Рішення від 29.03.2024 по справі 300/4557/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" березня 2024 р. справа № 300/4557/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження у виплаті пенсії розміром збільшення, який з 01.03.2023 не може перевищувати 1500 грн.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2023 пенсії з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження її розміром, встановленим п.10 вказаної Постанови (збільшення, що не може перевищувати 1500 грн.).

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До перерахунку по індексації відповідно до Постанови №168 у березні 2023 року розмір пенсії становив 18750,36 грн., після проведення індексації повинен був складати - 22144,76 грн., однак з 01.03.2023 пенсія виплачується в розмірі 20250,36 грн., таким чином недоплата становить 1895,00 грн. У зв'язку із цим позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та необхідності виплати пенсії в повному розмірі, однак пенсійний орган відмовив у задоволенні прохання позивача з тих підстав, що відповідно до п. 10 Постанови №168 з 01.03.2023 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсій, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови не може перевищувати 1500,00 грн. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позов. Зазначає, що до 01.03.2023 розмір пенсії позивача становив 18750,36 грн. Відповідно до Постанови №168 позивачу проведено перерахунок пенсії та її розмір з 01.03.2023 становить 20250,36 грн., в тому числі: 17187,14 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку (21483,92 грн. * 80%); 3690,79 грн. - підвищення як жителю гірського району; 50,00 грн. - цільова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи; 837,20 грн. - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (1 кат.) (40% від 2093,00 грн.); 379,60 грн. - додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5; (-1894,37 грн.) - обмеження в індексації з 01.03.2023. Із наведених складових слідує, що розмір пенсії збільшився на 2828,64 грн. (17187,14 грн. - 14358,50 грн.), збільшилося підвищення як жителю гірського району на 565,73 грн. (3690,79 грн. - 3125,06 грн.), однак на виконання п.10 Постанови №168 збільшення по постанові обмежено до 1500,00 грн. Стверджує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провело позивачу перерахунок пенсії на виконання постанови №168, якою встановлено обмеження в самому розмірі індексації пенсії. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.28).

Позивач скористався правом подання відповіді на відзив, в якій не погоджується із доводами позивача з підстав, аналогічних позовній заяві (а.с.35).

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 1994 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Івано-Франківській області, отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач звернувся до суду із заявою про перерахунок пенсії з 01.03.2023 без обмеження індексації з урахуванням статті 53 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.9).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 24.05.2023 повідомило позивача про те, що на виконання Постанови №168 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та її розмір з 01.03.2023 становить 20250,36 грн., в тому числі: 17187,14 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку (21483,92 грн. * 80%); 3690,79 грн. - підвищення як жителю гірського району; 50,00 грн. - цільова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (1 кат.) 40% від 2093,00 грн.); 379,60 грн. - додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5; (- 1894,37 грн.) - обмеження в індексація з 01.03.2023. Розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився на 2828,64 грн. (17187,14 грн. - 14358,50 грн.), збільшилося підвищення як жителю гірського району на 565,73 грн. (3690,79 грн. - 3125,06 грн.), однак на виконання п. 10 Постанови №168 збільшення обмежено до 1500,00 грн. (а.с.11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі також - Закон №796-ХІІ).

Відповідно до частин 3, 4 статті 54 в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності - 6000 гривень; для II групи інвалідності - 4800 гривень; для III групи інвалідності - 3700 гривень; для дітей з інвалідністю - 3700 гривень. Розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 статті 67 вказаного Закону №796-ХІІ визначено, що пенсії, передбачені цим Законом, підвищуються відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (надалі також - Постанова №168).

Приписами пункту 1 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 4 Постанови № 168 визначено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови.

Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Згідно частини 2 статті 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.

Суд зазначає, що відповідно до Постанови № 168 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Враховуючи, що відповідно до ст. 54 Закону № 796-ХІІ пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то з 01.03.2023 саме середній показник заробітної плати (доходу) позивача підлягає індексації та збільшується на 1,197%.

Згідно розпорядження про перерахунок пенсії позивача слідує, що з 01.12.2022 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 18750,36 грн., з них: 14358,50 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку (17948,12 грн. * 80%); 50,00 грн. - цільова допомога інвалідам війни ІІ групи; 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост №112 п. 5; 837,20 грн. - підвищення інвалідам 2 групи (1 кат) (40% від 2093,00 грн.) 3125,06 грн. - підвищення як жителю гірського району (розмір пенсії з усіма надбавками 15625,30 грн. х 20% = 3125,06) (а.с.73).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, тобто 14358,50 грн. х 1,197 = 17187,14 грн. (а.с.72-75).

Таким чином заробіток для обчислення пенсії позивача з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168 збільшився на 1,197 та складає 17187,14 грн.

Згідно матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2023 становить 21483,92 грн. Основний розмір від середнього заробітку - 17187,14 грн. (21483,92 х 80%). Також позивачу виплачується: 50,00 грн. - цільова допомога інвалідам війни ІІ групи; 837,20 грн. - підвищення інвалідам 2 групи (1 кат) (40% від 2093,00 грн.); 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост №112 п. 5; 3690,79 грн. - підвищення як жителю гірського району (розмір пенсії з усіма надбавками 18453,94 грн. х 20% = 3690,79); обмеження в індексації з 01.03.2023 (-1894,37 грн.). Загальний розмір пенсії становить 20250,36 грн. (а.с.75).

Згідно розпорядження про перерахунок пенсії з 18.06.2022 слідує, що основний розмір пенсії позивача становив 14358,50 грн., підвищення як жителю гірського району - 3125,06 грн. (а.с.73).

Після перерахунку пенсії з 01.03.2023 загальна сума підвищення пенсії позивача після проведення індексації на підставі п. 4 Постанови № 168 в загальному розмірі склала 3394,37 грн. (2828,64 грн. (17187,14 грн. - 14358,50 грн.) та 565,73 грн. (3690,79 - 3125,06 грн.)).

В свою чергу Кабінет Міністрів України відповідно до п. 10 Постанови КМУ № 168 визначив, що загальна сума підвищення не може перевішувати 1500 грн., у зв'язку з чим відповідачем застосовані обмеження в індексації в розмірі 1894,37 грн. (3394,37 грн. - 1500 грн.).

Суд зазначає, що відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18.06.2022 його пенсія в загальному розмірі становила 18750,36 грн., а після перерахунку пенсії з 01.03.2023 - 20250,36 грн., тобто пенсія позивача після перерахунку збільшилась на 1500 грн.

З огляду на встановлені судом обставини перерахунку пенсії позивача, суд доходить висновку про те, що індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена відповідачем у межах, на підставі та у спосіб, що визначені чинним законодавством, оскільки після розрахунку індексації розмір пенсії позивача збільшився на 1500,00 грн., тобто в межах підвищення встановленого пунктом 10 Постанови №168.

Встановлюючи обмеження розміру індексації сумою 1500,00 грн., Кабінет Міністрів України не порушив ані приписи статті 42 Закону України №1058-IV про те, що розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України, ані норми статті 67 Закону №796-ХІІ, якими передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Словосполучення «на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України» прямо вказує на наявність повноважень уряду встановлювати як показники збільшення розміру пенсій внаслідок індексації, так і обмеження розміру такої індексації.

Таким чином, покликання позивача на звуження та обмеження його прав суд відхиляє, оскільки внаслідок прийняття Постанови №168 розмір його пенсійного забезпечення збільшився, що ніяк не може вважатися обмеженням права.

Суд зауважує, що Постанова №168 є чинною та не визнана незаконною у встановленому порядку.

На переконання суду, в спірному випадку зміст пункту 10 Постанови №168 спрямований саме на досягнення справедливого балансу до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Встановлення межі виплати індексації у розмірі 1500 грн. слугує меті накопичення ресурсу задля збалансування пенсійного забезпечення.

Як встановлено судом, відповідачем нараховано позивачу індексацію у розмірі 1500 грн., що відповідає вимогам Постанови №168. Пенсійний орган не обмежив максимальний розмір пенсії позивача, а здійснив перерахунок індексації його пенсії з урахуванням приписів пункту 10 Постанови №168.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),

відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.