28 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/3706/23 пров. № А/857/14354/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р. Й.,
суддів Гуляка В. В.,
Ільчишин Н. В.,
розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року (ухвалене у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у м. Львові, суддею Морською Г.М.) у справі № 380/3706/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
У лютому 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ГУ ПФУ в Житомирській області, відповідач -2), в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 28.10.2021 № 913090190159 «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 » яким відмовлено в перерахунку пенсії згідно заяви від 28.09.2021 № 4758 відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 28.09.2021 №18-09-05233 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 28.09.2021 №18-09-05234, виданих Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, з часу звернення за перерахунком пенсії, а саме - з 28.09.2021, з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу». Зазначав, що первинне призначення пенсії за віком відбулося 28.09.2016 відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому з 09.01.2020 його переведено на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу». Оскільки він продовжував працювати, виплата пенсії проводилась відповідно до Закону № 1058 в розмірі 6189,63 грн. З 28.09.2021 йому проведено перерахунок пенсії як непрацюючій особі відповідно до Закону № 889 та п. 13.1 розділу ХV Прикінцеві положення Закону № 1058 згідно зави від 28.09.2021 та відновлено виплату. Зазначав, що до заяви було долучено трудову книжку із записами про звільнення з роботи та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.09.2021 № 18-09-05233 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 18-09-055234. Проте, при проведенні перерахунку пенсії 28.09.2021 відповідачем 2 не було враховано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Стверджував, що право на пенсію одержують особи, зазначені в п. п. 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, які мають необхідний стаж державної служби, страховий стаж та відповідний вік і в жодному із Законів не зазначається, що таке право особа одержує при умові, що їм раніше пенсія за Законом України «Про державну службу» не призначалася. Відтак, позивач вважав відмову ГУ ПФУ в Житомирській області неправомірною.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
Із вказаним рішенням не погодився ОСОБА_1 , тому звернувся до суду з апеляційною скаргою, вважаючи, що таке прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним дослідженням обставин справи. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою позов задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що пенсія державного службовця йому призначена у 2020 році, проте не виплачувалася. При цьому, після переведення у 2020 році на пенсію державного службовця він продовжував працювати на посаді державного службовця. Зазначає, що має право на обчислення пенсії державного службовця з урахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
ГУ ПФУ у Львівській області скористалося своїм процесуальним правом та подало відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що ОСОБА_1 09.01.2020 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». До заяви про перехід було долучено довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.01.2020 № 18-09-00002 та довідку про складові зарплати для призначення пенсії державного службовця ( за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.01.2020 № 18-09-00001. Проте, оскільки позивач продовжував працювати виплата пенсії проводилася відповідно до Закону № 1058. Звертає увагу, що відповідно до ст. 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону № 1058. При цьому перерахунку пенсій Законом № 889 не передбачені. Тому, вимога ОСОБА_1 щодо зобов'язання Головного управління здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 18-09-05233 від 28.09.2021 та № 18-09-05234 від 28.09.2021 є безпідставною.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції є законними і обґрунтованими, а апеляційна скарга безпідставною та такою, що не підлягає до задоволення.
Позивач подав відповідь на відзив в якому зазначив, що доводи відзиву на його апеляційну скаргу є необґрунтованими.
Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд апеляційної інстанції відповідно до статті 308 КАС України переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 16.03.2020 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
28.09.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно ЗУ «Про державну службу» на підставі довідки по складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.09.2021 № 18-09-05233 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 28.09.2021 №18-09-05234 виданих Регіональним відділенням фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 28.10.2021 о/р № 913090190159 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки по складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.09.2021 № 18-09-05233 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 28.09.2021 № 18-09-05234 виданих Регіональним відділенням фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, у зв'язку з відсутністю права на перерахунок.
Відмова вмотивована тим, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723. Згідно з пунктом 2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, втратив чинність ЗУ «Про державну службу» № 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 і 12 вищезазначеного розділу передбачено право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно од статті 37 ЗУ «Про державну службу» № 3723.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме: виключений пункт 4, яким був визначений механізм здійснення перерахунків пенсій державним службовцям. З 01.05.2016 набрав чинності ЗУ «Про державну службу» № 889, яким також не передбачено перерахунки пенсій державним службовцям.
Відповідно до статті 90 ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погодившись із відмовою відповідача у перерахунку пенсії згідно ЗУ «Про державну службу» з врахуванням поданих довідок, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що чинним законодавством України не передбачено перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції цього спору, в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Закон № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 (далі - Закон № 889-VІІІ), визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що до набрання чинності Законом № 889-VІІ умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 року визначалися Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-ХІІ).
Частина перша статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Проте, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 законодавець делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865).
З 01.05.2016 постанова Кабінету Міністрів України № 865 втратила чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено “Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб” (далі - Порядок).
Пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (пункт 1 Порядку).
Отже, за встановлених обставин цієї справи, у контексті наведених вимог законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що правові підстави для перерахунку пенсії позивача за віком, відповідно Закону № 889-VІІІ, відсутні, оскільки законодавство не регламентує ані права особи на такий перерахунок, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку пенсії.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, та погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 229, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року в адміністративній справі № 380/3706/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
Н. В. Ільчишин