28 березня 2024 рокуСправа №160/5961/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якій просить:
визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягають у незастосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні, ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах - протиправними;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, ОСОБА_1 , відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% моєї середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з дня призначення пенсії, а саме, 21.04.2023 року та з урахуванням проведених раніше виплат.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що пенсію було призначено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 року у справі № 160/12060/23. Відповідно до протоколу призначення пенсії, розрахунку стажу, пенсію обчислено з урахуванням: - страхового стажу 33 роки 5 місяців 00 день, в тому числі до страхового стажу додатково враховано 13 років 04 місяці 15 днів роботи за Списком № 1 (підземні роботи. Як шахтар, відпрацювавши 13 років на підземних роботах з повним робочим днем, вважає, що має право на обчислення пенсії у розмірі 80 відсотків своєї заробітної плати (доходу) відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та яка кореспондується з абз.3 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 01.01.2024 року позивач звернувся до відповідача із скаргою щодо невірного обчислення розміру пенсії через вебпортал Пенсійного фонду України. Листом від 18.01.2024 року було повідомлено, що право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” судом не розглядалося, тому пенсія розраховано за нормами ст. 28 ЗУ 1058.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 березня 2024 року відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, яка доставлена до електронного кабінету 07.03.2024 року.
Відповідачем у встановлений судом строк, письмових заперечень проти позову, пояснень чи доказів щодо заявлених позовних вимог, на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові, не надано, як і заяви про визнання позову.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 року по справі № 160/12060/23, з урахуванням ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 року, позивачу було призначено пенсію за віком обчислену згідно із Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 року по справі № 160/12060/23 позовну заяву ОСОБА_1 було задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 28.04.2023 року № 047350005616 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 21.04.2023 розу за Списком №1 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 року, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до РС-право, зарахований страховий стаж ОСОБА_1 становить 33 роки 05 місяців 00 день, пільговий за списком № 1 ( пост. 202, підзем, інш) 13 років 04 місяців 15 дні (а.с. 6-7).
01 січня 2024 року позивач звернувся до відповідача із скаргою щодо невірного обчислення розміру пенсії через вебпортал Пенсійного фонду України.
Листом від 18.01.2024 року № 3942-95/П-01/8-0400/24 було повідомлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 року по справі № 160/12060/23, з урахуванням ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 року, позивачу було призначено пенсію за віком обчислену згідно із Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 18.01.2024 року № 3942-95/П-01/8-0400/24 було повідомлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року по справі № 160/12060/23 позовну заяву ОСОБА_1 було задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 28.04.2023 року № 047350005616 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 21.04.2023 розу за Списком №1 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 року, з урахуванням висновків суду. Оскільки, право на обчислення розміру пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» судом не розглядалося, призначити пенсію у мінімальному розмірі, передбаченому статтею 28 Законом № 1058 немає підстав.
Вважаючи, що відповідачем протиправно не було здійснено розрахунок його пенсії враховуючи вимоги Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон України №1058) .
Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на виконання судового рішення від 28.08.2023 року у справі № 160/12060/23 позивачеві призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсію обчислено при страховому стажі 33 роки 05 місяців 00 днів, пільговий за списком № 1 (пост. 202, підзем, інш) 13 років 04 місяців 15 дні, а відтак, на позивача поширюється дія статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Отже, при призначенні позивачу пенсії та розрахунку її розміру відповідач мав застосувати положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та визначити розмір пенсії як 80% від заробітної плати, шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
В свою чергу, судом встановлено, що відповідачем при призначенні пенсії визначено її розмір 5071,28 грн., без застосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Згідно з частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Підсумовуючи вказане, надаючи правову оцінку аргументам сторін, суд приходить до висновку, що Управління протиправно не здійснило розрахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а тому суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії, з дати призначення такої пенсії, а саме з 21.04.2023 року.
При цьому зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії, з дати призначення такої пенсії, а саме з 21.04.2023 року, включає в себе і обчислення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому не потребує окремого зазначення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1211,20 грн, що документально підтверджується квитанцією від 01.03.2024 року.
Отже, сума сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 242-246, 250, 256, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 ( РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягають у незастосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні, ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, ОСОБА_1 , відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% моєї середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з дня призначення пенсії, а саме, 21.04.2023 року та з урахуванням проведених раніше виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев