Справа № 387/146/24
Номер провадження по справі 2-а/387/6/24
20 березня 2024 року смт Добровеличківка
Суддя Добровеличківського районного суду, Кіровоградської області Майстер І. П.
розглянувши адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
До Добровеличківського районного суду Кіровоградської області звернувся ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач ОСОБА_1 стверджує, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, однак прохальна частина позову не містить вимоги про закриття справи про адміністративне правопорушення в порушення вимог п.3 ч.3 ст.268 КАС України.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач просить суд скасувати постанову серії ЕНА №1347563 від 31.01.2024, однак до позову додано неякісну копію даної постанови, яка є не читабельною.
Відповідно до ч. 7 ст. 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним додається також оригінал або копія оспорюваного акта.
Згідно з ч. 2 ст.94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом.
Таким чином, позивачу необхідно надати якісну та читабельну копію оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення , на якій було б чітко видно та читаємо зміст постанови у повному обсязі з усіма її пунктами.
За змістом ст. 169 КАС України суддя одноособово вирішує питання щодо відкриття провадження у справі, залишення позову без руху та повернення позовної заяви.
Відповідно до ст. 289 КАС України скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Як вбачається із матеріалів позову, оскаржувана постанова у справі про адміністративне правопорушення винесена на місці поліцейським - 31 січня 2024 року, при цьому позивач звернувся до суду із вказаним позовом лише 12 лютого 2024 року.
Відповідно до ч.1ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно правових відносин, призначенням якої є забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду, забезпечення стабільної діяльності суб'єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, дисциплінування учасників адміністративного судочинства.
Ці строки обмежують час, протягом якого публічно-правові відносини можуть вважатися спірними. Тому, якщо протягом встановленого законодавством строку особа не звернулася до суду за вирішенням спору, відповідні відносини набувають ознаки стабільності.
Крім цього, початок строку визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права.
Тому, при визначенні початку цього строку суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Правовий припис «в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом» означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, який встановлений законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
Звертаючись до суду із вказаним позовом позивач не вказує поважності причин пропуску строку звернення до суду. У позовній заяві не наведено та до неї не додано доказів того коли позивач дізнався про наявність оскаржуваної постанови, в т.ч. отримання оскаржуваної постанови.
З урахуванням змісту правових норм про які зазначено вище, зважаючи на обставини на які послався позивач суд вважає, що суду необхідно вказати поважність причин пропуску строку оскарження постанови.
Згідно з ч.ч. 1, 2ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху, надавши строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання ухвали для усунення недоліків.
Попередити ОСОБА_1 про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями) та не підлягає оскарженню.
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області Майстер І. >П.