуточненого кола осіб, розміщено на публічних сторінках в месенджері «Тelegram» під назвами « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_1 підписників), «НовыйМелитополь» ( НОМЕР_5 підписників) у вигляді публікацій за посиланнями - ІНФОРМАЦІЯ_21 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , у зв'язку з чим вказані публікації стали доступними для перегляду, уподобання, коментування та поширення на невизначене коло осіб.
Окрім того, 09.02.2024, більш точний час під час проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , використовуючи свої повноваження як директора навчального закладу та можливості по використанню його матеріально-технічної бази, перебуваючи у вказаному навчальному закладі за адресою: АДРЕСА_1 , організувала та провела захід політичного характеру під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_22 », залучивши до його проведення малолітніх та неповнолітніх учнів, зокрема, учнів профільного військово-патріотичного кадетського класу «ГКУ ЗО «Константиновскаясредняяобщеобразовательная школа №1» Мелитопольскогорайона», одягнених у військову форму російської федерації навчального закладу.
Разом з цим, до проведення вказаного заходу політичного характеру залучено бійців російської гвардії. Зазначений захід політичного характеру є формою російського патріотичного виховання дітей та юнацтва, та має на меті здійснення впливу на нестійку свідомість учнів шляхом викривлення фактів про агресивну війну російської федерації проти України, спотворення знань про реальну історію України, місце України та українського народу у світі в історичному, культурному та політичному плані, та, як наслідок, знищення їх національної ідентичності, пропаганду і агітацію дітей до проходження військової служби в російській федерації.
Відомості, інформаційне повідомлення, фото та відео-публікації щодо проведення політичного заходу за вказівкою ОСОБА_5 того ж дня, з метою поширення серед неуточненого кола осіб, розміщено на публічній сторінці в месенджері «Тelegram» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_23 підписники) у вигляді публікації за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_24 , у зв'язку з чим дана публікація стала доступною для перегляду, уподобання, коментування та поширення на невизначене коло осіб.
Окрім того, 27.01.2024, більш точного часу під час проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 як директор навчального закладу, який володіє відповідними повноваженнями та має можливості по використанню матеріально-технічної бази, організувала та провела захід політичного характеру під назвою "Неделяпамяти жертв Холокоста". Вказаний захід, відповідно до інформації, розміщеної у публікації, проведено за участю учнів кадетського класу, одягнених у військову форму російської федерації, оснащену шевронами із зображенням прапору російської федерації. Даний захід супроводжувався гімном російської федерації.
Відомості, інформаційне повідомлення, фото та відео-публікації щодо проведення політичного заходу за вказівкою ОСОБА_5 того ж дня, з метою поширення серед неуточненого кола осіб, розміщено на публічній сторінці в месенджері «Тelegram» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (3650 підписників) у вигляді публікації за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_25 , у зв'язку з чим дана публікація стала доступною для перегляду, уподобання, коментування та поширення на невизначене коло осіб.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.3 ст.111-1 КК України -впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, та ч.6 ст.111-1 КК України - організація та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради, активна участь у них.
09.10.2023 за фактом здійснення ОСОБА_5 дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора в закладі освіти, прокурором Мелітопольської окружної прокуратури Запорізькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023082070000020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.
09.10.2023 за фактом організації, проведення, активною участю ОСОБА_5 у ряді заходів політичного та військового характеру у співпраці з окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку збройних формувань держави агресора із залученням неповнолітніх осіб, а також інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, прокурором Мелітопольської окружної прокуратури Запорізькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023082070000021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.6 ст.111-1 КК України.
09.10.2023 прокурором Мелітопольської окружної прокуратури винесено постанову про об'єднання кримінальних проваджень № 42023082070000021 та № 42023082070000020 в одне провадження з присвоєнням єдиного реєстраційного номеру - 42023082070000020.
09.10.2023 прокурором Мелітопольської окружної прокуратури винесено постанову про зміну підслідності кримінального правопорушення №42023082070000020 від 09.10.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.111-1, ч.6 ст.111-1 КК України та визначення органом досудового розслідування слідчий відділ УСБУ в Запорізькій області.
02.11.2023 заступником керівника Запорізької обласної прокуратури у зв'язку з неефективністю досудового розслідування СВ УСБУ у Запорізькій області відповідно до ст.36 КПК України прийнято рішення про доручення здійснення подальшого досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023082070000020 від 09.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1, ч. 6 ст. 111-1 КК України, іншому органу досудового розслідування - СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області.
27.02.2024 ОСОБА_5 , відповідно до вимог ч.3 ст.111, ч.8 ст.135 КПК України, повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч.3 ст. 111-1, ч.6 ст.111-1 КК України.
Ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 18 березня 2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023082070000020, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2023 за фактами вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 6 ст. 111- 1 КК України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Так, згідно п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Таким чином, з урахуванням санкції ч. 6 ст. 111-1 КК України, орган досудового розслідування відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України повинен вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні з метою його конфіскації.
Відтак, санкцією ч. 6 ст. 111-1 КК України, зокрема, за якою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , повідомлено про підозру, передбачена можливість додаткового покарання у вигляді конфіскації майна.
Під час досудового розслідування встановлено, що у підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , наявне наступне майно:
1) земельна ділянка сільськогосподарського призначення,площею5.7000 га, що розташована на території Долинської сільської ради Пологівського (колишнього Токмацького) району Запорізької області (цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), кадастровий номер земельної ділянки: 2325280800:09:003:0018.
Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки станом на 23.09.2023 становить 93156.20 грн.
Так, ОСОБА_5 достовірно відомо про те, що вона має статус підозрюваної особи у вчинені особливо тяжкого злочину. На теперішній час, з метою уникнення кримінальної відповідальності, підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території м.Мелітополь та Мелітопольського районуЗапорізької області. Крім того, вонамає сталі зв'язки із представниками окупаційної влади держави-агресора російської федерації.Наразі, в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що наявні ризики відчуження, перереєстрації вказаного вище майна ОСОБА_5 , з метою унеможливлення застосування до неї заходів забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна та подальшої його конфіскації, шляхом встановлення заборони на користування, розпорядження та відчуження майна. Отже, орган досудового розслідування вважає за доцільне здійснити розгляд цього клопотання без повідомлення про це підозрюваній та стороні захисту, з метою запобігання настанню негативних наслідків для кримінального провадження.
У цей час незастосування заборони або обмеження в користуванні, розпорядженні наведеним вище майном підозрюваної може призвести до його перереєстрації на інших фізичних або юридичних осіб, а отже неможливості забезпечити його спеціальної конфіскації та конфіскації майна як виду покарання, тобто спричинення істотної шкоди інтересам держави.
Таким чином, в органу досудового розслідування є достатньо підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання ОСОБА_5 у вигляді конфіскації майна.
В ході досудового розслідування встановлено достатньо підстав для накладення арешту на майно підозрюваної ОСОБА_5 з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, визначеного санкцією ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи цей факт, керуючись ч. 2 ст. 172 КПК України «Клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна», просить провести розгляд клопотання без виклику підозрюваної ОСОБА_5 та її захисника.
На підставі вище викладеного слідчий просить суд клопотання про арешт майна, задовольнити. Накласти арешт шляхом заборони відчуження, користування та розпорядження на майно, яке належить ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_26 ,(реєстраційний номер облікової картки платника податків - РНОКПП - НОМЕР_6 ), а саме на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 5.7000 га, що розташована на території Долинської сільської ради Пологівського (колишнього Токмацького) району Запорізької області (цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), кадастровий номер земельної ділянки: 2325280800:09:003:0018.
Однією з основних вимог до поведінки судді, закріплених у ст. 6 Закону України «Про статус суддів»: суддя, при здійсненні правосуддя дотримуватися вимог Конституції та законів України, забезпечувати повний, всебічний та об'єктивний розгляд судових справ з дотриманням установлених законом строків.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких є не допустити судовий процес у безладний рух.
З рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 р. та «Креуз проти Польщі» від 19.06.2001 р. вбачається, що право на суд не є абсолютним та воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Із зазначеного слідує, що розгляд справи за відсутності, слідчого, прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження не є порушенням права на справедливий захист та не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
Слідчий суддя, взявши до уваги заяву слідчого, вивчивши доводи клопотання та долучені до нього копії документів, прийшов до наступного.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 170 КПК арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Європейський суд з прав людини через призму своїх рішень неодноразово акцентував увагу на тому, що володіння майном повинно бути законним (див. рішення у справі «Іатрідіс проти Греції» [ВП], заява № 31107/96, п. 58, ECHR 1999-її). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справі «Антріш проти Франції», від 22 вересня 1994 року, Series А « 296-А, п. 42, та «Кушоглу проти Болгарії», заява № 48191/99, пп. 49-62, від 10 травня 2007 року. Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 7 червня 2007 року у справі «Смирнов проти Росії» висловлено правову позицію про те, що при вирішенні питання про можливість утримання державою речових доказів належить забезпечувати справедливу рівновагу між, з одного боку, суспільним інтересом та правомірною метою, а з іншого боку вимогами охорони фундаментальних прав особи.
Таким чином, враховуючи правову підставу для арешту майна, достатність доказів, що вказують на вчинення злочину, а також те, що незастосування арешту майна, може призвести до зникнення, втрати або пошкодження вказаного майна чи настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання про арешт майна є доведеним та обґрунтованим, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 16, 21, 93, 98-100, 117, 131, 132, 167, 170-174 КПК України, -
ухвалив:
Клопотання слідчого СВ відділу поліції №1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна за матеріалами кримінального провадження №42023082070000020 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 6 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Накласти арешт шляхом заборони відчуження, користування та розпорядження на майно, яке належить підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_26 ,(реєстраційний номер облікової картки платника податків - РНОКПП - НОМЕР_6 ), а саме на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 5.7000 га, що розташована на території Долинської сільської ради Пологівського (колишнього Токмацького) району Запорізької області (цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), кадастровий номер земельної ділянки: 2325280800:09:003:0018.
Ухвала підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти діб з дня її винесення.
Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді клопотання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Слідчий суддя: