Справа № 3/714/203/24
ЄУН: 714/384/24
"28" березня 2024 р. м. Герца
Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Єфтемій С.М., розглянувши матеріали адміністративної справи які надійшли з відділення поліції № 4 (м. Герца) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
мешканця
АДРЕСА_1
за ч.1 ст. 164-5 Кодексу про адміністративні правопорушення України, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 11 березня 2024 року, ОСОБА_2 , у той день, о 10 год. 00 хв., транспортував на автомобілі марки «Volkswagen Golf» реєстраційний номер НОМЕР_1 (Румунська реєстрація) тютюнові вироби без марок акцизного збору, а саме 6 пачки цигарок «Аshімa», чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
ОСОБА_2 був повідомлений про час і місце розгляду справи, однак в судове засідання не з'явився. Присутність ОСОБА_2 при розгляді справи згідно ч. 3 ст. 268 КпАП України не є обов'язковою, а тому судовий розгляд проведено у відсутності останнього.
Дослідивши письмові докази, слід зазначити про наступне.
Відповідно до вимог ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За положеннями ст. 280 КпАП України, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в даному випадку, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КпАП України, зобов'язаний з'ясувати : чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення; чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст. 251 КпАП)
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, в даному випадку працівників поліції.
Згідно абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством. Пунктом 228.9ст. 228 ПК Україниви значено, що відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.
Диспозиція ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, за якою ОСОБА_2 притягується до адміністративної відповідальності, передбачає відповідальність виключно за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Таким чином, «транспортування тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору» яке інкримінується ОСОБА_2 не утворює склад зазначеного адміністративного правопорушення.
Окрім того, суб'єктом правопорушення за ч. 1 ст. 164-5КУпАП є спеціальний. Тобто до відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП можуть бути притягнуті лише особи, що прямо визначені диспозицією статті, а саме : посадові особи підприємств-виробників, імпортерів і продавців алкогольних напоїв чи тютюнових виробів.
Разом з цим, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_2 є громадянином Румунії. Будь-яких доказів на підтвердження того, що останній є посадовою особою чи суб'єктом господарювання ані протокол про адміністративне правопорушення не містить та такі докази до протоколу не додано.
За таких обставин ОСОБА_2 не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 164-5 КУпАП.
Слід також зазначити, що у протоколі про адміністративне правопорушення від 11 березня 2024 року вказано, що ОСОБА_2 є громадянином Румунії та проживає у c. Бросківці, район Дорохой, повіт Ботошани, Румунія. Проте, у протоколі не зазначено жодних відомостей про те, що ця особа володіє українською мовою, якою складений протокол. У разі, якщо така особа не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача. Перекладач повинен мати відповідну освіту, що дає право перекладу з іноземної мови на українську, а також попереджається про відповідальність за завідомо неправильний переклад.
Згідно зі ст. 274 КУпАП, перекладач призначається органом (посадовою особою), в провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення.
Жодних відомостей про участь перекладача під час складання даного протоколу - не зазначено. Відомості про те, що особа, що притягається до відповідальності, розуміє українську мову та послуги перекладача їй не потрібні, надані суду матеріали не містять.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
На підставі вищенаведеного, ураховуючи що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності і ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушення інакше, як на підставах і в порядку, встановленому законом, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, а як наслідок, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 цього Кодексу.
Водночас, слід зазначити, що відповідно до ст. 283 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення повинна містити, зокрема, вирішення питання про вилучені речі і документи.
Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються уповноваженими на те особами.
За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення уповноважений орган приймає одне з встановлених законом рішень: про конфіскацію речових доказів, їх повернення володільцеві, або знищення.
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема із даних протоколу огляду та вилучення від 11 березня 2024 року, працівниками поліції у ОСОБА_3 вилучено 6 пачки цигарок «Аshімa», які передані до кімнати зберігання речових доказів відділення поліції № 4 (м. Герца) Чернівецького РУП.
Отже, вказані тютюнові вироби є такими, що перебувають у незаконному обігу на території України.
КУпАП не містить положень про те, яким чином повинно бути вирішено питання про речові докази в справі про адміністративне правопорушення у разі її закриття, у зв'язку із чим суддя вважає доцільним, за аналогією закону, застосувати положення ст. 100 КПК Укрїни, яка регулює питання вирішення долі речових доказів у кримінальному провадженні.
Зокрема, згідно з ч. 9 ст. 100 КПК України у разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду. При цьому, майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов'язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.
Слід також зазначити, що 24 лютого 2022 року в Україні, на підставі указу Президента України № 64/2022, введено військовий стан, котрий вкотре продовжений та триває на час розгляду справи.
Разом з тим, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 №186-р, а також відповідно до рішень військового командування про примусове відчуження або вилучення майна, ухвалених на підставі приписів Закону України «Про правовий режим воєнногостану» дозволено передавати конфісковане майно на потреби ЗСУ.
Враховуючи те, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КУпАП, самі вилучені тютюнові вироби не мають марок акцизного податку, отже перебувають у незаконному обігу на території України, разом з тим мають певну цінність та можуть бути використані на потреби Збройних Сил України, вважаю, що суддя першої інстанції обґрунтовано конфіскував зазначені речові докази за призначенням - на користь Збройних Сил України.
На підставі наведеного, керуючись п.1 ст. 247, ст. 284 КпАП України,-
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164-5 КпАП України закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Речові докази :
вилучені 6 пачок цигарок «Аshімa» конфіскувати та передати Збройним Силам України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд шляхом подачі в 10-и денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя: