Постанова від 25.03.2024 по справі 699/383/24

Справа № 699/383/24

Номер провадження № 3/699/248/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2024 м. Корсунь-Шевченківський

Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , працюючу сторожем в Набутівській сільській раді, паспорт НОМЕР_1 , виданий 27.12.1999 Корсунь-Шевченківським РВ УМВС України в Черкаській області, інші дані суду не відомі,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з ВП № 1 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 22.02.2024 серії ВАВ № 333198.

З протоколу вбачається, що 20.02.2024 о 16.00 год в АДРЕСА_1 гр ОСОБА_1 здійснювала продаж тютюну без акцизних марок за гроші в сумі 45 (сорок п'ять) гривень за стакан, чим порушила чинне законодавство. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Адміністративний матеріал, крім протоколу містить письмові пояснення ОСОБА_1 та свідків ОСОБА_2 і ОСОБА_3 ; заяву та схоронну розписку ОСОБА_1 про передачу їй на зберігання до вирішення справи по суті одного стакану тютюну; копію паспорта ОСОБА_1 , роздруківку фото.

Відповідно до змісту письмових пояснень ОСОБА_1 , вона вирощує тютюн для куріння її чоловіку. Проте іноді продає тютюн і сусідам, які не мають коштів щоб купити сигарети в магазині. Продавала вона тютюн по 45 грн за 1 стакан.

Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_3 , який є сусідом ОСОБА_1 , він ніде не працює та має скрутне матеріальне становище. Однак разом з його співмешканкою мають звичку палити та їм не вистачає грошей на сигарети з магазину. Тому періодично, на протязі останніх трьох місяців, в залежності від потреби, вони купують тютюн у сусідки ОСОБА_1 по 45 грн за 1 стакан. Останній раз купували 20.02.2024.

Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_2 , яка проживає разом з ОСОБА_3 по сусідству з ОСОБА_1 , через брак коштів вона зі співмешканцем інколи купують тютюн у ОСОБА_1 за ціною по 45 грн за стакан.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася.

Водночас, її захисник адвокат Гречуха В.І. звернувся до суду із запереченнями по справі, за змістом якого диспозиція ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за продаж тютюнових виробів. Проте листя тютюну, яке ОСОБА_1 продавала по 45 грн за стакан є тютюновою сировиною, а не тютюновим виробом. Це листя вирощене в домашній умовах та не піддавалося переробці з метою виготовлення тютюнових виробів. Про вказане ОСОБА_1 повідомляла працівників поліції під час складення адміністративного матеріалу, проте поліцейський, у супереч вимогам ст. 251 КУпАП, не вжив заходів щодо збирання доказів того, що проданий ОСОБА_1 тютюн є саме тютюновим виробом. При цьому працівник поліції зобов'язаний був зазначити у протоколі його вид, зокрема люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний, однак не зробив цього.

Також захисник зазначив, що у протоколі відсутні дані про особу покупця, щодо отримання від ОСОБА_1 грошей від продажу вище вказаного тютюну, тобто виручки, яка також має бути конфіскована, у разі визнання її винною. Указане на думку адвоката свідчить про відсутність процесу обміну товаром та грошима, тобто відсутність здійснення ОСОБА_1 торгівлі вказаним тютюном.

При цьому, у порушення ст. 254 КУпАП, протокол відносно ОСОБА_1 щодо подій, які сталися 20.02.2024, складено через дві доби, тобто 22.02.2024.

З урахуванням указаного, ОСОБА_4 просив закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого правопорушення.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного.

Частиною 1 статті 156 КУпАП передбачено, що роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 не заперечує факт торгівлі тютюном, проте її захисник указує на те, що вона продавала не тютюновий виріб, а сировину.

Положеннями ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» передбачено, що тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.

Сировина - предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці.

Водночас, вилучений у ОСОБА_1 тютюн уже був подрібнений та готовий до куріння, тобто тютюновим виробом.

При цьому, у поліцейського відсутній обов'язок зазначати, який саме то був тютюн (люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний).

Також положеннями ст. 256 КУпАП не передбачено вимоги зазначати у протоколі про адміністративне правопорушення про особу покупця. Однак ці дані зазначені у поясненнях свідків ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , які купували у ОСОБА_1 тютюн.

Відповідно до змісту ст. 2 вказаного Закону виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності місць зберігання, внесених до Єдиного реєстру. При цьому приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на території суб'єкта господарювання, який виробляє спирт етиловий, та приміщення, в яких здійснюється виробництво біоетанолу, та місця зберігання біоетанолу, розташовані на підприємстві, яке виробляє біоетанол, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також вважаються виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), де суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. На акцизних складах постійно діють представники податкового органу за місцем розташування акцизного складу. Акцизні склади повинні бути обладнані витратомірами - лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового. Відпуск спирту етилового без наявності витратоміра - лічильника обсягу виробленого спирту етилового забороняється. Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Виробництво та/або зберігання тютюнової сировини здійснюється за наявності місць зберігання, внесених до Єдиного реєстру.

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які мають ліцензію на право виробництва тютюнових виробів, вносять місця зберігання тютюнової сировини до Єдиного реєстру лише у разі, якщо таке місце зберігання розташоване за іншою адресою (у приміщенні), ніж місцезнаходження виробництва.

Виробництво та/або зберігання тютюнової сировини може здійснюватися лише:

- суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які мають ліцензію на право виробництва тютюнових виробів;

- тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію (передачу) ферментованої тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або на експорт;

- суб'єктами господарювання, які займаються вирощуванням тютюну.

Абзацом 3 частини 4 статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» установлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Таким чином, законодавством передбачені особливості виготовлення, зберігання, маркування та продажу тютюнових виробів.

Крім того, положеннями ч. 2 ст. 254 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Із матеріалів справи вбачається, що 22.02.2024 працівником поліції було опитано свідків - покупців тютюну ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які повідомили про те, що ОСОБА_1 20.02.2024 продала їм тютюн на вагу без марок акцизного податку. Цього ж дня було опитано і ОСОБА_1 .

Таким чином, саме 22.02.2024 працівнику поліції стало відомо про вчинене правопорушення та виявлено особу, яка його вчинила.

Вина ОСОБА_1 підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами по справі, а саме протоколом про адміністративне правопорушення, зміст якого зазначено вище, заявою та розпискою ОСОБА_1 , письмовими поясненнями ОСОБА_1 та свідків ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , роздруківкою фото.

Таким чином, судом установлено, що 20.02.2024 о 16.00 год в АДРЕСА_1 гр ОСОБА_1 здійснювала продаж тютюну без акцизних марок за гроші в сумі 45 (сорок п'ять) гривень за стакан, чим порушила чинне законодавство, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 156 КУпАП.

З огляду на викладене ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП не встановлено, терміни притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися.

Обставин, які відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП пом'якшують та обтяжують відповідальність порушника за скоєне ним адміністративне правопорушення, суд не вбачає.

Підстав для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, немає.

Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Ураховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 156 КУпАП у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 грн з конфіскацією предметів торгівлі.

Оскільки на правопорушника накладено адміністративне стягнення, суд стягує з нього судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 23, 33-36, 40-1, 156, 283, 284, 294, 307, 308 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , працюючу сторожем в Набутівській сільській раді, паспорт НОМЕР_1 , виданий 27.12.1999 Корсунь-Шевченківським РВ УМВС України в Черкаській області, інші дані суду не відомі - визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 грн. з конфіскацією на користь держави предметів торгівлі, а саме: 1 (один) стакан тютюну, що перебуває у ОСОБА_1 на відповідальному зберіганні.

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, штраф підлягає стягненню у примусовому порядку у подвійному розмірі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь державного бюджету судовий збір у сумі 605,60 (шістсот п'ять грн 60 коп) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.

Суддя Літвінова Г.М.