28 березня 2024 року м. Житомир справа № 240/29210/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 10.04.2023 з урахуванням премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 10.04.2023 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 із урахуванням розмірів щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки №26 від 04.04.2016 Ліквідаційної комісії МВС та довідки №510/29/02-2016 від 04.04.2016 Головного управління Національної поліції в Житомирській області, виданих ОСОБА_1 , про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримую пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII після проходження служби у Головному управлінні Національної поліції в Житомирській області. Зазначає, що при ознайомленні з матеріалами пенсійної справи №613012337 у вересні 2023 року йому стало відомо, що відповідно до довідки №26 від 04.04.2016 Ліквідаційної комісії МВС про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення відповідно, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за період з 01.01.2014 по 06.11.2015 та довідки №510/29/02-2016 від 04.04.2016 Головного управління Національної поліції в Житомирській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення відповідно, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за період з 07.11.2015 по 31.12.2015 його премія за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення становила 59 217 грн (п'ятдесят дев'ять тисяч двісті сімнадцять гривень) 30 коп. Однак, на думку позивача, починаючи з дати призначення йому пенсії з 01.01.2016 премія йому становить 0%, відповідачем не було враховано до основного розміру пенсії премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення та не здійснювалась її виплата.
У зв'язку з вказаним, 14 вересня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про нарахування та виплату пенсії шляхом проведення її перерахунку з 01.01.2016 із врахуванням премії до основного розміру пенсії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення. Листом від 27 вересня 2023 року за №33407-35189/Д-02/8-0600/23 відповідачем повідомлено про те, що розмір премії врахований до складу середньомісячного додаткового грошового забезпечення. Позивач наголошує, що відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.09.2023 сума у графі "премія" зазначено 484,72%. Однак, у всіх попередніх розрахунках пенсії премія позивача зазначена в розмірі 0%. А тому, вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач з вказаним позовом звернувся до суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області 27.11.2023 подано відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Обґрунтовує, що довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 04.04.2016 №26 та №510/29/02-16, на які посилається позивач були враховані при призначенні пенсії з 01.01.2016, середньомісячна сума додаткових видів Г3 за 24 місяці при призначенні пенсії обрахована з урахуванням премії у гривнях ((59214,30 + 14167,51) : 24 місяці = 3057,70 грн.), де: 59217, 30 грн. - сума премії за 24 місяці; 14167,51 грн. - сума надбавок за 24 місяці. А тому, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі премія склала 3 057,70 грн.
В подальшому, на виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 06.10.2016 по справі №295/12505/16-а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок та нарахування ОСОБА_1 призначеної пенсії, починаючи з 01.01.2016 та при обчисленні пенсії враховано, зокрема, середньомісячну суму додаткових видів Г3 за 24 місяці в розмірі 4163,29 грн.
Окрім того, наголошено, що розрахунок пенсії позивача станом на 01.05.2023, доданий до відповіді на звернення від 27.09.2023 за №33407-35189/Д-02/8-0600/23, не має враховуватись судом при розгляді справи №240/29210/23, адже у ньому зазначена технічна описка у вигляді зазначення премії у розмірі 484,72%. А тому, відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.
У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до наказу Житомирського окружного адміністративного суду №01-93В від 29.12.2023 головуючий суддя Шуляк Л.А. перебувала у щорічній відпустці в період з 01.01.2024 по 05.01.2024.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Встановлено, що згідно наказу Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 30.12.2015 №72 о/с, ОСОБА_1 було звільнено з посади командира роти батальйону патрульної поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області, відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" за п. 2 ч. 1 ст. 77, через хворобу з 31 грудня 2015 року, у зв'язку з чим позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримую пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
Як зазначено в позовній заяві позивачем, при ознайомленні з матеріалами пенсійної справи №613012337 у вересні 2023 року йому стало відомо, що премія становить 0%, тобто з дати призначення пенсії з 01.01.2016 відповідачем не було враховано до основного розміру пенсії премію за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення та не здійснювалась її виплата з урахуванням довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 04.04.2016 №26 та №510/29/02-16.
У зв'язку з чим, позивач 14 вересня 2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про нарахування та виплату пенсії в повному розмірі та з урахуванням зазначених довідок.
Листом від 27 вересня 2023 року за №33407-35189/Д-02/8-0600/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про те, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед місяцем звільненням, а тому розмір премії врахований до складу середньомісячного додаткового грошового забезпечення. Також надано розрахунок пенсії за вислугу років позивача станом на 01.09.2023 та сума у графі "премія" зазначено 484,72%.
А тому, з огляду на викладене, позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням премії в розмірі 484,72%, а бездіяльність відповідача щодо відмовити перерахунку пенсії з врахуванням довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 04.04.2016 №26 та №510/29/02-16 протиправною.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 15 цього Закону визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1).
Якщо пенсіонер згодом подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2).
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч. 3).
Згідно з абзацами 1-3 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Закон № 2262-ХІІ має на меті реалізацію особами, на яких він поширюється, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Як встановлено з матеріалів справи та не спростовується сторонами, у довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 04.04.2016 №26 премія ОСОБА_2 зазначена у грошовому еквіваленті та складає 59 217,30 грн за 24 місяці. З вказаної довідки також встановлено, що надбавка за особливо важливі завдання також виплачувалась у сталій сумі та її розмір за 24 місяці склав 14 167,51 грн.
Тому, з урахуванням вимог Постанови №393, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці при призначенні пенсії позивача мала бути обрахована з урахуванням премії у гривнях та в сталій формі (59 217,30 грн сума премії за 24 місяці + 14 167,51 грн сума надбавок за 24 місяці) : 24 місяці = 3057,70 грн.
Тобто, при нарахуванні пенсії ОСОБА_2 відповідачем мало бути враховано сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі премія в розмірі 3 057,70 грн.
Так, з наданого представником відповідача протоколу призначення пенсії ОСОБА_2 встановлено, що при обчисленні пенсії враховано:
- посадовий оклад - 2650, 00 грн.;
- оклад за військове звання - 2000,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 40% - 1860,00 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів Г3 за 24 місяці та премія в тому числі - 3 057,70 грн.; всього: 9 567,70 грн.
Підсумовуючи вищевикладене та з урахуванням поданих доказів встановлено, що при призначенні пенсії ОСОБА_2 . Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області враховано розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки №26 від 04.04.2016 Ліквідаційної комісії МВС та довідки №510/29/02-2016 від 04.04.2016 Головного управління Національної поліції в Житомирській області.
Тобто, саме вказані довідки і були підставою для нарахування розміру пенсії позивачу з 01.01.2016, а тому, як наслідок, відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 10.04.2023 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 із урахуванням розмірів щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки №26 від 04.04.2016 Ліквідаційної комісії МВС та довідки №510/29/02-2016 від 04.04.2016 Головного управління Національної поліції в Житомирській області, виданих ОСОБА_1 , про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Щодо посилання позивача на той факт, що він має право на призначення пенсії з розрахунку премії у розмірі 484,72%, суд зазначає наступне.
При призначенні пенсії враховується розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Як зазначалось раніше, позивачу під час призначення пенсії враховано середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці та премія на підставі довідок №26 від 04.04.2016 Ліквідаційної комісії МВС та №510/29/02-2016 від 04.04.2016 Головного управління Національної поліції в Житомирській області та склала 3 057,70 грн.
У вказаних довідках відсутні такі складові грошового забезпечення, як премія у розмірі 484,72%.
Інших доказів щодо призначення ОСОБА_2 премії в розмірі 484,72% грошового забезпечення позивачем до матеріалів справи не надано.
Окрім того, як зазначалось раніше, представник відповідача наголошував у відзиві на адміністративний позовом на тому, що розрахунок пенсії позивача станом на 01.05.2023, доданий до відповіді на звернення від 27.09.2023 за №33407-35189/Д-02/8-0600/23, на який посилається ОСОБА_2 , не має враховуватись судом при розгляді справи №240/29210/23, адже у ньому зазначена технічна описка у вигляді зазначення премії у розмірі 484,72%.
За таких обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області під час призначення пенсії позивача з 01.01.2016 враховувало ті показники грошового забезпечення, які були надані уповноваженим органом та було позбавлене можливості визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.
Так, Верховний Суд в постановах від 19.07.2019 у справі № 640/17250/16-а та від 10.09.2019 у справі № 521/16215/16-а вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень було доведено в судовому порядку належними та допустимими доказами правомірність нарахування пенсії позивачу, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 28 березня 2024 року.
Суддя Л.А.Шуляк