Справа № 132/357/24
3/132/414/24
іменем України
29 березня 2024 року м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області СЄЛІН Є.В., при секретарі судового засідання РЯБІШИНІЙ Ю.С., за участі: особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника - адвоката КУЛИКА О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Калинівка Хмільницького району Вінницької області, матеріал, який надійшов з відділу адміністративної практика Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Трубівщина Яготинського району Київської області, українця, громадянина України, із середньо-спеціальною освітою, одруженого, працевлаштованого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП документально не підтверджений, за ч.1 ст.130 КУпАП,
ОСОБА_3 - 07 лютого 2024 року о 00год.18хв., рухаючись по вулиці Центральній в селі Черепашинці Хмільницького району Вінницької області, керував транспортним засобом, а саме автомобілем марки (моделі) «Daewoo Lanos», номерний знак « НОМЕР_1 », в стані алкогольного сп'яніння, що встановлено зі згоди водія за допомогою приладу Alcotest 7510 Drager, тест № 271, який показав 1,65 ‰ (проміле), чим порушив п.2.9а ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_3 вини у вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнав, подавши письмові пояснення, в яких просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків:
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).
Згідно зі ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 709083 від 07.02.2024 року вбачається, що ОСОБА_3 - 07 лютого 2024 року о 00год.18хв., рухаючись по вулиці Центральній в селі Черепашинці Хмільницького району Вінницької області, керував транспортним засобом, а саме автомобілем марки (моделі) «Daewoo Lanos», номерний знак « НОМЕР_1 », в стані алкогольного сп'яніння, що встановлено зі згоди водія за допомогою приладу Alcotest 7510 Drager, тест № 271, який показав 1,65 ‰ (проміле).
Вказаний протокол відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оформлений компетентним органом в межах повноважень наданих особі, яка його склала, в якому чітко викладено як суть правопорушення так і інші відомості, необхідні для правильного вирішення даної справи.
Згідно з пунктом 2.9 (а) Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною першою статті 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За правилами ч.ч. 1, 2 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі Інструкція).
Так згідно з пунктом 2 розділу І цієї Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейського) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння згідно з пунктом 3 розділу І Інструкції є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Пунктом 6 розділу І Інструкції передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Пунктом 1 розділу ІІ цієї Інструкції передбачено, що за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Наявність вини ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджуються дослідженими судом доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 709083 від 07.02.2024 року; чеком тестування на алкоголь за допомогою Alcotest 7510 Drager (тест № 271 від 07.02.2024 року); актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 07.02.2024 року; рапортом інспектора взводу № 2 роти № 2 батальйону УПП у Вінницькій області ДПП старшого лейтенанта поліції Черниша Є.І. від 07.02.2024 року; відеозаписом з місця проведення огляду, який вівся на нагрудні бодікамери працівників поліції.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 709083 від 07.02.2024 року, ОСОБА_3 - 07 лютого 2024 року о 00год.18хв., рухаючись по вулиці Центральній в селі Черепашинці Хмільницького району Вінницької області, керував транспортним засобом, а саме автомобілем марки (моделі) «Daewoo Lanos», номерний знак « НОМЕР_1 », в стані алкогольного сп'яніння, що встановлено зі згоди водія за допомогою приладу Alcotest 7510 Drager, тест № 271, який показав 1,65 ‰ (проміле).
Дані обставини підтверджуються наступними доказами:
- рапортом інспектора взводу № 2 роти № 2 батальйону УПП у Вінницькій області ДПП старшого лейтенанта поліції Черниша Є.І. від 07.02.2024 року, згідно якого поліцейським ОСОБА_4 під час несення ним служби по охороні громадського порядку та забезпеченню дорожнього руху, спільно із поліцейським ОСОБА_5 , у складі екіпажу «Юнкер-1030», 07.02.2024 року о 00год.18хв. на в селі Черепашинці на вулиці Центральний, був виявлений транспортний засіб марки (моделі) «Daewoo Lanos», номерний знак « НОМЕР_1 », водій якого ОСОБА_3 порушив ПДР України. При спілкуванні з останнім, у нього були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, та запропоновано пройти огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння, зокрема з використанням спеціального технічного засобу Drager, на що водій ОСОБА_3 добровільно погодився. За результатами огляду, був встановлений позитивний результат 1,65 ‰ (проміле), у зв'язку із чим складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 709083 від 07.02.2024 року;
- чеком приладу Alcotest 7510 Drager (тест № 271 від 07.02.2024 року), згідно якого у водія ОСОБА_3 було виявлено 1,65 ‰ (проміле), який підписано останнім без жодних зауважень та заперечень;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 07.02.2024 року, згідно якого водій ОСОБА_3 був освідуваний за допомогою технічного приладу Alcotest 7510 Drager (тест № 271 від 07.02.2024 року), який показав позитивний результат - 1,65 ‰ (проміле), який підписано останнім без жодних зауважень та заперечень;
- відеозаписами з місця проведення огляду, який вівся на нагрудні бодікамери працівника поліції ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які були безпосередньо досліджені судом під час розгляду цієї справи, на якому зафіксовано, як водій автомобілю марки (моделі) «Daewoo Lanos», номерний знак « НОМЕР_1 » - ОСОБА_3 намагається з'ясувати у працівників поліції причину зупинення його транспортного засобу, під час чого, у нього були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, у зв'язку із чим, йому запропоновано було пройти огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння за допомогою технічного засобу Alcotest 7510 Drager, на що він добровільно погодився. За результатами проведеного огляду, встановлено, що ОСОБА_3 перебуває в стані алкогольного сп'яніння (тест 271 - аналіз 1,65 ‰ (проміле), у зв'язку із чим, був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 709083 від 07.02.2024 року, за ч.1 ст.130 КУпАП. ОСОБА_3 результати огляду не оспорював.
Суд звертає увагу на те, що відеозапис з нагрудної бодікамери працівника поліції є об'єктивним доказом, тобто таким, який в процесі доказування не встановлюється від людей і не залежить від їх суб'єктивного сприйняття певних обставин.
ОСОБА_3 в судовому засіданні під час розгляду даної справи на запитання головуючого судді зазначив, що дійсно керував транспортним засобом, під час чого, до нього під'їхали працівники поліції, які виявили у нього ознаки алкогольного сп'яніння та запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу, на що він погодився. За результатами огляду, було встановлено, що він перебуває у стані сп'яніння, на підтвердження чого він проставив свій підпис в чекі Drager. Жодних зауважень він не висловлював, на проходженні огляду в медичному закладі не наполягав, та сам до нього шляхом самозвернення не звертався. Дані покази узгоджуються з вищевикладеними доказами, які долучені поліцейським до протоколу, які наведені вище.
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Будь-яких заперечень щодо результатів проведеного поліцейським огляду за допомогою технічного приладу Alcotest 7510 Drager (тест № 271 від 07.02.2024 року), водій ОСОБА_3 не висловлював, не наполягав на проведенні огляду в закладі охорони здоров'я, що свідчить про його фактичну згоду з результатами такого огляду.
Після складення вказаного протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 709083 від 07.02.2024 року, водій ОСОБА_3 до найближчого закладу охорони здоров'я шляхом самозвернення не звернувся.
Наявні докази дозволяють встановити факт вчинення ОСОБА_3 вказаного адміністративного правопорушення.
Статтею 266 КУпАП встановлено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Матеріали справи не містять доказів того, що до ОСОБА_3 зі сторони працівників поліції було необ'єктивне ставлення. Ніяких доказів про порушення законодавства працівниками поліції (висновок службового розслідування, оскарження дій, рішення суду, тощо) ОСОБА_3 суду не надано.
Відповідно до ч.1ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку суддя встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а згідно частини 2 цієї статті обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.252 КУпАП, суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З огляду на викладене, аналізуючи зазначені вище положення процесуального закону та оцінюючи кожен наведений вище доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність цих зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження в справі про адміністративне правопорушення, не вбачає будь-яких законних підстав не довіряти вказаним доказам.
Оцінюючи викладене, суд приходить до висновку, що факт керування ОСОБА_3 автомобілем марки (моделі) «Daewoo Lanos», номерний знак « НОМЕР_1 », в стані алкогольного сп'яніння, знайшов своє підтвердження та повністю доведений поза розумним сумнівом в ході даного судового розгляду, а його дії за ч.1 ст.130 КУпАП правильно кваліфіковано.
З урахуванням цього, клопотання ОСОБА_3 про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, є безпідставним, а тому задоволенню не підлягає.
Відповідно до вимог ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Призначаючи адміністративне стягнення, суд враховує обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан.
Так, керування транспортним засобом в стані алкогольного чи іншого сп'яніння є найбільш тяжким порушенням у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням.
Водій у стані сп'яніння є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб, а тому таке правопорушення не може бути визнано малозначним.
Відповідно до положень ст.8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Згідно ч.1 ст.130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Слід зауважити, що додаткове покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, є безальтернативним.
Враховуючи вимоги закону, конкретні обставини справи та особу правопорушника, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_3 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
У відповідності до вимог Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_3 слід стягнути в дохід держави судовий збір.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 130, 221, 283-284, 287, 294 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000грн.00коп. в дохід держави на рахунок (IBAN) UA418999980313080149000002001, отримувач: ГУК у Вінницькій обл./Він.обл/21081300, ЄДРПОУ 37979858, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 605грн.60коп. на номер рахунку (IBAN) UA908999980313111256000026001, отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, Казначейство України (ЕАП).
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Калинівський районний суд Вінницької області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя