вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
25.10.10Справа №2а-13622/10/11/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів: головуючого судді Москаленка С.А., суддів Сидоренка Д.В., Яковлєва С.В., при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю:
позивач - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Пивень А.Д., довіреність від 20.10.10 ;
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом довіреної особи кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 29 по виборам в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_3 ОСОБА_1
до Виборчої комісії Автономної Республіки Крим
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Довірена особа кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 29 по виборам депутатів Верховної Ради АР Крим ОСОБА_3 ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про визнання протиправними дій Виборчої комісії Автономної Республіки Крим щодо відмови винести попередження кандидату в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу №29 з виборів до Верховної Ради АР Крим ОСОБА_4, зобов'язання відповідача винести попередження про недопущення виготовлення агітаційних листівок без відкриття виборчого рахунку у "Державному ощадному банку України", про недопущення використання автобусів та приміщень без оплати за їх оренду з виборчого рахунку кандидата.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно відмовляється винести попередження за скаргою позивача від 24.10.2010р. вих.№1197 відносно кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу №29 з виборів до Верховної Ради АР Крим ОСОБА_4, який здійснює агітаційну діяльність у порушення вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Позивач у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав, викладених у позовній заяві зазначивши, що відповідач протиправно не вчинив дії за його скаргою від 24.10.2010року вих.№1198.
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, зазначивши, що оскільки скарга позивачем подана до виборчої комісії 24.10.2010року то на момент звернення до суду не закінчився дводенний строк, передбачений ст.88 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» для розгляду та вирішення комісією скарги позивача, а відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.6 ч.1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Спірні відносини є такими, що пов'язані із виборчим процесом по проведенню виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, тому справу належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Позивачем до Виборчої комісії АР Крим 24.10.2010р. вхід.№1197 подано скаргу в порядку ст.ст. 45, 85-89 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» про попередження кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу №29 з виборів до Верховної Ради АР Крим ОСОБА_4 за порушення здійснення агітаційної діяльності.
Скарга обґрунтована тим, що ОСОБА_4 всупереч вимогам Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» проводить агітацію з оплатою її вартості не із особового рахунку кандидата.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі Закон).
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються місцевих виборів встановлено розділом ХІІ Закону.
Так, статтею 85 Закону визначено склад суб'єктів оскарження, а статтею 88 Закону встановлено строки, протягом яких такі скарги розглядаються.
Кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86-89 цього Закону (ч.1 ст.85 Закону).
Відповідно до ч.4 ст. 88 Закону скарга, оформлена з додержанням вимог статті 87 цього Закону, розглядається відповідною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання, якщо інше не передбачене цим Законом.
Згідно ч.5 ст.86 Закону днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідною виборчою комісією.
Як зазначалося раніше, скаргу до Виборчої комісії АР Крим позивачем подано 24.10.2010р., про що свідчить штамп на копії скарги. Із адміністративним позовом про оскарження дій відповідача позивач також звернувся 24.10.2010р., що підтверджується відбитком вхідного штампу Окружного адміністративного суду АР Крим на позовній заяві. Таким чином, позивач звернувся до суду у день подання скарги.
За таких обставин, суд дійшов висновку про передчасність вимог позивача щодо оскарження дій відповідача, оскільки на момент звернення до адміністративного суду не сплив дводенний строк розгляду скарги Виборчою комісією АР Крим, відтак права позивача відповідачем не порушено.
Крім того, згідно ст.12 Закону суб'єктами виборчого процесу є:
1) виборці;
2) Центральна виборча комісія, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону, Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та інших законів України;
3) кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови;
4) місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;
5) офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, від кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до п.9 ч.11 ст. 56 Закону довірена особа кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови має право за дорученням кандидата оскаржувати від його імені рішення, дії або бездіяльність територіальної, дільничної виборчої комісії, що порушують законні права кандидата, в порядку, передбаченому цим Законом.
Пунктом 3 частини 1 ст.85 Закону встановлено, що суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Стаття 172 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
Відповідно до ч.1 ст.172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто(ч.2 ст.172 КАС України).
Як вбачається із матеріалів справи позовна заява подана довіреною особою кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 29 по виборам депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим ОСОБА_3 ОСОБА_1, який відповідно до вимог ст.12 Закону не є суб'єктом виборчого процесу та самостійно не наділений правом на оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 122, 158-163, 172, 177 КАС України, суд,
Відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя Москаленко С.А.
Суддя Сидоренко Д.В.
Суддя Яковлєв С.В.