Рішення від 29.03.2024 по справі 200/245/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2024 року Справа№200/245/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач), в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 22.11.2023 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;

зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 22.08.2023 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації передбачену абз.11 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

В обґрунтування позовних вимог вказав, що 22.11.2023, позивач, звернувся до відповідача з письмовою заявою щодо оформлення йому документів про відстрочку передбачену абз.11 ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримати. Такі чоловіки у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

До вказаної заяви додано: копія довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії № 052528 серія 12 ААГ.; копія довідки серія 12 ААА №061594; копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 ; копія Рішення суду про розірвання шлюбу; довідка та Акт про фактичне місце проживання Позивача та його батька; копія паспорта та РНОКПП Позивача; копія паспорта батька Позивача; копія посвідчення та довідки батька Позивача;

Позивач вказує, що у додаток, до раніше наданих документів, 29.11.2023, відповідачу було надано Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст. 126,133,135 СК України, щоб підтвердити факт, що ОСОБА_1 - є єдиною особою, яка може здійснювати догляд за інвалідом ІІ групи (своїм батьком ОСОБА_2 ). Крім цього, в заяві було вказано, що у випадку відмови Позивачу в письмовій формі повідомити про причини відмови в оформлені відстрочки для надання йому можливості оскаржити її у встановленому Законом порядку.

Позивач вказує, що відповідачем в усній формі було повідомлено, що у нього немає в наявності акту встановлення факту здійснення догляду за батьком інвалідом. Таким чином прийняти рішення про надання відстрочки без цього акту, на момент розгляду заяви неможливо. Позивач вважає, що це вже трактовка не абз.11, а абз.10 ч.1. ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме: «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду»

Прийняте рішення щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації здійснюється шляхом проставляння особливої відмітки в військово- обліковому документі (військовому квитку). Таким чином, згідно надано письмового повідомлення відповідача від 06.12.2023, Позивачу було запропоновано особисто з'явитися до відповідача з оригіналами документів, що підтверджують право на відстрочку, з військово-обліковим документом (військовим квитком), для подальшого вирішення питання, щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Позивач вважає, що ним дотримано процедуру особистого подання (направлення) документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. А відмова відповідача належним чином розглянути заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняття будь-якого рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки - є порушенням права позивача в даному випаду є - зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.11.2023 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

21.02.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив повністю відмовити в задоволені адміністративного позову.

Відповідачем зазначено, що позивач звернувся до відповідача з метою надання відстрочки, відповідно до абз.11 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ.

Відповідач зазначає, що їм було прийнято до уваги документи позивача, та наголошено про неповний перелік документів для підтвердження підстав для надання відстрочки від призову за мобілізацією за абз.11 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-ХІІ.

Позивачу роз'яснено необхідний перелік документів, який необхідно надати до відповідача з метою надання відстрочки від призову за мобілізацією відповідно до абз.11 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ.

Відмови щодо надання відстрочки від призову за мобілізацією позивачу не було.

29.01.2024 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, зокрема, що надання документів та наголошення про неповний перелік документів для підтвердження підстав для надання відстрочки від призову за мобілізацією за абз. 11 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-ХІІ, а саме - інформації про встановлення факту відсутності працездатних дітей у особи з інвалідністю, яка надається з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо кількості дітей народжених у шлюбі, то в додаток, до раніше наданих документів, 29.11.2023, позивачем відповідачу було надано Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст. 126, 133,135 СК України, щоб підтвердити факт, що ОСОБА_1 є єдиною дитиною (особою), яка може здійснювати догляд за інвалідом ІІ групи (своїм батьком ОСОБА_2 ).

З доводами відповідача, позивач не згоден, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 22.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 01.03.2024 зобов'язано відповідача надати документи (засвідчені копії), а саме заяву позивача від 29.11.2023, яка зареєстрована відповідачем за вхідним номером №15543 від 30.11.2023 із доданими до неї документами при зверненні.

Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження

Позивач - ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 з письмовою заявою від 22.11.2023 щодо оформлення йому документів про відстрочку передбачену абз.11 ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримати. Такі чоловіки у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

Як доказ отримання заяви про надання відстрочки відповідачем - є надпис про прийняття даної заяви у правому нижньому кутку «Прийнято ст. солдат ОСОБА_3 22.11.2023 (підпис)»

До вказаної заяви додано: копія довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії № 052528 серія 12 ААГ.; копія довідки серія 12 ААА №061594; копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 ; копія Рішення суду про розірвання шлюбу; довідка та Акт про фактичне місце проживання Позивача та його батька; копія паспорта та РНОКПП Позивача; копія паспорта батька Позивача; копія посвідчення та довідки батька Позивача; заява від ОСОБА_2 .

Позивач зазначає, що в додаток, до раніше наданих документів, 29.11.2023, відповідачу було надано Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст. 126, 133,135 СК України, щоб підтвердити факт, що позивач - є єдиною особою, яка може здійснювати догляд за інвалідом ІІ групи (своїм батьком ОСОБА_2 ).

Листом від 06.12.2023 відповідач на заяву від 29.11.2023 (вх.№15543 від 30.11.2023) повідомив, що відповідно до абз.11 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.

Для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, позивачу необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 в кабінет №30 в робочі дні з 8:30 до 16:30 за адресою: АДРЕСА_2 . При собі мати оригінали та копії документів які підтверджують право на отримання відстрочки від призову, а саме:

власних: - паспорт громадянина України; - картка платника податків; - військово-обліковий документ; - свідоцтва про шлюб.

на ім'я ОСОБА_2 : - паспорт громадянина України; картка платника податків; - пенсійне посвідчення; - довідку до акту огляду МСЕК.

Для надання більш вичерпної інформації слід звертатися на особистому прийомі до спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 г. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. Указами Президента України строк дії воєнного стану продовжується на час розгляду цієї справи.

Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон № 3543-XII) громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

Згідно з абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII (в редакції, що діяла станом на час звернення позивача до відповідача з відповідною заявою) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження до ст.126,133,135 Сімейного кодексу України № 00042513146 ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ) є батьком позивача.

ОСОБА_2 є особою з інвалідністю II групи, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ № 052528 від 02.03.2023.

«Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до п. 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пп. 8 п. 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів») призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

З урахуванням зазначеного, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Отже, позивачем дотримано процедуру особистого подання (направлення) документів, що підтверджують (на його думку) право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до п. 19 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з п.4 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

Таким чином, порушення військовозобов'язаними вимог правил військового обліку має наслідком настання відповідальності згідно із законом.

Тобто, порушення позивачем вимог правил військового обліку може мати наслідком настання відповідальності, однак це не може бути підставою для не розгляду по суті його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п. 9 цього Положення, крім іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

З урахуванням зазначеного, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання поштою від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в такому.

Разом з цим, відповідач у відповідь на заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та доданих документів у відповідь направив листа, в якому відсуне будь яке рішення відповідача, лише формальна відповідь які потрібні документи для підтвердження права на отримання відстрочки від мобілізації, проте у відповіді відсутня оцінка наданих позивачем документів, та чому вони не є такими що підтверджують право позивача на отримання відстрочки, яких документів не вистачає с посиланням на норми законодавства.

Таким чином, у даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

В свою чергу, відсутність прийнятого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Фактичних доказів розгляду заяви позивача від 22.11.2023 про надання відстрочки позивачу, яку прийнято відповідачем 22.11.2023, суду не надано, що також свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в даному випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо не розгляду по суті заяви позивача від 22.11.2023 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки, то суд в контексті спірних правовідносин може лише зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача, за результатом чого прийняти відповідне рішення.

Ч.2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача не відповідає критеріям наведеним у ч.2 ст.2 КАС України.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи положення ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 1211.20 грн., сплаченого згідно Квитанції про сплату від 12.01.2024 №7388-4528-2031-3217.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 22.11.2023 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 22.11.2023 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати у справі - судовий збір у розмірі у розмірі 1211.20 грн.

Повний текст рішення складено та підписано 29.03.2024.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Шинкарьова