Постанова від 07.10.2010 по справі 2а-9111/10/13/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 жовтня 2010 р.Справа №2а-9111/10/13/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Ольшанській Т.С. , при секретарі судового засідання Барабановій А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом

за позовом ОСОБА_1

до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Сакського відділу Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру"

про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій

за участю представників сторін:

позивач - не з'явився;

представник відповідача - не з'явився;

Обставини справи: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Сакського відділу Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про визнання протиправною бездіяльність відповідача у зв'язку із відмовою у проведенні державної реєстрації додаткової угоди між позивачем та Сакською міською радою та зобов'язати відповідача зареєструвати додаткову угоду від 23.04.2009 до договору оренди земельної ділянки від 10.03.2003, зареєстрованого у Сакському відділі Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" при Державному комітеті України по земельних ресурсах під № 000401500014 від 10.02.2004.

Позовні вимоги мотивовані тим, що вказана відмова в державній реєстрації додаткової угоди від 23.04.2009 до договору оренди земельної ділянки від 10.03.2003 прийнята на незаконних підставах, чим порушено право позивача як орендаря вказаної земельної ділянки.

Позивач у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив.

Керуючись ст. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявній у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

10.03.2003 між Сакською міською радою та громадянином ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 30 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 строком на чотири роки одинадцять місяців, починаючи з моменту його державної реєстрації в Сакській державній філії "Кримського регіонального центру державного земельного кадастру". Відповідно до вказаного договору метою використання даної земельної ділянки є комерційне використання, а саме розміщення павільйону "Рембиттехніки".

Рішенням Сакської міської ради від 25.12.2008 № 1057 "Про прийом до експлуатації об'єкту: "Розширення торгівельного павільйону майстерні "Рембиттехніки" по АДРЕСА_1", був стверджений акт державної приймальної комісії про прийом до експлуатації об'єкту: "Розширення торгівельного павільйону майстерні "Рембиттехніки" по АДРЕСА_1".

Рішенням 38-сесії 5-го скликання Сакської міської ради від 25.03.2009 № 39/1 "Про продовження громадянину ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки № 000401500014 від 10.02.2004 під розміщення павільйону "Рембиттехніки" по АДРЕСА_1", за результатами розгляду заяви позивача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, внесені зміни до п. 1.1. договору оренди № 000401500014 від 10.02.2004 за текстом та замість "АДРЕСА_1" читати "АДРЕСА_1"; продовжено громадянину ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки № 000401500014 від 10.02.2004 площею 30 кв.м. під розміщення павільйону "Рембиттехніки" по АДРЕСА_1 м. Саки строком на 44 роки та зобов'язано позивача укласти із Сакською міською радою додаткову угоду сторін до вказаного договору оренди.

На виконання вказаного рішення, 23.04.2009 року між Сакською міською радою та ОСОБА_1 була укладена додаткова угода до договору оренди земельної ділянки.

Листом від 20.05.2010 № 318-27-02/10 Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Сакського відділу Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" позивача повідомлено про те, що державна реєстрація додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки не проведена, з підстав того, що на момент підписання додаткової угоди та проходження обмінного файлу сплив строк договору оренди.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст. 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади -мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.

Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

До виключної компетенції селищних рад, передбачених ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Порядок регулювання земельних відносин встановлений Земельним кодексом України (далі ЗК України).

Серед передбачених ст.12 ЗК України повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

Право оренди земельної ділянки -це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст.93 ЗК України).

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон), об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Згідно до ст. 20, 33 Закону, укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.

У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Суд роз'яснює, що слід розрізняти поняття "поновлення договору оренди землі" та "продовження договору оренди землі". Статтею 764 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо наймач продовжує користування майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановленим договором. Враховуючи вищевикладене, продовження договору оренди землі на тих самих умовах і на той самий строк має відбуватися шляхом укладення додаткової угоди до основного договору оренди землі до закінчення терміну дії договору.

Поновлення договору оренди земельної ділянки має відбуватися шляхом укладення нового договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до п.2.2.1 договору оренди земельної ділянки № 000401500014 від 10.02.2004, укладеним між Сакською міською радою та ОСОБА_1, по спливанню строку договору орендар має право на поновлення договору. У даному випадку зацікавлена сторона повинна письмово сповістити іншу сторону не пізніше ніж за три місяці до його закінчення.

Судом встановлено, що строк вказаного договору оренди земельної ділянки сплив 10.01.2009.

Як вбачається із рішення Сакської міської ради від 25.03.2009 № 39/1, заява позивача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки датована 05.03.2009.

Рішення Сакської міської ради № 39/1 "Про продовження громадянину ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки № 000401500014 від 10.02.2004 під розміщення павільйону "Рембиттехніки" по АДРЕСА_1" прийнято 25.03.2009.

З урахуванням вищевикладеного, судом встановлено про порушення порядку оформлення орендних відношень сторонами.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У зв'язку з чим суд дійшов висновку про правомірність прийняття рішення про не проведення державної реєстрації додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, що оформлене листом Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Сакського відділу Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" від 20.05.2010 № 318-27-02/10.

За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладено, керуючись ст.ст. 122, 158,160, 162,163, 167 КАС України,

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ольшанська Т.С.