Рішення від 25.03.2024 по справі 580/556/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2024 року справа № 580/556/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» звернулось до суду з адміністративним позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 14.09.2023 №721/33000703.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику учасників.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що TOB «Сокар Петролеум» витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів зареєстровані належним чином в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; акцизний склад з уніфікованим номером 1001878 зареєстрований в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Позивач 18.06.2020 здійснив оплату 100 % авансу за повірку колонок паливороздавальних для рідкого палива усіх типів, на підставі наданого ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації та захисту прав споживачів» рахунку №340430 від 03.06.2020. Однак, незважаючи на вчинення усіх залежних від ТОВ «Сокар Петролеум» дій, повірка паливороздавальних колонок не відбулась своєчасно, оскільки затримка з її проведенням, за твердженням ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації та захисту прав споживачів», обумовлювалась введеними карантинними обмеженнями, що були зумовлені розповсюдженням коронавірусної хвороби (COVID-19) та великою кількістю хворих на їхньому підприємстві.

Позивач вважає, що карантин встановлений постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 в Україні, став для ТОВ «Сокар Петролеум» та ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації та захисту прав споживачів» форс-мажором, тобто надзвичайною і непідвладною волі сторін договору обставиною щодо своєчасної повірки ЗВТ, яка належним чином та своєчасно оплачена.

На підставі наведеного позивач вважає, що його позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідач у визначений судом час подав відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечує повністю. Позиція відповідача зводиться до того, що ТОВ «Сокар Петролеум» на АЗС за адресою: м. Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 35, використовувало обладнання для роздрібної реалізації нафтопродуктів, а саме: рівнеміри-лічильники в кількості п'яти одиниць (з квітня 2020 року по листопад 2021 року) та витратоміри-лічильники в кількості восьми одиниць (з 19.06.2020 по 01.07.2020), без наявності позитивного результату повірки та/або оцінки відповідності, чим порушено п. п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.

Також відповідач звернув увагу, що позивач повинен завчасно організовувати свою роботу таким чином, щоб завчасно здійснити повірку засобів вимірювальної техніки, тому посилання позивача на вжиті карантинні заходи вважає безпідставними.

На підставі наведеного відповідач вважає, що до позивача правомірно застосовано штрафні санкції.

Розглянувши подані документи і матеріали, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд зазначає наступне.

На підставі наказу ГУ ДПС ум. Києві від 12.01.2022 № 165-п та п.п. 191.1.4, п.п. 191.1.14, п.п. 191.1.16, п.п. 191.1.17 п. 191.1 ст. 191, керуючись, п.п. 20.1.6, п.п. 20.1.8, п.п. 20.1.9, п.п. 20.1.10, п.п. 20.1.11, п.п. 20.1.12, п.п. 20.1.13 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Розділу 11 п. 522 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ, зі змінами та доповненнями, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95- ВР (далі - Закону №481/95-ВР), зі змінами та доповненнями та іншими нормативними актами, контроль за дотриманням яких покладено на територіальні органи ДПС проведено фактичну перевірку ТОВ «Сокар Петролеум» на предмет дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин із працівниками (найманими особами) за адресою: м. Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 35.

За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 28.01.2022 №5327/ж5/26-15-09-02/38305367 яким встановлено, що рівнеміри магнітострикційні SiteSentinel мод. 924W із заводськими номерами: 1205252018, 1205251008, 1205252021, 1205241025, 1205301002 мають позитивний результат повірки з 03.11.2021 (строком на 2 роки), що підтверджують свідоцтва про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки №329.8-L, №329.61-L, №329.9-L, №329.7-L, №330-L та №329.8-L.

Також, відповідно наданих формулярів (паспортів) на паливороздавальні колонки встановлено, що в період з 19.06.2020 по 01.07.2020 витратоміри-лічильники в кількості 8 одиниць за адресою: м. Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 35, не мали позитивного результату повірки та/або оцінки відповідності.

На підставі наведеного в акті перевірки зроблено висновок, що ТОВ «Сокар Петролеум» на АЗС за адресою: м. Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 35, використовувало обладнання для роздрібної реалізації нафтопродуктів, а саме: рівнеміри-лічильники в кількості п'яти одиниць (з квітня 2020 по листопад 2021) та витратоміри-лічильники в кількості восьми одиниць (з 19.06.2020 по 01.07.2020), без наявності позитивного результату повірки та/або оцінки відповідності, чим порушено п. п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.

На підставі акта перевірки Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняло податкове повідомлення-рішення від 14.09.2023 №721/33000703 про нарахування позивачу штрафних санкцій на загальну суму 260 000,00 грн., застосованих відповідно до п. 1 ст. 128-1 ПК України.

За результатами процедури адміністративного оскарження наведене податкове повідомлення-рішення залишено без змін рішенням ДПС України №35800/6/99-00-06-03-02-06 від 04.12.2023.

Позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів, оскільки не погоджується із рішенням контролюючого органу.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Згідно з п.230.1 ст.230 ПК Україні акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Відповідно до підп.4.1.1 п.4.1 розділу 4 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України 20.05.2008 №281/171/578/155, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за №805/15496 (далі - Інструкція №281), для забезпечення достовірності і єдності вимірювань маси та об'єму нафти і нафтопродуктів підприємства зобов'язані користуватися засоби вимірювальної техніки, що мають чинні відбитки повірочних тавр та/або свідоцтва про їх повірку чи державну метрологічну атестацію.

У підп.230.1.2. п.230.1 ст.230 ПК України вказано, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Дослідженими відомостями повірки колонок палива, що реалізується позивачем на акцизному складі №1001897, підтверджується обґрунтованість висновків податкової перевірки в Акті, що заправні колонки з заводськими номерами DL44368, DL44801, DL44804, повірені 10.05.2019, у подальшому повірені 26.05.2020. У періоді 11.05.2020-25.05.2020 здійснено відпуск пального споживачам через витратоміри-лічильники без наявного позитивного результату повірки та оцінки відповідності.

Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями затверджені наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 №1747, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2016 року за №1417/29547. Щодо паливороздавальних колонок для заправки автомобілів світлими нафтопродуктами він становить 1 рік.

З наведених нормативно-правових актів слідує висновок, що за відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, рівнеміри магнітострикційні SiteSentinel мод. 924W, які використовувались позивачем на АЗС за адресою: м. Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 35, із заводськими номерами: 1205252018, 1205251008, 1205252021, 1205241025, НОМЕР_1 мають позитивний результат повірки з 03.11.2021.

Отже, рівнеміри-лічильники в кількості п'яти одиниць у період з квітня 2020 року по листопад 2021 року не мали позитивного результату повірки, тому вважається, що акцизний склад не обладнаний відповідними засобами вимірювальної техніки.

Окрім цього, судом встановлено, що відповідно наданих формулярів (паспортів) на паливороздавальні колонки в період з 19.06.2020 по 01.07.2020 витратоміри-лічильники в кількості 8 одиниць за адресою: м. Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 35, не мали позитивного результату повірки та/або оцінки відповідності, тобто вважається, що акцизний склад не обладнаний відповідними засобами вимірювальної техніки.

Позивач вказаних обставин не спростовує та не заперечує.

Зазначені порушення стосуються періоду, що підлягав фактичній податковій перевірці відповідачем на підставі вказаного вище наказу.

Згідно з п.128-1.1 ст.128-1 ПК України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового, та/або масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та/або місці отримання/відпуску спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у підпунктах «д»-«ж» підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.

Підстав для звільнення від відповідальності за вказаний вид порушення не передбачено.

Посилання позивача на те, що несвоєчасність повірки не стосується його вини та пов'язана виключно з діями ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації та захисту прав споживачів», не обґрунтовані, оскільки саме суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний належно організувати власну господарську діяльність. Організаційні заходи щодо замовлення робіт та послуг з повірки, враховуючи безперервну діяльність АЗС, мають бути вжиті настільки прогнозовано, аби забезпечити реальне виконання вимог закону у відповідній сфері господарської діяльності обома сторонами договору.

Відповідний договір позивач уклав 03.06.2020 з умовою у п. 5.3 щодо проведення повірки Виконавцем в межах 15 робочих днів з моменту отримання авансового платежу в розмірі 100%. Платіжним дорученням від 18.06.2020 №3007806 підтверджується оплата авансу в розмірі 20150,40 грн. за рахунок, виставлений 03.06.2020. Оскільки річний термін повірки припав на 18.06.2020, доводи позивача про відсутність його вини у пропуску термінів повірки суд вважає непереконливими.

З приводу наявності форм-мажорних обставин відсутній сертифікат, видача якого є їх підтвердженням згідно з ч.1 ст.14-1 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні», у зв'язку з чим посилання позивача на дію форм-мажорних обставин не підтверджене.

Також суд відхиляє посилання позивача про захворювання працівників ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації та захисту прав споживачів», що перешкоджало проведенню повірки засобів вимірювальної техніки, оскільки жодних доказів на підтвердження цих обставин позивач не надав. Більш того, після оплати позивачем вартості послуг, повірку паливно-роздавальних колонок проведено 02.07.2020, тобто в межах 15 робочих днів з моменту отримання авансового платежу, що відповідає умовам вищезгаданого договору.

Отже, відповідач відповідно до вимог закону притягнув позивача до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 260 000 грн (13х20000 грн), тому відповідне податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно та скасуванню не підлягає.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та норм чинного законодавства суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки в задоволенні позову відмолено, тому понесені судові витрати слід залишити за позивачем.

Останній день строку вирішення спору припадав на 22.03.2024, однак враховуючи тимчасову непрацездатність головуючого судді у справі у період з 18.03.2024 по 22.03.2024, рішення суду прийнято на наступний за вказаною датою робочий день 25.03.2023 на підставі ч. 6 ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України згідно вимог якої, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 271, 272, 287, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО