Рішення від 19.03.2024 по справі 160/34045/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2024 рокуСправа №160/34045/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Командування Сухопутних Військ ЗСУ Військова часина НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправним наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

26.12.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Командування сухопутних військ ЗСУ Військова частина НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт наказу командувача ОСУВ «Хортиця» від 17.05.2023 року №172од/дск в частині притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності - накладення дисциплінарного стягнення «пониження в посаді»;

- визнати протиправним та скасувати пункт командира військової частини НОМЕР_2 №293 від 22.05.2023 року в частині позбавлення позивача грошової премії за травень 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що матеріали службового розслідування не містять жодних відомостей про те, що саме з вини позивача було завдано збитки державі у зв'язку з неналежним виконанням службових обов'язків, щодо контролю за наявністю та законністю витрачання або списання військового майна. Вини позивача в завданні шкоди та причинний зв'язок між протиправною поведінкою і завданою шкодою є недоведеними, оскільки не підтверджується належними та допустимими доказами. В порушення Порядку проведення службового розслідування, при проведенні службового розслідування не були відібрані пояснення, а також позивач не був ознайомлений з наказом про призначення службового розслідування та з наказом про результати службового розслідування. Відтак, позивач вважає, що наказ Командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.05.2023 року № 172од «Про результати службового розслідування» прийнято необґрунтовано, а тому зазначений наказ є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 28.12.2023 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

12.01.2024 року представником Військової частини НОМЕР_2 подано відзив на позовну заяву, яким заперечує проти задоволення позовних вимог.

07.03.2024 року представником Військової частини НОМЕР_1 подано відзив на позовну заяву, яким заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що комісіє яка проводила службове розслідування встановлено та в Акті службового розслідування визначено, що командиром військової частини НОМЕР_3 полковником ОСОБА_1 було вчинено порушення - дисциплінарний проступок, а саме було достеменно встановлено факт безпідставного списання 59192 л. дизельного палива на суму 1 832 200,64 грн. та понаднормового списання 10554 л. дизельного палива на суму 172 020,00 грн. у військовій частині НОМЕР_3 , тобто об'єктом правопорушення є порядок несення військової служби, зокрема в частині ощадливого, дбайливого та контрольованого використання ввіреного полковнику ОСОБА_1 як командиру військової частини НОМЕР_3 .

19.03.2024 року представником Військової частини НОМЕР_1 долучено до матеріалів справи долучено копії матеріалів службового розслідування.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З метою уточнення причин та умов, що сприяли незадовільній організації забезпечення по службі пально-мастильних матеріалів у військовій частині НОМЕР_3 , а також встановлення ступеня вини посадових осіб, чиї дії або бездіяльність стали причиною правопорушення, наказом Командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 14.04.2023 року № 284 «Про призначення службового розслідування» наказано, призначити та з 17.04.2023 року по 04.05.2023 року провести службове розслідування стосовно командування військової частини НОМЕР_3 , з метою уточнення причин та умов, що сприяли незадовільній організації забезпечення по службі пально-мастильних матеріалів у військовій частині НОМЕР_3 , а також встановлення ступеня вини посадових осіб чиї дії або бездіяльність стали причиною правопорушення.

За результатами службового розслідування, проведеного на виконання наказу № 126од, складено Акт службового розслідування від 04.05.2023 року № 2239дск (далі - Акт службового розслідування).

Відповідно до пункту 5 Акта службового розслідування комісією запропоновано за порушення вимог статті 11, 16, 58, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, пунктів 2.3, 2.4, 3.1.9 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України , затвердженого наказом Міністерства оборони України від 16.07.1997 року № 300, командира військової частини НОМЕР_3 полковника ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення у вигляді пониження в посаді.

За результатами службового розслідування наказом Командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.05.2023 року № 172од/дск «Про результати службового розслідування» за порушення вимог статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, в частині зобов'язання свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, статті 16 Статут внутрішньої служби Збройних Сил України в частині виконання службових обов'язків, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, які визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положенням, інструкціями, статті 58 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, в частині зобов'язання особистої відповідальності за стан і збереження, пального і матеріальних засобів, статті 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України в частині зобов'язання забезпечувати збереження озброєння, боєприпасів та інших матеріальних засобів полку, пунктів 2.3, 2.4, 3.1.9, Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 16.07.1997 року № 300 в частині організації військового (корабельного) господарства та здійснення керівництва ним особисто через заступників, начальників служб, організації ведення діловодства, обліку і звітності за всіма видами матеріальних засобів, організації та контролю ведення обліку у підпорядкованих службах, організації проведення перевірок та інвентаризації матеріальних засобів у підпорядкованих службах, командира військової частини НОМЕР_3 полковника ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення - пониження в посаді.

Пунктом 3 витягу із наказу командира військової НОМЕР_4 від 22.05.2023 року № 293 «Про преміювання командирів військових частин та установ» визначено, що відповідно до пункту 5 розділу XVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260 (зі змінами), не виплачувати премію за травень 2023 року полковнику ОСОБА_1 , командиру військової частини НОМЕР_3 (накладене дисциплінарне стягнення пониження в посаді, наказ командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.05.2023 року № 172од/дск).

Не погоджуючись із вказаними наказами, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Положеннями статті 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ зазначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до статті 26 Статуту внутрішньої служби ЗСУ військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначені в Дисциплінарному статуті Збройних Сил України, затвердженому Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут).

У статтях 1, 2 Дисциплінарного статуту визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Статтею 4 Дисциплінарного статуту встановлено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Відповідно до статті 45 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності. Командири, які у разі виявлення ознак кримінального правопорушення не повідомили про це орган досудового розслідування, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно зі статтею 84 Дисциплінарного статуту прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, а також військовозобов'язаних та резервістів, які не виконали свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі визначено Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України затвердженим наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608, (далі - Порядок № 608).

Службове розслідування це комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення (абзац 4 пункту 2 розділу I Порядку № 608).

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 608 визначено, що службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв'язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби; вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення; у разі виявлення факту заподіяння матеріальної шкоди - причин виникнення шкоди, її розміру та винних осіб.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 608 службове розслідування може призначатися у разі, зокрема: невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або загрожувало життю і здоров'ю особового складу, цивільного населення чи заподіяло матеріальну або моральну шкоду; невиконання або неналежного виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили завдань. Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.

Відповідно до частини першої статті 85 Дисциплінарного статуту службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 608 установлено, що рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення.

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 розділу ІІІ Порядку № 608 службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування).

Службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць. Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців (пункт 13 розділу ІІІ Порядку № 608).

Згідно з положеннями пункту 14 розділу ІІІ Порядку № 608 до строку службового розслідування не зараховується час перебування військовослужбовця, стосовно якого проводиться розслідування, у відпустці, на лікуванні або час відсутності з інших документально підтверджених поважних причин. Перенесення строків проведення службового розслідування здійснюється за відповідним наказом посадової особи, яка призначила службове розслідування.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 розділу ІІІ Порядку № 608 днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення. Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування.

Пунктом 1 розділу VІ Порядку № 608 визначено, що за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу. Вид дисциплінарного стягнення визначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування, в аркуші резолюції або на висновку за результатами службового розслідування або безпосередньо в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до положень пункту 2 розділу VІ Порядку № 608 наказ (витяг з наказу) про притягнення до відповідальності доводиться до військовослужбовця у частині, що його стосується, під підпис із зазначенням дати доведення. Доведення здійснює безпосередній командир (начальник) військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення, або старший (за підпорядкуванням) командир (начальник). У разі відмови військовослужбовця поставити свій підпис про ознайомлення з наказом (витягом з наказу) про притягнення його до відповідальності складається акт про відмову. Зміст акта про відмову засвідчується підписами не менше двох свідків цього факту.

Примірники акта службового розслідування надсилаються службовим особам, яких стосуються наведені у висновку пропозиції, та до відповідних структурних підрозділів органів військового управління (пункт 3 розділу VІ Порядку № 608).

Судом встановлено, що за результатами проведеного службового розслідування командиром прийнято відповідний наказ від 17.05.2023 року № 172од/дск «Про результати службового розслідування» відповідно до якого, за порушення вимог статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, в частині зобов'язання свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, статті 16 Статут внутрішньої служби Збройних Сил України в частині виконання службових обов'язків, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, які визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положенням, інструкціями, статті 58 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, в частині зобов'язання особистої відповідальності за стан і збереження, пального і матеріальних засобів, статті 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України в частині зобов'язання забезпечувати збереження озброєння, боєприпасів та інших матеріальних засобів полку, пунктів 2.3, 2.4, 3.1.9, Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 16.07.1997 року № 300 в частині організації військового (корабельного) господарства та здійснення керівництва ним особисто через заступників, начальників служб, організації ведення діловодства, обліку і звітності за всіма видами матеріальних засобів, організації та контролю ведення обліку у підпорядкованих службах, організації проведення перевірок та інвентаризації матеріальних засобів у підпорядкованих службах, командира військової частини НОМЕР_3 полковника ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення - пониження в посаді.

В обґрунтування позову позивач послався на те, що він не був ознайомлений з наказом про призначення службового розслідування, актом службового розслідування та з наказом про результати службового розслідування, що, як зазначає позивач, позбавило його прав надання пояснень чи заперечень, подання заяв та клопотання.

Пунктом 3 розділу ІV Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом міністерства оборони України від 21.11.2017 року № 608 (далі - Порядок № 608) передбачено, що військовослужбовець, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право: давати усні, письмові або за допомогою технічних засобів пояснення, подавати документи, які стосуються службового розслідування, вимагати опитування (додаткового опитування) осіб, які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення; ознайомлюватися з актом службового розслідування (у частині, що його стосується) після розгляду командиром (начальником); оскаржувати рішення, прийняте за результатами службового розслідування, у строки та у порядку, визначені законодавством України.

Ураховуючи, що службове розслідування, відповідно до наказу Командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 14.04.2023 року № 126од було призначене не щодо позивача, а на підставі рішення командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 14.04.2023 року № 2904ОСУВ/п, з метою уточнення причин та умов, що сприяли незадовільній організації забезпечення по службі пально-мастильних матеріалів у військовій частині НОМЕР_3 , а також встановлення ступеня вини посадових осіб, чиї дії або бездіяльність стали причиною правопорушення, відтак у відповідача не виник обов'язок щодо ознайомлення позивача з відповідним наказом про призначення службового розслідування та матеріалами службового розслідування. Крім того, Порядком № 608 не закріплено обов'язок осіб, які проводять службове розслідування ознайомлювати військовослужбовця з актом службового розслідування, однак Порядок надає право військовослужбовцю ознайомлюватися з актом службового розслідування (у частині, що його стосується) після розгляду командиром (начальником).

Також суд зауважує, що в акті службового розслідування на його сторінках 29-30 зазначено про надання позивачем пояснень щодо досліджуваних обставин.

Окрему суд зазначає, що в матеріалах службового розслідування долучених до матеріалів справи в першому томі на сторінках 60-61 наявний бланк отримання пояснень від 30.04.2023 року з якого вбачається, що позивачем пояснення надавались власноруч які завірені його підписом. Також з бланку отримання пояснень вбачається, що клопотань, заяв та пропозицій щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності осіб, які проводять службове розслідування позивач не мав.

Відтак твердження позивача про позбавлення його права на надання пояснень під час службового розслідування не відповідають дійсності.

Щодо не ознайомлення позивача із наказом Командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.05.2023 року № 172од/дск «Про результати службового розслідування», суд зазначає наступне.

Матеріали справи не містять доказів належного повідомлення позивача із вищевказаним наказом, однак суд зауважує, що можливі порушення порядку ознайомлення з оспорюваним наказом мають значення для забезпечення права позивача на доступ до суду для оскарження такого наказу, проте не свідчать про протиправність самого наказу. Тому суд відхиляє доводи позивача про неправомірність оспорюваного наказу з посиланням на порушення встановленого порядку ознайомлення з цим наказом, оскільки такі доводи не спростовують сам факт допущеного позивачем порушення законодавства, за яке до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення оспорюваним наказом.

Також в позовній заяві зазначено, що відповідач притягнув позивача до дисциплінарної відповідальності, без з'ясування причин та обставин, відомостей про те, що саме з вини позивача державі було завдано збитків, щодо контролю за наявністю та законністю витрачання або списання військового майна. Вини позивача в завданні шкоди та причинний зв'язок між протиправною поведінкою і завданою шкодою є недоведеним.

Суд зазначає, що під час розслідування знайшли свої підтвердження непоодинокі випадки ненажерного опломбування вимірювальних приладів (спідометрів) автомобільної техніки пломбами з відтисками невстановлених печаток, перевіркою проектора і стандартною витратою палива на такий знос проектора встановлено перевищення витрат палива, були встановлені випадки використання ручок зі зникаючими чорнилом для заповнення дорожніх листів, внесення неправдивих відомостей в дорожні листи.

Вказані дії, як було встановлено в Акті службового розслідування порушують Інструкцію з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017, пункту 2.9 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 та Інструкції з діловодства у Збройних Силах України затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 № 124 (арк. 8 Акту службового розслідування).

Знайшли своє підтвердження в Акті службового розслідування арк. 22 факти порушення ведення документів суворої звітності в військовій частині НОМЕР_3 таких як: накладні, роздавальні відомості, книги обліку робіт машин, витрати пального і мастил.

В Акті службового розслідування було встановлено, що контроль за правильністю використання машин, витрат річних моторесурсів та пального у військовій частині НОМЕР_3 не організований, посадовими особами військової частини не проводитися або проводитися формально та не в повній мірі (акр. 25 Акту службового розслідування).

Як встановлено розслідуванням вказані вище дії та негативні наслідки стали можливими через нехтуванням (невиконанням) командиром військової частини НОМЕР_3 полковником ОСОБА_1 (Позивач) вимогами статті 66 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, в частині обов'язку огляду та раптової перевірки наявності, стану, збереження і правильного використання озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального, інших матеріальних засобів неналежно здійснює контроль за внутрішньо перевірочною комісією (арк. 25 Акту службового розслідування). Комісією було встановлено, що не виконання обов'язків командира військової частини НОМЕР_3 полковник ОСОБА_1 вчинив в як результати винних дій, які виражалися у формі непрямого умислу (арк. 30 Акту службового розслідування), що було кваліфіковано в сукупності як порушенням полковник ОСОБА_1 статей 11, 16, 58, 67, пунктів 2.3., 2.4. та 3.1.9. Наказу МОУ № 300 від 16.07.97 «Про затвердження Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України.

Суд вважає вказані позивачем у позовній заяві обставини такими, що не є підставою для скасування оскаржуваного наказу за результатами проведеного службового розслідування, позаяк, по перше, позивачем не було доведено протиправності самих висновків службового розслідування, по друге, само по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом. Виходячи із міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акта/процедури необхідно розуміти не як вимоги до самого акта, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття. Не кожен дефект акта призводить до його неправомірності.

Отже, суд, не применшуючи значення необхідності дотримання встановленої законодавством процедури ухвалення того чи іншого рішення, вважає, що порушення процедури проведення службового розслідування, а також інших процедурних питань не можуть потягнути за собою скасування оскаржуваних наказів, за умови наявності факту вчиненого дисциплінарного проступку.

За таких обставин, суд зазначає, що вимога про визнання протиправним та скасування пункт наказу командувача ОСУВ «Хортиця» від 17.05.2023 року №172од/дск в частині притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності - накладення дисциплінарного стягнення «пониження в посаді» не підлягає задоволенню.

Щодо визнання протиправним та скасування пункту наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 293 від 22.05.2023 року в частині позбавлення позивача грошової премії за травень 2023 року, суд зазначає наступне.

Зважаючи на те, що наказ, яким на позивача накладено дисциплінарне стягнення, і який став підставою позбавлення позивача грошової премії за травень 2023 року, визнаний судом правомірний, то відсутні підстави для визнання протиправним скасування пункту наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 293 від 22.05.2023 року.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви.

Керуючись ст. 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Командування сухопутних військ ЗСУ Військова частина НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправним наказу та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко