Рішення від 28.03.2024 по справі 120/8581/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

28 березня 2024 р. Справа № 120/8581/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: головного управління Пенсійного фонду України в. м. Києві, головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В суд звернувся ОСОБА_1 з позовом до головного управління Пенсійного фонду України в. м. Києві, головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в якому позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення головного управління ПФУ у м.Києві о/р №2601051575 від 08.12.2022 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. "г" ч.1 ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової частини, та деяких інших осіб";

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.08.2022 (з наступного дня звільнення зі служби) призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. "г" ч. 1 ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової частини, та деяких інших осіб", на підставі представлених ІНФОРМАЦІЯ_1 документів, яку виплачувати виходячи з 95% відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження розміру пенсії максимальним розміром , з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому з 05.06.1998 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової частини, та деяких інших осіб" в розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення. З 19.03.2019 був призваний на військову службу на особливий період та за наказом начальника Харківського національного університету Повітряних Сил від 29.01.2019 зарахований до списків особового складу з призначенням на посаду старшого викладача кафедри льотної експлуатації і бойового застосування вертольотів льотного факультету. Зі звільненням з військової служби 31.07.2022 набув право на перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням збільшеної вислуги років та виходячи з грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд, перед місяцем звільнення з військової служби.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 08.12.2022 №2601501575 відмовлено у призначенні пенсії позивачу, незгода з яким стала підставою для звернення до суду із даним позовом.

До суду надійшов відзив головного управління Пенсійного фонду України в. м. Києві згідно якого представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити.

Представник ГУ ПФУ у Вінницькій області також скористався правом та подав до суду відзив на позовну заяву у якому зазначив, що рішення щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років, згідно наданих документів ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із відсутності необхідної календарної вислуги років є законним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 1998 року перебував на обліку в головному управління Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію за вислугу років з 05.06.1998 в розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення.

Наказом начальника ХНУПС №25 від 29.01.2019 зарахований до списків особового складу університету.

Наказом командира Повітряних Сил Збройних Сил України №444 від 06.06.2022 полковника ОСОБА_1 звільнено у відставку за підпунктом "а" (за віком).

15.11.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено подання про призначення пенсії ОСОБА_1 та направлено до ГУ ПФУ в м.Києві супровідним листом від 30.11.2022.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 08.12.2022 №2601501575 відмовлено у призначенні пенсії позивачу згідно заяви за №563 з огляду на відсутність необхідної календарної вислуги років.

Вважаючи зазначене рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ та деяких інших осіб, врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХП (далі Закон № 2262).

Відповідно до ч.1, ч.4 ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Однак, суд зазначає, що стаття 63 Закону №2262-ХІІ не містить положень щодо проведення перерахунку пенсій у зв'язку із зміною вислуги років.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону № 2262 пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Отже, пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262 та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу та у зв'язку з перебуванням на військовій службі в лавах Збройних Сил України за контрактом до дня фактичного звільнення.

Відтак, період служби позивача з 17.01.2019 по 31.07.2022 є додатковою вислугою років, яка підлягає до врахування для виплати раніше призначеної пенсії, що випливає зі змісту положень Закону №2262-ХІІ.

Постановою Правління ПФУ від 30.01.2007р. №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (далі - Порядок №3-1)

Відповідно до абз. 1 п. 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 4 Порядку №3-1 передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Пунктом 12 вказаного Порядку №3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені п. 6 цього Порядку.

З вказаних норм слідує, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення їм пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії та встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.

При цьому, пунктом 16 Порядку №3-1 встановлено, що орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Матеріалами справи підтверджено, що уповноваженим органом було надано пенсійному органу відповідні документи стосовно позивача для врахування останніх при нарахуванні та виплаті пенсії

Вказане свідчить про дотримання стосовно позивача певного порядку для врахування додаткової вислуги років.

Разом з тим, ГУ ПФУ в м.Києві такі матеріали стосовно позивача розглянуто як первинне призначення пенсії за вислугою років. В той час відповідачем проігноровані відомості пенсійної справи ОСОБА_1 щодо призначення йому пенсії за вислугою років ще в 1998 році та з формальних підстав відмовлено у призначенні пенсії.

Відтак, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві о/р №2601051575 від 08.12.2022.

Як наслідок, з метою повного та всебічного захисту порушених прав позивача, та з огляду на те, що з травня 2023 року позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області за місцем свого фактичного проживання, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області повторно розглянути питання перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги за період служби у Збройних Силах України за період з 17.01.2019 по 31.07.2022 згідно матеріалів пенсійної справи та додаткових документів, поданих ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві о/р №2601051575 від 08.12.2022 про відмову у призначенні пенсії за вислугою років ОСОБА_1 .

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути питання перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги за період служби у Збройних Силах України за період з 17.01.2019 по 31.07.2022 згідно матеріалів пенсійної справи та додаткових документів, поданих ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)

Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368)

Суддя Комар Павло Анатолійович