29 березня 2024 рокуСправа № 160/8032/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Бондар М.В., перевіривши матеріали позовної заяви Петриківської селищної ради до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
28.03.2024 представник Петриківської селищної ради Коваленко Наталія Іванівна звернулась через систему «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0021000713 від 12.01.2024 на загальну суму 436 390 грн, яке прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0021010713 від 12.01.2024 на загальну суму 7 140 грн, яке прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0022852410 від 15.01.2024 на загальну суму 10 550 грн 86 коп., яке прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0023032410 від 15.01.2024 на загальну суму 170 грн, яке прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0022832410 від 15.01.2024 на загальну суму 1 020 грн, яке прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області.
Зі змісту позовної заяви випливає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені стосовно Іванівської сільської ради (код ЄДРПОУ 23642209) за наслідком проведення документальної позапланової перевірки Іванівської сільської ради (код ЄДРПОУ 23642209).
Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
На підставі частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до частини 1 статті 43 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.
Частиною 3 статті 43 КАС України визначено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що позивачем в адміністративному процесі може бути юридична особа, права якої порушені рішенням суб'єкта владних повноважень.
До позовної заяви долучено копію рішення Петриківської селищної ради «Про реорганізацію сільських та селищних рад, що увійшли до складу новоутвореної Петриківської селищної ради» від 04.12.2022 №16-2/УІІІ, яким вирішено почати процедуру реорганізації сільських ради, зокрема, Іванівської сільської ради, шляхом її приєднання до Петриківської селищної ради.
Відповідно до Додатку №1 до рішення селищної ради від 23.08.2023 №542-18/VІІІ головою комісії з реорганізації Іванівської сільської ради є ОСОБА_1 - заступник селищного голови з питань виконавчих органів ради.
За інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 29.03.2024 Іванівська сільська рада перебуває у стані припинення.
У графі «Відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо» зазначена ОСОБА_1 - голова комісії з припинення.
З огляду на зазначене, станом на 29.03.2024 Іванівська сільська рада є юридичною особою, яка не є припиненою та такою, щодо якої завершились процедури приєднання до Петриківської селищної ради.
Таким чином, Іванівська сільська рада має адміністративну процесуальну дієздатність та є належним позивачем у справі за позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до частини 1 статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Частиною 3 статті 55 КАС України встановлено, що юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Отже, правом підпису відповідної позовної заяви наділена голова комісії з реорганізації Іванівської сільської ради Чивіт Тетяна Василівна.
На підставі пункту 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За таких обставин, суд дійшов висновку про повернення Петриківській селищній раді позовної заяви з усіма доданими до неї матеріалами.
Керуючись статтями 160, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву Петриківської селищної ради до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар