28 березня 2024 року ЛуцькСправа № 140/33308/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною щодо не прийняття рішення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та зобов'язання здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з 02.08.2023 на підставі пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 25.11.2019 була звільнена з посади молодшої медичної сестри КП “Волинський обласний санаторій “Згорани” Волинської обласної ради за власним бажанням на підставі статті 38 КЗпП України.
02.08.2023 позивач через веб-портал Пенсійного фонду України звернулась із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та 09.08.2023 отримала рішення про відмову у призначенні пенсії згідно з пунктом 3 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” як матері особи з інвалідністю з дитинства.
На повторне звернення позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідач листом від 13.09.2023 рекомендував звернутися позивачу особисто із заявою про призначення пенсії у відділ обслуговування громадян з оригіналами документів.
Позивач вважає такі дії відповідача щодо неприйняття рішення про призначення пенсії за віком незаконними, а бездіяльність щодо не призначення пенсії неправомірною.
Зазначає, що на момент звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії позивач досягла віку, який дає їй право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах та мала відповідний стаж, підтверджений належними записами в трудовій книжці. До заяви про призначення пенсії від 02.08.2023 позивач долучала сканкопії трудової книжки, паспорта, довідки, яка визначає право на пільги згідно статті 60 Закону № 1788, копії свідоцтв про народження дітей, посвідчення дитини-інваліда, копію свідоцтва про шлюб, довідки, що підтверджують трудовий стаж, тощо.
Отже, у відповідача були всі підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Посилаючись на норми нормативних актів, зазначених у позовній заяві, позивач вказує на те, що при наявності звернення особи із заявою про призначення пенсії та подання при цьому усіх необхідних документів, суб'єкт владних повноважень повинен перевірити відповідну заяву, подані документи та прийняти відповідне рішення про призначення пенсії чи про відмову у її призначенні (переведенні). Проте, в порушення вказаного порядку, відповідачем було надано письмову відповідь позивачу без прийняття рішення у відповідності до встановленого порядку щодо призначення пенсії за віком.
При цьому вважаю зазначає, що надаючи відмову 09.08.2023 у призначенні пенсії згідно статті 115 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач прийняв рішення № 032750004296 про відмову у її призначенні на підставі поданих позивачем документів саме через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Враховуючи наведене, вважає, що відповідач під час розгляду її заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, поданої через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, діяв всупереч норм чинного законодавства. З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статей 257, 262 КАС України.
Копія ухвали суду від 13.11.2023 про відкриття провадження у справі була доставлена ГУ ПФУ у Волинській області в його електронний кабінет 13.11.2023, про що свідчить довідка про доставку електронного листа, проте у становлений строк, відповідач відзиву на позовну заяву, як і будь-яких доказів в спростування позовних вимог не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
02.08.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , через веб-портал Пенсійного фонду України звернулася до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV, що підтверджується витягом з порталу ПФУ (а.с. 30).
Рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 09.08.2023 № 032750004296 про відмову в призначенні пенсії за результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності. В обґрунтування даного рішення зазначено, що пенсійний вік визначений пунктом 3 частини 1 статті 115 Закону №1058-ІV становить 50 років. Згідно з пунктом 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №22-1 від 25.11.2005 визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько- консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності). В матеріалах пенсійної справи відсутня виписка з акта огляду в МСЕК на ОСОБА_2 , яка б підтверджувала визнання особи з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю. Водночас зазначено, що особа матиме право на пенсійну виплату при наданні необхідних документів.
21.08.2023 позивач повторно через веб-портал Пенсійного фонду України звернулася до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV, що підтверджується витягом з порталу ПФУ (а.с. 27).
За результатами розгляду вказаної заяви, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 13.09.2023 № 29409-28495/С-02/8-0300/23 повідомило ОСОБА_1 про те, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, визначено відповідний бланк заяви про перерахунок пенсії, яка подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Відповідно до пункту 4.1. Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про перерахунок пенсії при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про перерахунок пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Згідно з пунктом 7 Розділу ІІ Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1, прийом та обслуговування громадян, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, забезпечуються відповідним структурним підрозділом органу Пенсійного фонду або спеціалістами, до функціональних обов'язків яких належить зазначене питання. У разі приймання заяв, передбачених Порядком, здійснюються: перевірка правильності оформлення заяви, відповідності викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; попередня правова експертиза змісту і належного оформлення наданих документів; перевірка правильності копій відповідних документів, фіксування й засвідчення виявлених розходжень; видача пам'ятки пенсіонеру, виготовлення та додавання до поданих одержувачем послуги документів копії пам'ятки для збереження у пенсійній справі; сканування наданих документів, засвідчення спеціально призначеним для таких цілей кваліфікованим електронним підписом (електронною печаткою); формування заяви про призначення (перерахунок тощо) пенсії в електронному вигляді, друк та надання її для підпису заявникові; формування розписки-повідомлення про прийняті документи, а у разі якщо подано не всі необхідні документи, - про документи, які необхідно надати додатково; передача документів за належністю до структурного підрозділу, до повноважень якого належить вирішення питання.
Враховуючи викладене, позивачу рекомендовано для вирішення питання права на призначення пенсії звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з оригіналами документів (а.с. 24).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України від 09.07.2003№ 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 114 Закону №1058-IV врегульовано питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Частиною першою статті 114 Закону України №1058-ІV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року.
Таким чином, необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є безпосередня зайнятість працівника повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Водночас порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначено статтею 44 Закону №1058-ІV.
Відповідно до частини першої статті 44 вказаного Закону призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно пунктом 1.7 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Пунктом 1.8 Порядку № 22-1 визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Як передбачено пунктом 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії (пункт 4.10 Порядку № 22-1).
В ході судового розгляду даної справи встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача від 02.08.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV, поданої через веб портал органу Пенсійного фонду, рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 09.08.2023 № 032750004296 ОСОБА_1 відмовлено у призначення дострокової пенсії за віком, згідно з пунктом 3 частини 1 статті 115 Закону №1058-ІV, а не згідно з пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV, як просила позивач у своїй заяві.
При цьому, на повторне звернення позивача також через веб-портал Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 13.09.2023 № 29409-28495/С-02/8-0300/23 рекомендувало ОСОБА_1 звернутися до органу Пенсійного фонду особисто з оригіналами документів.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Водночас, пунктом 1.8 Порядку № 22-1 визначено, що якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів.
Отже, нормами Порядку № 22-1 чітко визначено, що заява про призначення пенсії може бути подана через вебпортал.
Суд зауважує, що жоден з пунктів Порядку №22-1 не містить обов'язку пенсіонера звертатись із заявою про призначення пенсії особисто.
З аналізу вище наведеного слідує, що із заявою про призначення пенсії особа може звернутися до органу Пенсійного Фонду або через вебпортал, або засобами Порталу Дія, або шляхом надіслання такої заяви поштою.
Відтак, з урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що подання позивачем заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах через вебпортал узгоджується з нормами чинного законодавства, а тому не може бути підставою для відмови у розгляді заяви про призначення пенсії.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач 02.08.2023 звернулася через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV та додала сканкопії усіх необхідних документів.
Однак, за результатами розгляду її заяви, рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 09.08.2023 № 032750004296 відмовлено в призначенні пенсії на підставі пункту 3 частини 1 статті 115 Закону №1058-ІV, в той час коли у своїй заяві від 02.08.2023 позивач просила призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV.
В подальшому, на повторне звернення позивача із вказаною заявою ГУ ПФУ у Волинській області листом від 13.09.2023 № 29409-28495/С-02/8-0300/23 посилаючись на норми Порядку № 22-1 рекомендувало ОСОБА_1 звернутися до відділу обслуговування громадян особисто з оригіналами документів.
Проте, з урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що подання позивачем заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах через вебпортал з долученням сканкопій необхідних документів узгоджується з нормами чинного законодавства, а тому не може бути підставою для відмови у розгляді заяви про призначення пенсії.
Тобто, всупереч вимогам Порядку №22-1 ГУ ПФУ у Волинській області не розглянуло по суті заяву позивача від 02.03.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV та відповідно не прийняло жодного рішення за такою заявою позивача.
Отже, має місце протиправна бездіяльність.
Відтак з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги в цій частині належить задовольнити частково у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо не розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 02.08.2023 та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.
При вирішенні спору в частині позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Волинській області здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з 02.08.2023 на підставі пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, суд зазначає таке.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.04.2019 у справі №204/362/17 вказано, що єдиним органом, до повноважень якого належить вирішення питання щодо наявності чи відсутності у особи права на призначення пенсії, є територіальний орган Пенсійного фонду, до якого особа звернулася із відповідною заявою. При цьому за наслідками розгляду заяви пенсійний орган повинен прийняти відповідне рішення, яке повинно бути вмотивованим. У цій же справі Верховний Суд вказав, що суд як орган, уповноважений виключно на перевірку законності та обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, позбавлений можливості приймати таке рішення, оскільки це буде свідчити про перебирання на себе судом повноважень, наданим виключно органам Пенсійного фонду.
Тобто, повноважним органом для обрахунку та призначення пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів. Суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати документи, яким не надана оцінка, встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права та встановлювати наявний стаж на призначення пенсії.
Таким чином, оскільки ГУ ПФУ в Житомирській області було відмовлено в призначенні пенсії на підставі пункту 3 частини 1 статті 115 Закону №1058-ІV, в той час коли у своїй заяві від 02.08.2023 позивач просила призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV, тобто не досліджувалось питання наявності у ОСОБА_1 необхідного страхового та пільгового стажу, та за результатами повторного звернення позивача ГУ ПФУ у Волинській області не прийнято жодного рішення, а отже не перевірено умови, з якими пункт 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV пов'язує наявність в особи права на пенсію за віком на пільгових умовах, то суд не може перебирати на себе функції Пенсійного фонду щодо призначення йому пенсії. Суд лише здійснює контроль правомірності рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень (відповідача) щодо вказаних питань.
Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги зобов'язального характеру підлягають задоволенню частково шляхом зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області, до якого позивач повторно звернулась із заявою про призначення даного виду пенсії, повторно розглянути заяву від 02.08.2023 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 позивачу було відстрочено сплату судового збору в розмірі 858,88 грн. до ухвалення судового рішення у даній справі, однак на момент винесення рішення вказана суму судового збору позивачем не сплачена.
Враховуючи зазначене, з позивача слід стягнути судовий збір в сумі 858,88 грн. в рахунок Державного бюджету та стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ГУ ПФУ у Волинській області судовий збір в розмірі 858,88 грн.
Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.08.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.08.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням висновків суду.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Державного бюджету України несплачений судовий збір в розмірі 858,88 грн. (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 858,88 грн. (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 копійок).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22в, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Р.С. Денисюк